Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749344
MIXOStsi έγραψε:Κάτι λιγότερο να 'χεις στο μυαλό σου... που είναι κι άχρηστο κιόλας.

Δεν κατάλαβα την επίθεση, ούτε και τι ακριβώς θες να πείς αγαπητέ. Ξέρω πως το θέμα αυτό βγάζει τον χειρότερο εαυτό σου κατα καιρούς αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι θές να πείς ακριβώς.
Στην πράξη τα τέστ δεν εμποδίζουν κανέναν να ταξιδέψει, extra logistics αλλά σιγά το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#749346 Να διαμαρτυρηθεί αυτός που λόγω δουλειάς ταξιδεύει συχνά και έχει βαρεθεί τα τεστ, να το καταλάβω.

Να διαμαρτύρεται αυτός που παει ταξιδάκι αναψυχής όμως;

Αν δεν του αρέσει ας κάτσει σπίτι του. Τον υποχρέωσε κανείς;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749349 Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι τα τεστ, αλλα οι απρόβλεπτες αλλαγές της τελευταίας στιγμής στους κανόνες.
Αυτοί που ταξιδεύουν συχνά γνωρίζουν το πρόβλημα. Το να ξέρεις πως πρέπει να κάνεις τεστ ακόμα και 2-3 μέρες πριν το ταξίδι είναι ΟΚ και λύσεις υπάρχουν γενικά ακόμα και έτσι.
Το να σου έρχεται email το βράδυ πριν πετάξεις πως άλλαξαν οι κανόνες στη χώρα που έχεις ανταποκριση και κατα τύχη έχεις κάνει τεστ γιατι το απαιτεί ο τελικός προορισμός τότε είναι κάπως. Μου έτυχε πρόσφατα και δεν το εκτίμησα ιδιαίτερα. Αλλα ακόμα και τότε λύση υπήρχε...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#749353
mirage έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Κάτι λιγότερο να 'χεις στο μυαλό σου... που είναι κι άχρηστο κιόλας.

Δεν κατάλαβα την επίθεση, ούτε και τι ακριβώς θες να πείς αγαπητέ. Ξέρω πως το θέμα αυτό βγάζει τον χειρότερο εαυτό σου κατα καιρούς αλλά πραγματικά δεν κατάλαβα τι θές να πείς ακριβώς.
Στην πράξη τα τέστ δεν εμποδίζουν κανέναν να ταξιδέψει, extra logistics αλλά σιγά το πρόβλημα.


Ποιά επίθεση? Τι λες? :dizzy:

mirage έγραψε:Δεν σου επέτρεψε αυτο να κάνεις ταξιδάκια; Πού είναι ακριβώς το πρόβλημα σου;

< >


κι απαντάω ότι απλά το να μην έχεις να σκέφτεσαι τα τεστ, κι αν πρέπει να τα κάνεις και πότε είναι κάτι λιγότερο να χεις να σκεφτείς. Που είναι κι άχρηστα τα pre-departure tests...

Απαντάς στον Dimitris_P ειρωνικά (έτσι φαίνεται τουλάχιστον), κι απαντάω ότι σαν ταξιδιώτης έχεις απλά κάτι λιγότερο να σκεφτείς και μου λες ότι σου επιτίθεμαι και βγάζω τον χειρότερο εαυτό μου!?

Ρε την παλεύετε ή έχουμε tiltάρει όλοι? :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749359 Παρανόησα εγω ετσι πως το διάβασα ειπα μάλιστα τι επαθε ξαφνικά. Sorry!
Ναι ΟΚ κατι λιγοτερο να σκέφτεσαι αλλα πλεον ειναι αρκετα απλο να βρεις να κάνεις τεστ.
Υπάρχουν παντού και σε κάποιες χώρες δωρεάν ακομα και για τους τουρίστες.

< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#749387 Βρε ναι, δεν είναι τόσο τραγικό, αλλά πολλοί το σκέφτονται.

Φαίνεται κιόλας στην κινητικότητα τουριστών με το που αλλάζουν τα μέτρα...

Όλα καλά! :)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#749399 Η αλήθεια είναι ότι το είχα άγχος το τεστ. Οπότε ναι δεν θα το ήθελα, άλλωστε όπως έχω πει ένας από τους λόγους που έτρεξα να κάνω το εμβόλιο είναι να αποφεύγω τα τεστ. Η άλλη στη Βιέννη μου την κάρφωσε ταβάνι την μπατονέτα! Ακόμα και η :inlove: που της κάνουν κάθε βδομάδα στη δουλειά, μου είπε ότι ήταν από τα πιο βίαια τεστ που έχει υποστεί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749405 Συμφωνώ ειναι ενας εξτρα μπελάς αλλα ειναι πλεον αρκετα εύκολο, τουλάχιστον εκτος Ελλάδας, να βρεις να κάνεις τεστ. Απο την αλλη ειναι και μια έξτρα επιβάρυνση που σε μια οικογένεια μπορει να ειναι αρκετα μεγάλη.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#749419
mirage έγραψε:Συμφωνώ ειναι ενας εξτρα μπελάς αλλα ειναι πλεον αρκετα εύκολο, τουλάχιστον εκτος Ελλάδας, να βρεις να κάνεις τεστ. Απο την αλλη ειναι και μια έξτρα επιβάρυνση που σε μια οικογένεια μπορει να ειναι αρκετα μεγάλη.

< >

Στο αεροδρόμιο πριν πετάξεις.Εγω τουλάχιστον έτσι κάνω.Rapid τεστ στο Stansted με £32 στην Collinsons ,αποτέλεσμα σε 30 λεπτά και αν θες στο εκτυπώνουν κιόλας.



Hint αν θελετε να μείνετε στο Premier Inn ,τουλάχιστον στην Αγγλία,μην κλείνετε μέσω trip ή booking αλλα κατευθείαν απο το site τους,είναι πιο φτηνα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#750668 Αν κι έχουμε Oyster cards, κι έχω και δηλωμένη μια contactless revolut στον tfl λογαριασμό μου, διαβάζω ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω και Google Pay
https://pay.google.com/intl/en_uk/about ... derground/

Πρέπει να δηλώσω όμως στο tfl την κάρτα που έχω στο Google Pay ή δεν χρειάζεται; To capping βλέπω ότι ισχύει κανονικά σα να χρησιμοποιείς oyster
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#751875
Dimitris_P έγραψε:Πρέπει να δηλώσω όμως στο tfl την κάρτα που έχω στο Google Pay ή δεν χρειάζεται; To capping βλέπω ότι ισχύει κανονικά σα να χρησιμοποιείς oyster

Δεν είναι απαραίτητο, εκτός κι αν χρειάζεσαι να φαίνεται το ιστορικό των διαδρομών σου (λχ. έξοδα για επαγγελματικό ταξίδι). Αλλιώς χρησιμοποιοείς οποιαδήποτε ανέπαφη κάρτα ή Google /Apple / Samsung pay (δεν έχει διαφορά, πέρα από το ότι με Samsung λειτουργεί χωρίς να ξεκλειδώσεις τη συσκευή). Απλά να έχεις την ίδια κάρτα παντού, ώστε να δουλέψει το price capping.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#753308 Την πρώτη φορά που μπήκα χρησιμοποίησα το κινητό. Μια χαρά.
Τη δεύτερη όμως έβγαλε μήνυμα στο μηχάνημα "More than one cards used" ή κάτι τέτοιο και δεν πέρναγε, οπότε αναγκαστικά χρησιμοποίησα την oyster.

οκ σ'αυτό το ταξίδι μόνο 2 φορές μπήκαμε στο λεωφορείο γιατί βολτάραμε πολύ με το αμάξι, αλλά μπορεί άλλες φορές να χρειαστεί.

Κατά τ'άλλα έκανε υπέροχο καιρό, 3ήμερο σερί ήλιο. Πήγαμε City/Canary Wharf, Bekan για ποτάκι, βόλτα στο Surrayquays (ωραία συνοικία), κέντρο για ψώνια και πολεμικό μουσείο, πολύ μεγάλο, αξίζει (και δωρεάν)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#759323 Θα πάμε Εδιμβούργο για 3 μέρες. 2 γονείς και 11χρονη κόρη. Έχουμε κλείσει 4-5 ξενοδοχεία (με δωρεάν ακύρωση οπότε ακυρώνουμε σιγά σιγά ελπίζοντας να ανοίξει κάτι καλύτερο) μια ολοήμερη εκδρομή και 2 περιπατητικές στην πόλη.
Έχετε άποψη για που να μείνουμε (τοποθεσία ή συγκεκριμένο κατάλυμα ή κάτι προς αποφυγή), που να πάμε, που να φάμε κλπ.