Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bebes
#487214
Scotch έγραψε:Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα αυτή τη διαδρομή... ημερήσια :ninja: . Όμορφα ήταν, αλλά λίγο σκότωμα, ομολογώ.
Στη διαδρομή που προτείνεις, ένα κομμάτι που χάνεις (για εμένα είναι το αγαπημένο στη Σκωτία) είναι αυτό.
Και το Isle of Skye αξίζει, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνουν οι μέρες.

οταν θα πλησιάζουν οι μερες και θα οριστικοποιώ τη διαδρομή θα σε ενοχλήσω ξανα για να σε ρωτήσω για καποια συγκεκριμένα μερη που σκέφτομαι :oops:


Τωρα να ρωτήσω κατι ακόμα: Η νεου τύπου άδεια οδήγησης που έχουμε αρκεί για να νοικιάσω το αυτοκίνητο στο U.K?
Διαβάζω πολλά στους όρους ενοικιάσεων, ειδικά απο διεθνείς μεσίτες ενοικιάσεων, και σκέφτομαι μήπως παίζει κατι εξαιτίας των δεξιοτίμονων... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#487219 Φυσικά και να "ενοχλήσεις" :)
Η τελευταία εμπειρία που έχω από ενοικίαση αυτοκινήτου στο uk ήταν από το καλοκαίρι του 2015. Τότε δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, ακόμη και με παλαιού τύπου άδεια (ροζ). Δες κι εδώ. Θεωρώ πως δε θα έχεις κανένα πρόβλημα σε συνδυασμό με διαβατήριο ή νέου τύπου ταυτότητα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#487225
Scotch έγραψε:Φυσικά και να "ενοχλήσεις" :)
Η τελευταία εμπειρία που έχω από ενοικίαση αυτοκινήτου στο uk ήταν από το καλοκαίρι του 2015. Τότε δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, ακόμη και με παλαιού τύπου άδεια (ροζ). Δες κι εδώ. Θεωρώ πως δε θα έχεις κανένα πρόβλημα σε συνδυασμό με διαβατήριο ή νέου τύπου ταυτότητα.

ευχαριστω πολύ.
Με τρόμαξαν αρχικά με τους ορους της carrental γιατι "μας τα'λεγαν πολλά"
Η europcar αναφερει τα εξής:
Non UK driving license holders: Must have held a full and valid driving license for a minimum of 12 months. Licenses issued overseas must be clearly identifiable as a driving license, otherwise an international driving license will be required. Some licenses are only valid in the country of issue e.g. India, so an international driving license is required. In addition the following documentation must also be provided: (i) Passport or National ID card, (ii) proof of entry/exit into/out of the UK (e-tickets acceptable)

οποτε ειμαι ΟΚ :)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#487234 Ναι απολύτως ΟΚ.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#487446 Έχω νοικιάσει πρόσφατα αυτοκίνητο με παλιό ελληνικό ροζ δίπλωμα. Δεν είχαν πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#487473 3 χρονια νοικιαζα με ροζ διπλωμα σε ολο τον κοσμο. Κανενας ποτε δεν ειχε πρόβλημα.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#487477
mirage έγραψε:3 χρονια νοικιαζα με ροζ διπλωμα σε ολο τον κοσμο. Κανενας ποτε δεν ειχε πρόβλημα.

< >

κι εγω το ιδιο, μεχρι και στη USA χρησιμοποιησα το παλιο (που δεν εχει καν λατινικους χαρακτηρες), αλλα πριν 2 χρονια σε ενα απο τα αεροδρομια του Παρισιου δεν εδιναν αυτοκινητο σε εναν συνεπιβατη (Ελληνα) που ειχε το "παλιο" διπλωμα.
Ευτυχως εχω την καρτουλα, αλλα πριν που την εβλεπα δεν αναφερει καπου "διπλωμα οδηγησης" και τα αλλα χαρακτηριστικα, μάλλον ειναι ιδια σε ολη την ΕΕ οποτε οποιος το κοοιτα ξερει τι αναγραφεται σε καθε κουτάκι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#487480 Πιο σημαντικο ειναι να εχει τυπωμένα τα εισητηρια επιστροφης σου παρα το δίπλωμα. Μην αγχεσαι. Επισης ο τυπος/τυπισσα που δεν εδινε αμαξι σε κατοχο επισημου εντυπου της ΕΕ ηταν απλα ηλιθιος/α.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#510396 Θα παίξει το επόμενο ΠΣΚΔ τριήμερο στο Torquay στο Devon (νοτιοδυτική ακτή Αγγλίας). Με γυναίκα και 7 χρονών κόρη, ξενοδοχείο έχουμε με πρωινό και βραδυνό.
Έχετε προτάσεις για ενδιαφέρονται σημεία, τοπικές επισκέψεις, φαγητό κλπ; Μπάνιο σε αγγλική θάλασσα θα κάνουμε;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510492
sknipper έγραψε:Μπάνιο σε αγγλική θάλασσα θα κάνουμε;


Ναι, γιατί όχι. Έκανα τακτικά μπάνιο πάνω. Απλά θέλει καλή γνώση κολύμβησης και μυαλό, γιατί ο ωκεανός δεν αστειεύεται με τα ρεύματα που έχει.

Το Devon είναι αρκετά συμπαθητικό μέρος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#510507
mirage έγραψε:Θα μείνετε στου Mr. Fawlty;
Χαχα, όχι σε τοπικό θερετράκι TLH Toorak.
REALZEUS έγραψε:
sknipper έγραψε:Μπάνιο σε αγγλική θάλασσα θα κάνουμε;
Ναι, γιατί όχι. Έκανα τακτικά μπάνιο πάνω. Απλά θέλει καλή γνώση κολύμβησης και μυαλό, γιατί ο ωκεανός δεν αστειεύεται με τα ρεύματα που έχει.
Δεν έχω κάνει ποτέ μπάνιο σε αγγλική θάλασσα. Δηλαδή τι παίζει πέραν τυχόν μικρών κυμάτων που έρχονται και φεύγουν; Όταν λες ρεύματα από που προς τα που πάνε, σε τι απόσταση από την ακτή κλπ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510554 Δεν έχουν στάνταρ φορά και διεύθυνση, αλλά σε ξεσέρνουν εύκολα. Απλά δεν θέλει να ξεθαρρεύεις και πολύ. Άλλη μια παγίδα είναι ότι επειδή δεν έχει κόλπους (και άρα σημεία αναφοράς) εύκολα βγαίνεις πιο έξω από ότι πρέπει, χωρίς να το καταλάβεις. Καλό είναι επίσης να πάτε σε παραλία με ναυαγοσώστη: https://rnli.org/find-my-nearest/lifegu ... radius=140
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#510557 Γενικώς η περιοχή έχει πολύ ωραίες διαδρομές με τρένο, και προς τις 2 κατευθύνσεις (πχ. Saltash ή Dawlish).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#510699 Και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα, τι παίζει με παλίρροια; Ανεβοκατεβαίνουν τα νερά και δημιουργούν ρεύματα. Ποιες ώρες είναι οι πιο κατάλληλες για μπάνιο; Υποθέτω όσο ανεβαίνει το νερό που θα έρχεται προς τη στεριά;