Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#261369 Ας ανοίξω ένα τοπικό για τους βόρειους γείτονές μας, τις όμορφες αλλά ξεχασμένες χώρες της Βαλκανικής εν όψει της επιστροφής μου στους δρόμους από φέτος το καλοκαίρι, με τελικό προορισμό τη Σλοβενία.

Και αρχίζω με τις ερωτήσεις μου:

- Έχει κανείς άποψη ή γνώμη για την Ανατολική Σερβία. Μου κόλησε να κάνω μία παράκαμψη και να πάω από Σιδηρές Πύλες, Δούναβη κλπ. Ξέρει κανείς κάτι;
- Υπάρχει λόγος να προγραμματίσω επιστροφή από Βοσνία, Σαράγεβο κλπ; Αξίζει τον κόπο; Είναι αρκετά ήρεμα; (φαντάζομαι πως ναι, αλλά καμμιά ερώτηξη δε βλάφτει)
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#261419
Corto Maltese έγραψε:...


Ενίσταμαι!

"Balkan express" είναι διεθνής όρος για mercedes 15-30 ετών πετρέλαιο μπαρουτοκαπνισμένη, με 1εκατομμύριο χιλιόμετρα από την προηγούμενη επισκευή και μόλις που έχει γυρίσει από τον πόλεμο... τέτοιο στύλ:
Εικόνα

Να αναθεωρηθεί ο τίτλος του θέματος πάραυτα, παρακαλώ! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#261421 και ολλανδικές πινακίδες :inlove: :s_inlove

Κόρτο θα προσπαθήσω να μάθω ινφο. Ένα πράγμα που κυνηγαγα χρόνια να κανω στη σερβία ήταν το φεστιβάλ των χάλκινων,

http://www.guca.rs/

κάθε καλοκαίρι λέγαμε με τον κολλητό τον Σέρβο ότι θα πάμε αλλά πάντα κάτι γινότανε :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#261428 H Guca αν δεν κάνω λάθος είναι Δυτική Σερβία προς Βοσνία. Και μετά από κουμπαριά που έκανα στην Καστοριά μπορώ να πω ότι τα χάλκινα είναι εξαιρετικά, αλλά δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα είναι να έχεις δεκάδες μπάντες να παίζουν ασταμάτητα μέσα (και κυριολεκτώ) στο αφτί σου.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#261449 Αjde, tsak mpam


Ela re,

Sarajevo is safe and most of bosnia, although there is an ISIS village
somewhere, but these things are a bit remote :-)
I would say its no problem to go there, Sarajevo and Mostar would be
interesting. From Mostar, Dubrovnik is also not too far in Croatia.

East serbia doesn't have too much to see, but there is this region
which is worth while:
https://en.wikipedia.org/wiki/%C4%90erdap_national_park
(therea are also two nice hydors there, i need to take you to at least
one of these once, a real comunist masterpeace :-D)

Some villages in east serbia got attention because of a local voodoo,
but I would skip this :D

Parakalo :-)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#261453 Ντανκεβελ :)
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#261479 Đerdap, Lepenski vir, Sokobanja,felix Romuliana, Rtanj εκεί γύρω. Ωραία βόλτα όπως και στη Βοσνια. Σλοβενια που και για ποιο λόγο? Ελπιζω να εχετε καλό καιρό εκει όταν πας γιατί το καλοκαίρι μπορεί να σου τύχει και πολύ βροχή πάνω. Guča rules αλλά είναι για παρέα γιατί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#261561 Γεννάνε ένας φίλος στο Γκρατς και λέω να πάω μια βόλτα εκεί, έτσι να τους δω και από εκεί να κάνω μια βόλτα Σλοβενία, να πάω σε εκείνη τη σπηλιά που δε θυμάμαι πως τη λένε και στα ορυχεία της Idrija, κανένα Μπλεντ αν δε γίνεται της π το μ, εντάξει 3-4 μέρες. 2 μέρες το ανέβασμα, 1 στο Γκρατς, 3-4 Σλοβενία και 2-3 μέρες η επιστροφή.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#262489
Arrow έγραψε:Đerdap, Lepenski vir, Sokobanja,felix Romuliana, Rtanj εκεί γύρω. Ωραία βόλτα όπως και στη Βοσνια. Σλοβενια που και για ποιο λόγο? Ελπιζω να εχετε καλό καιρό εκει όταν πας γιατί το καλοκαίρι μπορεί να σου τύχει και πολύ βροχή πάνω. Guča rules αλλά είναι για παρέα γιατί χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα.

Ερώτηξη εάν ξέρεις την περιοχή: Αν πάω έτσι ξέμπαρκος και με γνώσεις αγγλικών (και γαλικών αλλά δε νομίζω να βοηθήσουν) θα βρω να μείνω κάπου εκεί; Θα δω δηλαδή τα κλασσικά sobe coδe;
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#262566 Λίγο με μπερδεύει στον προορισμό και για που εννοεις ακριβώς, αν εννοεις για ανατολική Σερβία και δε πέσεις σε κάνα απολίθωμα δεν θα έχεις ζήτημα με αγγλικά, οι νεότεροι κάτι σκαμπαζουν όπως και εδώ. Γαλλικά είναι για μεγαλύτερους και εκεί δε πιστεύω να βρεις γαλλομαθεις. Η Sokobanja είναι κέντρο σπα, μάλλον εκεί θα εμενα αλλά δεν συμβουλεύω το τελείως χύμα γιατί υπάρχει και εσωτερικός τουρισμός σε τέτοια μερη, θα πρότεινα μία μικρη προετοιμασία μην βρεθείς οφσάιντ. Και όταν κατεβαινεις αν πεινας περνα από leskovac για τα ćevapi και uštipci,θεωρειται το κέντρο κρέατος.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#262979 Nαι για την Ανατολική Σερβία μιλάω που να πω την αλήθεια δεν υπάρχει και αφθονία πληροφοριών στο νετ σε αγγλικά. Θενξ ε λοτ ή Μόγκο ναμ χβάλα (αν τα θυμάμαι καλά) :lol:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#263050 Τπτ, άμα θες καμία μετάφραση ή πληροφορία πες. Hvala mnogo!
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#290647 Aύριο αναχώρησις δύο γρήγορες ερωτήξεις:
- Βενζίνη βάζω ελεύθερα από όπου βρω;
- Αλβανία (αν επιστρέψω από εκεί) τι παίζει με την τροχαία; Παίζουν ηλίθια και λαδωματικά μπλόκα; Βοσνία;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#290654 Καλό δρόμο.
Κάτι βασικό που δεν ξέρω άμα το ξέρεις:
άμα μπεις Κόσοβο δε σε αφήνουν να ξαναμπεις Σερβία. Έχω φάει μεγάλη ψ@λιά.
Αλβανία έχει μπλόκα, τα λαδώματα παίζουν αλλά έχουν μειωθεί και μπορεί να την πατήσεις χειρότερα. Με τους Έλληνες παίζουν διάφορα. Ειδικά Βόρεια.
Καλό είναι να πηγαίνεις με τα όρια.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#290658 Eχω κάνει κάτι διαδρομές από Κοπαόνικ για να αποφύγω το Κόσοβο για αυτόν ακριβώς το λόγο.

Την Αλβανία τη διστάζω ακριβώς γιατί μου τη σπάει αυτή η χαζοδιαφθορά του κάθε βλάκα ντόπιου μπάτσου αξίας 10 ευρώ (άντε 20)