Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#295330 :metalo:
Να σε δω πως θα τον κλείσεις στο διαμερισμα μετα :lol:

Λευκάδα είναι καταπληκτικα τώρα, φοβερες θάλασσες, έχει σπάσει κι ο κόσμος ( έχει πολύ ακόμα για τέτοια εποχή) οποτε αν θες μπανακια κι εύκολη πρόσβαση σκέψου το :lol:
Άβαταρ μέλους
By nass
#295338 Λευκάδα πάρα πολύ ωραία :inlove:

Φεύγουμε αύριο αλλά ομολογώ ότι το είχα αδικήσει το νησί, είχα έρθει πριν 30 χρόνια και είχα βαρεθεί αλλά μάλλον δεν είχαμε πάει στα σωστά μέρη. Νομίζω αυτή τη φορά αποκαταστήσαμε την αδικία.

Παραλίες φοβερές με σειρά:
1. Εγκρεμνοί από τις καλύτερες της Ελλάδας
2. Αγιοφύλι

Πόρτο Κατσίκι υπερτιμημένο (πολύς κόσμος, νερά με σαπουνάδες), το Αγιοφύλι είναι σαν μικρό και καλύτερο Πόρτο Κατσίκι.
Αποφύγετε τις εκδρομές από Νυδρι (*) στοιβάζουν 300 άτομα σε ένα καραβάκι, πάνε 1 ώρα Εγκρεμνούς, 1 ώρα Πόρτο Κατσίκι και κάτι αηδίες μετά Ιθάκη, Φισκάρδο, σούπερ τουριστικά, μίλησα με 2 ανθρώπους που πήγαν και ήταν τελείως δυσαρεστημένοι. Εμείς πήγαμε με καραβάκι (Ionian Princess) από Βασιλική, άριστο! (αν και θα έμενα και 1 ώρα ακόμα στους Εγκρεμνούς)

(*) Και γενικά αποφύγετε το Νυδρί :x μια τουριστική αηδία, το μόνο που αξίζει είναι οι καταρράκτες εκεί κοντά και η Αγ. Κυριακή, α στους καταρράκτες έχει ένα καφέ με φοβερά smoothies :whistlink:

Εστιατόρια φάγαμε πολύ καλά και με λογικότατες τιμές παντού :eat: με βάση το λινκ του rx8_drifter:
1. Ράχη στην Εξάνθεια :eat: μόνο πρόβλημα ο πολύς κόσμος είτε κλείστε (κλείνουν τραπέζι ? δεν ξέρω) είτε πιο αργά, κατά τις 10 το βράδυ ήταν ήσυχα
2. Λευκάτα στο Αθήνι
3. Μαργαρίτα στην πόλη

Highlights κάπως εκτός κυρίων επιλογών
1. Φάρος
2. Φαράγγι Μέλισσας
3. Πηγές Κερασσιάς στο Σύβρο πάνω από τη Βασιλική
4. Το δρυοδάσος του Σκάρου (προσοχή μη συνεχίσετε το χωματόδρομο μετά τη διασταύρωση για τις κεραίες, βγαίνει στην Κόκκινη Εκκλησία αλλά είναι τραγικός, βλαστήμησα :rant: )
5. Το μουσείο Φωνογράφου στην πόλη, σαν παλαιοπωλείο, ακούσαμε και original ηχογράφησση του Ελ. Βενιζέλου σε δίσκο 78 στροφών "His Master's Voice"

Γενικά η ορεινή Λευκάδα είναι :metalo: και έχει φοβερό συνδυασμό θάλασσας και ενδιαφέρουσα ενδοχώρα (Κεφαλλονιά, Ρόδος και Νάξος μου έρχονται σαν αντίστοιχα στο μυαλό)

Πέσαμε και στην τελετή λήξης του φεστιβάλ Φοκλορ και είχε πολύ πλάκα, συγκροτήματα από όλο τον κόσμο (Ινδονησία, Βραζιλία, Αργεντινή) καλύτερη η Κοστα Ρίκα και η Σερβία.

Γενικά συνιστάται η Λευκάδα :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#295344
rx8_drifter έγραψε::metalo:
Να σε δω πως θα τον κλείσεις στο διαμερισμα μετα :lol:

Λευκάδα είναι καταπληκτικα τώρα, φοβερες θάλασσες, έχει σπάσει κι ο κόσμος ( έχει πολύ ακόμα για τέτοια εποχή) οποτε αν θες μπανακια κι εύκολη πρόσβαση σκέψου το :lol:

Exουμε ερθει κι Αθηνα καμποσες μερες.. στην αρχη του ρχεται σοκ και ολο δειχνει την πορτα!Θελει να την κοπαναει!! :lol:

Λευκαδα εχουμε παει πολλες φορες, εχουμε και κουμπαρακια εκει αλλα φετος δεν πηγαν οποτε δεν πηγαμε κι εμεις. Ειπαμε να δουμε και κατι καινουριο αλλα δεν ειναι κακη σκεψη. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#295360
nass έγραψε:1. Ράχη στην Εξάνθεια :eat: μόνο πρόβλημα ο πολύς κόσμος είτε κλείστε (κλείνουν τραπέζι ? δεν ξέρω) είτε πιο αργά, κατά τις 10 το βράδυ ήταν ήσυχα

Δεν μπορεί να κλείσει κανείς, αλλά 15Αύγουστο 18:00 βρήκαμε χαλαρά. Όσο για τον χαμό που λες, εφ' όσον καθίσαμε δεν μας πείραζε καθόλου. Βλέπαμε τη θεάρα από κάτω μας.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#295374 Μονο εγω δεν ξετρελαθηκα με την Λευκαδα; :oops:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#295378 Τι δεν σου άρεσε; Μήπως πηγαίνατε όπου είχε πολύ πολύ κόσμο; Ή δεν γυριζατε σε παραλίες αρκετά;

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By gianik
#295431
rocsta έγραψε:Τι δεν σου άρεσε; Μήπως πηγαίνατε όπου είχε πολύ πολύ κόσμο; Ή δεν γυριζατε σε παραλίες αρκετά;

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους



Δεν είπα ότι δεν μου άρεσε , απλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας.
Είμαι λίγο περίεργος με την έννοια νησί.. :innocent:
Όμορφο νησί θεωρώ οποιοδήποτε νησί μου προσφέρει την '' αύρα '' των Κυκλάδων. Το άσπρο -γαλάζιο των σπιτιών , τα στενά ασπρισμένα δρομάκια της Χώρας του νησιού , τον ήχο του καραβιού όταν σαλπάρει κ.λ.π...
Ε αυτά δεν τα ένιωσα στην Λευκάδα.
Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός , πες ότι έχω κώλυμμα με τις Κυκλάδες ... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#295450
gianik έγραψε:..... πες ότι έχω κώλυμμα με τις Κυκλάδες ... :oops:


Tι πες; Έχεις :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#295451
gianik έγραψε:
rocsta έγραψε:Τι δεν σου άρεσε; Μήπως πηγαίνατε όπου είχε πολύ πολύ κόσμο; Ή δεν γυριζατε σε παραλίες αρκετά;

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους



Δεν είπα ότι δεν μου άρεσε , απλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας.
Είμαι λίγο περίεργος με την έννοια νησί.. :innocent:
Όμορφο νησί θεωρώ οποιοδήποτε νησί μου προσφέρει την '' αύρα '' των Κυκλάδων. Το άσπρο -γαλάζιο των σπιτιών , τα στενά ασπρισμένα δρομάκια της Χώρας του νησιού , τον ήχο του καραβιού όταν σαλπάρει κ.λ.π...
Ε αυτά δεν τα ένιωσα στην Λευκάδα.
Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός , πες ότι έχω κώλυμμα με τις Κυκλάδες ... :oops:



Την ξεραίλα, τον αέρα να σου παίρνει τα αυτιά..... :rtfm:

Ποτέ δεν κατάλαβα τι το ιδιαίτερο πέραν της γραφικότητας έχουν οι Κυκλάδες, εκτός από Σαντορίνη και Σύρο που όντως είναι διαφορετικά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#295497 Καλά, δεν είναι υποχρεωτικό όλα τα μέρη να είναι ίδια ή να μοιάζουν μεταξύ τους. Το καλό είναι ότι σε μια τόσο μικρή χώρα, υπάρχουν τόσες και τόσες διαφορετικές επιλογές διακοπών.
Κάπου διάβασα σήμερα ότι σε ένα τουριστικό περιοδικό, η Ελλάδα ψηφίστηκε από τους αναγνώστες, ως η καλύτερη χώρα για διακοπές.
Ψέμματα είναι; Όχι μάλλον.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#295511 Α ωραια. Μιας και το τηλεορασοτοπικο το χουμε διαλυσει το αριστερο παρεακι του φορουμ και δεν κουνιεται φυλλο, ας καταθεσω την ακριβοδικαιη γνωμη μου εδω:

Γιανικ δεν υπαρχει Αιγαιο στο χαρτη. G θα ακους τωρα. Ποιο Αιγαιο, ποια Ψαρρου ποια Χρυση Ακτη και ποια Καλντερα τωρα. Αυτα ειναι mall χωρις αδεια πλευσης, τι νησια μας λες.Τι να σου κανει μια Ικαρια και η Σαμοθρακη. Αν πας σε ενα απο αυτα ειναι σα να πηγες σε ολα, για παντα. Ποιος Ελυτης με το στημενο Νομπελ :s_wink και ποιος Παριος. Αφρος ειναι τοιουτοι, ΑΦΡΟΣ, για τα νερα στο οικογενειακο διπλο.

Ελα απεναντι να δεις τι σημαινει Ιονιο. Εκει μαλιστα.Τουρκοκρατια-free islands, μυριζεις Ευρωπη. Που να σε παω; Κερκυρα; Με το που πιανεις λιμανι σε παιρνει αγκαζε ο pik να πατε για μπουρδετο. Και μετα ξεναγηση στο υπογειο του να δεις τη συλλογη με τα κινητα του.

Θες Λευκαδα; Καταρακτες-παραλιες-ορεινη Λευκαδα να σου γδερνει ο θαλασσινος αερας το προσωπο, ωσαν τους θαλασσολυκους του 1800φευγα θα μοιαζεις οταν θα κατεβεις στη Χωρα να φας σαλαμι.Ασε το αλλο, ΑΣΕ. Δροσουλιτεςεσεις; Αντανακλαση του ντριφτη να βοσκαει τα γιδια (ναι, ΜΕ φλογερα) εμεις. Βοηθαει και το ρανταρ.

Κεφαλλονια; Τα παιδια των Λευκαδιτων (Γερασιμαιοι οι μπαμπαδες σας). Αγριοι, τραχεις ανθρωποι, αλλα ντομπροι σαν τις ανακοινωσεις τις Φορντ.

Πας Παξους, και ακολουθεις τη μελωδια του Γιαννη Σπαθα ενω τζαμαρει με cavallino. ΛΗΞΙΣ.

Ζακυνθο θες; Καλα εκει μονο για καφε, να αφησεις την καρετα^2 να ριξει κανεναν .

Ιθακη γουσταρεις; Ουτε εκει να πας. Ποια Ιθακη τωρα . Παταει τον κωλο της κατω. Πριν 3500 χρονια ηταν παιχταρας, γεμιζε χωρους, σου ανοιγε την αμυνα των μνηστηρων σαν βενταλια, τωρα σερνεται, δεν το βλεπει ο Αναστασιαδηςστον παγκο;


Τι εμειναν; Τα Κυθηρα; Μακρυα. ΜΑΚΡΥΑ.

Τι σχεση εχουν με επτανησα τα Κυθηρα; Οσο σχεση εχει και η Αχαια με τη Δυτ Ελλαδα. Το ιδιο γιδι του υπουργειου εσωτερικων τα χωρισε, ειμαι σιγουρος. Σου λεει 10.25 η ωρα, σχολαμε, ποιος καθεται να τα καταταξει.
Το προβλημα δεν ειναι αυτο με το νησι. Το θεμα ειναι αλλο. Μεγαλη ζημια μετα τον Αγγελοπουλο, μπηκε ολο το νησι σε suspended animation λεμε. Θελει τρεις ωρες να κατεβει ο καταπελτης. Γαμησε τα.

Κατσε τωρα, μας βγηκε μεγαλο ποστιδιον.

ΣΟΥΜΑ:

Μονο Λευκαδα να δεις τον Ντριφτη πως παιζει κλαρινο στα γιδια του. :adminpower:



Θα παρακαλεσω τους μοδ να φερθουν στο ως ανω με ιδιαιτερη φροντιδα καθοτι το πληθος των παραπομπων το κατατασσει σε ιστορικη ερευνα, οχι απλα ενα ποστ.

Α, και επειδη επεσε καπου το ματι μου οσο εψαχνα: ΤΖΑΚΡΗ ΕΜΠΑΙΝΑ :s_inlove . Ενιταιμ, ενιπλεις.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#295532 Κανε πως πλησιαζεις τη Θοδωρα και θα δεις μετα ποιηση. MINE.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#295570
dimik έγραψε:
gianik έγραψε:
rocsta έγραψε:Τι δεν σου άρεσε; Μήπως πηγαίνατε όπου είχε πολύ πολύ κόσμο; Ή δεν γυριζατε σε παραλίες αρκετά;

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους



Δεν είπα ότι δεν μου άρεσε , απλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας.
Είμαι λίγο περίεργος με την έννοια νησί.. :innocent:
Όμορφο νησί θεωρώ οποιοδήποτε νησί μου προσφέρει την '' αύρα '' των Κυκλάδων. Το άσπρο -γαλάζιο των σπιτιών , τα στενά ασπρισμένα δρομάκια της Χώρας του νησιού , τον ήχο του καραβιού όταν σαλπάρει κ.λ.π...
Ε αυτά δεν τα ένιωσα στην Λευκάδα.
Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός , πες ότι έχω κώλυμμα με τις Κυκλάδες ... :oops:



Την ξεραίλα, τον αέρα να σου παίρνει τα αυτιά..... :rtfm:

Ποτέ δεν κατάλαβα τι το ιδιαίτερο πέραν της γραφικότητας έχουν οι Κυκλάδες, εκτός από Σαντορίνη και Σύρο που όντως είναι διαφορετικά.

Αμα κοιταξεις το λευκο των σπιτιων,το γαλαζιο της θαλασσας και τον ουρανο,θα καταλαβεις γιατι οι κυκλαδες διαφερουν απο τα υπολοιπα νησια.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#295591 O nass γύρισε και σε άλλα μέρη που πολλές φορές οι ντόπιοι ξεχνάμε οτι μπορεί να ενδιαφέρουν τους τουρίστες.

Μιας και με έβαλες στο τριπάκι

Η θέα των Πριγκιπονήσσων ας πούμε πάνω απο τους Σκάρους (αλλά και χαμηλότερα απ το μοναστήρι του Αι Γιώργη) είναι μοναδική.
Το κατέβασμα απ το λιβάδι της Καρυάς, στα Πλατύστομα να περάσεις απ την Κόκκινη εκκλησιά ,στο μοναστήρι των Αγιων Πατέρων και να βρεθείς στο Νυδρί.
Μιας και βρέθηκες στο Συβρο (όπου άλλωστε είναι το μέρος που ο Οδυσσέας έβοσκε τα γουρούνια του, Συς και βρως :rtfm: ), περνάς και μια βόλτα απ την Δαφνη (εντελώς ανεγγιχτο απ τον άνθρωπο), μια μικρογραφία του φαραγγιού της Μέλισσας
Να δεις τους τύμβους (απ την 3η χιλιετία) μεταξύ Νυδριού και Βλυχού. Στο βιβλίο του Γιαννόπουλου (Ποτε και Ποθεν των Ελληνων, εκδόσεις Πανεπιστημίου Κρήτης) τον θεωρεί πολύ σημαντικό οικισμό με σχέσεις με το Μαυροβούνιο
Να επισκευθείς την έκθεση των μεταβυζαντινών εικόνων στην δημόσια βιβλιοθήκη, την Χαραμόγλειο Ειδική Βιβλιοθήκη.
Nα αμολύσεις τα παιδιά στο καφενείο του Αμερικάνου και να πιείς σουμάδα

Σε ένα πράγμα χάνει κατα κράτος η Λευκάδα σε σχέση με τα άλλα επτάνησα, κι αυτό είναι η οικιστική ανάπτυξη (δεν υπάρχουν πραγματικά γραφικοί οικισμοί, και η πρόσφατες επεκτάσεις είναι ΓΤΠ)

edit: Γαμω την πτανα μου, τι πάω και γράφω όταν εχει ποστάρει ο ποιητής της Αμφιλοχίας και γητευτής του Ιόνίου??

ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΛΗΞΙΣ :s_inlove
Τελευταία επεξεργασία από rx8_drifter και 02 Σεπ 2016, 00:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά