Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795442 Δεν ξέρω πόσες μέρες θα πάτε, αλλά το Παρίσι είναι πολύ πιο πολλά από 5-6 τοπόσημα. Είναι 10άδες τα μέρη που αξίζει να πας και η Μονμάρτη, αν και από τα πιο γνωστά, υποφέρει από πολυκοσμία και προσωπικά δεν θα ξαναπήγαινα.
Υπάρχουν και καταπληκτικά μουσεία πέραν του Λούβρου επίσης.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795445
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ξέρω πόσες μέρες θα πάτε, αλλά το Παρίσι είναι πολύ πιο πολλά από 5-6 τοπόσημα. Είναι 10άδες τα μέρη που αξίζει να πας και η Μονμάρτη, αν και από τα πιο γνωστά, υποφέρει από πολυκοσμία και προσωπικά δεν θα ξαναπήγαινα.
Υπάρχουν και καταπληκτικά μουσεία πέραν του Λούβρου επίσης.

Ετσι, αν και Μονμαρτη θα ξαναπηγαινα βραδυ.

Γενικα δεν ταξιδευω με γνωμονα να κανω τσεκ σε πραγματα που θα δω αλλα δεν καταλαβαινω πως καποιος πηγε στον Λουβρο.Περασα 4,5 ωρες και ειδα τα Αρχιοελληνικα -ρωμαικα αγαλματα και το τμημα ζωγραφικης, δηλαδη ουτε το 1/4.

Στο Ορσε επισης εχω παει δυο φορες και ενω το "ειδα" ολο θελω να παω αλλες 324 :inlove:

Οπως και εδω: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE ... E%AC%CE%BA

Ειχα παει στο παλιοτερο μουσειο Ωκεανιας -Πολυνησιας που ειχε και ενυδρειο στο υπογειο, αλλα αυτο ειναι πιο μεγαλο και εχει και την Αφρικη μεσα!


Φυσικα πολυ περπατημα, παρα πολυ περπατημα!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#795719 Για να πας σε όλα τα μουσεία θες μια βδομάδα τουλάχιστον. Το έχει κάνει η αδερφή μου. Εμείς 3ημεράκι, τα βασικά αξιοθέατα και εξερεύνηση ντόπιων μεζέδων :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#795722 Πολυ μποεμ μας βγαινει ο Δημητρης
Ελπιζω να πας επιμελως ατημελητος.
Κερνα και ενα μπουκαλι κρασι κανενα κλοσαρ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#795820 Μήπως πύργος Μονπαρνάς είναι καλύτερος από Άιφελ, αν δεν βρω εισιτήρια για τον 2ο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795822
Dimitris_P έγραψε:Για να πας σε όλα τα μουσεία θες μια βδομάδα τουλάχιστον. Το έχει κάνει η αδερφή μου. Εμείς 3ημεράκι, τα βασικά αξιοθέατα και εξερεύνηση ντόπιων μεζέδων :lol:

Θες πολύ παραπάνω από εβδομάδα για τα μουσεία. Υπάρχουν 10άδες και τα περισσότερα είναι εξαιρετικά.
Όσο για το τριήμερο, είναι πολύ λίγο για μια πόλη σαν το Παρίσι. Ούτε επιδερμικά τα βασικά δεν προλαβαίνεις.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#795854 Ε εντάξει πάει να πάρει λίγο αέρα Παρισιού να γίνει ένας από αυτούς για τρεις μέρες λίγο φαγητό λίγο κρασί κανά γλυκό :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By otso
#795859
Dimitris_P έγραψε:Μήπως πύργος Μονπαρνάς είναι καλύτερος από Άιφελ, αν δεν βρω εισιτήρια για τον 2ο; :hmmm:

υπεροχο μερος για αυτοκτονια , αν και χωρις την δημοσιοτητα που θα παρει η αυτοχειρια σου απο τον αιφελ .

εισαι καλα μωρε; τραβα παρε κανα πινακα απο κανα πλανοδιο ζωγραφο της μονμαρτης , που ξερεις μπορει καποτε να γινει διασημος ο ζωγραφος .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#796760 otso έχεις υπόψιν καμιά συνοικία με καλά streetfoodάδικα; Δεν θέλω εστιατόρια με ταρτάρ και ιστορίες
13ο διαμέρισμα θα μένουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#797085 Επειδή έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι, μπορείς να μπεις από το ένα μέσο στο άλλο με το ίδιο εισιτήριο; πχ από RER σε μετρό;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#797100 Ναι, αλλά να προσέξεις τις ζώνες
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#798452 Μείναμε στο ibis 13 place D'Italia
Κεντρικό σημείο με τεράστιο εμπορικό κέντρο ακριβώς απέναντι και αρκετά μαγαζιά τριγύρω

Στάση Μετρό ήταν επίσης δίπλα

Την πρώτη ξενέρα την έφαγα με το μετρό. Δεν είχε πουθενά κυλιόμενες παρά μόνο σε λίγα σημεία που είτε είχε άπειρες σκάλες είτε στις εξόδους. Κουβάλαγα την 20κιλη βαλίτσα πάνω κάτω.

Όσον αφορά το εισιτήριο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο αν αλλάζεις από το ένα μετρό στο άλλο (τουλάχιστον από RER B στην 6 πήρε το ίδιο). Σε άλλη περίπτωση που το citymapper έβγαλε αλλαγή μετρό που έπρεπε να βγεις έξω και να πας σε άλλη στάση, έπρεπε να χτυπήσεις νέο εισιτήριο, άρα δεν υπήρχε κάποια χρονική ισχύς όπως έχουμε εδώ.

Στάθηκα τυχερός και βρήκα εισιτήρια για τέρμα πάνω Άιφελ με ασανσέρ, οπότε πήγαμε κι εκεί.

Κάναμε και free walking tour στο ιστορικό κέντρο του Παρισιού (Notre Dame, Pont neuf, πυραμίδα) και πήγαμε και Μονμάρτη, μας έφαγε η ανηφόρα ήταν όμορφα όμως, με άπειρο κόσμο.

Φαγητό τρώγαμε κυρίως junk ή street, και μια φορά σ'ένα εστιατόριο που έγραψα στο άλλο θέμα :iconcool:

Είχε και ψοφόκρυο 0-2° και ΠΟΥΘΕΝΑ (εκτός από το ξενοδοχείο) δεν είχαν ζεστό νερό στις τουαλέτες για να πλύνεις τα χέρια σου. Το μόνο μέρος που είχε ζεστό νερό ήταν κάτι τουαλέτες στη Χριστουγεννιάτικη αγορά που είχε 1€ το κατούρημα.

Λούβρο δεν πήγαμε καθώς έχουμε πάει παλιότερα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#798465 Με ποια λογική το citymapper προτεινει αλλαγή στην οποία πρέπει να βγεις από το Μετρο;
Τι ακριβως κερδίσατε απο το να πληρώσετε ενα δεύτερο εισιτήριο;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#798466 Δεν ξέρω, δεν το κατάλαβα όταν το πάτησα ότι έπρεπε να βγούμε έξω και να πάμε αλλού για αλλαγή. Το προηγούμενο εισιτήριο δεν πέρναγε οπότε χτυπήθηκε νέο. Εν τω μεταξύ έβγαζε κόστος διαδρομής 1.90 και δεν το υποψιάστηκα.

Ίσως ήταν και google maps, δεν θυμάμαι
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#798492 Διμιτσπαν, την επόμενη φορά με velib σε παρακαλώ, τί μέτρο και |λογοκρισία| :s_no