Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#749932 Καλησπέρα στην παρέα.

Με την :inlove: προγραμματίζουμε ένα ταξίδι στο Παρίσι και με μερικές ημέρες έξτρα για "βόλτα" προς τα Νότια της Γαλλίας. Το πλάνο έχει άφιξη στο Παρίσι αεροπορικώς, διαμονή 3 ημέρες και μετά roadtrip με τελικό προορισμό και αναχώρηση από κάποια από τις μεσογειακές πόλεις της Γαλλίας (Montpellier/Marseille/Nice). Στο Παρίσι θα θέλαμε να μείνουμε σχετικά κεντρικά, και συγκεκριμένα ίσως βόρεια του κέντρου καθότι μία ημέρα θα πάμε στο Stade de France.

Θα ήθελα μερικές συμβουλές ως προς τη διαμονή στο Παρίσι, αν υπάρχει νόημα στην ενοικίαση αυτοκινήτου για τις 3 ημέρες διαμονής εκεί, αν προτείνεται διαμονή σε ξενοδοχείο ή AirBnB, καθώς και γενικά tips ως προς το κομμάτι του roadtrip.
Το σύνολο του ταξιδιού θα είναι ~12 ημέρες, και αν εξαιρέσουμε την αρχική τριήμερη διαμονή στο Παρίσι, υπολογίζω ενοικίαση αυτοκινήτου για 8 ημέρες.
Είναι δυνατή η παράδοσή του σε διαφορετική πόλη; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Το ακριβές ενδιάμεσο πρόγραμμα δεν έχει βγει, οπότε δεν έχουν κλείσει ακόμα οι διαμονές, είναι έξυπνο να το βλέπουμε αυτό as we go, ή θα καταλήξουμε να κοιμόμαστε στο αυτοκίνητο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749949 Γιατι όχι TGV για νότια και ενοικίαση απο εκεί;

< >
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#749951 Ίσως ήμουν ασαφής, αλλά σκοπός του roadtrip είναι να δούμε (και να ταξιδέψουμε παράλληλα με) τον ποταμό Λίγηρα. Θα διασχίσουμε δηλαδή την κεντρική Γαλλία ώστε να καταλήξουμε Μεσόγειο για μια ή δύο ημέρες πριν την αναχώρησή μας.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#749961 Γενικα προβλεπεται να παραλαβεις αλλου και να παραδωσεις αλλου, τουλαχιστον στα μεγαλα γραφεια ενοικιασεως, αλλα με παραπανω χρεωση. Και δε νομιζω πως το παρισι χρειαζεται αμαξι, το μετρό παει παντου

Οι γονεις μου το προτιμουν αυτο το στυλ roadtrip, με κλεισιμο ξενοδοχειου την προηγουμενη/ιδια μερα, σε διαφορες διαδρομες στην ευρωπη, οντας μιας ηλικιας και χωρις ιδιαιτερη γνωση ξενων γλωσσων, οποτε δε νομιζω να εχεις προβλημα, τουλαχιστον να βρεις ενα κρεβατι.
Άβαταρ μέλους
By tsavman
#749967 Σε ευχαριστώ Chris.

Άρα πρέπει να κλείσουμε τις αρχικές διαμονές μόνο, για το Παρίσι, καθώς και τα αεροπορικά.
Υπάρχει κάποια πρόταση για ξενοδοχείο/AirBnB στο Παρίσι, αλλά και για κάποιο γραφείο ενοικιάσεων αυτοκινήτου, το οποίο πιθανώς να μπορεί να κάνει παράδοση του οχήματος σε εμάς;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775197
Dimitris_P έγραψε:Τελικά το ταξίδι μετακινήθηκε για Μάρτιο και αντ'αυτου τώρα θα παίξει Κατάνια

Ο Μάρτης έγινε Δεκέμβρης και έκλεισα στο Ibis το 13ο που προτάθηκε παραπάνω :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#795427 Έχω κλείσει για Άιφελ μέχρι 2ο όροφο, δυστυχώς δεν είχε μέχρι πάνω, είναι εξαντλημένα
https://ticket.toureiffel.paris/en

Αξίζει μέχρι εκεί ή να κοιτάξω κάτι αλλο από άλλο host ;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#795432 Να κοιτάξεις από άλλο host. Ή να πας στο ξεκάρφωτο μπορεί να έχουν πάντα εκεί διαθεσιμότητα, με τεράστιες ουρές βεβαίως. Να πας εκεί και να μην ανέβεις πάνω μου κάνει λίγο fail. Ή πας ή δεν πας.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#795434
Corto Maltese έγραψε:Να κοιτάξεις από άλλο host. Ή να πας στο ξεκάρφωτο μπορεί να έχουν πάντα εκεί διαθεσιμότητα, με τεράστιες ουρές βεβαίως. Να πας εκεί και να μην ανέβεις πάνω μου κάνει λίγο fail. Ή πας ή δεν πας.

Απο την αλλη το να πας και να εχει ομιχη ή χαμηλη νεφωση και να μην δεις τιποτα, επισης δεν λεει.

Α, εριξα μια ματια και για 8/1 δινει κλειστο το ψηλοτερο μερος λογω εργασιων, οποτε τσεκαρετε αν ειναι καποια τυπικη συντηρηση ή κατι αλλο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795435 To Παρίσι είναι πανέμορφο παντού, για ποιο λόγο να στηθείς σε μια ουρά για ν'ανέβεις στον πύργο του Άιφελ; Ποτέ δεν το έχω κάνει και δεν το μετανιώνω καθόλου. Ακόμη και το Λούβρο που είναι εμπειρία, άνετα θα το αντάλλασσα με βόλτα στην πόλη.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#795438 Εγώ ανέβηκα μικρότερος, καλοκαίρι με την (τότε) γκόμενα (νυν Mrs Corto) μέχρι πάνω. Αλλά να ανέβεις λίγο και όχι τέρμα το βρίσκω χαζό. Με τον μικρό δεν ανέβηκα, σιγά μην στηνόμουν σε ουρές για να πάω μέχρι τη μέση (λόγω ανέμων ήταν κλειστό το πάνω).
Άβαταρ μέλους
By otso
#795440
Anonymous Founder έγραψε:To Παρίσι είναι πανέμορφο παντού, για ποιο λόγο να στηθείς σε μια ουρά για ν'ανέβεις στον πύργο του Άιφελ; Ποτέ δεν το έχω κάνει και δεν το μετανιώνω καθόλου. Ακόμη και το Λούβρο που είναι εμπειρία, άνετα θα το αντάλλασσα με βόλτα στην πόλη.

ακριβως
Εγω πιτσιρικας εμενα διπλα , αλλα σε κανενα μας δεν εκανε κλικ να ανεβουμε , που θα ανεβαιναμε και τζαμπα μιας και παντου τζαμπα πηγαιναμε .
Τοτε ειχε χορτο απο κατω και μας αρεσε να αραζουμε ξαπλωμενοι απο κατω κανωντας τσιγαρο και πινωντας μπυρες του ενος λιτρου φτηνιαρηκες .Ακομα θυμαμαι ενα μαρτιατικο ζεστο βραδυ που τα συννεφα κυλαγαν μεχρι τη μεση του πυργου , μας ειχε κανει εντυπωση , πιο περα ειχαν πλακωθει οπαδοι της γιουναιντετ νε της παρι , αλλά εκει ειχαμε μια υπεροχη ησυχια .
Τοτε γελαγαμε με τον φτηνοτουρισμο των λεωφορειων , θυμαστε τις κωμωδιες με λεωφορεια γεματα γιαπωνεζους να τρεχουν απο το ενα μερος στο αλλο κανοντας κλικ ολη ωρα;
Αξια ανεκτιμητη τετοια εποχη απο πολυ νωρις σε καφε συνοικιακο κονιακακια η παστις η γειτονια να μπαινοβγαινει πηγαινοντας για δουλεια και κουβεντουλα με τον ιδιοκτητη και τιποτα ρεμπελους για ολα τα θεματα , πολιτικη μπαλα λεφτα .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#795441 Λούβρο έχουμε πάει.

Μονμάρτη θέλουμε να πάμε και Άιφελ και ό,τι περισσέψει