Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#550578
sknipper έγραψε:Ταρτάρ φυσικά και να τολμήσεις. Είναι διαφορετικό σε γεύση από ό,τι πιθανόν φαντάζεται όποιος το φοβάται, με την καλή έννοια διαφορετικό.
Είμαι από αυτούς που διατροφικά δεν ρισκάρω αλλά μια θέληση για δοκιμές νέων γεύσεων την έχω κατα καιρούς. Δυστυχώς όμως ο φόβος κυριαρχεί και προσωπικά τον δικαιολογω απόλυτα. Σε τρεις περιπτώσεις ωμοφαγειας στο εξωτερικό, σουσι, σεβιτσε και ταρταρ σε απειροελαχιστη ποσότητα νομίζω ξεπέρασα τα όρια μου και σίγουρα δεν θα το ξανακάνω.
Φυσικά οι δικοί μου και εγώ ξέρουμε ότι ακόμα και σε πιο απλά τρόφιμα όπως πχ το αυγό έχω τα θέματα μου. Έτσι μια καρμποναρα στη Ρώμη και ένα αυγό ποσε στο Παρίσι με έστειλαν να γνωρίσω τα εθνικά συστήματα υγείας της Ιταλίας και της Γαλλίας αντίστοιχα...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#550612
Scotch έγραψε:Δυστυχώς δεν προέκυψε το tartare. Next time... :-(

Bonus
Εικόνα

< >


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#550615 Από το muni ci pal;
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#550616
Scotch έγραψε:Από το muni ci pal;


Ε ναι... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#551231 Ξερει κανείς αν το Παρί Μποβέ που πάει η Ράιαν είναι βολικό ή ταλαιπωρία;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#551235 Βολικό όχι, ταλαιπωρία, πάλι όχι απαραίτητα. Είναι πιο μακριά και θα χρειαστείς περισσότερο χρόνο για να μπεις στο Παρίσι διαβάζω. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά έχοντας πάει αρκετές φορές στο CDG τελευταία, το οποίο είναι και αυτό αρκετά μακριά από το Παρίσι, είναι ένα θέμα υποθέτω ο χρόνος να μπεις στο κέντρο.
Αν δεν είναι τεράστια η διαφορά με τις Aegean, Air France, δεν θα το ρίσκαρα πάντως... Το CDG έχει απευθείας σύνδεση με TGV και με Μετρό και δεν μπλέκεις σε κίνηση ή λεωφορεία κλπ. Από την άλλη είναι τεράστιο και αν είσαι άτυχος, μπορεί κι εκεί να έχεις καθυστερήσεις (προσωπικά δεν είχα ποτέ, αλλά αυτό δεν λέει κάτι).
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#722677 Ψάχνω να βρω ένα ξενοδοχείο για 3 νύχτες τον Οκτώβρη, κατά προτίμηση κοντά στην Ρεπουμπλίκ για να είμαστε κοντά σε κεντρικά ΜΜΜ, αλλά δεν βρίσκω τίποτα αξιόλογο σε κάτω των 250€. Το ένα χρεώνει εξτρά τις πετσέτες, το άλλο δεν έχει wifi στο δωμάτιο κλπ κλπ. :x
Οι εκκρεμότητες αξιοθεάτων που πρέπει να τακτοποιηθούν είναι: Ανάβαση Eiffel, Παναγία των Παρισίων (αν έχει ανοίξει μέχρι τότε με τις ανακατασκευές που κάνουν) και Μονμάρτη
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#722679 Τελευταία φορά έμεινα σε Ibis budget. Του κώλου, ΟΚ αλλά 5' από το RER, και βγαίνουν 200 οι τρεις διανυκτερεύσεις και όχι 250 η μία. Το δικό μου ήταν στο Gennevilliers. Ένας ύπνος είναι. Να μη μιλήσω ότι φαγητό και φούρνοι στη γειτονιά με τους μετανάστες ήταν μισή τιμή από ότι στο κέντρο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#722680 250 σύνολο εννοώ, ότι το βράδι, είπαμε :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#722686 Αν το βρεις, πες και σε μένα. Μόνον σε κάποιο Airbnb και λογικά μακριά σχετικά από το κέντρο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#722689
Dimitris_P έγραψε:250 σύνολο εννοώ, ότι το βράδι, είπαμε :lol:

250 3 βράδια στη Republique; Ούτε του παπά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#722691 Κοίταξες τα Ibis στο 13ο? Αυτο στην Avenue d'Italie ειναι κεντρικότατο, δίπλα σε Μετρο και ειχε νορμαλ τιμές.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#722725 Τελικά έκλεισα σε αυτό εδώ το πακέτο με πρωινό
https://www.booking.com/hotel/fr/paris- ... nc.el.html

Τώρα είδα το ibis που λες, not bad
Άβαταρ μέλους
By mirage
#722733 Μια χαρά, ωραιο φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#729386 Τελικά το ταξίδι μετακινήθηκε για Μάρτιο και αντ'αυτου τώρα θα παίξει Κατάνια