Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#472766 Και μεις καναμε την αποβαση μας στα Ζαγοροχώρια με την :inlove: 2-6/1
Μείναμε Πάπιγκο.
Πρώτη μέρα φάγαμε στο εστιατόριο του ξενοδοχείου (Πάνθεον). Πολυ καλό φαγητό.
Δεύτερη μέρα πήγαμε Κολυμπήθρες και μικρό Πάπιγκο. Μετέπειτα στον Βίκο οπου και περπατησαμε λιγο στο φαράγγι του. Το μεσημερι καταλήξαμε στους Κήπους όπου και φαγαμε στου Μιχάλη. Δεν με εντυπωσίασε το φαγητό του.
Την επόμενη μέρα πηγαμε Βίτσα και Μονοδένδρι. Πηγαμε και σ ενα μοναστηρι που ειχε εκει. Μη με ρωτησετε πως το λενε, δεν το θυμαμαι. Αποφασισαμε να παμε στη Βιτσα να φαμε αλλα το κανελλα και γαρυφαλλο που ηταν και το μοναδικο αξιολογο δεν ειχε τραπεζι ουτε για δείγμα. Ετσι γυρισαμε Μονοδένδρι και φαγαμε στην Οξυα, οπου εκει φάγαμε καλα αλλα είχε μικρες μεριδες. ειδικα στο κοντοσουβλι.
Προτελευταια μέρα κατσαμε λιγο στο Παπιγκο. Εκει φαγαμε στο Astra που ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. :metalo:
Τελευταία μέρα περασαμε απο Γιαννενα οπου πηγαμε στο νησι και στο Motley. Αφου δεινοπαθήσαμε μετα στο γυρισμό μεχρι να φτασουμε στο αμαξι (ειχα παρκαρει διπλα απ τη λιμνη προς το τελος των πολλων ταβερνων), πηραμε το δρομο του γυρισμου.
Καποιες σκόρπιες παρατηρησεις.

Γενικά η αισθητικη μου φανηκε καταθλιπτικη. Αλλα ηταν υπέροχα! Και στο Παπιγκο και στα Γιαννενα. :inlove: Ειδικα τα τελευταια μου θυμισανε σ ενα σημείο Ξανθη :ninja: . Ειπαμε με την :inlove: να ξαναρθουμε γιατι μεσα σε 4 ώρες δεν προλαβαμε να δουμε τιποτα σχεδον.

Ο διαδρομες με κουρασανε. Δεν περιμενα οτι τα Ζαγοροχωρια θα ειχαν τοσες μεγαλες αποστασεις μεταξυ τους. Διαδρομες 1 ωρας και βαλε. Ουτε για σεξ δεν ειχα ορεξη μετα απο τοσο ποδαροδρομο :sleep: :s_sad . Χαλαλι ομως.
Το νεο Εθνικο Οδικο Δικτυο ειναι τελειο. Στην επιστροφη ειδικα, εκανα το Γιαννενα- Ακράτα χωρις καμια σταση και κλειδωμενο CC στα 130, σε 2μιση ωριτσες ακριβως.

Εντυπωση μου εκανε που κανενα χωριο δεν ειχε ιδιαιτερη νυχτερινη ζωη. Μονο στο Παπιγκο ενα καφενειο εμενε ανοιχτο μετα τις 23:00. Εκει ομως ηπια πολυ ωραιο οινομελο. :thumbsup:
Θα ξαναπηγαινα αλλα νομιζω οτι θελω και μια επισκεψη Αραχωβα που χω καιρο να παω, να γινει λιγο καμος :metalo: :s_music
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#472825
Focusman91 έγραψε:Κ Ειδικα τα τελευταια μου θυμισανε σ ενα σημείο Ξανθη :ninja: .


Οι πιο πολλοί χτιστάδες των παραδοσιακών σπιτιών της Ξάνθης είναι Ηπειρώτες, ήταν το πρώτο πράμα που διαπίστωσα κ γω σαν Ξανθιώτικη λέρα όταν με γύριζε η γυναίκα στα πέριξ.

Ακόμα και τα ταξί έχουν ίδιο χρώμα, απλά διαφέρουν στην άσπρη οροφή :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#472851 Αν εξαιρεσεις τη μουντιλα, πρεπει να ειναι γαματη φαση να σαι φοιτητης εκει. Εισαι μακρια αλλα αν στη βαρεσει πας και ενα σουκου Αθηνα. Σε 4 ωριτσες εφτασες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#472882 Η περιοχή αξίζει την άνοιξη ή το καλοκαίρι έστω. Τώρα, είναι λίγο κατάθλιψη η φάση.
Τα Γιάννενα αξίζουν πολύ για τουρισμό, ξανά θεωρώ πως άνοιξη ή καλοκαίρι είναι πολύ καλύτερα και έχουν και πολύ καλή νυχτερινή ζωή.
Τα Ζαγόρια είναι 46 και εκτείνονται σε μεγάλη περιοχή. Αναλόγως πού θα πας, οι αποστάσεις μπορεί να είναι μικρές ή μεγάλες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#472954 Επανερχόμενος επειδή έστειλα κόσμο Ζαγοροχώρια φέτος, να πώ οτι ο κουμπάρος μου με την κινέζα ξετρελάθηκαν. Αυτοί βρήκαν και κλείσαν στο Spa στο μικρό πάπιγκο και μου ειπαν οτι εκτός του ξενοδοχείου που ήταν κορυφαίο, έμειναν παυλόπουλοι με το φαί το οποίο ήταν Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο.

να παραθέσω και το κουτσομπολιό της ημέρας, το οποίο λέει οτι το ξενοδοχείο είναι του Κεντέρη :ninja:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#519598 Στην περιοχή των Αγναντων, μιας και θα βρεθεί φίλος απ την ολλανδία για λίγες μέρες, εχουμε κανα καλό τιπ?

Θα τους στείλω Συράκο-Καλαρρύτες και Μπάρο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#519637 Επίσης για κρεατοφαγία στα Πράμαντα, με τις κλασικές ταβέρνες-χασάπικα στην πλατεία.
Κατά τ' άλλα, η περιοχή είναι κυρίως για πεζοπορία, έχει πολύ ωραίες διαδρομές, αλλά τα περισσότερα χωριά δεν λένε κάτι φοβερό (με εξαίρεση Καλαρρύτες και Συράκο που είναι πανέμορφα).
Μονή Κηπίνας επίσης αν μπορέσουν, αξίζει:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#519681 Σωστός, και βάζω και το σπήλαιο της Ανεμότρυπας

bibendum έγραψε:Θα ελεγα και κανα καταφυγιο Μελισσουργων και απο εκει περπατημα στο βουνο.

Σπιτι έχουν;


Εχουν κλείσει ξενοδοχείο στα Άγναντα
Άβαταρ μέλους
By fot
#530861 Χελπ χελπ, τζιμκλαρκ αλερτ!
Θέλω προτάσεις για ημερήσια βόλτα Σαμαρίνα, Κόνιτσα και κει γύρω. Διαδρομές, φαγητό αντε και καμία σούπερ ουαου στάση αν αξίζει να γίνει.




< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#531066 Αν έχει ξεκινήσει την Πατριδογνωσία 2018, δύσκολο το βλέπω να έχει σήμα εκεί που βρίσκεται! :lol:

Το θέμα είναι πως είναι ο πιο ειδικός για προτάσεις στην περιοχή, μιας και βλέπω πως στο μέσο της διαδρομής Κόνιτσα - Σαμαρίνα βρίσκονται οι Πάδες, ή βάση πρακτικά του Jim στην περιοχή.

ΥΓ. Βλέπω ότι έγραψε σήμερα στο "Μ'αρέσει - Δε μ' αρέσει", οπότε μπορεί να είσαι τυχερός :)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#531080 Έχω περιορισμένη πρόσβαση σε υπολογιστή ως Τρίτη βράδυ, έχω στειλει κιν για viber :metalo:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#536148 Επειδή ψάχνω αλλά έχω χαθεί. Στα Τζουμέρκα που είναι "σωστό" να μείνει κανείς ώστε να είναι σχετικά κεντρικά; 2 μέρες είναι πολύ λίγες για κάποιον που δεν έχει ξαναπάει;