Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#745302 Που τέτοιες μέρες θα γίνεται χαμός βέβαια...
Τα Πράμαντα έχουν κόσμο όλα τα ΣΚ, πόσο μάλλον τέτοιες μέρες. Στην πλατεία γίνεται ένας μικρός χαμούλης, όχι βέβαια σαν το λαϊκό προσκύνημα των Ζαγοροχωρίων.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745303 Ναι είμαι φίλος με το ανηψιο του στα Γιάννενα!Λέω να πάω και Συρράκο Καλαρρύτες και ίσως αν φτάσω στο Βουλγαρελι να πάω προς Τρίκαλα.
Είναι η γυναίκα μου από Μελισσουργούς!Λέω να πάω από Δευτέρα ή Τρίτη Γρήγορη .Δε θα έχει πέσει ο κόσμος?

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#745304
kostis20 έγραψε:Αγαπάει και πολυ τα παιδιά και τα ζώα βλέπω...
Λέω να πάω μόνο για το χαμό...

< >
Κι εγώ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#745312 Επειδή μόλις γύρισα από Κόνιτσα, να ρίξω μία off the radar επιλογή αν κάποιος βρεθεί στην περιοχή: Χωριό Πηγή, Πεκλαρίτικο νομίζω λέγεται. Εξαιρετικό και πολύ κοντά στην Κόνιτσα και πολύ απομονωμένο ταυτόχρονα. Στα Γιάννινα έφαγα σε ένα ονόματι τα Ξύδια, πολύ νόστιμα και καλομαγειρεμένα αν και πνιγμένα στις σάλτσες. Αλλά γαμήθηκε να βρέχει δεν είχα διάθεση να ψάχνω πέρα από εκεί που ήμουν.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#745321
Anonymous Founder έγραψε:Που τέτοιες μέρες θα γίνεται χαμός βέβαια...
Τα Πράμαντα έχουν κόσμο όλα τα ΣΚ, πόσο μάλλον τέτοιες μέρες. Στην πλατεία γίνεται ένας μικρός χαμούλης, όχι βέβαια σαν το λαϊκό προσκύνημα των Ζαγοροχωρίων.
Και εκεί είχαμε πάει άκυρη εποχή. Αρχές Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά και καθημερινες και είχαμε εντυπωσιαστεί για την ποιότητα που ειχε και τις επιλογές για καθημερινη. Παίζει να ήμασταν μοναδικοί πελάτες. Πολύ καλός.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#745333
Yugo_para_siempre έγραψε:Βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος, που θεωρεί ότι κάτι δεν είναι φυσιολογικό σε αυτές τις απαντήσεις. :s_howdy

Αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να είναι ένας από τους "άριστους" της χώρας μας, με "απόλυτη ειλικρίνεια" και "η αλήθεια να λέγεται".

Δεν είμαι Βαξεβανικός Συριζαίος, σε καμία περίπτωση, απλά αυτού του είδους την ακραία αριστεία δεν την αντέχω.


Πρόσεξα ότι "την λέει" μόνο σε άντρες. Σε κάτι γυναίκες που τον κράζουν λέει Ευχαριστώ καλή συνέχεια. Η έννοια του κουραδόμαγκα δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#745364
Corto Maltese έγραψε: Πεκλαρίτικο


Δεν ήθελα να ρίξω ως ιδέα κάτι από τα "δικά" μας τα χωριά. Είναι κανένα 15λεπτο από την Κόνιτσα, καλά κρυμμένο από την πολυκοσμία. Πρόκειται για το πρόσφατα ανακαινισμένο παλιό σχολείο. Το προτείνω και εγώ αν επιθυμείτε να ψάξετε την "ατόφια" Ήπειρο.

Καλή χρονιά!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#745368
kostis20 έγραψε:Ναι είμαι φίλος με το ανηψιο του στα Γιάννενα!Λέω να πάω και Συρράκο Καλαρρύτες και ίσως αν φτάσω στο Βουλγαρελι να πάω προς Τρίκαλα.
Είναι η γυναίκα μου από Μελισσουργούς!Λέω να πάω από Δευτέρα ή Τρίτη Γρήγορη .Δε θα έχει πέσει ο κόσμος?

< >

Συρράκο στο Καλαρρύτες καθημερινή δεν θα έχει καθόλου κόσμο λογικά, αφού όσοι είναι από εκεί ανεβαίνουν συνήθως καλοκαίρι, χειμώνα δεν έχει πολύ κόσμο, αλλά όλα αυτά που σου λέω είναι μπαγιάτικα, εγώ έχω πολλά χρόνια που δεν έχω πάει σ'αυτά τα μέρη. Ρωτάς JimClarck που πλέον είναι πιο Γιαννιώτης από εμένα, που ούτως ή άλλως ποτέ δεν σήκωσα την σημαία ψηλά, αφού σε αντίθεση με τους συντοπίτες μου, δεν είμαι τοπικιστής.
Σαφώς πάντως από τα Τζουμέρκα τα όμορφα χωριά είναι αυτά, λόγω αρχιτεκτονικής, ενώ Πράμαντα, Μελισσουργοί, Καταρράκτης, κλπ θυμάμαι πολύ πιο ωραία φύση.
Γενικώς, ακόμη δεν έχουν χαλάσει από τον υπερβολικό τουρισμό του Μετσόβου και των Ζαγορίων.
Καλή επιλογή και τα χωριά της Κόνιτσας, που επίσης δεν έχουν πολύ τουρισμό, αλλά ούτε την ομορφιά των Ζαγοροχωρίων τα περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#745449 Ο τύπος από το "Κανελα & Γαρυφαλλο" Θεός! :lol:
Από αυτά που πρόλαβα να διαβάσω, μου άρεσε περισσότερο το παρακάτω:
- Δεν μπορώ να καταλάβω πως πάνε και τρώνε με αυτές τις γεύσεις που δεν σου αφήνουν καμμια γεύση στον ουρανίσκο.δεν θα ξαναπήγαινα με τέτοιες τιμές που δεν συναντάς ούτε στην μεγάλη Βρετανια

- Μην αγχώνεστε. Ευχόμαστε να επανέλθει η γεύση σας σύντομα.
:lol: :lol: :lol:

Σχετικά με το φαγητό τώρα, εμείς είχαμε φάει πολύ καλά "Στα Ριζά", στην Βίτσα, αν και έχω την εντύπωση πως το παλιό μαγαζί ήταν πιο όμορφο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#746481 Τελικά τη κάναμε την εξόρμηση. Με βάση ένα μικρό χωριό έξω από την Αρτα όπου υπάρχει σπίτι μιας και θέλαμε να αποφύγουμε ξενοδοχείο. Φτάσαμε μέχρι Μελισσουργούς , Πραμαντα γεφύρι πλάκας τη μιά μέρα.Τη δευτερη Μέτσοβο και Ιωάννινα. Κάναμε και τις βόλτες μας στα βυζαντινά μνημεία της Αρτας ενω πετύχαμε και μια έκθεση του Μόραλη και φαγητό στη Κορωνησία .Επίσης κάναμε στάση στο ιστορικό Μεσολόγγι.
Γενικά πολύ χαλαρά και εύκολα όλα χωρίς πολύ κόσμο.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746483 Ωραία Κωστή! Αν θυμάμαι καλά πήγατε καθημερινές και όχι ΣΚ, σωστά; Να μια καλή λύση σε τέτοιες εποχές για να αποφεύγουμε τον συνωστισμό: τα ΣΚ σπίτι, και εκδρομές μόνον καθημερινές αφού πάρουμε άδεια.
Κι εγώ το καλοκαίρι στους διακοπές που είχαμε πάει επίτηδες Ιούλιο για ν'αποφύγουμε τον κόσμο, αυτό είχα δει: ενώ τις καθημερινές ήταν τέλεια, το ΣΚ είχε σχεδόν τον ίδιο ή κάτι περισσότερο κόσμο από τις παραλίες της Αθήνας! Και μιλάμε για την Εύβοια τώρα, όχι καμία Μύκονο...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#746484 Ναι ,Δευτέρα και Παρασκευή επιστροφή. Σκεφτήκαμε οτι αν μέναμε Αθήνα θα ήταν χειρότερα από άποψη COVID ,με δεδομένο οτι είχαμε "άδεια" και εγώ και η σύζυγος και τα παιδιά δεν είχαν σχολείο.
Περάσαμε πολύ ωραία και ευχάριστα.Ήθελα να πάω και προς Βουλγαρέλι και να φτάσω λίγο ανατολικότερα προς Αχελώο αλλά δε βγήκε το προγραμμα. Ευχαριστήθηκα τον Άραχθο :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#746485 Το κάνουμε εδώ και 6 χρόνια.

Πρώτον γιατί βρίσκεις καλύτερα καταλύμματα στο μπάτζετ που έχεις ορίσει.
Δεύτερον τα μέρη είναι πολύ πιο όμορφα χωρίς τον υπερβολικό κοσμο.
Τρίτον οι μετακινήσεις είναι πιο εύκολες χωρίς κίνηση.

Τα τελευταία χρόνια που η γυναίκα είναι στο σχολείο έχουμε κόψει τις χειμερινές εξορμήσεις γιατί δεν θέλει να αφήσει τα παιδιά κάποιες μέρες.

Υγ. Περάσαμε απο Δημητσάνα, Στεμνίτσα την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων και δεν σταματησαμε ούτε για καφέ στο χέρι με την πολυκοσμία που είχε. Ούτε να παρκάρουμε δεν είχε.

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#746670 Απλά είναι δύσκολο με τα παιδιά και το σχολείο.
Δημητσάνα ,Στεμνίτσα,Βυτίνα έχει πολύ κόσμο γενικά. Διαχρονικά προτιμώ τα Λαγκάδια.