Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#235854 Επειδή δεν είναι βολικό να βουτάμε στον απέραντο ωκεανό της γενικής συζήτησης για να βρούμε προτάσεις, ας ανοίξουμε εδώ πληροφορίες για την Ήπειρο. Και ξεκινάω:

Θα πάω το ερχόμενο 3ημερο. Και για αλλαγή λέω να αποφύγω τα Ζαγοροχώρια (ελπίζω να θέλει το ίδιο και η παρέα). Θέλω προτάσεις ή ιδέες για
- Φαΐ στη διαδρομή από Θεσσαλονίκη κοντά σχετικά στο δρόμο προφανώς ΟΧΙ στο Μέτσοβο
- Εκδρομές και προφανώς φαγητό στην περιοχή κυρίως νότια ή δυτικά των Ιωαννίνων ή και στην πόλη ενδεχομένως.

Σκατά καιρό θα μας κάνει, όλα καλά δηλαδή :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#235874
Corto Maltese έγραψε:Σκατά καιρό θα μας κάνει, όλα καλά δηλαδή :lol:


Ναι, καλά! Σύμφωνα με την πρόγνωση της προηγούμενης εβδομάδας υποτίθεται ότι και σήμερα θα έβρεχε.
Βγες έξω να δείς, για ουζάκι σε παραλία είναι ο καιρός. :lol:

Καλά να περάσεις. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#235961 Μια επιλογή για φαγητό στη διαδρομή είναι αντι για Μέτσοβο να πας Ανηλιο,έχει 2-3 ταβέρνες αλλά εχω χρόνια να παω οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι συγκεκριμένο.Επίσης αν είστε του προβειου μπορείτε να πάτε Κουτσελιο,βγαίνοντας στην πρώτη έξοδο μετα το τούνελ του Δρισκου.Ο Jim Clark μπορεί να βοηθήσει σε αυτό.Αν ο καιρός βοηθάει ωραία εκδρομή είναι στο Θεογεφυρο ,βορειοδυτικά της πολης στο Δημο Ζίτσας.Είναι πολυ εντυπωσιακό φυσικό γεφύρι ,με μονοπάτι που σε φέρνει απο κάτω του και βλάστηση που θυμίζει ζούγκλα.Πολυ κοντά είναι ένας παλιός νερόμυλος που έχει γίνει εστιατόριο,ο νερόμυλος του Αχιλλέα,πανω στον Καλαμά.Παλιότερα τουλάχιστον είχε πολυ καλο φαγητό.Προσοχή μονο γιατί δεν είναι πάντα ανοιχτό.Στην περιοχή υπάρχει επίσης και ένας καταρράκτης κοντά στο ομώνυμο χωριό.Επίσης αν πάτε προς Καλπάκι ,καλο σημείο για φαγητό είναι στις πηγές Βελλας ,κοντά στην εκκλησιαστική σχολή ,όπου έχει ωραία πέστροφα και μπριζόλα στα κάρβουνα.

.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#235964 Στην πόλη τώρα ,λογικά το τριήμερο θα γίνεται ο κακός χαμός,οπότε τα καλά μαγαζιά θα είναι γεμάτα.Για γκουρμέ κατάσταση καλή επιλογή είναι η Πολιτεία στον Φροντζο,αν και εκεί αξίζει να πάτε και για καφέ αφού έχει όλη την πόλη στο πιάτο.Απο τα τουριστικά στον μώλο ,η καλύτερη επιλογή πιστεύω ότι είναι η Μυροβολος ,ενώ παλιότερα τουλάχιστον καλή επιλογή ήταν και ο Σείριος μόνο που δεν είναι πανω στη λίμνη οπότε δεν έχει θέα.Καλο φαγητό σε πιο μεζεδοπωλείο φάση έχει και η Μυσταγωγία,κοντά στην παραλίμνια περιοχή.

.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#236219 Ε , νταξ με κάλυψε ο προ-πληκτρολογήσας, αφού είπε Κουτσελιό και τα της πόλης Ιωαννίνων.

Δείτε και εναλλακτική Τύρια για ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ παιδάκι στον δε θυμάμαι πώς το λένε, αλλά μπορώ να το θυμηθώ. To θυμήθηκα. "Αποστόλης" λέγεται

Επίσης, ΤΩΡΑ, μπορώ να προτείνω και γυναικοχώρι (Πάδες, 30 χλμ από Κόνιτσα) γιατί πλέον προσφέρει, ΑΜΗΝ εδώ κ λίγο καιρό, καφέ στην πλατεία και φαγητό είτε στις Πάδες στον Ανάσα είτε στο χωριό πριν , στο Παλιοσέλλι στον Μητσάρα (για φαΐ καλό είναι Σάββ. ή Κυριακή). Μπόνους Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ θέα στην Τύμφη και το Σμόλικα και η γλυκειά ερήμωση (+ επίσκεψη στην Κόνιτσα για αξιοθέατα). Η παράγραφος αυτή βέβαια αναφέρεται σε μια περιοχή 50 - 60 χλμ βόρεια από Γιάννενα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#236239 Κόνιτσα για κρέας ,στην Κεντρική Πλατεία είναι ο Τορης,φάση χασάπικο- σούβλες δίπλα δίπλα,τεράστιες μερίδες ,αλλά εχω χρόνια να παω οπότε ίσως ο Ξενοφών να έχει καλύτερες πληροφορίες.Για Τυρια συμφωνώ.Τώρα που το σκέφτομαι πιο φρέσκες προτάσεις μπορώ να κάνω για Θεσσαλονίκη,παρα για τον νομό Ιωαννίνων,εκτός πόλης....

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#236249 Αμα ανέβεις προς Κόνιτσα θα φας εδώ :

https://goo.gl/maps/5UnBdb2YtuE2

Τελος.

Μέσα στην πόλη εκτός από αυτά που έγραψε ο Belgarion, δοκίμασε και το Μπουκιά Μπουκιά για τσιπουρομεζεδοκατασταση (μην γίνεις τύφλα και αρχίσεις πάλι για τον Θεοδωρίδη, νισαφι).
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα φας τυροπιτα - μπουγατσα στο Select απέναντι από το ρολόι.Για γλυκάκι πεταγεσαι παραδιπλα στο Μοτλει, τοπος καλιγουλειων οργίων του Γκεακου. Βράδυ κατέβα παλιά αγορά, τίγκα στα μπαρακια με ξετσιπωτες. Αν πετύχεις το Γραμματοσημο με άδειο τραπέζι (πήγαινε μεσημέρι, ψιλό αδειάζει τότε) κατσε για καφέ και αγναντεμα, πλήρωσε και 20€ που τους χρωστάω εδώ και 2 χρόνια μπας και ξαναπαω και γω. :s_airkiss Επίσης για καφέ μέσα στο κάστρο έξω από το μουσείο, αν και στο τριήμερο θα γίνεται πανικός.
Σπήλαιο Περάματος δεν σε προτειναν και απορώ γιατί, αξίζει και 2η και τρίτη φορα.Διπλα είναι και το μοναστήρι Ντουραχανι, αναψε μια λαμπαδα και για μένα.

Θα θυμηθώ και άλλα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#236271 Select ζεστή πρωινή τυρόπιτα με την γαμβέτα μέσα στην ομίχλη :inlove: :eat: :metalo:

2 χρόνια πηγαινέλα αυτήν την πόλη ποτέ δεν την συμπάθησα, εκτός από το Select και το ζαχαροπλαστείο Διεθνές παραδίπλα, μπουγάτσα ή γλυκάκι και βουρ για τα Λιθαρίτσια για : :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#236313 Για κατσίκι στο Κουτσελιό και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα. Μέσα στην πόλη πριν λίγα χρόνια είχα φάει καλά στην Ιθάκη εστιατόριο από τα τελευταία στη σειρά πάνω στη λίμνη.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#236320
belgarion έγραψε:...αλλά εχω χρόνια να παω οπότε ίσως ο Ξενοφών να έχει καλύτερες πληροφορίες....


Ο Ξενοφων οδηγει και κλικαρει μονο. Μετα τρωει στην πεθερα οποτε δεν ξερει :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#236362
NiTse έγραψε:Για κατσίκι στο Κουτσελιό και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα. Μέσα στην πόλη πριν λίγα χρόνια είχα φάει καλά στην Ιθάκη εστιατόριο από τα τελευταία στη σειρά πάνω στη λίμνη.

Οι πιθανότητες να βρει ο corto την Ιθάκη στα Γιάννενα, είναι όσες και του Οδυσσέα, έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια

.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#236373
belgarion έγραψε:
NiTse έγραψε:Για κατσίκι στο Κουτσελιό και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα. Μέσα στην πόλη πριν λίγα χρόνια είχα φάει καλά στην Ιθάκη εστιατόριο από τα τελευταία στη σειρά πάνω στη λίμνη.

Οι πιθανότητες να βρει ο corto την Ιθάκη στα Γιάννενα, είναι όσες και του Οδυσσέα, έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια

.

Α καλά, εγώ νομίζω το καλοκαίρι του 2011 είχα πάει.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#236384 To Kουτσελιο βολεύει κάργα γιατί είναι και πολύ κοντά στο ξενοδοχείο. Επίσης το Θεογέφυρο λίγο που το έψαξα θα το επισκεφτώ σχεδόν σίγουρα. Το Πέραμα δε χρειάζεται υποδείξεις, σαν καλός γεωλόγος θα πάω εκεί το παιδί ούτως ή άλλως.

Τα βόρεια δεν ξέρω αν θα τα επισκεφτώ, σκέφτομαι να επιστρέψω από το δρόμο της Κόνιτσας (να τεστάρω και το καινούργιο τουτούνι) και να φάω στον Πεντάλοφο, αλλά ο Τζίμης μου έβαλε ιδέες να γυρίσω από Πάδες - Βασιλίτσα - Γρεβενά. Τεσπά η εκδρομή θα είναι για συνάντηση boardgameαδων οπότε λογικά θα έχει λίγες εκδρομές πολύ περισσότερο αν έχει και σκατόκαιρο, αλλά αν έχετε ιδέες ρίχτε τις. Προς Τζουμέρκα; Πλάκα και τα πέριξ; Λέει η βόλτα;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#236389 Τζουμερκα με βροχερό καιρό στο τέλος του χειμώνα είναι ως και επικινδυνοι οι δρόμοι.

.