Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#603470
JimClark έγραψε:Ούι τζε, μη του λέτε ρε, θα θέλει κάθε χειμώνα να έρθει. 1 ακόμα αμάξι στο παραλίμνιο, πού θα παρκάρουμε ...; :lol:



δεν έχετε δωρεάν πάρκιν για τους Αθηναίους;;;;;;; :omg:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#603474
gianik έγραψε:
JimClark έγραψε:Ούι τζε, μη του λέτε ρε, θα θέλει κάθε χειμώνα να έρθει. 1 ακόμα αμάξι στο παραλίμνιο, πού θα παρκάρουμε ...;



δεν έχετε δωρεάν πάρκιν για τους Αθηναίους;;;;;;; :omg:
Πριν πολλά χρόνια είχα το μοναδικό αυτοκίνητο με κλήση στα Γιάννενα. .
Οπότε ρώτησε αν γράφουν ακόμα μόνο αθηναϊκές πινακίδες.

Μπορεί βέβαια απλά να έγραψε εμένα και μετά να έληξε η βάρδια του αστυνομικού.



ΥΓ. Πολύ ωραία τα Γιάννενα αλλά Καστοριά δεν είναι. Η πόλη έτσι γιατί σαν νόμος είναι ομορφότερος.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#603477 :dizzy: nta fuq I have just had heard and υπερσυντέλικος. :lol: :lol:

Γω την Καστοριά την αποφεύγω, ιδίως την πόλη, αντίθετα ο νομός έχει να δώσει πολλή τροφή για εναλλακτικό τουρισμό. Δε μου κάνει κλικ, απλά.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#603482
gianik έγραψε:το θέμα ειναι μένεις μέσα στα Γιάννενα και πετάγεσαι ξερω γω προς Ζαγοροχώρια ή το αντίστροφο; :hmmm:

Αν θες να ζησεις πιο πολυ ωρα στην φυση , σε παραδοσιακο ξενώνα, να εχεις τζακι και πιθανον και χιονι, θα μεινεις Ζαγοροχωρια....
Οτι και να επιλεξεις , καλο ειναι να το κλεισεις απο τωρα γιατι τα χριστουγεννα ειναι σχεδον ολα full



Νίκος Παππάς έγραψε:Πριν πολλά χρόνια είχα το μοναδικό αυτοκίνητο με κλήση στα Γιάννενα. .
Οπότε ρώτησε αν γράφουν ακόμα μόνο αθηναϊκές πινακίδες.

Μπορεί βέβαια απλά να έγραψε εμένα και μετά να έληξε η βάρδια του αστυνομικού.
Το εχω νιωσει κι εγω 2 φορες αν και εχω Γιαννιωτικες πινακιδες
Μια απο την τροχαια και μια απο δημοτικη αστυνομια :x
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#603497
gianik έγραψε:
bibendum έγραψε:Πηγαινε να μεινεις στο grand serai, κερνα και ενα spa την γυναικα και μετα πηγαινε πλακωσου στα τσίπουρα με belgarion και g

< >




το θέμα ειναι μένεις μέσα στα Γιάννενα και πετάγεσαι ξερω γω προς Ζαγοροχώρια ή το αντίστροφο; :hmmm:
Εξαρτάται τι θέλετε. Για εμένα από την στιγμή που δεν έχετε ξανάρθει Γιάννενα θα έλεγα να μείνετε εντός πόλης. Το πολύ μέχρι Πέραμα Αμφιθέα. Η πόλη έχει πολλά πράγματα να δείτε , έχει ζωή και ατμόσφαιρα από φοιτητές , ντόπιους και τουρίστες. Στο Ζαγόρι έχει μόνο τουρίστες. Οπότε μόνο αν θες καθαρά την εμπειρία μαζικού τουρισμού στο βουνό θα πήγαινα να μείνω Ζαγόρι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#603498
Νίκος Παππάς έγραψε:
gianik έγραψε:
JimClark έγραψε:Ούι τζε, μη του λέτε ρε, θα θέλει κάθε χειμώνα να έρθει. 1 ακόμα αμάξι στο παραλίμνιο, πού θα παρκάρουμε ...;



δεν έχετε δωρεάν πάρκιν για τους Αθηναίους;;;;;;; :omg:
Πριν πολλά χρόνια είχα το μοναδικό αυτοκίνητο με κλήση στα Γιάννενα. .
Οπότε ρώτησε αν γράφουν ακόμα μόνο αθηναϊκές πινακίδες.

Μπορεί βέβαια απλά να έγραψε εμένα και μετά να έληξε η βάρδια του αστυνομικού.



ΥΓ. Πολύ ωραία τα Γιάννενα αλλά Καστοριά δεν είναι. Η πόλη έτσι γιατί σαν νόμος είναι ομορφότερος.

Από το Mi A1.
Ξέρεις ότι οι Γιαννιώτες είμαστε τοπικιστες έτσι?
Πέρα από την πλάκα η Καστοριά είναι όμορφη αλλά πραγματικά δεν υπάρχει επαφή και λόγω μεγέθους και λόγω αξιοθέατων κλπ. Θα έλεγα αν δεν έχετε έρθει Γιάννενα τα τελευταία δέκα χρόνια να έρθετε μια βόλτα , πιστεύω θα εκπλαγειτε ευχάριστα. Και εννοείται ότι το τοπικό παράρτημα είναι στη διάθεση σας.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#603500
belgarion έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
gianik έγραψε:
JimClark έγραψε:Ούι τζε, μη του λέτε ρε, θα θέλει κάθε χειμώνα να έρθει. 1 ακόμα αμάξι στο παραλίμνιο, πού θα παρκάρουμε ...;



δεν έχετε δωρεάν πάρκιν για τους Αθηναίους;;;;;;; :omg:
Πριν πολλά χρόνια είχα το μοναδικό αυτοκίνητο με κλήση στα Γιάννενα. .
Οπότε ρώτησε αν γράφουν ακόμα μόνο αθηναϊκές πινακίδες.

Μπορεί βέβαια απλά να έγραψε εμένα και μετά να έληξε η βάρδια του αστυνομικού.



ΥΓ. Πολύ ωραία τα Γιάννενα αλλά Καστοριά δεν είναι. Η πόλη έτσι γιατί σαν νόμος είναι ομορφότερος.

Από το Mi A1.
Ξέρεις ότι οι Γιαννιώτες είμαστε τοπικιστες έτσι?
Πέρα από την πλάκα η Καστοριά είναι όμορφη αλλά πραγματικά δεν υπάρχει επαφή και λόγω μεγέθους και λόγω αξιοθέατων κλπ. Θα έλεγα αν δεν έχετε έρθει Γιάννενα τα τελευταία δέκα χρόνια να έρθετε μια βόλτα , πιστεύω θα εκπλαγειτε ευχάριστα. Και εννοείται ότι το τοπικό παράρτημα είναι στη διάθεση σας.

< Note >
Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση. Θα την τιμήσω με την πρώτη ευκαιρία. Έχω 15 χρόνια να έρθω.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#603527
gianik έγραψε:
bibendum έγραψε:Πηγαινε να μεινεις στο grand serai, κερνα και ενα spa την γυναικα και μετα πηγαινε πλακωσου στα τσίπουρα με belgarion και g

< >




το θέμα ειναι μένεις μέσα στα Γιάννενα και πετάγεσαι ξερω γω προς Ζαγοροχώρια ή το αντίστροφο; :hmmm:
Στην πραγματικότητα θα ελεγα οτι ειναι δυο διαφορετικά ταξιδια οπως το εδω στο μυαλο μου.

Απο την αλλη ομως μπορει με μια ημερησια απο Γιαννενα για Παπιγκο να εισαι οκ και να πεις οτι ειδες Ζαγοροχώρια.

Παντως σε συνδυασμό και των δυο καλυτερα να γυρνάς το βραδυ στον πολιτισμό και να εχεις πληθωρα επιλογων παρα να γυριζεις στο χωριο...

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603543 Αφού μιλάμε για 4 μέρες μόνον και οικογένεια, καλύτερα διαμονή στα Γιάννενα και βόλτες γύρω για να πάρετε μια γεύση. Μια γρήγορη στο Μέτσοβο που είναι και κοντά και μπορείτε να πάτε και στο χιονοδρομικό του Ανηλίου, όπως και στο Grand Forest για καφέ.
Από Ζαγόρια Μονοδέντρι για βόλτα και περπάτημα στην Χαράδρα του Βίκου, φαγητό προτείνω Ασπραγγέλλους, λιγότερο τουριστικό από άλλα.
Στα παιδιά θα αρέσει και το Μπουραζάνι, να δουν ελάφια και αγριογούρουνα, αν και είναι λίγο τουριστίλα και εκεί.
Αξίζει μια βόλτα στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων του Βρέλλη, όπως και στο νησί εννοείται.
Αυτά είναι τα βασικά, οι μέρες είναι πολύ λίγες και το αστείο που είπε ο Νίκος Παππάς για την σύγκριση με την Καστοριά, συγχωρείται λόγω άγνοιας.
Δεν υπάρχει επαφή.
Οπωσδήποτε να κλείσετε νωρίς ξενοδοχείο, πλέον τα Χριστούγεννα βουλιάζει η πόλη από τουρισμό λόγω και των νέων δρόμων που την έχουν πλησιάσει πολύ στην Αθήνα και όχι μόνον.
Επίσης, η καλύτερη εποχή είναι την άνοιξη και όχι τον χειμώνα, αλλά αυτό το καταλαβαίνουν όλοι κατόπιν...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#603556 Εννοείται ότι είναι πολύ καλύτερα από τώρα ως αρχές Νοέμβρη και Απρίλιο Μάιο. Βέβαια ήδη εδώ και χρόνια τριήμερο 28/10 πχ δεν υπάρχει ούτε κρεβάτι ελεύθερο. Πάντως συμφωνώ με Bibendum, θεωρώ πολύ καλύτερο το να μένεις στην πόλη και να πας αν έχεις όρεξη κάποια ημερήσια εκδρομή παρά να μένεις σε Ζαγοροχώρια χειμωνιάτικα και να αρχίζεις τα πάνω κάτω εκτός και αν σκοπός είναι μόνο η επαφή με την φύση. Υπόψιν δεν είναι και δίπλα θες 35-50 χιλιόμετρα για Κεντρικό Ζαγόρι ( 40-60+ λεπτά) και τουλάχιστον 1 ώρα + για Πάπιγκο ( αν τα μικρά ζαλίζονται...δεν ξέρω και εγώ πόσο μπορείς να κάνεις).
Από αξιοθέατα, πέρα από ότι έγραψε ο ., αξίζουν το Κάστρο με το Βυζαντινό Μουσείο και το Αργυροχρυσοχοΐας, το Αρχαιολογικό Μουσείο στα Λιθαριτσια, το Σπήλαιο στο Πέραμα, βόλτες στους πεζόδρομους, ίσως και μια βόλτα μέχρι την αρχαία Δωδώνη, συνδυάζεται εύκολα με το μουσείο του Βρελλη.
< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#603997 Και εγώ θα πρότεινα διαμονή στην πόλη και ημερήσιες εκδρομές τριγύρω. Έτσι και αλλιώς οι αποστάσεις δεν είναι τεράστιες.
Συν ότι αν σε πιάσει κανένα χιόνι, μέσα στην πόλη θα μπορείς να κινηθείς και να δεις πράγματα, αν είσαι πάνω στο βουνό, που θα πας με δύο παιδιά μαζί κιόλας;

Να σημειώσω πως πέρα από τα μεγάλα ξενοδοχεία, μέσα στην πόλη έχει και πολύ ωραία boutique hotels. Είχα μείνει πριν κανένα χρόνο σε ένα που βρισκόταν μέσα στο κάστρο και ήταν πολύ όμορφο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#604037
axel12p έγραψε:Και εγώ θα πρότεινα διαμονή στην πόλη και ημερήσιες εκδρομές τριγύρω. Έτσι και αλλιώς οι αποστάσεις δεν είναι τεράστιες.
Συν ότι αν σε πιάσει κανένα χιόνι, μέσα στην πόλη θα μπορείς να κινηθείς και να δεις πράγματα, αν είσαι πάνω στο βουνό, που θα πας με δύο παιδιά μαζί κιόλας;

Να σημειώσω πως πέρα από τα μεγάλα ξενοδοχεία, μέσα στην πόλη έχει και πολύ ωραία boutique hotels. Είχα μείνει πριν κανένα χρόνο σε ένα που βρισκόταν μέσα στο κάστρο και ήταν πολύ όμορφο.



θυμάσαι ποιο ήταν;;;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#604061 Ναι, τώρα που το βλέπω αυτό ήταν. Σου έδιναν και κάρτα για να μπορείς να μπεις μέσα στο κάστρο, οπότε δεν είχες θέμα και για παρκάρισμα!

ΥΓ. Και μια και θα πας Γιάννενα, νομίζω επιβάλλεται μια επίσκεψη και στο Motley!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#604073
axel12p έγραψε:Ναι, τώρα που το βλέπω αυτό ήταν. Σου έδιναν και κάρτα για να μπορείς να μπεις μέσα στο κάστρο, οπότε δεν είχες θέμα και για παρκάρισμα!

ΥΓ. Και μια και θα πας Γιάννενα, νομίζω επιβάλλεται μια επίσκεψη και στο Motley!



μπηκα τώρα στο booking.com και δεν έχει διαθεσιμότητα για μέσα Δεκέμβρη ..
Αν βρω λίγο χρόνο θα τους πάρω τηλ...