Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#798879 Έριξα μία ματιά στη σελίδα και στους μισούς καβγάδες δε μου φάνηκε να έχει άδικο. Εντελώς λάθος μάρκετινγκ βέβαια και προσέγγιση, αλλά έχουμε γεμίσει γευσιγνώστες στη χώρα που δεν ξέρουν την τύφλα τους.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#798906 Είχα πετύχει και ένα άλλο με αντίστοιχες απαντήσεις ιδιοκτητών, δεν θυμάμαι αν ήταν κατάλυμα ή εστιατόριο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#799058 Νομίζω beach bar στην Πάργα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#799059
Corto Maltese έγραψε:Νομίζω beach bar στην Πάργα.


Σωστός. :thumbsup:

N. Ammos Lichnos
https://goo.gl/maps/xoptykkgNsBbLhbQ9

Δυστυχώς η google διέγραψε τις υπέροχες κριτικές & τις αντίστοιχες απαντήσεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#799414 Είμαι από Παρασκευή βράδυ στα Ιωάννινα. Η πόλη πολύ ζωντανή, καφετέριες/ νεολαία/ κτλ. Εντυπωσιακό ότι ο κόσμος κάθεται για καφέ/ ποτό ακόμα και σε ανοιχτούς χώρους με σόμπα, παρόλη την απίστευτη υγρασία και το κρύο (4-5oC χαμηλότερη θερμοκρασία από τα βουνά γύρω το πρωί-μεσημέρι). Αρκετά προσεγμένη πόλη με κάποια πολύ ωραία κτίρια, πεζόδρομους, ήσυχες συνοικίες εντός τοίχων, κτλ. Καμία σχέση με άλλες επαρχιακές πόλεις που αποπνέουν ξεχασμένο αέρα 80s. ΙΚΕΑ και λοιπά μεγάλα καταστήματα. Αρκεί κάποιος να έχει σπίτι με καλή μόνωση και θέρμανση για να τα βγάζει πέρα με το κρύο/ υγρασία.

Πήγαμε στο κάστρο (Μιναρέ, κτλ), στο νησάκι (μουσείο Αλή Πασά, φαγητό στη Μπυρίτσα!!!) και αύριο στο μουσείο κέρινων ομοιωμάτων.

Από την άλλη σήμερα περάσαμε έξω από το Μέτσοβο και ο κόσμος ήταν τόσο πολύς στην πόλη που η αστυνομία είχε κλείσει τις εισόδους σε αυτή και φιλτραρε τα αμάξια που ήθελαν να μπουν!!! Τα παρκαρισμένα πάνω στην εθνική έξω από την πόλη ήταν τόσο πολλά που σε κάποιο σημείο χωρούσε ένα μόνο αμάξι, εναλλάξ από κάθε ρεύμα... Παράνοια... Κάναμε καμιά ώρα για 5-6χλμ πάνω στην εθνική!!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#849362 Σκέφτομαι για το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος να οργανώσω μια εκδρομή γύρω από την περιοχή του Ζαγορίου.

Μεταξύ Πάπιγγου, Αρίστης και Κόνιτσας τί προτείνετε?

Θα είμαστε με την πεθερά μου και τα 2 παιδιά. Δε θα κάνουμε extreme πράγματα, πεζοπορίες κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#849364 Κι όμως, ήμουν εκεί το καλοκαίρι και κάναμε ράφτινγκ. Έλεγαν ότι το χειμώνα είναι το καλό, οπότε τολμήστε το. Χωρίς την πεθερά, εκτός αν θέλει.
Από τα υπόλοιπα, ψηφίζω Πάπιγκο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#849373 ευχαριστώ πολύ

έκλεισα 2 δωμάτια με πολύ καλή τιμή σε αυτό το ξενοδοχείο στην Κόνιτσα με ελεύθερη ακύρωση, μου άρεσε πολύ το lobby του και έχει πολύ καλές κριτικές.

https://www.konitsahotel.gr/

Θέλουμε 2 δωμάτια και όχι ένα τεράστιο για όλους μας :innocent: Αυτό μειώνει κάπως τις επιλογές.

Παρασκευή-Δευτέρα, πιστεύω θα δούμε με τα παιδιά αρκετά. Θα πάω μια μέρα Αρίστη-Πάπιγκο και την Κυριακή βλέπουμε. Η σύζυγος έχει πάει πολλές φορές Πάπιγκο και Αρίστη. Ελπίζω να της αρέσει η Κόνιτσα για να μην ακούω γκρίνια :lol:

Κόνιτσα υπάρχει κανένα μπαράκι το βράδυ ανοιχτό για εμάς τα νιάτα? :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#849374 Έχει ένα σε εκείνο το μπαλκόνι που θα πας για να βγάλεις φωτογραφίες. Απαλού το λένε. Έχω πάει 2-3 φορές τα τελευταία χρόνια με το χάντμπολ του γιου. Επίσης έχει απίστευτες πίτες σε ένα μαγαζί ονόματι Σπιτικό. Είναι λόγος επίσκεψης στην Κόνιτσα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#849376
Corto Maltese έγραψε:Έχει ένα σε εκείνο το μπαλκόνι που θα πας για να βγάλεις φωτογραφίες. Απαλού το λένε. Έχω πάει 2-3 φορές τα τελευταία χρόνια με το χάντμπολ του γιου. Επίσης έχει απίστευτες πίτες σε ένα μαγαζί ονόματι Σπιτικό. Είναι λόγος επίσκεψης στην Κόνιτσα.

ευχαριστώ Corto :s_howdy

ένα δικό σου ποστ μου έδωσε το έναυσμα να ψάξω για την Κόνιτσα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By elvet
#849405
PeterPan έγραψε:ευχαριστώ πολύ

έκλεισα 2 δωμάτια με πολύ καλή τιμή σε αυτό το ξενοδοχείο στην Κόνιτσα

Αυτό θα σου πρότεινα (τώρα διάβασα το χθεσινό post). H Κόνιτσα είναι καλή περίπτωση για διαμονή (φθηνότερη για αντίστοιχα καταλύματα), είναι σε εύκολη απόσταση από το Ζαγόρι και όχι μόνο (Μαστοροχώρια, Πωγώνι), έχει αξιοθέατα και οργάνωση για εκδρομές και ραφτινγκ, ενώ δεν είναι πηγμένη από τουρίστες. Λίγη προσοχή στο φαγητό, δεν έχει αρκετές ταβέρνες, ειδικά σε 3ημερα, καλύτερα να φάτε κάπου εκτός. ΑΝ θέλεις και λίγη οδήγηση, αλλά και πέρασμα από όμορφα μέρη, φθάνεις και από Πεντάλοφο-Επταχώρι (εξοδος Εγνατία-Σιάτιστα)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#849422 Έχει λίγα χρόνια που άνοιξε δρόμος από τα Γρεβενά στο Επταχώρι που είναι κεντροευρωπαϊκών προδιαγραφών. Πρώτη φορά στην Ελλάδα ένοιωσα ότι είμαι εκτός Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#853566 Ανάμεσα σε Κερκίνη και Ιωάννινα, κέρδισαν τα Γιάννενα. Οπότε, για μετά το Πάσχα ξεκιναω το ψάξιμο για ξενοδοχείο/δωμάτιο (2 ενήλικες, 1 παιδί), δραστηριότητες τριγύρω (βόλτες έως 30-40χλμ μακρία από τη πόλη) και φυσικά φαγητό.

Βόλτα στο Μέτσοβο θα γίνει φυσικά, τα γνωστά Δωδώνη, Μουσείο ομοιωμάτων, νησάκι, είναι στα must see. Κάποιο αξιοθέατο άλλο; Είδα στις προηγούμενες σελίδες για Μονή Κηπίνας π.χ., αλλά είναι ΠΟΛΥ μακρία από Γιάννενα.

Φαγητό είδα στις προηγούμενες σελίδες, αλλά τα περισσότερα είναι από το 2016 και 2017. Ό,τι γνωρίζετε, μπορείτε να το γράψετε. Μόνο μη γράψει κανείς για χέλια και πέστροφες. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ :s_cool Δε ζητάω gourmet απολάυσεις, αλλά αξιοπρεπές φαγητό.

:s_howdy