Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#458440 Σχεδόν με πονάει η αοριστία και η γενικολογία του παραπάνω ποστ :lol: Για να μην πώ για τα 16 χρόνια πριν "δεδομένα"
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#458441 Εγώ πάντως δεν έχω γνώμη, αλλά γενικώς δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την ολλανδική μαγειρική, ούτε είναι τυχαίο που και ο Τρίφτης όλο για μπουγάτσα τρέχει. Δεν τον έχω ακούσει ποτέ να τρώει κάτι άλλο (πχ καμιά τουλίπα).
:s_wacko
Άβαταρ μέλους
By GTS
#458442 Ειναι καλυτερο value τα Ελληνικα οπως σε ολο τον κοσμο. Στην Αγγλια το εθνικο φαγητο ειναι ενα ινδικο πιατο, η τοπικη κουζινα δεν λεει πολλα αλλα ο κοσμος εχει αλλες επιλογες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#458446
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ πάντως δεν έχω γνώμη, αλλά γενικώς δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την ολλανδική μαγειρική, ούτε είναι τυχαίο που και ο Τρίφτης όλο για μπουγάτσα τρέχει. Δεν τον έχω ακούσει ποτέ να τρώει κάτι άλλο (πχ καμιά τουλίπα).
:s_wacko


H oλλανδική μαγειρική ειναι γτπ, βασικά δεν μπορείς να πεις οτι υπάρχει ολλανδική κουζίνα.

Από αυτό όμως μέχρι το δεν μπορεις να φας καλά στην Ολλανδία (και δει αν εχεις σκοπό να πληρώσεις) είναι σα να συγκρίνεις οκτάβια με Χάρι :shifty:
Επιπλέον, τα τελευταία χρόνια υπάρχει τεράστια άνθιση εστιατορίων όλων των εθνικοτήτων και σε σχετικά προσιτές τιμές
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#458488
rx8_drifter έγραψε:Koίτα, αν το πάρεις στο χαλαρό, πας στα μουσεία σου, κάνεις και μια γύρα σε 2-3 πόλεις κοντά (όλα κοντά ειναι με το τρένο), τη γεμίζεις άνετα τη βδομάδα.
Μόνο Aμστερνταμ 7 μέρες αν δεν έχεις σκοπό να λιώσεις στα μουσεία (και στους μπάφους :s_sarcastic ) ειναι λιγο too much.


Αυτό είναι αλήθεια, μην ξεχνάμε ότι το Άμστερνταμ σαν μέγεθος δεν διαφέρει πολύ από τη Θεσσαλονίκη, ούτε Ρώμη ούτε Παρίσι ούτε Λονδίνο είναι για να εξερευνείς κάθε μέρα χιλιόμετρα και χιλιόμετρα.

Βέβαια δεν έχει και Πολίχνη...οπότε αυτό μπαίνει στα "κατά". :rtfm:

+1 για το φαγητό, δεν έχω στεναχωρεθεί ιδιαίτερα. Δύσκολα θα πετύχεις ντομάτα με γεύση χωριό, αλλά σε γενικές γραμμές τα περνάει τα τεστ είτε σε σούπερμάρκετ είτε σε εστιατόρια.

Υ.Γ. Ολλανδική κουζίνα = ολλανδικά σνακ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#472459 Help needed αγαπητοί!

Την εβδομάδα 5/2 θα είμαστε στο Άμστερνταμ για τη μεγαλύτερη έκθεση που συμμετέχουμε κάθε χρόνο όλη την εβδομάδα.

Τη Πέμπτη λοιπόν, είναι Τσικνοπέμπτη και θέλω να με βοηθήσετε να βρω ένα Ελληνικό εστιατόριο το οποίο να είναι φάση τσίκνας, καθόλου μα καθόλου τουριστικό να πάμε λαός από Ευρωπαίοι συνάδελφοι να γίνει χαμούλης. :metalo: :yahoo:

Για πείτε! :eat:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#472708 Το ότι δεν έχει απαντήσει κανένας σ αυτο το request το λέω και παρήγορο :lol:

Νικό, μάλλον εχεις άγνοια κινδύνου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#472733
rx8_drifter έγραψε:Το ότι δεν έχει απαντήσει κανένας σ αυτο το request το λέω και παρήγορο

Νικό, μάλλον εχεις άγνοια κινδύνου :shifty:

Εσένα περίμενα να απαντήσεις βρε. :shifty:

Για πείτε. Θα είμαστε λαός και πρέπει να το κανονίσω.

Κάτι που είπαν για ένα ελληνικό στη περιοχή Χάρλεμ (?) κοντά στο schiphol.

< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#472794 Η τσίκνα είναι απαγορευμένη στο Άμστερνταμ γιατί μολύνει την ατμόσφαιρα και ενοχλεί ποδήλατα και αγελάδες.

Σοβαρά τώρα, δεν έχω ιδέα από ελληνικά εστιατόρια στη χώρα. 1-2 που έχω δοκιμάσει (άγνωστο γιατί), ήταν μάπα το καρπούζι.

Το Χάαρλεμ είναι υπέροχο και χρειάζεσαι περίπου 15-20 λεπτά με το τρένο από το Centraal ή καμιά ώρα από το Zuid στο οποίο λογικά θα βρίσκεστε κοντά αν η έκθεση είναι στο RAI. Με αυτοκίνητο θέλεις 20-25 λεπτά ρεαλιστικά αν δεν έχει κίνηση. Είναι άλλη πόλη, να ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#472906
funkyreverend έγραψε:Η τσίκνα είναι απαγορευμένη στο Άμστερνταμ γιατί μολύνει την ατμόσφαιρα και ενοχλεί ποδήλατα και αγελάδες.

Σοβαρά τώρα, δεν έχω ιδέα από ελληνικά εστιατόρια στη χώρα. 1-2 που έχω δοκιμάσει (άγνωστο γιατί), ήταν μάπα το καρπούζι.

Το Χάαρλεμ είναι υπέροχο και χρειάζεσαι περίπου 15-20 λεπτά με το τρένο από το Centraal ή καμιά ώρα από το Zuid στο οποίο λογικά θα βρίσκεστε κοντά αν η έκθεση είναι στο RAI. Με αυτοκίνητο θέλεις 20-25 λεπτά ρεαλιστικά αν δεν έχει κίνηση. Είναι άλλη πόλη, να ξέρεις.

Ναι στο rai είμαστε και από εκεί θα φύγουμε όλοι μαζί με shuttle bus.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#472928 Αυτό που έχεις στο μυαλό σου δεν υφίσταται :lol: Στην καλύτερη περίπτωση μπορεις να καταλήξεις σε κάτι τέτοιο

http://www.irodiondenhaag.nl/

:s_roses

Σε τετοια θες να τα πάς τα παιδιά?







Προφανώς όχι :adminpower:
Σε άλλου είδους καλτιές θα πας για να βολέψεις τους συναδέλφους σου. Καλτιές για ξεπατωμα και ξεντεριασμα
Να χεσουν τα στομάχια τους λουρίδες τα HDMI τα καλώδια :adminpower:

Πες το ναι εσύ και σηκώνω το τηλεφωνο να στείλω σε τέτοιο μέρος που θα είναι βγαλμένο από SEEMS LEGIT meme :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#472996 Συγνώμη θα πάτε Ολλανδία για ΛΙΓΕΣ μέρες και θέλετε να φάτε ΕΛΛΗΝΙΚΟ φαΐ; :lipsealed:
Πηγαίντε να δοκιμάσετε τοπικές λιχουδιές και ό,τι προκύψει :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#473001
Dimitris_P έγραψε:Συγνώμη θα πάτε Ολλανδία για ΛΙΓΕΣ μέρες και θέλετε να φάτε ΕΛΛΗΝΙΚΟ φαΐ; :lipsealed:
Πηγαίντε να δοκιμάσετε τοπικές λιχουδιές και ό,τι προκύψει :shifty:


Πρώτον δε θα είμαστε για ΛΙΓΕΣ μέρες. Θα είμαστε από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή.

Δεύτερον, στην έκθεση μετά βίας να φάμε κανένα σούσι στο πόδι.

Τρίτον, οι μόνοι Έλληνες είμαστε εμείς (2 άτομα) και το γκρουπάκι με το οποίο θα πάμε μάλλον θα είμαστε καμιά 20αριά άτομα. :rtfm:

Τέσπα, δε βγαίνει το πρότζεκτ απ'ότι βλέπω. Θα δούμε...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#473017 Να φερετε φαγητο απο Ελλαδα παιζει;