Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#238175 Σταματήστε να κατηγοράτε τα μπαχελάκια ανίδεοι. Η τρυπούλα στη μέση τα κάνει να ψήνονται τόσο υπέροχα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#238178
rx8_drifter έγραψε:Σταματήστε να κατηγοράτε τα μπαχελάκια ανίδεοι. Η τρυπούλα στη μέση τα κάνει να ψήνονται τόσο υπέροχα

Σε αφομοίωσαν και εσένα!! :(
Άβαταρ μέλους
By mirage
#238187 Οι Σιωνιστες

< Note 2 >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#238239 Και μόνο που τα πρόφερε ως μπαχελάκια, δείχνει την αλλοτρίωση.

< GRA-L09 >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#238241
rx8_drifter έγραψε:Πού να ξέρω, Ρόττερνταμ μένω :lol:


Από τις ωραιότερες πόλεις της Ευρώπης. Και ίσως το καλύτερο παγωτό που έχω φάει(μετά το δικό μας).
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#238250 Κοντά στο μολυβόσπιτο
Εικόνα

Εικόνα

Είχε και μέσα στο "καπάνι" και σε ακόμα ένα σημείο το πέτυχα. Το φιστίκι θεϊκό. Μόλις το έφαγα πήρα τηλέφωνο το ζαχαροπλάστη μου... "Άλλαξε δουλειά", του είπα... Έφαγα καλύτερο παγωτό από το δικό μας :lol:
Πολύ πιο πλούσια γεύση σε σχέση με ότι έχω φάει σε Ιταλία, χρόνια τώρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#238286 Η πλούσια γεύση μπορεί να έχει προέλθει εύκολα από την προσθήκη κρέμας γάλακτος. Νόστιμο μεν αλλά...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#238288 Δεν είναι μόνο η κρέμα γάλακτος. Είναι το ποσοστό πάστας φιστικιού που θα χρησιμοποιηθεί, Είναι το φρέσκο γάλα και όχι το αφυδατωμένο. Είναι τα ζωικά λιπαρά και όχι τα φυτικά, πόσα στερεά θέλεις να έχει μέσα, θερμοκρασία σερβιρίσματος και πολλά πολλά ακόμα.

Και μιλάμε για παγωτό. Ούτε για παγωμένο γλύκισμα ούτε ειδικού τύπου. Αλλά οι κυβερνώντες από 1/1/2015 αποφάσισαν για χάρη των μεγάλων εταιρειών(algida,κρι κρι κλπ) να τα ονομάσουν όλα παγωτά. Μέχρι τότε παρανόμως πουλιόντουσαν ως παγωτά.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#238308
sknipper έγραψε:Η πλούσια γεύση μπορεί να έχει προέλθει εύκολα από την προσθήκη κρέμας γάλακτος. Νόστιμο μεν αλλά...

+1

πλουσια γευση=αυξημένα λιπαρα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#238310
kyr80 έγραψε:Κοντά στο μολυβόσπιτο
Εικόνα

Εικόνα

Είχε και μέσα στο "καπάνι" και σε ακόμα ένα σημείο το πέτυχα. Το φιστίκι θεϊκό. Μόλις το έφαγα πήρα τηλέφωνο το ζαχαροπλάστη μου... "Άλλαξε δουλειά", του είπα... Έφαγα καλύτερο παγωτό από το δικό μας :lol:
Πολύ πιο πλούσια γεύση σε σχέση με ότι έχω φάει σε Ιταλία, χρόνια τώρα.


Tώρα με σταναχώρησες.
Είναι όντως το καλύτερο στο Ρόττερνταμ (αν και εσχάτως ανακάλυψα ένα άλλο ιταλικό λίγο απόκεντρα) και τρώω σχεδόν καθημερινα παγωτάκι απο εκεί αλλά η ποιότητα του δεν είναι σταθερή, εχει τρελή διακύμανση στη γεύση. Τρως σοκολάτα μια μέρα και γουστάρεις και τη δεύτερη είναι σα νερό λες και λυπούνται να βάλουν κακάο.

Να σημειώσω ότι γενικά τρώω μόνο σοκολάτα, εχει και κάποια σορμπε τα οποια μου έχουν πει ότι είναι πολύ καλά.

Εν κατακλείδει, αν ποτέ ξαναρθεις, πέρνα μια βόλτα απ τo Delft και θα με θυμηθείς, αυτό στο Ρότερνταμ δεν το βλέπει ούτε με κυάλι :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#238325 Γιατί στενοχωρήθηκες;
Η γεύση είναι υποκειμενική. Εγώ κοιτάω υφή, αν λιώνει γρήγορα κλπ. Ένα παγωτό το κρίνεις από τη βανίλια.

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#242153 Λοιπον....
Αμστερνταμ: πανεμορφη πλην ομως πανβρωμικη πολη. :(
Ειμασταν τυχεροι κ μας εκανε καλο καιρο , περπατησαμε σε αρκετες γειτονιες τουριστικες κ μη..
Νταξ, το επιπεδο των τουριστων που πηγαινουν για τον γνωστο λογο εκει ειναι πολυ <0...Δεν φοβηθηκα πουθενα ομως , κινηθηκαμε κ σουρουπο προς την γνωστη κοκκινη περιοχη .
Μου εκανε εντυπωση το δημοσιο ουρητηριο σε σχημα σαλιγκαρου που πετυχα εκει , οπως περπατας ξαφνικα βλεπεις καποιον μπροστα σου να κατουραει... :thumbsup:
Δεν προλαβα να βγω εξω απ το Αμστερνταμ, μου ειπαν για το Keukenhof ,δεν προλαβαμε δυστηχως να δουμε λιγο την επαρχια πως ειναι..
Οι απλοι ανθρωποι στον δρομο γενικα μου φανηκαν πολυ ευγενικοι , προθυμοι να σε βοηθησουν , ολοι μιλουν καθαρα αγγλικα..
Απλα , κανεις δεν κανει ουτε χιλιοστο παραπανω απο αυτο που οριζει η θεση του (δεν λεω για κατι παρανομο) κ προσωπικα με εκνευρίζει πολυ αυτο..(σε ολες τις κεντροευρωπαικες χωρες γινεται )
1ο παραδειγμα:
Ωρα 21:00 χτες το βραδυ στον σταθμο των τραινων , μολις εχουμε γυρισει απο την βολτα κ παμε για ξενοδοχειο. Λεω να παω να αγορασω τα αυριανα (σημερινα δλδ) εισιτηρια του τραινου για το αεροδρομιο ωστε σημερα το πρωι να μην περιμενουμε σε ουρες με βαλιτσες κ μπαγαζια.. Τα μηχανηματα εκει (κ γενικα παντου δλδ ) ΔΕΝ δεχονται χαρτονομισματα :dizzy: , εμενα μου ελειπε 1€ σε κερμα .παω λοιπον στην ουρα του εκδοτηριου των εισιτηριων του μετρο. Βλεπω την ταμπελιτσα που ελεγε "δεν κανουμε κέρματα ", οπλιζομαι με το μεγαλυτερο μου χαμογελο και παρακαλω την κοπελα να μου χαλασει ενα χαρτινο 5ευρω που ειχα , εξηγωντας οτι ειναι βραδυ , δεν εχω μαζι μου πιστωτικη καρτα , αλλα μονο μετρητα κ εχω μαζι μου κ μικρο παιδι...------------> στο τρυφερο της με εγραψε..... :thumbsdown:
Δηλαδη καποιος μεσα στη νυχτα , που του ετυχε κ δεν ειχε κερματα δεν μπορει να ταξιδεψει.... :omg:
Τελικα , μετα απο ψαξιμο σε 4 τοπικα μαγαζια μεσα στον σταθμο , μια αγια κοπελα στο burger king μου χαλασε το 5ευρω...
2ο παραδειγμα:
Central station για τους γνωρίζοντες, ειμαστε στην σταση του τραμ , ερχεται το τραμ μπαινει η κυρα με τον μικρο παω να μπω κ εγω με το καροτσι , ο οδηγος μου κλεινει την πορτα κυριολεκτικα στην μουρη (το θυμαμαι κ γελαω... :s_rofl ) κανοντας μου νοημα να παρω το επομενο ενω εγω του δειχνω με νοηματα οτι η γυναικα μου κ ο μικρος μπηκαν μεσα...Τον αρχιζω σε κατι πουστιρλικια :ninja: αφου κ ο κοσμος στην σταση του τραμ τον εκραξε κ τοτε μου ανοιξε την πορτα κ μπηκα... :s_crazy

3ο παραδειγμα
Καθομαστε στο μαγαζι για φαι , εγω spare ribs , η :inlove: μια σαλατα με κοτοπουλο κ ο μικρος μια απλη μακαροναδα με σαλτσα ντοματας κ βασιλικο. Ρωταω ευγενικα την σερβιτορα επειδη προκειται για τον πιτσιρικα , αν αντι για σπαγγετι μπορει να βαλει πεννες. Sorry sir we can't do this... :dizzy: (εννοειτε οτι στο μενου ειχε πεννες..) ενω επισης αν μπορει να μην βαλει βασιλικο. Thats ο.κ μου απανταει...
Τελικα τα μακαρονια ηρθαν με βασιλικο... :lol:

Υπεροχο μερος για ποδηλατα το Αμστερνταμ , τραγικοι οι οδηγοι αυτων..Νομιζουν οτι μονο αυτοι υπαρχουν κ κανεις αλλος , δεν χαμπαριαζουν ουτε απο οχηματα , ουτε απο παιδικα καροτσακια , ερχονται απλα καταπανω σου...... :s_mad
Πετυχα 2 καλους καυγαδες στον δρομο... :thumbsup:
Γυρνωντας τις γειτονιές, μου αρεσε πολυ η συνοικια γυρω απο το Voldenpark , το οποιο κ αυτο ηταν πανέμορφο, αν ψαχτεις στην πολη εχει φοβερα μερη για να πιεις εναν καφε κ να ξαποστασεις λιγακι...Εννοειτε χωρις τσιγαρο... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#242232 Όταν μιλάς για βρώμικη πόλη εννοεις το Άμστερνταμ? Αν εξαιρέσει κανείς το υπαίθριο κατουρημα που δεν μπορώ να πω ότι είναι και ότι καλύτερο, νομίζω η πόλη είναι εξαιρετικά καθαρή.