Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#229021 Ανοίγω αυτό το τοπικό, μιας και γενικά υπάρχει ενδιαφέρον για την χώρα μας απο διάφορους για να μαζεύουμε χρήσιμη πληροφορία:

Ξεκινάω με μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ έκθεση που θα τρέχει μέχρι τον Μάη στο Den Bosch:

Φέτος εορτάζονται τα 500 χρόνια απ την γέννηση του μοναδικού αυτού ζωγράφου και η γεννέτηρα του κατάφερε το σχεδόν ακατόρθωτο να μαζεψει την πλειονότητα των έργων του σε μια ρετροσπεκτίβα:

"Dutch museum achieves the impossible with new Hieronymus Bosch show
To mark the artist’s 500th anniversary, the director of small Dutch museum secures 20 of 25 surviving panels by ‘the devil’s painter"

http://www.theguardian.com/artanddesign ... rgest-ever

https://www.bosch500.nl/en/the-event/2016-exhibition

Είναι τέτοια η επιτυχία της έκθεσης που είναι ουσιαστικά sold out, ελάχιστα time slots έχουν μείνει για να κλείσει κανείς εισιτήριο. Βρεθήκαμε εκεί την Κυριακή από τις 17-19:00 και μπορώ άφοβα να πώ ότι ήταν συγκλονιστική.

Kαθόμασταν σα χαζά και θαυμάζαμε με τις ώρες τον κήπο των απολαύσεων
Εικόνα

το πλοίο των ηλιθίων

Εικόνα

τον θάνατο και την μισέρια

Εικόνα

Aν κάποιος βρεθεί (ναι εσένα λέω οδηγέ πόλο) ολλανδία αξίζει μια επισκεψη η οποια συνδιάζεται με μια βολτα σε μία απ τις αρχαιότερες πόλεις της ολλανδίας, με κλείσιμο για καφέ και τα περιώνυμα boschebollen
Εικόνα

http://www.bosschebollen.nl/
Άβαταρ μέλους
By g8777
#229023 :omg: :omg: :omg: :omg:


:rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant: :rant:

Αργει αυτη η πληρωμη ρε αφεντικα να παω στον Ντριφτη μου;; :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#229043 Drifter τυχερακια, μακάρι να έπαιζαν λεφτά να ανέβω να την δω.
Καμία άλλη φωτογραφία δεν έβγαλες;


< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#229080 Στη ζούλα γιατί απαγορευότανε :oops:

Λατρεμένη κουκουβάγια, απ τον κήπο των απολαύσεων :inlove:
Εικόνα
Aδαμ και ΕΥΑ :rtfm:
Εικόνα


Στρείδι butplug :shifty:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#229274 Kαλά ρε ο τεμπελχανάς ο Θεός έκανε την πρώτη γυναίκα όπως ήθελε και την έκανε άβυζη και με περιφέρεια; :slap: :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#229443 @drifter
Μετά τα μουσεία , πινακοθήκες κ.λ.π
Κάνε και ένα πρόγραμμα 3-4 ημερών για Άμστερνταμ , τι μπορεί να δει κάποιος , αν υπάρχει κάποιο kids friendly αξιοθέατο , μαγαζιά για φαγητο, tips κ.λ.π
Άβαταρ μέλους
By Chris
#229607
rx8_drifter έγραψε:nemo για τα παιδιά μου έχουν πει ότι μετράει


όχι μόνο για τα παιδιά, κι εσύ κολλάς άααααανετα

+τρομερή ταράτσα για καφέ στο τέλος
Άβαταρ μέλους
By italakias
#229610
Νίκος Παππάς έγραψε:Drifter τυχερακια, μακάρι να έπαιζαν λεφτά να ανέβω να την δω.
Καμία άλλη φωτογραφία δεν έβγαλες;


< >

Τοσο πολυ ρε παιδακι μου. :s_bored
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#229613
italakias έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Drifter τυχερακια, μακάρι να έπαιζαν λεφτά να ανέβω να την δω.
Καμία άλλη φωτογραφία δεν έβγαλες;


< >

Τοσο πολυ ρε παιδακι μου. :s_bored

Εσυ μπορει να βαριεσαι, εγω απο την αλλη πηγα τριημερο στο Παρισι το 2003 για να δω την αναδρομικη εκθεση του Paul Gauguin στο Petit Palais. Γουστα ειναι αυτα :s_bye
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#229631 :metalo:
Petit Palais, είχα στηθεί για 2 ώρες μες στο χιόνι προπερσι για να δούμε αναδρομική του Hopper, ευτυχώς είχα το ναυτικό μου ΤΣΙΜΠΟΥΚΙ και το φλασκί με το κονιακ για να ζεσταίνομαι :s_cool
Άβαταρ μέλους
By Chris
#229635 Δεν περνάς μια βόλτα από το θέμα του καπνίσματος να μας πεις πως δουλεύει η φάση με το τσιμπούκι γιατί το ψήνω χρόνια τώρα αλλά μου φαίνεται βουνό..
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#229688 drifter ωραίο θέμα,μια διόρθωση μόνο,το πρώτο τρίπτυχο στο αρχικό ποστ δεν είναι ο κηπος των απολαύσεων που είναι αυτο εδω Εικόνααλλά το the Haywain TriptychΕικόνα Και τα 2 είναι στο Prado στη Μαδρίτη.

.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#229754 Ωχ σωστός, παραδρομή :oops:

Mιας και ανέφερες το Prado, εχει παίξει τρελή κόντρα μιας και τελευταία στιγμή ακύρωσε 2 πίνακες γιατί σύμφωνα με τους Ολλανδούς ερευνητές δεν είναι αυθεντικοί αλλά του εργαστηρίου του
http://www.nrc.nl/next/2016/02/18/jhero ... ts-1593050

Το μουσείο στο Den Bosch ήθελε να τους εκθέσει ως υποδείγματα μή αυθεντικών πινάκων, κάτι που εξόργισε τους Ισπανούς
Άβαταρ μέλους
By gianik
#229756
rx8_drifter έγραψε:....
μην περιμένεις να σου πώ εγώ για kid friendly μέρη :s_biggrin



Θα ερθει κ εσενα η ωρα σου... :s_mad
Θα μας ρωτας τοτε κ θα σου λεμε εμεις :lol: :lol:
Για εκεινον τον φιλο σου τον ΗF δεν ειμαι σιγουρος ακομα... :s_cry