Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#213805 Σκεφτομαι το καλοκαιρι μπας και κατεβουμε Ελλαδα οδικως απο Βαλκανια
σε αυτη την περιπτωση θα κοιταγα για διακοπες καμια Χαλκιδικη, πιθανως μεσαιο ποδαρακι
Εχετε καμια προταση; τι να κοιταξω, που κτλ; με πιτσιρικια 7 & 9 προφανως δεν παμε για μπαροκαταστασεις
Καλες θαλασσες, φαγητο, περατζαδες , μερη να δουμε με το αυτοκινητο κτλ
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#213809 Είμαι ο άνθρωπός σου. Θα σ' τα πω πριβέ στο σκαηπς
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#213812
JimClark έγραψε:Είμαι ο άνθρωπός σου. Θα σ' τα πω πριβέ στο σκαηπς
Αν έχεις όρεξη και χρόνο καλό θα ήταν να έφτιαχνες ένα θέμα πχ Χαλκιδική με παιδιά για να μάθουμε και άλλοι.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#213816
sknipper έγραψε:
JimClark έγραψε:Είμαι ο άνθρωπός σου. Θα σ' τα πω πριβέ στο σκαηπς
Αν έχεις όρεξη και χρόνο καλό θα ήταν να έφτιαχνες ένα θέμα πχ Χαλκιδική με παιδιά για να μάθουμε και άλλοι.

Λεπτο ζητημα ο τιτλος ... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By otso
#213817
JimClark έγραψε:Είμαι ο άνθρωπός σου. Θα σ' τα πω πριβέ στο σκαηπς


ειχα την εντυπωση οτι εισαι πρωτο ποδι και δεν εισαι ντοπιος , και οτι στην αρχη στο δευτερο ειναι ο kyr80;
και μου εχει μεινει και σε αλλους νοτιους οτι αντιθετα απο θεσ/νικη το φαγητο δεν ειναι τοσο αφθονο και καλο , πολυ τουριστ σταιλ .δηλ τα πατσατσιδικα στον ν. μαρμαρα μετα τα κλαμπ μονο θυμαμαι.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#213825 Έχοντας ποδηλατίσει κάθε παραλία στο 2ο πόδι, τουλάχιστον στην πλευρά που κοιτάει προς το 1ο, και με τα τελευταία καλοκαίρια στο Ν. Μαρμαρά, (του οποίου είμαι και δημότης :metalo: και δεν είχα πατήσει ως τα 10 μου) γενικά μπορώ να πω οτι Ν. Μαρμαράς , Τορώνη και Βουρβουρού μου φέρνουν για οικογενειακή φάση.

Ιδίως Τορώνη. Χωριό που το καλοκαίρι απλώνεται σε 2 χλμ παραλίας, με κάθε μαγαζάκι ταβερνάκι (είναι κ το Πόρτο κουφό κοντά, κατάλληλο για βολτα στο λιμανάκι, φαγητό, και το φυσικόν του πράγματος). Η Τορώνη έχει κ την αρχαία γωνιά της.

Ο Ν. Μαρμαράς έχει πιο πολλή φασαρία , έχει και τον Παρθενώνα που για φάση κιλομήτερ είναι άχαστος (χωριό με αναπαλαιωμένα σπίτια, το μοναδικό "ορεινό" του ποδιού) έχει και το καζίνο Πόρτο Καρράς με κοσμοπολίτικη μυρωδιά, Βουργαρική βαρβατίλα μπέντλεη καγιέννε Μ6 και όποιος αντέξει (όλα στο 36 κόκκινο - ρεπετισιών, όχι ρε πούστη θα ψηφίσω πασόκ κτλ)

Βουρβουρού έχει γίνει μια πολιτεία πλέον, έχει απλωθεί, είναι μια συνέχεια από ενοικιαζόμενα βίλλες κτλ με χαρακτηριστικά το νησάκι και την επίσης απέραντι παραλία του όρμου Παναγιάς δίπλα και την πιτσαρία Οβελίξ που υπερλατρεύει ο κυρ80 :lol:

Πολλή ανάλυση παίρνει το τι είδους μπάνιο θες να κάνεις, αλλά έχει από όλα. Ερημικές, γυμνισμού, πάω για μπάνιο κ με βρίσκουν 2 μέρες μετά, παραλίες με οργάνωση για οικογένεια, μπιτσόμπαρα με μουνοθύελλες, μπιτσόμπαρα με χασικλήδες. Παραλίες με άμμο με χαλίκι, με πέτρες, με πέτρες + αχινούς, από 4 χλμ από το οδικό δίκτυο, ως 15 μέτρα από το δρόμο.

Επειδή Κιλομήτερ είναι και φωτολάγνος, άχαστη η νεκροπολιτεία πάνω από το Κριαρίτσι με θέα στις άγριες κοψιές των βραχωδών παραλιών με άριστη θέα στον Άθω, το χωριό του Παρθενώνα, τα λιμανάκια πόρτο κουφού κ Ν. Μαρμαρά και το πευκόδασος στα παράλια Καρρά (στο google Earth από "Γαλήνη" ως "Αγία Κυριακή" με τα γκαραντί ηλιοβασιλέματα φωτό). Αν είσαι γενναίος και η επίσκεψη στον Ίταμο, το γηραιότερο δέντρο ισως στην Ελλάδα (με οποιοδήποτε όχημα - δε χρειάζεται 4χ4) στην έρημη εκείνη την εποχή ημιορεινή ραχοκοκκαλιά του 2ου ποδιού.
Άβαταρ μέλους
By umaga
#213846
JimClark έγραψε:[...]στον Ίταμο, το γηραιότερο δέντρο ισως στην Ελλάδα[...]


δεν το ηξερα :oops: ειδα στο διαδικτυο φωτος, αλλα δεν μπορει να μην το εχεις εσυ φωτογραφησει
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#213863
umaga έγραψε:
JimClark έγραψε:[...]στον Ίταμο, το γηραιότερο δέντρο ισως στην Ελλάδα[...]


δεν το ηξερα :oops: ειδα στο διαδικτυο φωτος, αλλα δεν μπορει να μην το εχεις εσυ φωτογραφησει



http://www.ikiesmantsiou.gr/nikiti_itamos.html

αλοίμονο http://www.panoramio.com/photo/106131567
Άβαταρ μέλους
By markvag
#213901 Εμείς είχαμε περάσει καταπληκτικά στην Ουρανούπολη. Μικρό μέρος όλα σε 5 λεπτά. Και από μπάνιο κάθε μέρα παίρνεις βαρκούλα και πας σ' ένα νησάκι (γαϊδουρονήσι αν θυμάμαι καλά;;;; :hmmm: ) - απόσταση 5 -10 λεπτά με το καραβάκι - όπου έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ θάλασσα και ταβερνούλα με πολύ διακριτική μουσική.

Πήγαμε με τη μεγάλη να είναι 3 ετών (ο μικρός δεν είχε γεννηθεί ακόμα) και περάσαμε υπέροχα.


Και η Τορώνη για τέτοιες καταστάσεις πρέπει να είναι πρώτη!
Άβαταρ μέλους
By DAP
#213954
markvag έγραψε:Εμείς είχαμε περάσει καταπληκτικά στην Ουρανούπολη. Μικρό μέρος όλα σε 5 λεπτά. Και από μπάνιο κάθε μέρα παίρνεις βαρκούλα και πας σ' ένα νησάκι (γαϊδουρονήσι αν θυμάμαι καλά;;;; :hmmm: ) - απόσταση 5 -10 λεπτά με το καραβάκι - όπου έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ θάλασσα και ταβερνούλα με πολύ διακριτική μουσική.

Πήγαμε με τη μεγάλη να είναι 3 ετών (ο μικρός δεν είχε γεννηθεί ακόμα) και περάσαμε υπέροχα.


Και η Τορώνη για τέτοιες καταστάσεις πρέπει να είναι πρώτη!


Και που μπορει να συνδιασθει με μια (διημερη ; ) δικη του επισκεψη στον Αθω.....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#213987 Να παρατήσει γυναίκα με δύο παιδιά για να τρέχει στους καλόγερους;;;; :lol: Δεν νομίζω Τάκη... :lol:


Εκτός αν θέλει να χωρίσει... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#214004
markvag έγραψε:Να παρατήσει γυναίκα με δύο παιδιά για να τρέχει στους καλόγερους;;;; :lol: Δεν νομίζω Τάκη... :lol:
Εκτός αν θέλει να χωρίσει... :lol: :lol:


επικό παντόφλιασμα θα ηταν αυτό
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#214021 Τα κανατε που τα κανατε μεταφορα καντε το σωστα...με τον σωστο τιτλο δηλαδη "...σαν την Χαλκιδικη δεν εχει...by JimClark"