Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Serf
#551634
JasonLouk έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Από αεροδρόμιο προς κέντρο μάλλον το S7 είναι η καλύτερη λύση. Επίσης uber δεν έχει ε; :(
Κατέβασε το Google trips. Βοηθάει φουλ!

< >
Άπειρο respect!! Δεν το είχα πάρει χαμπάρι και την επόμενη εβδομάδα πετάμε για Βέλγιο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#552035 Ξέρουμε κάποιο left luggage στο κέντρο που να ναι ανοιχτό και Κυριακή; Βλέπω μερικά αλλά είναι μακριά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#552036
Dimitris_P έγραψε:Ξέρουμε κάποιο left luggage στο κέντρο που να ναι ανοιχτό και Κυριακή; Βλέπω μερικά αλλά είναι μακριά

τι εγινε τελικα, ηρθες;
στο Landstrasse , εκει που τεμνει το ubahn U3 το express CAT για το αεροδρομιο
στο CAT terminal εχουνε τετοια υπηρεσια
Άβαταρ μέλους
By mirage
#552099 Στο CAT, αν το χρησιμοποιήσεις, πριν καμια 8αρα χρονια μπορούσες να κάνεις check in τις βαλίτσες σου και αυτές πήγαιναν στο αεροδρόμιο. Δεν ξερω αν υπάρχει ακομα αυτη η υπηρεσία.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#552120 Συμπεριλαμβάνονται και οι χειραποσκευες όμως ή μόνο αυτές που πάνε κάτω; Θα το ρωτήσω κι από κοντά βέβαια
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#552248 Ναι για τέτοια είμαστε
Αεροδρόμιο τώρα, και ανακοίνωσε μια ώρα καθυστέρηση η aegean
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#553730 Άφιξη στο VIE (χαοτικό το αεροδρόμιο, ένα μακρόστενο μακρυνάρι), με το καλησπέρα έκδοση CAT return + 48ωρο MMM pass. 35€ το άτομο για όλα τα μέσα.
Μεγάλο δίκτυο μετρό και τραμ. Εντύπωση μου έκανε η έλλειψη ελέγχων + το παλιό σύστημα εισιτηρίων. 2 μέρες μπήκαμε και βγήκαμε σε τόσα μέσα, θα μπορούσαμε δλδ να μην είχαμε κόψει εισιτήρια. Επίσης μιας και μιλάμε για τα ΜΜΜ, μου έκανε αρνητική εντύπωση ότι όλες οι ανακοινώσεις (σταθμών κλπ) ήταν μόνο στα Γερμανικά :thumbsdown: Α και μετρό είναι ανοιχτό 24ωρο Παρασκευή και Σάββατο

Εντύπωση μου έκαναν οι ανάποδες τρύπες στους καμπινέδες :lol: Δηλαδή η τρύπα δεν ήταν πίσω αλλά μπροστά, αυτό σημαίνει ότι το αντικείμενο ξάπλωνε πρώτα :s_tongue

Μέναμε δίπλα στο πανεπιστήμιο, το οποίο είχε christmas market και ήταν καλή φάση. Γενικώς είχε πολλές διάσπαρτες χριστουγεννιάτικες αγορές :) Ακριβές παραυτά, πχ goulash είχε 6.5€. Ακριβά επίσης και τα νερά έξω, το 0.5 το έβρισκες 2.5-3.5€

Η Όπερα ήταν ωραία, κάναμε το tour. Εκεί απέναντι έξω από από το Lindt είχε ένα πλανόδιο με γαμάτο σάντουιτς λουκάνικο με τυρί :eat: :eat:
Εντάξει για τα σοκολατάκια του Lindt δεν περιγράφω, κόλαση :inlove: :inlove: :inlove:

Από street food έπαιξε και Happy noodles :lol:

Κάτσαμε για φαΐ μόνο στο Schnitzelwirt για σνίτσελ. Πιο πολύ ταβέρνα θα το έλεγα, δεν ήταν εστιατόριο, χυμαδιό δηλαδή. Δεν κατάλαβα κάτι το ιδιαίτερο στο σνίτσελ, δεν ήταν κακό παραυτά. Είχε μεγάλες μερίδες (2 σνίτσελ) με 7.80 νομίζω. Οι γύφτοι χρεώνουν και το ποτήρι νερό όμως :lol:
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... ienna.html

Ήπιαμε και καφεδάκι (melange) στο Central, τπτ το ιδιαίτερο ο καφές, σαν καπουτσίνο με αφρό.

Find της τελευταίας μέρας ήταν το Edison, πολύ κοντά στο ξενοδοχείο, που είχε buffet brunch. Προσοχή, το Κυριακάτικο brunch είναι 18€ (εγώ παράκουσα eight αντί για eighteen και κάτσαμε :lol: ) αλλά πραγματικά ήταν τούμπανο. :eat:
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... ienna.html

Κατά τ'άλλα βόλτα στο Prater (και ανέβασμα), στο Δημαρχείο και κοινοβούλιο, στην στολισμένη Stephanplatz :inlove: , στο Dornateum που έχει 14€ είσοδο, είναι ωραία όμως (σ'εμάς είχε ομίχλη και δεν το απολαύσαμε τόσο), στο Museumquarter, και βόλτες γενικώς

Σε γενικές γραμμές ήταν μια όμορφη απόδραση, έκανε κρύο αλλά δεν έβρεχε οπότε κάναμε μια χαρά τις βόλτες μας, δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα όμως για εκδρομή γιατί είναι ακριβή πόλη, αν τύχαινε σίγουρα θα πήγαινα για παραπάνω μέρες και με βαλίτσα για να πάρω πραλίνες πολλές :)

Ευχαριστώ kilo για όλα και κρίμα που δεν τα καταφέραμε :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Chris
#553784 Καταπληκτικη η γερμανικη τουαλετα, αν θες να κανεις εναν ελεγχο τι εχεις φαει, αν τα χωνευεις σωστα, να παρεις ενα δειγμα βρε αδερφε, τα εχεις εκει στολισμενα και τα χαζευεις :)

Και μετα τραβας καζανακι και συνειδητοποιεις πως ενα βουνο εκει στο κεντρο της ροης του νερου που ερχεται με φορα ειναι ιδανικο για να πεταχτει το νερο και να πιτσιλισει ολο το δωματιο. Μιλαμε για μεγαλους ανωμαλους αυτοι που το σχεδιασαν και συνεχιζουν να το χρησιμοποιουν αυτο το πραγμα.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#553814 Είναι το λεγόμενο ραφάκι (από το μικρό ράφι, αυτό δλδ πάνω στο οποίο μπορούμε να τοποθετήσουμε αντικείμενα για χάζεμα), οι Αθηναίοι ίσως το ξέρουν ως καλαμάκι, μιας και πολλές φορές φτιάχνονται ράφια από αυτό το υλικό.