Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#647755 Κι εγώ προβληματίζομαι, γιατί θεωρώ το οδικό το πιο ασφαλές, αλλά θα πρέπει να δούμε τί θα γίνει με τα σύνορα. Εχω υποχρεωτικά άδεια τέλος Ιούνη αρχές Ιούλη για 2 βδομάδες, να δούμε άν θα φτάσει :hmmm:
Αν θυμάμαι καλά, πουθενά δε χρειαζόμαστε διαβατήριο?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#647766
rx8_drifter έγραψε:Κι εγώ προβληματίζομαι, γιατί θεωρώ το οδικό το πιο ασφαλές, αλλά θα πρέπει να δούμε τί θα γίνει με τα σύνορα. Εχω υποχρεωτικά άδεια τέλος Ιούνη αρχές Ιούλη για 2 βδομάδες, να δούμε άν θα φτάσει :hmmm:
Αν θυμάμαι καλά, πουθενά δε χρειαζόμαστε διαβατήριο?
Ωχ ναι, το ειχα ξεχασει αυτο, το δικο μου εληξε, θα το ανανεωνα το πασχα, φακ.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647768 Kι εδώ τα ίδια, λήγει καλοκαίρι, είχα κλέίσει ραντεβού στην Πρεσβεία για ανανέωση (με backup το ταξίδι του Πάσχατος για ανανέωση στην Ελλάδα αν η Πρεσβεία μου ρίξει άκυρο γιατί δεν είναι και το υπόδειγμα σωστής λειτουργίας) και τελικά και το ραντεβού μου το ακύρωσαν και το ταξίδι στην Ελλάδα έφαγε άκυρο. :lol:

Πάντως θεωρητικά επιτρέπεται ταξίδι προς την χώρα έκδοσης με ληγμένο διαβατήριο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#647772 Υπαρχει και ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες, το ραντομ χωροφυλακα στα βαθη της ρουμανιας σκεφτομαι. Να εχω και το ουζο μαζι μου για καλο και για κακο;

Καλα, η φαση στην ελληνικη πρεσβεια ειναι σαν επεισοδιο ΑΜΑΝ, ελληνικο εδαφος ονομα και πραγμα, με το που πατας το ποδι σου μεσα ξεχνας την ολλανδια, το σεβασμο στις ουρες, customer service και αλλες τετοιες εννοιες, ελπιζω να μην χρειαστει να ξαναπαω ποτε.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647774 A και σε σας έτσι είναι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#647801
Chris έγραψε:Υπαρχει και ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες, το ραντομ χωροφυλακα στα βαθη της ρουμανιας σκεφτομαι. Να εχω και το ουζο μαζι μου για καλο και για κακο;

Δε νομίζω ότι έχεις ακριβή εικόνα της Ρουμανίας
Άβαταρ μέλους
By Chris
#647803 Γενικα το λεω, αν θεωρησουμε πως στα αεροδρομια ειναι ολοι ενημερωμενοι για την παραξενη ελληνικη ταυτοτητα, δεν μπορω να πω το ιδιο για τον καθε τυχαιο που μπορει να χρειαστει να την δειξουμε.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#647814 Για ποιο λόγο να δείξεις ταυτότητα σε μπάτσο στη Ρουμανία;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#647844 Διαβατήρια εχω κάμποσα, δεν ανησυχώ για μένα :lol:

Τελικά θέλουμε διαβατήριο για την οδική κάθοδο μέσω Σερβίας- Β. Μακεδονίας?
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#647856 Ω ρε συ! Λες και μιλάμε στον άντεμηπω. Όχι είπαμε. Τόσες φορές το έχουμε κάνει
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#647862 Η εμπειρία μου με τα σύνορα Ουγγαρίας, Ρουμανίας δεν είχαν ασχοληθεί. Από Βουλγαρία για Ελλάδα ο Βούλγαρος ζήτησε μόνο ταυτότητες, εδωσα διαβατήριο και η μητέρα μου που δεν έχει έδειξε ταυτότητα.
Γενικά δεν παίζει θέμα με την ταυτότητα.
Επίσης Σερβία και Βόρεια Μακεδονία δέχονται ταυτότητα ανεπίσημα. Τελευταια πληροφορηση φίλος που ήρθε τον Γενάρη οδικώς με ταυτοτητα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#647884 Εμένα αυτό το ανεπίσημα με απασχολεί πολύ (δεν ξέρεις σε ποιον πρήχτη θα πέσεις), για αυτό και κινούμαι με διαβατήριο παντού. Βέβαια βοηθάει και το γεγονός ότι η ταυτότητά μου είναι με πλαστικοποίηση "Βυζαντινή Αυτοκρατορία", τόσο παλιά και με λατινικούς χαρακτήρες μόνο MEΡΙΚΟΥC.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#647931 Καλά κάνεις. Τι να ξέρουν μερικές δεκάδες ίσως και εκατοντάδες χιλιάδες που μπαινοβγαίνουν στη Β.Μακεδονία και Σερβία με ταυτότητα;