Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#552143
Thomas_C200K έγραψε:
PeterPan έγραψε:το ταξίδι θα το έκανα οδικώς μόνο κ μόνο αν η :inlove: δεν είχε κλείσει τον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης.
επειδή τα καταφέραμε κ είμασταν κ τυχεροί, θα είμαστε 3+ οπότε θα πετάξουμε :)

ευτυχώς λειτουργεί το μοτέρ του '85 ακόμη καλά θα έλεγα :lol: :lol: :lol:

Με το καλό αγαπητέ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :inlove:

ευχαριστώ πολύ Θωμά :)

το Euro 5 θα σου το στείλω στο Darmstadt που τα επιτρέπουν ακόμη :)
Τί καλοί άνθρωποι εκεί πέρα :)
Εδώ μας έβαλαν φωτιές :omg:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#552146
PeterPan έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
PeterPan έγραψε:το ταξίδι θα το έκανα οδικώς μόνο κ μόνο αν η :inlove: δεν είχε κλείσει τον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης.
επειδή τα καταφέραμε κ είμασταν κ τυχεροί, θα είμαστε 3+ οπότε θα πετάξουμε :)

ευτυχώς λειτουργεί το μοτέρ του '85 ακόμη καλά θα έλεγα :lol: :lol: :lol:

Με το καλό αγαπητέ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :inlove:

ευχαριστώ πολύ Θωμά :)

το Euro 5 θα σου το στείλω στο Darmstadt που τα επιτρέπουν ακόμη :)
Τί καλοί άνθρωποι εκεί πέρα :)
Εδώ μας έβαλαν φωτιές :omg:

Να σου πώ απαγόρευση στην Εντερούπολη ήθελα, η υπόλοιποη Γερμανία δεν με ενδιαφέρει. Άχρηστοι οικολόγοι τζάμπα κυβερνάνε εδώ κάτω. Βόμβα στα γραφεία τους χθές :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#559030 Ερώτηση προς γνώστες (drifter σκασε κ βοήθα..) :

1η φορά Road trip στην Ευρώπη...
Με 2 παιδιά (ηλικίες 8 + 2)..

Τι προτείνετε;
Γενικά τι προσέχεις κατά τον σχεδιασμό (κυρίως) αλλά κ κατά το ταξίδι..
Συμβουλές καλοδεχουμενες....


.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#559042 Ναι, με δίχρονο δεν έχει και πολύ νόημα. Βασικά οδήγηση για να πας σε μια πόλη , να παρκάρεις και να σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι χωρίς να θυμούνται τπτ μετά.

Γιατί σοβαρά χιλιόμετρα σε διαδρομές δεν παίζεις να κάνεις.

Νεεεξτ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#559213 Ε ναι βρε Γιάννη, πού το πας το μικρό ναουμ; Εγώ σχετικά καθαρές εικόνες από εκδρομές έχω μετά τα 5-6 ασχέτως αν είχα γυρίσει τη μισή Ελλάδα πριν. Όλες οι άλλες μνήμες έχουν δημιουργηθεί μέσω φωτογραφιών.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#559214
gianik έγραψε:Ερώτηση προς γνώστες (drifter σκασε κ βοήθα..) :

1η φορά Road trip στην Ευρώπη...
Με 2 παιδιά (ηλικίες 8 + 2)..

Τι προτείνετε;
Γενικά τι προσέχεις κατά τον σχεδιασμό (κυρίως) αλλά κ κατά το ταξίδι..
Συμβουλές καλοδεχουμενες....


.

Χρόνια πολλά !!!
Όταν λες road trip πόσα km εννοείς?
Δύσκολο το βλέπω με το δίχρονο....
Άβαταρ μέλους
By bebes
#559218
gianik έγραψε:Ερώτηση προς γνώστες (drifter σκασε κ βοήθα..) :

1η φορά Road trip στην Ευρώπη...
Με 2 παιδιά (ηλικίες 8 + 2)..

Τι προτείνετε;
Γενικά τι προσέχεις κατά τον σχεδιασμό (κυρίως) αλλά κ κατά το ταξίδι..
Συμβουλές καλοδεχουμενες....


.

Χαρά στο κουράγιο σου.
Προσωπικά, κουβαλούσα τα παιδια στα ταξίδια "εσωτερικού" απο μικρά, αλλά Ευρώπη μετα την 3η Δημοτικού.
Καλύτερα άφησε το σε κάποια γιαγια, θεία (όπου μπορείς).
Θα ειναι ταλαιπωρία το ταξιδι και για σας και για το παιδι και καμία ευχαρίστηση δεν θα υπάρξει εκ μέρους του σ'αυτη την ηλικία.

Τα παιδια μου εχουν "γραψει" πολλές χιλιαδες χιλιομετρα μεσα στο αυτοκίνητο, ακόμα και μεγαλύτερα απο 10 ετων είχαν κάποια προβληματάκια, αλλά ΠΟΤΕ δεν παραπονέθηκαν για κάποιο ταξίδι που έχασαν οταν ήταν μικρότερα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#559219 Με πείσατε!! :)
Έτσι κ αλλιώς δεν είμαι πολύ φαν του roadtrip...
Προτιμώ την βολή μου, αεροπλάνο, κλπ...

.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#559230
bebes έγραψε:Προσωπικά, κουβαλούσα τα παιδια στα ταξίδια "εσωτερικού" απο μικρά, αλλά Ευρώπη μετα την 3η Δημοτικού.


Ήθελαν τα παιδιά?
Γιατί εμένα με εσερναν... ως την 6η Δημοτικού που επιτέλους οι διακοπές ήταν στα δύο πόδια της Χαλκιδικής.
Οι δικοί μου μου φορτωναν το 120Υ με αποσκευές για δύο εβδομάδες, έπαιρναν και τα δύο παιδιά τους και έβγαιναν από την Φλώρινα στην ΕΟ και αυτή την στιγμή έχω φωτογραφίες μου από όοοολη την χερσαια Ελλάδα και τις πρωτεύουσες των Βαλκανίων με κάτι μούτρα...σαν να με πήγαιναν για κρεμασμα! Και τους είχα να γελάνε... όταν καταλαβαινα ότι η θάλασσα από την Τρίπολη, το Καρπενήσι, τα Μετεωρα ήταν πολυυυυυ μακριά. Καλοκαιρινές διακοπές σου λέει μετά.... Εκτός Ελλάδας δε που ηταν με θειους, θειες και ξαδερφια και ένα προβληματικό Talbot Horizon, διότι ενστολοι γονείς σε κομουνιστικες χώρες δεν ... εκείνος ο γύρος της Γιουγκοσλαβιας και το οδικό ταξίδι Θεσσαλονίκη, Σόφια και Βουκουρέστι με την πιο κοντά σε θάλασσα τον Δούναβη ήταν... εφιάλτες.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#559353 Με 2 μεγάλα road trips 4.000χλμ έκαστο και παιδί 6 στο πρώτο και 8 χρονών στο δεύτερο, το πρόβλημα δεν είναι ποτέ στο παιδί. Για δίχρονο δεν ξέρω, αλλά αν δε ζαλίζεται υποθέτω ότι θα προξενήσει ακόμα λιγότερα θέματα.

Το παιδί στο road trip δεν το παίρνεις για να του αρέσει. Το παίρνεις γιατί πας εσύ και δε θες να το παρκάρεις κάπου. Το παιδί μου δεν περιμένω να θυμάται το Bled ή τη Σιγκισοάρα. Περιμένω να θυμάται ότι είχε μία ευτυχισμένη οικογένεια που έκανε όμορφα πράγματα μαζί και που τον μεγάλωσε με αγάπη. Φυσικά το κερασάκι είναι ότι ήδη χαίρεται που κανονίζω το επόμενο για τον Ιούλιο.