Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#719999 Για να ανεβώ Γερμανία σε μία εβδομάδα, να επιλέξω μέσω Ουγγαρίας ή μέσω Κροατίας-Σλοβενίας;

Τον δεύτερο δρόμο τον είχα κάνει πριν χρόνια.


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#720000
PeterPan έγραψε:Για να ανεβώ Γερμανία σε μία εβδομάδα, να επιλέξω μέσω Ουγγαρίας ή μέσω Κροατίας-Σλοβενίας;

Τον δεύτερο δρόμο τον είχα κάνει πριν χρόνια.


< >

Λογω κατάστασης με τον covid19 και λόγω της μ@@ιας που δέρνει τους Ούγγρους στα σύνορα τους ακόμα και τον καλό καιρό, θα απέφευγα την Ουγγαρία
Άβαταρ μέλους
By bebes
#720422 Ta τελευταία χρόνια η κατάσταση με τα νοικιάρικα τείνει να γινει ασύμφορη.

Στην Ιταλία νοικιασα για 6 ημέρες, θελουν άλλα 96€ για να μπω Ελβετία (δεν τους ενδιαφερει αν θα μπω για μια ή για εξι ημέρες), 100+ για την πλήρη ασφάλιση (180€ αν βαλω και κλοπη)

Δηλαδη, για να μπω Ελβετια θα πρεπει να δωσω περιπου 140€ παραπανω (άδεια και βινιέτα).

Χωρίς βινιετα μπορω να διασχίσω την Ελβετία; Πλαιοτερα θυμαμαι που μπαιναμε Λουγκάνο δεν παίρναμε

Το πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι αυτο, (Sorico, St Moritz, Ζυριχη, Λουκερνη, Ινερλακεν, Κομο)
ξεκιναω απο Sorico που διανυκερευω και εχω βαλει και δυο διανυκτερεύσεις Λουκερνη
https://www.google.com/maps/dir/Sorico/ ... !3e0?hl=en
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720432 Χωρις βινιετα δεν μπαίνεις αυτοκινητοδρομο. Και χωρίς άδεια, ασφάλεια μπορει επισης να μπλέξεις ασχημα αν σε ελέγξουν ή αν έχεις κάποιο ατύχημα. Στην Covid εποχή εχεις αρκετές πιθανότητες να συμβεί αυτό ηδη στα σύνορα με ιταλικές πινακιδες.
Για την ασφάλιση το έχω γράψει πολλες φορες, δοκίμασε να πάρεις ασφαλεια μονος σου ή τσέκαρε τι καλύπτουν οι καρτες/ταξιδιωτικη ασφάλεια σου.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720437 Επίσης εγώ δεν θα πήγαινα απο το tunnel αλλά απο το πέρασμα στο Gotthard.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#720440
mirage έγραψε:Χωρις βινιετα δεν μπαίνεις αυτοκινητοδρομο. Και χωρίς άδεια, ασφάλεια μπορει επισης να μπλέξεις ασχημα αν σε ελέγξουν ή αν έχεις κάποιο ατύχημα. Στην Covid εποχή εχεις αρκετές πιθανότητες να συμβεί αυτό ηδη στα σύνορα με ιταλικές πινακιδες.
Για την ασφάλιση το έχω γράψει πολλες φορες, δοκίμασε να πάρεις ασφαλεια μονος σου ή τσέκαρε τι καλύπτουν οι καρτες/ταξιδιωτικη ασφάλεια σου.

Δηλαδη εννοείς οτι το αυτοκινητο δεν θα εχει (ας πουμε) πρασινη κάρτα;
Στην Budget που κοιταξα, η ενοικιαση περιλαμβανει ολες τις γυρω χωρες χωρις κατι επιπλέον, οπότε ισως αλλάξω την κρατηση για το αυτοκινητο.
Τη βινιετα ετσι κι αλλιως σκόπευα να την παρω, απλα -νόμιζα- οτι ειχε πιο μικρης διαρκειας, γυρω στα 30€

mirage έγραψε:Επίσης εγώ δεν θα πήγαινα απο το tunnel αλλά απο το πέρασμα στο Gotthard.

Τα δρομολόγια ειναι ενδεικτικά, οπως τα εβγαλε το viamichellin.
Ειδα πχ οτι ο δρομος απο Sorico για St Moritz εχει ανα δυο πάσα πολύ ζορικα

Φοβαμαι μηπως δε μου φτανουν οι ωρες που υπολόγισα... :oops:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720441 Πράσινη κάρτα και άδεια εξόδου απο την χώρα.
Η διαδρομή απο το Sorico για St. Moritz είναι πάρα πολύ όμορφη και τα πάσα είναι φροντισμένα και με εξαιρετική άσφαλτο. Παραμένουν ανοιχτά όλο το χρόνο και η διαδρομή είναι πολύ όμορφη, ειδικά το κομμάτι απο Ιταλία μέχρι St. Moritz. Το έχω κάνει τέλη Ιανουαρίου χιονισμένο και θα ήθελα να το κάνω και τέτοια εποχή.
To πάσο του Gotthard είναι επίσης εύκολο, αντε να προσθέσεις 45 λεπτά στην διαδρομή με την προυπόθεση πως δεν έχει κίνηση λόγω ΣΚ.
Τι ακριβώς έχει το πλάνο για την Ελβετία; Θέλεις οπωσδήποτε να πάς Ζυρίχη ή προτιμάς πιο φύση προορισμούς;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#720457
mirage έγραψε:Τι ακριβώς έχει το πλάνο για την Ελβετία; Θέλεις οπωσδήποτε να πάς Ζυρίχη ή προτιμάς πιο φύση προορισμούς;

¨οπως εγραψα και πιο πανω, σε γενικες γραμμες το πλανο είναι:
1η μερα, Sorico- Ζυριχη μέσω St Moritz με διανυκτερευση Λουκερνη
2η μερα βλεπουμε Λουκερνη
3η μερα Λουκερνη - Ιντερλακεν (Lauterbrunnen και Grindelwald)- Κομο (ή προάστια Μιλάνου)

Προσωπικά προτιμω τις εξοχές, τα χωριουδακια και τη φυση. Ειδικα με τα παιδια προσπαθω να πηγαινουμε απο εξοχες γιατι θεωρώ οτι τις μεγαλες πόλεις μπορούν να τις δουν και μονα τους αργότερα.
Η σύζυγος αντίθετα, προτιμα τις πόλεις, βόλτα στο κεντρο, μαγαζια κλπ
Οπότε κανουμε καποιους συμβιβασμους και οι δυο :oops: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#720474 Το είχα κάνει παλιότερα Αυστρία Ελβετία χωρίς βινιέτες. Μερικές φορές θα σπαστείς, αλλά γίνεται. Αν θες να απολαύσεις και τη φύση μια χαρά.

Σε κάποια στιγμή μπήκα από μια έξοδο στην άλλη σε αυτοκινητόδρομο λόγω λάθους δεν έγινε κάτι δεν ξέρω πόσο αυστηρά είναι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720477 Ειναι θέμα τύχης ή ατυχίας, οπότε δεν το συνιστώ. Το πρόστιμο πληροφοριακά ειναι 200 φράγκα. Απο εκει και πέρα φυσικα και γίνεται χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Ο χρόνος μπορει να διπλασιαστεί βέβαια, ενώ υπαρχουν και
μερη που απλά δεν αξίζει να τα διασχίσεις απο τον επαρχιακό.
Bebes θα επανέλθω με ιδέες, διαδρόμων, για το τουρ σου.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#720500 Τώρα πια έχουμε ηλεκτρονικές βινιέτες
Που σημαίνει αμα μπεις σε αυτοκινητόδρομο χωρίς φαινομενικά δεν έγινε τίποτα αλλά θα σε σκανάρουν οι κάμερες που τσεκάρουν τις πινακίδες αν έχουν registered βινιέτα και αν όχι αναμένεις γράμμα ….
Ακόμα και βινιέτα σε χαρτί από τα μαγαζάκια αν πάρεις δηλώνεις την πινακίδα για να μπει στο σύστημα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720508 Στην Αυστρία ολα αυτά, στην Ελβετια δεν έχει αλλάξει προς το παρόν κάτι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#720510 Nai, διάβασα στη σελίδα της (ας πουμε) Ελβετικής ΕΛΠΑ οτι μπορει να σου βαλουν το πρόστιμο των 200F ακομα κι αν δεν εχεις κολλημενο το χαρτακι στις προβλεπόμενες θέσεις.

Το συνοριακό πέρασμα απο το οποίο θα μπω, βλεπω οτι ειναι πολύ μικρό, ενα περίπτερο εχει ολο κι ολο σαν τελωνείο, εναν μικρο οικισμο και ενα βενζιναδικο.
Ελπιζω να βρω μια βινιετα καπου εκει... :hmmm: