Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#441508 H anek ειναι η φτηνοτερη νομιζω αλλα εχει και το πιο αργο καραβι. Αν εχεις και καρτα ποντων δινει και εξτρα έκπτωση.

< >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#441570 Σχετικα με τα συνορα Σλοβενιας-Κροατιας σημερα περασα Σλοβενια και δεν υπηρχε καποιος ιδιαιτερος ελεγχος. Επισης η Κροατια δεν ανηκει στη ζωνη σενγκεν οποτε ειναι δικαιολογημενη η επιδειξη των σχετικων εγγραφων..

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#441575
rx8_drifter έγραψε:Aπ τους συμφορουμίτες που χρησιμοποιησαν πρόσφατα καράβι για Ιταλία, κάποιο crash test μεταξύ των επιλογών?
Για κάποιο λόγο δε μπορώ να ανοιξω το site της Superfast απ το λαπτοπ της δουλειας, Μινωικές μου βγαίνει 150€ για αμάξι και κάθισμα, Ηγουμενίτσα Ανκώνα.
:s_howdy

ΑΝΕΚ-Superfast πάντα μου βγαίνουν πιο φθηνά από Μινωικές (αμάξι & καμπίνα). Έτσι, δε χρειάστηκε ποτέ να ταξιδέψω με τις τελευταίες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#441586
rafi έγραψε:Σχετικα με τα συνορα Σλοβενιας-Κροατιας σημερα περασα Σλοβενια και δεν υπηρχε καποιος ιδιαιτερος ελεγχος. Επισης η Κροατια δεν ανηκει στη ζωνη σενγκεν οποτε ειναι δικαιολογημενη η επιδειξη των σχετικων εγγραφων..

.


Το ίδιο πέρασμα Ιούλιο Αύγουστο πρέπει να ειναι μια πολυ διαφορετική ιστορία....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#441616
Scotch έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Aπ τους συμφορουμίτες που χρησιμοποιησαν πρόσφατα καράβι για Ιταλία, κάποιο crash test μεταξύ των επιλογών?
Για κάποιο λόγο δε μπορώ να ανοιξω το site της Superfast απ το λαπτοπ της δουλειας, Μινωικές μου βγαίνει 150€ για αμάξι και κάθισμα, Ηγουμενίτσα Ανκώνα.
:s_howdy

ΑΝΕΚ-Superfast πάντα μου βγαίνουν πιο φθηνά από Μινωικές (αμάξι & καμπίνα). Έτσι, δε χρειάστηκε ποτέ να ταξιδέψω με τις τελευταίες.


Mε ΑΝΕΚ ταξίδευα κι εγώ παλιά ως φοιτητης λόγω τιμής, αλλά η εμπΥρία μου ήταν ότι οι ώρες άφιξης ήταν κάποιο τυχαίο νούμερο, γι αυτό ρωτάω να δώ αν έχει αλλάξει κάτι :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#441622
rx8_drifter έγραψε:Aπ τους συμφορουμίτες που χρησιμοποιησαν πρόσφατα καράβι για Ιταλία, κάποιο crash test μεταξύ των επιλογών?

Για κάποιο λόγο δε μπορώ να ανοιξω το site της Superfast απ το λαπτοπ της δουλειας, Μινωικές μου βγαίνει 150€ για αμάξι και κάθισμα, Ηγουμενίτσα Ανκώνα.

:s_howdy


Για τον Νοέμβρη που κοιτώ (πήγαινε - έλα όμως) μου βγαίνει 30€ φθηνότερη η Grimaldi-Minoan, Ancona πάντα, αμάξι και κάθισμα. Στο θέμα ωραρίων άφιξης , εκτός του καυτού διμήνου που η Minoan τρολ@ρει, τέτοιο καιρό όλα πάνε καλά.. Εγώ τέτοιο καιρό θα υπολογίζα +1 ώρα λόγο που δε τελικιάζουν και πάνε σε ECO MODE!!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#441624
mirage έγραψε:Και τις 2 φορες on time φετος.
< >

+1 (τέλη Ιούλη και αρχές Σεπτέμβρη)
Άβαταρ μέλους
By bebes
#441657
KiloMeater έγραψε:
rafi έγραψε:Σχετικα με τα συνορα Σλοβενιας-Κροατιας σημερα περασα Σλοβενια και δεν υπηρχε καποιος ιδιαιτερος ελεγχος. Επισης η Κροατια δεν ανηκει στη ζωνη σενγκεν οποτε ειναι δικαιολογημενη η επιδειξη των σχετικων εγγραφων..

.


Το ίδιο πέρασμα Ιούλιο Αύγουστο πρέπει να ειναι μια πολυ διαφορετική ιστορία....

τα τελευταία 2 χρονια ετυχε να περασω τα συγκεκριμενα συνορα 2 φορες (Αυγουστο και Ιουλιο).
Απο Σλοβενια προς Κροατια πολυ χαλαρα τα πραμματα
Απο Κροατία προς Σλοβενια, οχι οτι αρχεις πολυ, αλλά οι Σλοβενοι καθε φορα κάτι πρέπει να σου πουν. Νομιζω το εχουν σαν συστημα.
Την πρωτη φορα δεν του αρεσε του τελώνη η ταυτοτητα μου, έλειπε το εξωτερικο πλαστικο φυλο, οπότε ήταν λίγο διαφορετικη στην αφή απο τις (πιο καινουριες) των υπολοιπων.
Την κοιταξε, την ξανακοιταξε, τη σκαναρε ακι τελικα με ρωτησε αν... εχω διαβατηριο :lol:
Του εδειξα το νεου τυπου διπλωμα και φυγαμε με την "υποσημείωση" να μην εμφανισω ξανα αυτη την ταυτοτητα (στο γυριμο ουτε που ασχοληθηκαν)

Φετος εκανα πλαστικοποιηση στην ταυτοτητα για να μην ξεχωριζει αλλά δεν τους "άρεσε" το διαβατηριο της μικρης (η μονη στην οικογενεια που ειχε διαβατηριο, οι υπολοιποι με τις παλιοταυτότητες).
Το κοίταζε, το ξανακοίταζε... ανοίγει την πορτα και οπαει στο παραδιπλανο κουβουκλιο.
-Ωχ σκεφτομαι...
Γύρισε με εναν φακο και έφεγγε πλαγια το διαβατηριο να δει τα υριδιζοντα χαρακτηριστικα... :vava:

Φυγαμε χωρις να μας πει κατι.
Πιστευω οτι οσες φορες κι αν περασω κατι θα σκεφτουν να μου πουν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#441901 Χαχα.. Εμενα η ταυτοτητα ηταν η παλια με αγγλικα αλλα γραμμενα με στιλο και χωρις την παλαστικοποιηση, οι Κροατισσες αφου την καλοκοιταζανε, μαλλον δε βγαζανε τα γραμματα.. Μου ζητησε διπλωμα και καπακι μας εδιωξαν.. Ο Σλοβενος αφου με ρωτησε στα γερμανικα αν μενω γερμανια με ενα ειρωνικο υφακι και ενω του ειπα οχι μενω στην ελλαδα εγνεψε να φυγουμε.. Ο μαγκας ηταν στην εισοδο στα σκοπια που του εδωσα ολο το χαρτομανι, ταυτοτητα ελληνικη, ταυτοτητα κυπριακη πλαστικοποιημενη κυριλατη, ανω της δεκαπενταετιας δε, διπλωμα καινουριο, πρασινη καρτα, αδεια αυτοκινητου... Σε ολα βρηκε προβλημα το οποιο λυθηκε με ενα πενταευρακι να πιει ενα καφε.. Στην αρχη εγω καταλαβα οτι μας ελεγε να καθισουμε στην ακρη να πιουμε ενα καφε μεχρι να ελεγξει τα χαρτια..Τελικα αυτος ελεγε να του βαλουμε διακριτικα κατι μεσα στην αδεια για να πιει αυτος ενα καφε..

.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#491729 Αν αλλαξεις Ελληνικο διπλωμα σε Γαλλικο, το γαλλικο πανω τι ημερομηνια αποκτησης διπλωματος θα λεει? Την ημερομηνια αλλαγης ή αυτη της αποκτησης του Ελληνικου?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#491814
GTS έγραψε:Αν αλλαξεις Ελληνικο διπλωμα σε Γαλλικο, το γαλλικο πανω τι ημερομηνια αποκτησης διπλωματος θα λεει? Την ημερομηνια αλλαγης ή αυτη της αποκτησης του Ελληνικου?

Αν βοηθάει:Απο Βουλγαρικό σε Ελληνικό το πεδίο 4α είναι η ημερομηνία κατάθεσης των δικαιολογητικών.Το πεδίο 10 ,στην πίσω πλευρά δίπλα απο τις κατηγορίες είναι η ημερομηνία απόκτησης του πρώτου διπλώματος.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#494203 Προέκυψε αρχές Μαΐου 3ήμερο επαγγελματικό ταξίδι στη Σόφια, το οποίο σκέφτομαι να μετατρέψω σε 7ήμερο μετά της συζύγου. Οι 4 μέρες αναψυχής είναι πολλές ή λίγες για να μείνουμε Σόφια; Μάλλον λίγες μου φαίνονται, κρίνοντας από τις 2 φορές που την έχω επισκεφτεί (για δουλειά πάλι, χωρίς χρόνο να δω πολλά). Αξίζει να νοικιάσουμε κανένα αυτοκίνητο για να βγούμε πιο έξω;
Κάνουμε και σκέψεις να ανέβουμε οδικώς άλλα α) σκέφτομαι ότι θα γυρίσω μόνος, β) δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να κυκλοφορώ και να παρκάρω το βράδυ, γ) τι παίζει με ασφάλεια κλοπής, δ) τι λέει ο δρόμος μέχρι την πόλη.
Μάλλον για αεροπορικώς το βλέπω.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#494229
Scotch έγραψε:Προέκυψε αρχές Μαΐου 3ήμερο επαγγελματικό ταξίδι στη Σόφια, το οποίο σκέφτομαι να μετατρέψω σε 7ήμερο μετά της συζύγου. Οι 4 μέρες αναψυχής είναι πολλές ή λίγες για να μείνουμε Σόφια; Μάλλον λίγες μου φαίνονται, κρίνοντας από τις 2 φορές που την έχω επισκεφτεί (για δουλειά πάλι, χωρίς χρόνο να δω πολλά). Αξίζει να νοικιάσουμε κανένα αυτοκίνητο για να βγούμε πιο έξω;
Κάνουμε και σκέψεις να ανέβουμε οδικώς άλλα α) σκέφτομαι ότι θα γυρίσω μόνος, β) δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να κυκλοφορώ και να παρκάρω το βράδυ, γ) τι παίζει με ασφάλεια κλοπής, δ) τι λέει ο δρόμος μέχρι την πόλη.
Μάλλον για αεροπορικώς το βλέπω.

< >

θα εχεις (κλειστό) παρκινκ στο ξενοδοχειο. Λενε οτι ειναι ασφαλες να αφηνεις το αυτοκινητο εξω, αλλα ποτε δεν ξέρεις.
Δεν ξέρω τι θελεις να δεις, αλλά μονο εκκλησιες εχει η Σοφια και τα λουτρα, σε δυο μερες τα βλέπεις ολα.
Αν θελεις για παραέξω, εχει εναν εθνικο δρυμό διπλα στην πολη (πιρίν;), δεν εχω παει, αλλα λενε οτι ειναι πολυ ωραία.

Η Σοφια οδικώς απο Θεσσαλονίκη είναι ενα 3ωρο, εκτός απο 70 χιλιομετρα ειναι αυτοκινητόδρομος.
Εχει μια πολυ ωραια διαδρομη μετα το Σαντάνσκι που περνάει διπλα απο τον Στριμώνα.
Στενος δρομος, αλλα πολυ καλη ασφαλτος. Ειναι σαν τα δικα μας Τεμπη αλλα με μεγαλύτερη διάρκεια και ενδεχεται να βρεις και πολλά φορτηγα.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#494249 Η Σόφια παίζει να είναι η πλέον αδιάφορη πόλη που έχω επισκεφτεί. Και ομιλώ μετά γνώσης γιατί η τύχη τα έφερε να έχω βρεθεί εκεί 3 φορές.
Λίγο πάνω από το Μπλαγκόεβγκραντ (Άνω Τζουμαγιά), δηλαδή στη μέση περίπου της διαδρομής σύνορα-Σόφια, υπάρχει η μονή της Ρίλα (Ρίλσκι μαναστίρ). Απαιτεί μια μικρή παράκαμψη περίπου 20-30 χλμ. αν θυμάμαι καλά. Λάηκ.
Το πάρκο έξω από τη Σόφια είναι η Βίτοσα. Από τη Σόφια είναι λιιιιίγο πιο ενδιαφέρον.