Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#827801 Έχεις δίκαιο, αλλά όταν ράβεις έχεις ουσιαστικά τελειώσει και βρίσκεσαι στον γυρισμό, δύσκολα να πάει κάτι στραβά.
Έχεις πλύνει, έχεις ελέγξει, έχεις μετρήσει γάζες και ράβεις. Η συρραφή είναι μια τυπική διαδικασία, δύσκολα να πάει κάτι στραβά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#827978 Έβγαλα την πράσινη κάρτα ηλεκτρονικά και ζητούσε για πόσες μέρες τη θέλω.
Έβαλα 120 αλλά επειδή μάλλον το συμβόλαιο ανανεώνεται τον Οκτώβρη, μου έβγαλε το μίνιμουμ 30 ημερών. Να την ξαναβγάλω δε γίνεται, βγήκε μία και τελείωσε.

Για να μην παίρνω άδικα στα κεντρικά τηλέφωνο, αρκεί το γεγονός ότι η πράσινη κάρτα λήγει στις 24 Αυγούστου αν εγώ θα ταξιδέψω στις 5-7 Αυγούστου; Ή πρέπει να έχει ελάχιστο μήνα για να με αφήσουν να περάσω τα Βαλκάνια;
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#827979 Κανένα πρόβλημα.
Η δικιά μου ασφαλιστική καλύπτει για 5 έτη. Η πράσινη κάρτα εννοώ

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#843895 Άφιξη Φραγκφούρτη.
Ενοικίαση Ι.Χ και κατέβασμα προς τον Νότο,στα χωριά της Αλσατίας, Στρασβούργο ,Κολμάρ κλπ θα περνάμε και προς Γερμανία κάποιες μέρες...
Γράψτε λίγο να τα έχω μαζεμένα τι προσέχουμε στην οδήγηση όσον αφορά τα όρια κλπ (Ευρώπη δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου)...
Υ.γ.1 κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά είχε γράψει ο HF για κρυφές κάμερες που τις καταλαβαίνεις τελευταία στιγμή κλπ...
Υ.γ2 πέραν της ταυτότητας μου κ του διπλώματος χρειάζεται να έχω κάτι άλλο μαζί μου από Ελλάδα;

Any tips καλοδεχούμενα...





.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#843896 ΥΓ1: Πας παντού με τα όρια, υπάρχουν κάμερες παντού και εκεί μπορεί να είναι κρυφές. Επειδή έχεις νοικιάρικο αμάξι, να είσαι σίγουρος πως αν έρθει κλήση, θα την πληρώσεις διπλή, γιατί θα σε χρεώσει και η εταιρεία ενοικίασης για το administration της.
ΥΓ2: Τι άλλο να χρειάζεσαι στην Ευρώπη ρε συ; Και πολλά είναι αυτά! :lol:

Καλά να περάσετε! Να πιείτε το φημισμένο λευκό κρασί της περιοχής.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#843904 Στέκεσαι στην τέρμα δεξιά λωρίδα (όχι στη ΛΕΑ εννοείται) και βγαίνεις μεσαία (ή αριστερή αν η μεσαία δεν είναι ελεύθερη) μόνο για να προσπεράσεις και ξαναμπαίνεις δεξιά. Εκεί λογικά δεν παίζει αγορά μεσαίας λωρίδας όπως εδώ και η δεξιά δεν είναι μόνο για τα φορτηγά, όπως νομίζουν πολλοί εδώ.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#843905 Δεν θα κινηθείς πολύ σε αυτοκινητόδρομο, οπότε μην αγχωνεσαι.
Πηγαίνοντας προς Στρασβούργο, κανε μια σταση Χαϊδελβέργη (αν δεν εχεις κανονίσει κανονικη επίσκεψη εκει).
Μεταξύ Στρασβούργου και Κολμαρ θα πηγαίνεις απο τον επαρχιακό για να χαζεύεις τις εξοχές και τα χωριουδακια.
Μεγαλη προσοχή θα δωσεις στα ορια όπως ειπαν παραπανω, στα περισσότερα χωρια που περναει ο επαρχιακός το οριο είναι "30' και εχει καμερες.
Ετσι την πατησα εγω, πηρα φωτογραφία με 39 (30€ + 30€ για την διαβίβαση των στοιχείων μου απο τη Europcar)

επίσης, θα πρότεινα να παρκαρεις σε πάρκινκ και οχι στο δρόμο (εκτός ισως απο καποιες πολεις που το ΣΚ ειναι δωρεαν).
Στη Χαϊδελβέργη πχ δεν υπάρχει ουτε μια θεση (στο δρομο) στην παλια πολη για επισκεπτες
Τελευταία επεξεργασία από bebes και 03 Νοέμ 2023, 12:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#843906 @scotch
Καλά απ' ότι βλέπω σε τόσο μεγάλους δρόμους θα κινηθούμε την 1η κ την τελευταία μέρα....Στο ενδιάμεσο θα κινουμαστε μεταξύ των Αλσατικων χωριών ...
Εν τω μεταξύ ΛΕΑ δεν πατάω καν στην Ελλάδα όχι στο εξωτερικό...


@bebes
Thanks θα τα έχω όλα υπ όψιν...
Χαιλδεβεργη θα μείνουμε τις 2 τελευταίες νύχτες , 4 στάσεις με το τραμ απ' το κέντρο της πόλης , οπότε θα παρκάρω το αμάξι στο πάρκινγκ του ξενοδοχείου κ δεν το ξανακουναω....

.
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 03 Νοέμ 2023, 12:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#843907
gianik έγραψε:Άφιξη Φραγκφούρτη.
Ενοικίαση Ι.Χ και κατέβασμα προς τον Νότο,στα χωριά της Αλσατίας, Στρασβούργο ,Κολμάρ κλπ θα περνάμε και προς Γερμανία κάποιες μέρες...
Γράψτε λίγο να τα έχω μαζεμένα τι προσέχουμε στην οδήγηση όσον αφορά τα όρια κλπ (Ευρώπη δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου)...
Υ.γ.1 κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά είχε γράψει ο HF για κρυφές κάμερες που τις καταλαβαίνεις τελευταία στιγμή κλπ...
Υ.γ2 πέραν της ταυτότητας μου κ του διπλώματος χρειάζεται να έχω κάτι άλλο μαζί μου από Ελλάδα;

Any tips καλοδεχούμενα...





.

Λογικά θα έχεις το google maps ή κατι αντιστοιχο, επομενως τις καμερες θα στις δειχνει. Γερμανια μην αγχωνεσαι τοσο με τα ορια. Αλλα ετσι κι αλλιως ειδικα στα τμηματα με δυο λωριδες και αναλογα την κινηση θα ειναι δυσκολο να κινηθεις τρομακτικα πανω απο τα ορια.

Στις πόλεις και στους επαρχιακούς να είσαι τυπικός.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#843909 Οσο μπορεις πηγαινε διπλα στο Ρηνο αντι για την Εθνικη. Εκλεισες χειμερινα λαστιχα για το αμαξι?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#843910 Γερμανία όπου υπάρχει όριο σε αυτοκινητοδρομο το τηρείς γιατί η πιθανότητα για κάμερα είναι μεγάλη. Επισης πλεον υπάρχουν και καμερες που τσεκάρουν απόσταση από το άλλο όχημα, οπότε μην κολλάς στον μπροστινό.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#843911 @chris
Απ' ότι διάβασα όταν έκανα την κράτηση έγραφε ότι περιλαμβάνει τον χειμερινό εξοπλισμό κ ήταν δωρεάν.


Εικόνα