Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#408174 Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα θα κατέβουμε οδικώς ως λύση ανάγκης. Η ερώτηση προέκυψε λόγω έλλειψης χρόνου, τις διανυκτερεύσεις αυτές θα τις χασω άπο άλλου, το βλέπω και εγώ αναπόφευκτο όμως.
Στο ανέβασμα από Χαλκιδική το Βελιγράδι είναι η προφανής επιλογή, και φαίνεται και ενδιαφέρον. Στο κατέβασμα όμως για Αθήνα, Βελιγράδι δε Λέει, είναι πολύς δρόμος η επόμενη μέρα. Μάλλον Νις είναι στην μέση αλλά ακούω είναι αδιάφορα έως χάλια.
Παίζει ένα μικρό ενδεχόμενο να ανέβω μόνος, σε αυτό το ενδεχόμενο ίσως εξέταζα το μονορούφι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#408177 Πέρυσι ξεκινησα κατα τις 14:00 απο Λαρισα και εφτασα Βενετια την άλλη μερα λιγο μετα τις 12:00. (Οικογενειακώς, ζευγαρι με 3 παιδια)
Χαζεψαμε 1,5 με 2 ωρες στο Βελιγραδι (που φτασαμε κατα τις 23:00) και φαγαμε ενα επικο μποτιλιαρισμα στα συνορα Σερβιας Κροατιας (περιπου 5 ωρες).
Στο 5ωρο αυτο ειχα την ευκαιρια να κοιμηθω ενω η σύζυγος πήγαινε "πρώτη-νεκρά", αλλά δεν καταφερα να κλεισω ματι.

Γενικά δεν νύσταζα στο δρρόμο και αφου φτάσαμε Βενετία έκανα ενα ντουζακι και ξαμολυθήκαμε στη βόλτα μεχρι αργά το βράδυ.

Πριν ξεκινησω ειχα σκεφτει για καποιο μοτελ ή ξενοδοχείο λιγο πριν το Ζαγκρεμπ, αλλα ευτυχώς που δεν έκλεισα γιατι θα προλάβαινα μονο το πρωινό :oops:

Φέτος το πρόγραμμα έχει πρώτη στάση Σάλτζμπουργκ, σκέφτομαι μια διανυκτερευση στη Λουμπλιανα μιας και δεν πιστευω να εχουμε θεμα στα τελωνεια αυτη τη φορα (ταξιδευουμε σε 15 μερες απο τωρα), οποτε θα υπολογισω καλυτερα τον χρόνο μου...

@kiloMeater
με τις σύραγγες στα Τεμπη ο δρόμος απο Ευζωνους μεχρι Αθηνα ειναι πολυ ανετος, θεωρώ οτι Βελιγράδι Αθήνα είναι μια πολυ εφικτή ημερήσια απόσταση
Τελευταία επεξεργασία από bebes και 18 Ιουν 2017, 18:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By elvet
#408183
Thomas_C200K έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Aπαξ και φτάσεις B Ελλάδα κλάιν, εχεις φάει όλο το αγγουρι πλέον.

Ενώ Βελιγραδι εχεις μοιράσει και την απόσταση κι έχεις φάει κι ενα σύνορο :lol:

(και θα ανοίξει το μάτι σου :s_airkiss 0

Τόσο καλό είναι το Βελιγράδι σε κοράσια??? Μην βάζεις φωτιές....

Το Βελιγράδι παλιότερα ήταν εξαιρετικού επιπέδου, τώρα τελευταία έχει πυκνώσεi ο πληθυσμός και έχουν αυξηθεί οι άσχημες. Εγω πάντως (1,78m) το 2005 που πρωτοπήγα ένιωθα πολύ κοντός. Στο Ζαγκρεμπ θα βρεις εξίσου ψηλές και πιο ανοιχτόχρωμες
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#408186
elvet έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Aπαξ και φτάσεις B Ελλάδα κλάιν, εχεις φάει όλο το αγγουρι πλέον.

Ενώ Βελιγραδι εχεις μοιράσει και την απόσταση κι έχεις φάει κι ενα σύνορο :lol:

(και θα ανοίξει το μάτι σου :s_airkiss 0

Τόσο καλό είναι το Βελιγράδι σε κοράσια??? Μην βάζεις φωτιές....

Το Βελιγράδι παλιότερα ήταν εξαιρετικού επιπέδου, τώρα τελευταία έχει πυκνώσεi ο πληθυσμός και έχουν αυξηθεί οι άσχημες. Εγω πάντως (1,78m) το 2005 που πρωτοπήγα ένιωθα πολύ κοντός. Στο Ζαγκρεμπ θα βρεις εξίσου ψηλές και πιο ανοιχτόχρωμες

Εγώ είμαι κοντός :lol: :lol: (1,70μ) θα με φάνε λάχανο :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#408193 Πριν κάμποσα χρόνια σε βόλτα αντροπαρεα Βαλκάνια (μικρο τουρ) δεν μπορούσαμε να φύγουμε απο Βελιγράδι γιατί ο ένας ερωτεύτηκε και δεν μπορούσαμε να τον ξεκολλησουμε.... Σοβαρά, παραλίγο να τον αφήσουμε εκει...

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#408201 Tα λέτε αυτά γιατί δεν έχετε ανακαλύψει το Novi Sad.

ΤΙΤΙΚΕΣ :adminpower:
Κιλομιτερ, κατέβασμα βελιγράδι, ανέβασμα νοβισαντ κι η παναγιά μαζί σου :twisted:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#408205
rx8_drifter έγραψε:Tα λέτε αυτά γιατί δεν έχετε ανακαλύψει το Novi Sad.

Οι ουγγαρέζες (έτσι λέγονται;) έχουν ιδιαίτερα μάτια....
Άβαταρ μέλους
By bebes
#416721 Ποσταρω το τελευταίο update απο τα διόδια μέχρι Γερμανία για να υπάρχουν.
(Για τα Σκόπια χρειάζεται να έχετε 3 μονόευρα και 3 50λεπτα (δεν παιρνουν πιο μικρα νομισματα), στη Σερβια και Κροατία πληρώνετε με οτι θέλετε και παίρνετε ρέστα σε €)

Στο ανέβασμα πήγα απο Κροατία Σλοβενία:
Σκόπια: 3 Χ 1,5€ = 4,5€
Σερβία: 0,5€ Πρέσοβο, 1,5€ Λέτσκοβακ, 6,5€ Νισ, 3€ απο Βελιγραδι μεχρι Κροατια ---> 11,5€
Κροατία: 19,16€ (μεχρι Ζαγκρεμπ) και 1€ μετά το Ζάγκρεμπ
Σλοβενία: 15€ βινιετα
Αυστρια: 8,90€ βινιετα +(7,5€ Καραβάνκελ, 11,5€ στα επόμενα τούνελ και 9€ στο gerlospass)

ΣΥΝΟΛΟ μεχρι το Salzburg σχεδόν 80€ (μετα δεν εχει αλλα διοδια) (χωρίς το Gerlos που δεν ειναι "υποχρεωτικό")


Επιστροφή μέσω Βουδαπέστης:
Αυστρία: (την είχα πληρωμένη, αλλιώς) 8,90€ βινιέτα
Ουγγαρία: 13€ βινιέτα (εχω την εντύπωση οτι αν πλήρωνα σε φιορίνια θα μου κόστιζε 10€)
Σερβία: 2,5€ Νόβι σαντ, 6,5€ Νισ, 1,5€ Λέτσκοβακ, 0,5€ Πρέσοβο ---> 11€
Σκόπια: 3 Χ 1,5€ = 4,5€

Συνολο 37,5€ (αν πληρώσεις και την Αυστρία)

Η δεύτερη διαδρομή είναι λιγο πιο μεγάλη (καπου 60-70 χιλιομετρα), αλλά ειναι πιο εύκολη και σφώς λιγότερο ενδιαφέρουσα απο την πρώτη.

Βουδαπέστη δε νομίζω να ξαναπάω, πήγαμε για να τη δούν τα παιδια, καμία σχέση με την τελευταία φορα που πηγα πριν 7-8 χρόνια, εχουν εμπορευματοποιήσει τα πάντα (μεχρι και τη θεα), εχει ακριβύνει σημαντικά και -κατά τη γνώμη μου- έχει με την κακή έννοια "τουριστικοποιηθεί".
Εχει δηλαδή όλο το πακετάκι για το οποίο κατηγορούσα την Πραγα και εξυμνούσα τους Μαγυάρους.
Τέλος λοιπόν η Βουδαπέστη για μενα.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#416746 Aυτό το Πρέσοβο καινούργιο είναι;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#416749
Corto Maltese έγραψε:Aυτό το Πρέσοβο καινούργιο είναι;

ειναι στο (μικρο) κοματι νεου δρομου που εχουν αμέσως μετα τα σύνορα με Σκοπια.

Φτιαχνουν σταθμους πλευρικους μετα το Νοβι Σαντ και προς τα συνορα με Ουγγαρια, οποτε πιθανον να αυξηθει κι εκει το διοδιο
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#416915 Πάντα πάω απο Ουγγαρία, λόγω και του ενος λιγότερου συνοριακού περάσματος, αλλά εδώ μιλάμε για σεβαστή διαφορα σε λεφτούλια, δεν το περίμενα.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#416957
Corto Maltese έγραψε:Aυτό το Πρέσοβο καινούργιο είναι;

Μαρη γρια γιατί είσαι κακός

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#419632 Oλοκλήρωσα κι εγώ με επιτυχία την κάθοδο των Δωριέων.
Πέμπτη βράδυ 21:00 παραλαβή του αδερφού απ τα τραίνα μετά το γραφείο και αναχωρηση. Είχα δύο επιλογές για να φτάσω Ουγγαρία, μία μέσω Δρέσδης, Τσεχία και Σλοβακίας και μία μέσω Φρανκφούρτης-Αυστρίας. Λόγω (στο μυαλό μου ενεκα της περασμένης ώρας) της δυνατότητας να οδηγήσω γρηγορότερα μεσω αυστρίας-γερμανίας επιλέχθηκε η δεύτερη και φάγαμε την πρώτη μεγαλειώδη πίπα. Πάρα πολυ κίνηση όλο το βράδυ παντού (δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια ώρα ακομα και σε περιόδους αυξημένου φόρτου) και ενα φοβερό μποτιλιάρσμα έξω απ την Νυρεμβέργη που μας κράτησε σταματημένους για σχεδόν 3 ώρες :vava: Βλέποντας αυτή την κατάσταση στην αρχή του ταξιδιού με έπιασε τρόμος για το τί θα βρίσκαμε στα σύνορα...
Με τα πολλά φτάσαμε αυστρία, βρήκαμε λίγο μποτιλιάρισμα στον περιφεριακό της Βιέννης και περάσαμε Ουγγαρία χωρίς καμία καθυστέρηση είχα φροντίσει να πάρω την βινιέτα πολύ νωρίτερα σε βενζινάδικο για να μην φάω καθυστέριση πάνω στα σύνορα. Να σημειώσω ότι μου έκανε εντύπωση η τιμή της βενζίνης στην Αυστρία, θυμόμουν ότι είναι απ τις φτηνές στην ευρώπη και είχε τιμές Ολλανδίας!
Τρώμε πάλι λίγο κίνηση στον Μ0 μέχρι να βγούμε ξανά στον Ε75 και σε λίγο περνάμε αερας τα σύνορα με Σερβία :dizzy: .
Συνεχίζουμε και κατα τις 17:00 στρίβω στον περιφεριακό του Βελιγραδίου για να αποφύγω την διασχιση της πόλης μέρα μεσημέρη παρασκευής που μπορεί να σου πάρει ώρες. Ξαφνικά σε ένα δρόμο με 3 λωρίδες, βλέπω ενα κομβόι να έρχεται ΑΝΑΠΟΔΑ στην βοηθητική και την δεξιά και να πολεμάει να στρίψει στην έξοδο :dizzy: :omg: Προς στιγμήν λαγκάρω και πολεμάω να καταλάβω τί κάνω λάθος, αλλα δεν έφταιγα εγώ :lol: Συνεχίζοντας λίγο παρακάτω πέφτουμε σε ενα μικρό μποτιλιάρισμα και ξαφνικά βλέπω ενώ ήταν άδειος ο δρόμος μπροστά διαφορους να κάνουν αναστροφή στην ψύχρα :dizzy:
Η απορία μου λύθηκε λίγο πιο μετά όταν μείναμε σταματημένη για πάνω απο 2 ώρες στους 40 βαθμούς :inlove: Ο θεός να τον κάνει περιφεριακόαπ τις 3 λωρίδες γίνεται 1 με φανάρι και έργα :metalo:
Με τα πολλά ξεμπλέκουμε και γύρω στις 9 είμαστε στα σύνορα με τα σκόπια τα οποία περνάμε αέρας :dizzy: Ακόμα να καταλάβω πού πήγαινε αυτός ο κόσμος στη Γερμανία. Τα σκόπια τα καθαρίζουμε μεσα σε 3 ώρες (τα τελευταία 80 χλμ μας έβγαλε απ τον παλιό κωλόδρομο, κάτι πρέπει νακάνουν πάλι), περνάμε τα σύνορα και στις 00:00 πατάμε σε ελληνικό έδαφος.
Λέω στον αδερφό, του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτε, δαγκώνω την μπάρα με την σοκολάτα, ρίχνω νερό στα μούτρα και κουτρουβαλάω τον δρόμο απο εύζωνες για να πιάσω παθε. Στρίβουμε για βέροια, ΒΕΝΤΟΥΖΑΡΩ το ποδι στο γκάζι, τρώω μια φλασιά στις ευθείες της Κοζάνης :protest: και λίγο μετά τις 3 το πρωί στριβω στον κόμβο των Ιωαννίνων. Ενώ βλέπω την πινακίδα της Ιονίας για Αρτα, δε μπορώ να θυμηθώ αν είανι οκ ο δρόμος (είχα σκαλώσει γιατί ήμουν σίγουρος αλλα το φοβήθηκα), ήταν πολύ αργά για τηλεφωνο και αποφασίζουμε να συνεχίσουμε απ τον παλιό.
Στις 4:30, έσβηνα την μηχανή και με συνοπτικές διαδικασίες χλαπακιασαμε το παστίτσιο που με ανυπομονησία μας περίμενε :yahoo:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#419637 Ωραία περιγραφή. Η αδερφή μου περίμενε στις 5 το πρωί την Τετάρτη να πάρει λεωφορείο απο Βιέννη για Βουδαπέστη για να προλάβει το αεροπλάνο και αυτό εμφανίστηκε στις 6, ο οδηγός είπε ότι βρήκαν φοβερή κίνηση στη Γερμανία, οπότε μάλλον είναι καθημερινό φαινόμενο.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#419683
rx8_drifter έγραψε:O Να σημειώσω ότι μου έκανε εντύπωση η τιμή της βενζίνης στην Αυστρία, θυμόμουν ότι είναι απ τις φτηνές στην ευρώπη και είχε τιμές Ολλανδίας!

oi τιμες των καυσιμων στην Αυστρια ειναι οπως Ελλάδα και χειρότερα, 30+ λεπτα διαφορα επαρχιακό δικτυο με αυτοκινητοδρομο.
Εβαλα προσφατα με 1,004€ (σε ενα εμπορικο παρκο εξω απο τη Βιεννη), εβαλα και με 1,51 σε ενα ΒΡ μετα το καραβανκελ (αναγκαστικα γιατι θα εμενα)

Στο Βελιγρδι κανουν εκτεταμενα εργα στον περιφερειακο προς τα νοτια και ειχε αρκρτη κινηση ακομα και ασχετες (βραδυνες) ωρες που περασα :(