Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By bebes
#407542
PeterPan έγραψε:San Gottardo χθες.

Είχε κλείσει το Gotthard Tunnel κ 2 χλμ πριν ευτυχώς βγήκα κ οδήγησα το βουνό... απίστευτο τοπίο, μηχανόβιοι άπειροι κτλ...

Με παραξένεψε που ενώ είχε 25 βαθμούς Κελσίου, τα χιόνια δεν έλιωναν...


Μιας που αναφερθηκε, να ρωτησω κι εγω κατι για Αλπεις.

Θα παω αρχές Ιουλη και εκτος απο τις βασικες διανυκτερεύσεις σε Σάλτζμπουργκ και Μόναχο εχω και δυο διανυκτερεύσεις σε Gerloss και Garmisch

Ο καιρος τι λεει στο Τυρολο το καλοκαιρι; Να παρουμε απλα φουτερ, ή να κατεβάσω και τα ρουχα του σκι; :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#408130 Για ποιο λόγο θα πρέπει κάποιος να θέσει σε κίνδυνο την υγεία του και την ασφάλεια των συνεπιβατών του (αν υπάρχουν) και να κάνει 1500χλμ χωρίς στάση;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#408133 Εγώ έκανα το bochum-bari μονορούφι και την άκουσα ποικιλοτρόπως :omg:

Και φαντάσου ότι τα πρώτα 800τοσα χλμ βγήκαν με 180αρες λόγω Γερμανίας.

Μην διανοηθείς να το επιχειρήσεις...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#408135 Φαντάζομαι εξαρτάται απ τον άνθρωπο αλλά 1500χλμ έχω κάνει πολλές φορές μονορούφι.
Το πρόβλημα με το καλοκαίρι είναι τα μποτιλιαρίσματα και οι ουρές στα σύνορα, υπο ΚΣ 1500 χλμ σε αυτοκινητόδρομους είναι ένα 15ωρο με τις στάσεις για βενζίνα, δεν είναι κάτι τραγικό.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#408139
rx8_drifter έγραψε:Φαντάζομαι εξαρτάται απ τον άνθρωπο αλλά 1500χλμ έχω κάνει πολλές φορές μονορούφι.
Το πρόβλημα με το καλοκαίρι είναι τα μποτιλιαρίσματα και οι ουρές στα σύνορα, υπο ΚΣ 1500 χλμ σε αυτοκινητόδρομους είναι ένα 15ωρο με τις στάσεις για βενζίνα, δεν είναι κάτι τραγικό.

+ κανάν 20λεπτο ύπνο όπου χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#408143
Thomas_C200K έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Φαντάζομαι εξαρτάται απ τον άνθρωπο αλλά 1500χλμ έχω κάνει πολλές φορές μονορούφι.
Το πρόβλημα με το καλοκαίρι είναι τα μποτιλιαρίσματα και οι ουρές στα σύνορα, υπο ΚΣ 1500 χλμ σε αυτοκινητόδρομους είναι ένα 15ωρο με τις στάσεις για βενζίνα, δεν είναι κάτι τραγικό.

+ κανάν 20λεπτο ύπνο όπου χρειάζεται.


Δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις λαθη απο κουραση και αυπνια κυριως. Με δυο οδηγους γινεται αλλα βρισκω για εναν οδηγο 8 ωρες οδηγησης να ειναι το κανονικο σε μια μερα.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#408150
GTS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Φαντάζομαι εξαρτάται απ τον άνθρωπο αλλά 1500χλμ έχω κάνει πολλές φορές μονορούφι.
Το πρόβλημα με το καλοκαίρι είναι τα μποτιλιαρίσματα και οι ουρές στα σύνορα, υπο ΚΣ 1500 χλμ σε αυτοκινητόδρομους είναι ένα 15ωρο με τις στάσεις για βενζίνα, δεν είναι κάτι τραγικό.

+ κανάν 20λεπτο ύπνο όπου χρειάζεται.


Δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις λαθη απο κουραση και αυπνια κυριως. Με δυο οδηγους γινεται αλλα βρισκω για εναν οδηγο 8 ωρες οδηγησης να ειναι το κανονικο σε μια μερα.

Προσωπικά δν έχω θέματα σε πολύωρα ταξίδια σαν οδηγός και επειδή ο Kilomeater έχει άνετο αμάξι δε νομίζω να καταλάβει και πολλά.
Εντιτ: Να σημειώσω ότι άλλες οι αντοχές όταν είσαι 27 ετών όπως εγώ και άλλες ενας 40ρης. Οπότε ναι τώρα που το σκέφτομαι με μια Δ/Ν βγαίνει το ταξίδι
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#408155 Το 8 ωρο ειναι το κανονικό, δεν είπε κανένας ότι κάθε μέρα θα οδηγάς 15 ωρα :lol:

Εφόσον δεν έχεις καράβια να σε περιμένουν και ξέρεις τις αντοχές σου εκτιμάς και πράτεις αναλόγως. Το βασικό πρόβλημα του κιλομίτερ ειναι τα συνορα που μπορείς να φάς σοβαρή πίπα.
Απ την άλλη αν η οικογένεια είναι λιγο της "ταλαιπωρίας" αράζεις και μες στο αμάξι σε ενα παρκινγκ, το έχουμε κάνει απειρες φορές όταν ταξιδεύαμε οικογενειακώς και είμασταν και 5 ατομα.

Ξεκουράζεσαι λίγο και συνεχίζεις.

Επειδή όμως ο κιλομίτερ εκεί που είναι βγάζει φράγκα και έχει και μπόλικες άδειες, παρακαλώ όπως κλείσει μια ωραία διανυκτέρευση στο βελιγράδι για να κάνει κι ενα φωτορεπορτάζ του κώλου :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#408156 Αν τα συνορα ηταν Τσενγκεν δεν θα υπηρχε θεμα. 15 ωρες τις σπας καπως ριχνεις κι εναν υπνο αλλα ετσι και φας μια ηττα με μποτιλιαρισμα και μετα στα συνορα τα πραγματα ζοριζουν. Μια διανυκτερευση καπου καποτε δεν κανει κακο. Ξεκουραση και ολιγον τι απο τουρισμο.

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#408158 Επειδή όμως ο κιλομίτερ εκεί που είναι βγάζει φράγκα και έχει και μπόλικες άδειες, παρακαλώ όπως κλείσει μια ωραία διανυκτέρευση στο βελιγράδι για να κάνει κι ενα φωτορεπορτάζ του κώλου

Αυτο λεω. Δεν υπαρχει λογος να το ρισκαρει, μιλαμε για κοστος ξενοδοχειου 50-60ευρω. Παντως το ενδιαφερον θα ηταν αν μπορει αν φτασει Β. Ελλαδα και να κανει διανυκτερευση εκει.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#408166 Aπαξ και φτάσεις B Ελλάδα κλάιν, εχεις φάει όλο το αγγουρι πλέον.

Ενώ Βελιγραδι εχεις μοιράσει και την απόσταση κι έχεις φάει κι ενα σύνορο :lol:

(και θα ανοίξει το μάτι σου :s_airkiss 0
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#408172
rx8_drifter έγραψε:Aπαξ και φτάσεις B Ελλάδα κλάιν, εχεις φάει όλο το αγγουρι πλέον.

Ενώ Βελιγραδι εχεις μοιράσει και την απόσταση κι έχεις φάει κι ενα σύνορο :lol:

(και θα ανοίξει το μάτι σου :s_airkiss 0

Τόσο καλό είναι το Βελιγράδι σε κοράσια??? Μην βάζεις φωτιές....