Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By drdino
#385236 Η συνήθεια που έγινε λατρεία.

Μέσω εταιρείας ενοικίασης την έφαγες;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#385240 Ρωτα στο ξενοδοχείο να σου πούνε. Αν την πληρωσει η ετσιρεια ενοικιασης θα πληρώσεις παραπανω

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#385787
popolaros έγραψε:Αύριο το πρωί στο ταχυδρομείο τελικά

< >

Δεν πιστεύω να μην πήγες στη Villa del Balbianello :metalo: :iconcool:
Αν όχι ακόμη, αύριο κιόλας :rtfm: :lol:

Εμένα στην Ιταλία, Φλωρεντία, μου ήρθε κλήση από λεωφορειολωρίδα ταχυδρομικώς μεταφρασμένη 1 μήνα μετά στη Γερμανία. Η κλήση έκανε 35€ κ η μετάφραση 20€ αν θυμάμαι καλά... Θα σε ψάξουν μάλλον...

Είχα την εντύπωση ότι είχα φάει κλήση για ταχύτητα στην Ελβετία, αλλά 1μιση χρόνο μετά δεν ήρθε τίποτα... :roll:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#405263 Καλησπέρα, ερώτηση.
Κοιτάω να κατέβω οδικώς Ελλάδα από Γερμανία, βλέπω ότι είτε από Βενετία είτε από Ανκόνα η τιμή του εισιτηρίου είναι ακριβώς η ίδια. (Αυτή την φορά μέσω Αυστρίας για να μην με ζαλίζουν οι Ελβετοί)
Τα χιλιόμετρα είναι ~880χλμ για Βενετία και ~1120χλμ για Ανκόνα.
Τι εντυπώσεις έχετε? Αξίζει ο παραπάνω χρόνος στο καράβι?
Σαν έξοδα το viamichelin γράφει (θα γράψω τα διόδια):
Για Ανκόνα 46,30€ διόδια και 8,90€ Αυστριακή βινιέττα (55.20€)
Για Βενετία 32,20€ για διόδια και 8.90€ Αυστριακή βινιέτα. (41,10€)
Πάντως φουλάρισμα βενζίνης στην φθηνή Αυστρία επιβάλλεται :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#405268 Θωμά.
Θα περάσεις από Ελβετία :rtfm:
Τι διόδια, αυστριακες βινιετες και βενζινες...ξεκινάς και όταν το τέρας σου προτείνει διαλλειμα για καφέ στον κερναμε εμεις!!
:rtfm: :rtfm:
Όσο για το καράβι( από Βενετια), θα σου πρότεινα να κατέβεις Ηγουμενίτσα. Έτσι κάνεις τον ίδιο χρονο σαν από Ανκονα για Πατρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#405325 Να πας από Ανκόνα. Είναι όχι πολλά χλμ παραπάνω αλλά σίγουρα πολύ, πολύ, πολύ λιγότερος χρόνος από ότι στο καράβι που δεν έχεις τίποτα να κάνεις.
Στα συν ότι μπορείς να κάνεις και μια διανυκτέρευση στο Σαν Μαρίνο. Πολύ καλύτερα από επιπλέον διανυκτέρευση στο φέρρυ.
Στα πλήν ότι θέλει προσοχή να μην χαθείς στην Ανκόνα αν και πια με τους πλοηγούς ακόμα και στα τηλέφωνα θα είσαι εντάξει. Προσωπικά έχω γνωρίσει σε βάθος και πλάτος και ύψος τα στενά της Ανκόνας....

Επειδή εσύ μάλλον θα το κάνεις μονορούφι η επιλογή λιμανιού μπορεί να έχει να κάνει και με τις ώρες απόπλου και αν σου βγαίνει βολικά σε ώρες ανάλογα με το πότε θα ξεκινήσεις.

Αν θα το κάνεις κακιά εποχή (τότε που έχουν βγει όλοι για διακοπές και οι Τούρκοι κατηφορίζουν αγεληδόν) μπορεί να έχει τόση κίνηση που να χάσεις το πλοίο. Έχω βρεθεί σε autostrada σταμάτα ξεκίνα και 1-2 φορές μείναμε ακίνητοι για μισή ώρα. Κανονικά, τελείως ακίνητοι, βγήκαμε και χαζεύαμε....
Και φροντίζεις να μην περάσεις το Μιλάνο Μπολόνια σε ώρα αιχμής.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#407021 San Gottardo χθες.

Είχε κλείσει το Gotthard Tunnel κ 2 χλμ πριν ευτυχώς βγήκα κ οδήγησα το βουνό... απίστευτο τοπίο, μηχανόβιοι άπειροι κτλ...

Με παραξένεψε που ενώ είχε 25 βαθμούς Κελσίου, τα χιόνια δεν έλιωναν...

Εικόνα

Εικόνα




< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#407024 Δεν ειναι παραξενο. Αν ειναι πολλα δεν λιωνουν ποτε και πρεπει να τα φορτωσουν σε φορτηγα για να τα διωξουν απο τις πολεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#407026 Να είσαι ευτυχής που δεν σου έκατσε κάτι τέτοιο το καλοκαίρι :s_crazy

Είχα κάνει σε αντίστοιχη φάση το st Bernadino βράδυ με μεγάλο μποτιλιάρισμα, not nice :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#407028
rx8_drifter έγραψε:Να είσαι ευτυχής που δεν σου έκατσε κάτι τέτοιο το καλοκαίρι :s_crazy

Είχα κάνει σε αντίστοιχη φάση το st Bernadino βράδυ με μεγάλο μποτιλιάρισμα, not nice

Το κλείσανε εντελώς κ ευτυχώς άκουσα το Ραδιόφωνο κ το gps επαναπρογραμματισε τη διαδρομή οπότε τη γλίτωσα...

Στην επιστροφή σκέφτομαι να πάω από Α13. Ο αδερφός μου είχε φάει 2 ώρες καθυστέρηση πριν 3 εβδομάδες στο τούνελ...

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By mirage
#407042 Αμα επεστρεφε απο το long weekend απολυτως λογικο...

< >