Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720513 Δεν θα χρειαστείς βινιέτα αμέσως. Αν το τελωνείο είναι ανοιχτό μπορείς να αγοράσεις απο εκεί αλλιώς σε οποιοδήποτε βενζινάδικο μπορείς να αγοράσεις χωρίς πρόβλημα. Για παράδειγμα αν κάνεις μια στάση στο St. Moritz θα βρείς σίγουρα σε κάποιο απο τα βενζινάδικα. Μέχρι να βγείς και απο το Julier Pass, μετά το St Moritz δλδ, ούτως ή αλλιώς δεν θα μπείς σε αυτοκινητόδρομο που χρειάζεται βινιέτα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#720655 Ελλάδα Αλβανία σύνορα Κακαβιάς. Και στις δύο μεριές έλεγχος μόνο διαβατηρίων και άδειας κυκλοφορίας στα αλβανικά σύνορα. Τα duty free όχι τίποτα το ιδιαίτερο από τιμές, νομίζω πιο φθηνά έχω βρει στο αεροδρόμιο στη Σόφια. Χρόνος περάσματος περίπου 15'

Αλβανία Ελλάδα. Σύνορα Αλβανία έλεγχος διαβατηρίων και άδειας κυκλοφορίας.
Σύνορα Ελλάδας ο ίδιος έλεγχος + rapid test σε σχεδόν άπαντες, ίσως αμάξι παρά αμάξι. Αυτό προκάλεσε τεράστιες καθυστερήσεις.
Χρόνος περάσματος: 5μιση ώρες.

Κατά τ άλλα δεν οδήγησα Αλβανία, πηγαίναμε με το αυτοκίνητο της παρέας που μας φιλοξενούσε. Πάνω κάτω σαν Ελλάδα η συμπεριφορά, δεν είδα κάτι αλλόκοτο ή καλύτερο. Τουλάχιστον μέχρι Αγίους Σαράντα, δεν πήγαμε πιο πάνω. Εκεί και μέχρι Αργυρόκαστρο από την άλλη πλευρά..

Ωραία στάση είναι στη μέση της διαδρομής προς Αγίους Σαράντα το γαλάζιο μάτι. Είναι πηγή ποταμού.
Άβαταρ μέλους
By deep purple
#721173 Θέλω να πάω Οκτώβρη στο Σάλτζμπουργκ, μονοκοπανιά από Θεσσαλονίκη (δύο οδηγοί). Google Maps και Via Michelin μου βγάζουν αντίθετες προτιμητέες διαδρομές. Το πρώτο δίνει καλύτερη επιλογή το Βελιγράδι-Βουδαπέστη-Βιέννη- Σάλτζμπουργκ, το δεύτερο το Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα-Σάλτζμπουργκ. Υπάρχει και μια τρίτη στην οποία από Ζάγκρεμπ στρίβεις Γκρατς και μετά Σάλτζμπουργκ, αλλά πρέπει να έχει γερή ανηφόρα και βλέπω έργα να γίνονται.
Για πείτε ιδέες...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#721177 Είναι ισοδύναμες ποιοτικά διαδρομές και Αγίου θα το κάνεις με τη μία θα σου πρότεινα να αποφασίσεις εκείνη τη μέρα με βάση την κίνηση στο κάθε σύνορο.

Αν δεν έχουν κίνηση θα πήγαινα από Ουγγαρία γιατί η Κροατία δεν είναι στη Σένκεν και θα έχεις καθυστέρηση και στα σύνορα μετά το Ζάγκρεμπ έξω από την άλλη μετά τη Σουμποτίτσα καθάρισες. Συνήθως πάντως έχει πιο πολύ κίνηση στα ουγγρικά σύνορα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#721178
deep purple έγραψε:Θέλω να πάω Οκτώβρη στο Σάλτζμπουργκ, μονοκοπανιά από Θεσσαλονίκη (δύο οδηγοί). Google Maps και Via Michelin μου βγάζουν αντίθετες προτιμητέες διαδρομές. Το πρώτο δίνει καλύτερη επιλογή το Βελιγράδι-Βουδαπέστη-Βιέννη- Σάλτζμπουργκ, το δεύτερο το Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα-Σάλτζμπουργκ. Υπάρχει και μια τρίτη στην οποία από Ζάγκρεμπ στρίβεις Γκρατς και μετά Σάλτζμπουργκ, αλλά πρέπει να έχει γερή ανηφόρα και βλέπω έργα να γίνονται.
Για πείτε ιδέες...

Πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή μέσω Κροατίας Σλοβενίας, πιο οικονομική μέσω Ουγγαρίας.

Οκτώβρη που σκέφτεσαι δεν θα εχει κινηση στα σύνορα.

Προσωπικά προτιμώ την πρώτη, μέσω Κροατίας Σλοβενίας και την εκανα ατόφια πριν 4 χρόνια.
Λάρισα Σαλτζμουργκ μονοκοπανιά, μου πηρε κατι περισσοτερο απο ενα 24ωρο μαζι με τις στασεις και μια παρακαμψη στο Χάλσταντ :inlove:

Αν προβλέπεται κακοκαιρία προτίμησε μέσω Ουγγαριας γιατι στην άλλη διαδρομή περνάς Άλπεις.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#721205
KiloMeater έγραψε:Τώρα πια έχουμε ηλεκτρονικές βινιέτες
Που σημαίνει αμα μπεις σε αυτοκινητόδρομο χωρίς φαινομενικά δεν έγινε τίποτα αλλά θα σε σκανάρουν οι κάμερες που τσεκάρουν τις πινακίδες αν έχουν registered βινιέτα και αν όχι αναμένεις γράμμα ….
Ακόμα και βινιέτα σε χαρτί από τα μαγαζάκια αν πάρεις δηλώνεις την πινακίδα για να μπει στο σύστημα
Εγω που έχω το αυτοκόλλητο δεν μου ζήτησαν την άδεια του ΙΧ για την Αυστριακή βινιετα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#727333 Ετοιμάζονται οι γονεις για επίσκεψη σε κανα μήνα και θα το κάνουν οδικώς.

Πως είναι η φάση με ξενοδοχεία κατα μήκος του Ε-75?

Τους υπολογίζω να καβατζάρουν το Βελιγράδι και να οδηγήσουν όσο τους βγάλει, οποτε λογικά κάπου πριν το novisad τους βλέπω.

Καμία συμβουλή?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#727397
KiloMeater έγραψε:Να μην ανοίξουν τα data στο δρόμο Σερβία


Ωχ, και υπολογιζα στο google maps, θα πρέπει να τον μάθω να ανοιγοκλεινει την περιαγωγη :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#727398
rx8_drifter έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Να μην ανοίξουν τα data στο δρόμο Σερβία


Ωχ, και υπολογιζα στο google maps, θα πρέπει να τον μάθω να ανοιγοκλεινει την περιαγωγη :lol:

Στο google maps αν φορτωσουν διαδρομη σε καποιο βενζιναδικο με WiFi θα τους βγαζει κανονικα

απλα δεν θα εχουν ενημερωση της κίνησης
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#727409
bebes έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Να μην ανοίξουν τα data στο δρόμο Σερβία


Ωχ, και υπολογιζα στο google maps, θα πρέπει να τον μάθω να ανοιγοκλεινει την περιαγωγη :lol:

Στο google maps αν φορτωσουν διαδρομη σε καποιο βενζιναδικο με WiFi θα τους βγαζει κανονικα

απλα δεν θα εχουν ενημερωση της κίνησης


αρκει να το εχουν στο offline mode, αν εχουν φορτωσει το χαρτη μια χαρα θα παιξει ναι
εχει τρελλες χρεωσεις ανα ΜΒ , ειναι εκτος EU roaming
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#727412 Επειδή πέρασα από Σερβία πριν από 2 μήνες, ειλικρινά βγαίνει και χωρίς GPS, απλά ακολουθείς πιστά τις πινακίδες για Ε75 (διότι το MLS που είχα ήταν γτπ)

Επιπλέον κάπου στο Βελιγράδι έχει παράκαμψη λόγω έργων, αλλά δεν χάνεσαι, έχουν φροντίσει σωστά με πινακίδες
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#727414 Δεν γνωρίζω τη διαδρομή, αλλά βλέποντας τον χάρτη που περνάει από Ουγγαρία και Τσεχία θα πρότεινα στάση για χαζολόγημα ή/και διανυκτέρευση σε Βουδαπέστη και Πράγα αντίστοιχα :inlove: Μη σου πω να σταματάνε σε κάθε χώρα. :iconcool: