Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#56544 Α) ανάληψη από ΑΤΜ με πολύ καλή αναλογία τράπεζας
Β) ότι έμενε το κράτησα γιατί θα ξαναπάμε πολλές φορές
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#56545 Πάντως να πας στο φούρνο του χωριού να πάρεις δύο κρουασάν και να βγάλω AMEX για <2ευρώ, νομίζω προκαλείς εκνευρισμό στον πωλητή χωρίς λόγο
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#56548
kyr80 έγραψε:Πιστωτική παντού και πάντα.

Το μόνο κακό ότι τελευταία χρεώνουν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος (για άλλα νομίσματα).
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#56550
GTS έγραψε:Σε μικροέξοδα αλλαζετε στο τοπικο νομισμα ή πληρωνετε με πιστωτικη ακομα και στον κουρεα ή στον φουρνο; Η μηπως δεχοντε ευρω;


99% των αγορών μου χρησιμοποιώ πιστωτική.

Κάνω όμως κάποια HUF για τα παρκόμετρα.

Φούρνο, κουρέα δεν έχει τύχει να πάω.

Ευρώ δέχονται, αλλά δε σε συμφέρει.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#56551
KiloMeater έγραψε:Υπηρεσίες του στυλ κουρέας ας πούμε, η να μπεις στο φούρνο να πάρεις τίποτα κρουασάν , αλμυρά κτλ, η να πληρώσεις για short term στάθμευση, η φαγητό σε εστιατόρια κτλ...

Λέμε να πηγαίνουμε για κούρεμα και βόλτα πλέον σταθερά εκεί

The power of €!!!!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#56552
KiloMeater έγραψε:Α) ανάληψη από ΑΤΜ με πολύ καλή αναλογία τράπεζας
Β) ότι έμενε το κράτησα γιατί θα ξαναπάμε πολλές φορές

α) η προμήθεια είναι καρατιά,
β)Εξαρτάται την χώρα. Και εγώ έχω κάποια ρούβλια(|λογοκρισία| μου γιατί πλέον αξίζουν το μισό), αλλά τι να τις έκανα τις νορβηγικές κορώνες;;;
Scotch έγραψε:
kyr80 έγραψε:Πιστωτική παντού και πάντα.
<br abp="789">Το μόνο κακό ότι τελευταία χρεώνουν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος (για άλλα νομίσματα).

Είναι καλύτερη από την προμήθεια του ανταλλακτηρίου.
KiloMeater έγραψε:Πάντως να πας στο φούρνο του χωριού να πάρεις δύο κρουασάν και να βγάλω AMEX για <2ευρώ, νομίζω προκαλείς εκνευρισμό στον πωλητή χωρίς λόγο

Υπάρχουν χώρες, που δεν υπάρχει τίποτα πλην πλαστικού χρήματος. Ακόμα και οι ντόπιοι, για μια σοκολάτα πληρώνουν με κάρτα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#56654 Μου αρεσει η σιγουρια για προμηθειες κλπ. Ολα εξαρτωνται απο την καρτα που εχετε και την χωρα που ειστε.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#57555
KiloMeater έγραψε:Αναρωτιέμαι αν ειναι doable αυτή η διαδρομή χωρις διανυκτέρευση
http://goo.gl/maps/TNYn5
Εχει κανει κανεις κατι ανίστοιχο σε αυτες τις περιοχές μονορουφι?
Εποχή γύρω στο Πάσχα , υποθετω οχι high season


Τον περασμένο Αύγουστο κάναμε το Βουδαπέστη-Θεσσαλονίκη απευθείας με ένα Fiesta 1.4. Μας πήρε συνολικά 12 ώρες (μαζί με λίγες στάσεις σε 2-3 βενζινάδικα για ξεκούραση και προμήθειες) και μπορώ να πω πως δεν με κούρασε ιδιαίτερα. Το αυτοκίνητο δεν έχει και τόσο σημασία γιατί έτσι και αλλιώς πάνω από 130Kmh δεν πιάσαμε πουθενά μιας και είπαμε να αποφύγουμε την γνωριμία με την Τροχαία! :)

Στα τελευταία 100Km της Σερβίας γίνονται έργα και έχει αρκετές στροφές, ενώ και το οδικό δίκτυο των Σκοπίων δεν είναι και η Εγνατία Οδός. Παρόλα αυτά πιο κουραστικό ήταν το κομμάτι της Ελλάδας γιατί είχε νυχτώσει, ο δρόμος ήταν σκοτεινός χωρίς διαχωριστική και οδηγούμε όπως να 'ναι.

Αν ξεκινήσεις πολύ νωρίς από Βιέννη ίσως και να βγαίνει με την μία, αν και λόγω εποχής θα νυχτώνει σχετικά νωρίς, ενώ πάντα μπορεί να προκύψει κάτι που θα σε καθυστερήσει επιπλέον (τελωνείο, καιρός, έργα κλπ).

Αυτός ήταν και ο λόγος που στην άνοδο για Βιέννη φέτος επιλέξαμε να μείνουμε ένα βράδυ στο Βελιγράδι. Και ευτυχώς γιατί την επόμενη ημέρα φάγαμε 3 ώρες στα σύνορα της Ουγγαρίας... :lipsealed:

Πάλι καλά που είχα το Kindle μαζί και δεν πήγαν χαμένες οι ώρες (αν και τις χάσαμε από την Βιέννη :( )
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#57688
axel12p έγραψε:. Το αυτοκίνητο δεν έχει και τόσο σημασία γιατί έτσι και αλλιώς πάνω από 130Kmh δεν πιάσαμε πουθενά μιας και είπαμε να αποφύγουμε την γνωριμία με την Τροχαία! :)


Δεν είναι μόνο η ταχύτητα. Μια c-class, είναι πολύ πιο άνετη από ένα golf gti. Εννοείται πως δεν τρέχεις πάνω από τα όρια. Με μικρό αμάξι, δε θα το ξαναδοκίμαζα. Σκέτη ταλαιπωρία.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#57690
kyr80 έγραψε:
axel12p έγραψε:. Το αυτοκίνητο δεν έχει και τόσο σημασία γιατί έτσι και αλλιώς πάνω από 130Kmh δεν πιάσαμε πουθενά μιας και είπαμε να αποφύγουμε την γνωριμία με την Τροχαία! :)


Δεν είναι μόνο η ταχύτητα. Μια c-class, είναι πολύ πιο άνετη από ένα golf gti. Εννοείται πως δεν τρέχεις πάνω από τα όρια. Με μικρό αμάξι, δε θα το ξαναδοκίμαζα. Σκέτη ταλαιπωρία.



+1
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#57691
KiloMeater έγραψε:Αναρωτιέμαι αν ειναι doable αυτή η διαδρομή χωρις διανυκτέρευση
http://goo.gl/maps/TNYn5
Εχει κανει κανεις κατι ανίστοιχο σε αυτες τις περιοχές μονορουφι?
Εποχή γύρω στο Πάσχα , υποθετω οχι high season



δεν θα το εκανα ουτε με s class σε μια μερα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#57693
popolaros έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Αναρωτιέμαι αν ειναι doable αυτή η διαδρομή χωρις διανυκτέρευση
http://goo.gl/maps/TNYn5
Εχει κανει κανεις κατι ανίστοιχο σε αυτες τις περιοχές μονορουφι?
Εποχή γύρω στο Πάσχα , υποθετω οχι high season



δεν θα το εκανα ουτε με s class σε μια μερα

Ούτε μαζί μου;; :inlove:
Μη με πριζώνεις, και σε μια ώρα είμαι κάτω από το σπίτι σου....
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#57699 Ok παιδιά Ευχαριστώ για τα σχόλια. Το αμάξι δεν το φοβάμαι άνετο είναι (c5 με Ύδρο) αλλά από ότι καταλαβαίνω γίνεται με τη μια μόνο άνευ τέκνων....
Το βλέπουμε άμα αλλάξει κάτι, προς το παρόν δε φαίνεται καλή ιδέα
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#57702 οταν λες και σκεφτεσαι να κανεις ενα τετοιο ταξιδι παντα εχεις στο νου την φραση : expect the anexpected. ειναι παρα πολλα τα χιλιομετρα και η κουραση μεγαλη ποσο μαλλον αν πηγαινεις σταθερα με 110 Km /h ( μεγαλυτερο βασανιστηριο EVER).

το οτι υπαρχουν ατομα που το επιχειρούν δεν σημαίνει οτι πρεπει να ει ναι και ο κανονας. βαλε για αρχη εναν στοχο καπου στο ενδιαμεσο της διαδρομης (ισως και λιγο παρακατω) , κατσε , φαε, πιες μια μπυρα, ξεκουρασουν και την αλλη μερα το πρωι κανε το επομενο κομματι.

δεν κερδιζεις κατι αμα το κανεις με την μια....