Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By JBT
#439559 την επόμενη φορά εύχομαι να το κάνεις με ποδήλατο :s_bye
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#439832 Θεσσαλονίκη - Φλώρινα - στρούγκα - ελμπασαν - τιρανα - ποντγκοριτσα κ ύπνο πλέον μπουντβα ....
αυριο συνεχίζουμε για Μιλανο .
Η διαδρομή έγινε έτσι για να δουμε κάποιους συνεργάτες .
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#439863
vagmag έγραψε:Θεσσαλονίκη - Φλώρινα - στρούγκα - ελμπασαν - τιρανα - ποντγκοριτσα κ ύπνο πλέον μπουντβα ....
αυριο συνεχίζουμε για Μιλανο .
Η διαδρομή έγινε έτσι για να δουμε κάποιους συνεργάτες .


Αρκετά κουραστικό το κομμάτι μεσα στην Αλβανία , λόγω πολύ χαμηλών οριων ταχύτητας .
Ευρώπη το Μαυροβούνιο σε σχεςη με την Αλβανία .
Φτηνότερο το πετρέλαιο στα Σκοπια , σε σχεση με Ελλάδα , Αλβανία κ Μαυροβούνιο .
Στα σύνορα δε συναντήσαμε κίνηση κ η διαδικασία ήταν αρκετά γρήγορη.
Ξεκιναμε κ ανάλογα με την κούραση είτε φτάνουμε μιλανο είτε κοιμόμαστε σε κάποια πολύ πριν 1-3 ώρες απόσταση . Κάποια ιδέα ;
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#439954 To Μαυροβούνιο είναι το μοναδικό κράτος στο οποίο φοβόμουν. Αν είναι Ευρώπη σε σχέση με την Αλβανία ούτε να σκεφτώ δε θέλω.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#440063 Εγώ στο μόνο μέρος που φοβήθηκα στην Ευρώπη ήταν το Κόσοβο. Αλβανία δεν έχω πάει (δεν καίγομαι κιόλας), αλλά στο Κόσοβο που πήγα το 2009 τα πράγματα ήταν άγρια. Κυανόκρανοι (Ιταλοί στα σερβικά χωριά), άγριες φάτσες,...Τέτοια σήματα στις εκκλησίεςΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#440081 εγω εκει που τα χρειαστηκα ηταν Ουκρανια το 2001-2002
Βραδυ βολτα με τα ποδια στο Ιλιτσιοφσκ,με 200 δολλαρια στην τσεπη και ακριβο ρολοι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#440090
elteo έγραψε:Γιατί φοβοσουν;

Παράδειγμα:



Αυτός είναι ο δρόμος από το Κότορ για το ξενοδοχείο που μέναμε (στο 4:31" είναι το ξενοδοχείο). Σε αυτό το δρόμο μας προσπερνούσαν χωρίς να κόψουν ή ερχόταν από την άλλη μαλλιοκούβαροι. Σε πληροφορώ ότι το οδικό δίκτυο στο Μαυροβούνιο είναι κατά 80% έτσι και η συμπεριφορά των οδηγών χωρίς αύριο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#440122
elvet έγραψε:Εγώ στο μόνο μέρος που φοβήθηκα στην Ευρώπη ήταν το Κόσοβο. Αλβανία δεν έχω πάει (δεν καίγομαι κιόλας), αλλά στο Κόσοβο που πήγα το 2009 τα πράγματα ήταν άγρια. Κυανόκρανοι (Ιταλοί στα σερβικά χωριά), άγριες φάτσες,...Τέτοια σήματα στις εκκλησίεςΕικόνα

+1 για Κοσοβο

Φοβερη φυση, αλλα εκει κινδύνευσα 2 φορες με μετωπική απο "το πουθενά"
Οδηγική παιδεία 2 κλίκ κάτω απο την Αλβανία προ δεκαετίας. :thumbsdown:

Μαυροβούνιο δεν κατάλαβα πολλά γιατί πηγα καλοκαίρι και τα μισά αυτοκίνητα ήταν ξένοι
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#440178 Η διαδρομή παραλιακά πολύ όμορφη τόσο στο Μαυροβούνιο οσο κ κροατια !
Το Ντουμπρόβνικ δείχνει υπέροχο απο ψηλά !!!
Πρέπει να την κάνουμε μια εκδρομή με την οικογένεια !
Το οδικό δίκτυο επαρχιακό ως την εθνική στην κροατια , όπως όλες οι δικές μας παραλιακές οδοί , αλλα τουλάχιστο με Καλη άσφαλτο !
Η εθνική στην κροατια , άριστη , πολύ υψηλές ταχύτητες , κ μειώθηκε λίγο π χρόνος !
Η Σλοβενία έχει ενα μικρό κομμάτι επίσης επαρχιακό αλλα καταπράσινο !
Ιταλία πλέον , στην αρχή δυο λωρίδες κ μετα τρεις , επίσης πολύ υψηλές μέσες ταχύτητες !

Αν κάποιος θελει να εκτιμήσει την Ευρώπη , ας κανει το ταξίδι μέσω Σκοπίων κ κυρίως Αλβανίας να δει τι δεν έχουν οι χώρες που δε συμμετέχουν ( εννοείτε κ το κοσοβο ).
Πέραν των δρόμων , της καθαριότητας , του επιπέδου , παίζει ρόλο το ευρωπαϊκό διαβατήριο για να μην εχεις ελέγχους , στις ευρωπαϊκές χώρες δεν υπάρχουν χρεώσεις για roaming ... κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#441253 Επιστροφή απο Σλοβενία , Κροατια ( Ζαγκρεμπ ), Σερβία ( Βελιγράδι ) , Σκοπια ....

Λόγω καθυστερημένης αναχώρησης απο Μιλανο η νύχτα μας βρήκε στο Βελιγράδι . Λίγο καλύτερος προγραμματισμός κ τουλάχιστο θα κάναμε καμία βόλτα να ανοίξει το ματι μας ... χαχαχα

Η Σλοβενία ειναι καταπράσινη και ειναι Ευρώπη ( ίσως Αυστρία θα έλεγα ), η κροατια επίσης καλο οδικό δίκτυο . Απο Ιταλία στη Σλοβενία ΔΕΝ υπήρχαν σύνορα , απο Σλοβενία σε κροατια είχε αρκετή ουρά .... μήπως ο τελευταίος έλεγχος εντός νομισματικής ένωσης ;
Μπαίνοντας Σερβία αν κ ειναι 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση ειναι χειρότερο το οδόστρωμα .
Ξυπνώντας το πρωι εκεί διαπιστώνεις οτι ακομα ειναι πιο πίσω , ο πόλεμος κ η μη συμμετοχή τόσο στην Ευρώπη δεν βοήθησαν στη γρήγορη εξέλιξη , παλια σπίτια , κτίρια κλπ ... αναρωτιέμαι , γιατι μένουν οι ανθρώποι εκεί , γιατι στην Αλβανία , γιατι ακομα κ εμείς στην Ελλάδα που ναι μεν είχαμε προχωρήσει αλλα πλέον κάνουνε 2 βήματα πίσω κ 1μιση εμπρός .... γιατι δε μετακομίζουμε πχ στη Σλοβενία , στην Αυστρία κλπ ( μια Καλη δικαιολογία στο μυαλό μας ειναι ο καιρός ... κ ναι ήταν μουντός ) .... κ κάπου εκεί που τα σκέφτομαι περνάω μια φωτιζομενη ταμπέλα στην εθνική απο αυτές τις μεγάλες απάνω απο την εθνική , που σαν ανακοίνωση γράφει οτι σε 2 χλμ ... υπάρχει ταχύ φορτιστής για ηλεκτρικά αυτοκίνητα !!!!!!
Κ μου πέφτει το σαγόνι !!!
Μα αυτοί ειναι πιο πίσω !!!
Κ όμως ... εμείς μένουμε ακομα πιο πίσω .... γιατι ;

Λίγο πιο κάτω πέρασα κ την είδα ! Υπήρχε ! Τόσο καχύποπτος ήμουν ...
δε θέλω μα παραδεχτώ οτι ο κόσμος προχωράει κ εμείς μένουμε πίσω . Ειναι κρίμα .

Αρκετά χιλιόμετρα κ μεσα στη Σερβία !
Ενα κομμάτι του νέου δικτύου ειναι συγχρηματοδότηση με ΕΕ καθώς το ίδιο κ πιο στα Σκοπια !
Το οδικό δίκτυο των Σκοπίων ειναι δυο λωρίδες ανα κατεύθυνση μεχρι ενός σημείου !
Βελτιώνεται συνεχώς .

Στην Ιταλία υπάρχουν διόδια , παίρνεις χαρτάκι στην αρχή της autostrada κ στην έξοδο πληρώνεις το σύνολο .
Στη Σλοβενία αγοράζεις βινιετα (15 ευρώ ) ακομα κ απο τα πρώτα διόδια κ τα περνάς όλα αέρα .
Στην κροατια υπάρχουν διόδια σαν την Ιταλία ( χαρτάκι στην είσοδο , πληρωμή στην έξοδο ) .
Στη Σέρβια τα πρώτα διόδια ειναι με τον ίδιο τροπο ( είσοδο χαρτάκι έξοδο πληρωμή ) αλλα προς το τέλος υπάρχουν κανονικοί κλασικοί σταθμοί όπως οι δικοί μας .
Στα Σκοπια επίσης σαν τους δικούς νας σταθμούς ... 3-4 για διάστημα 180 νομίζω χιλιομέτρων κ κόστος 60 δικά τους που ισούνται με 1 ευρώ , αλλα αν εχεις μόνο ευρώ τότε σου κρατάνε 1,5 ( επίσημα ... το λέει κ η ταμπέλα ) . Ειναι ισοτιμία για τους ξένους :lol:

Μπαίνοντας Ελλάδα απο Ευζώνους , το οδόστρωμα πολύ χάλια κ πλέον βάζουμε κ διόδια !

Ο καιρός στην Ελλάδα μεχρι τ σπιτι στους 6,5 βαθμούς κ βροχή καταρακτώδη .
Πάει κ το πλεονέκτημα του καιρού .... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#441505 Aπ τους συμφορουμίτες που χρησιμοποιησαν πρόσφατα καράβι για Ιταλία, κάποιο crash test μεταξύ των επιλογών?

Για κάποιο λόγο δε μπορώ να ανοιξω το site της Superfast απ το λαπτοπ της δουλειας, Μινωικές μου βγαίνει 150€ για αμάξι και κάθισμα, Ηγουμενίτσα Ανκώνα.

:s_howdy