Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Chris
#226499 Ταξίδι αστραπή που τέλειωσε χθες, μια μέρα ανά πόλη (αλλιώς δε θεωρείται roadtrip άλλωστε :lol: ). Εγώ, αυτή, και το :inlove: (νοικιάρικο polo).

Οι διαδρομές γίνονταν πρωί και ο τουρισμός μετά την άφιξη γύρω στις 12-2 τα μεσημέρια

Πέμπτη
Αναχώρηση από Ουτρέχτη - Σπα - άφιξη στο Λουξεμβούργο

Σπα κλειστό φυσικά, απλά ήταν πάνω στη διαδρομή που ήθελα να κάνω.

Πολλή όμορφη η επαρχία του Λουξεμβούργου, χωριά, μικρότερα χωριά, Audi station, 5άρες, 5άρες gt, 6άρες, 7άρες, Porsche, φτώχια.

Η πόλη λίγο αποστειρωμένη, νεκρή, σαν ένα πιο καθαρό κέντρο Αθήνας μια πρώτη του μήνα 7 το πρωί, που είναι έξω μόνο οι συνταξιούχοι. Δυστυχώς δεν είδα αρκετά την παλιά πόλη για να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Παρασκευή
Αναχώρηση - Σάαρμπρούκεν - Biaaaatch (Bitche) - Άφιξη στο Στρασβούργο

Το πρόγραμμα έλεγε μια βόλτα στο Σάαρμπρούκεν αλλά στην πράξη δεν έβγαινε, οπότε απλά διασχίσαμε το κέντρο του, το ίδιο και την Bitche, η οποία μπήκε στο πρόγραμμα μόνο και μόνο για να υπολογιστεί η διαδρομή μέσω Αρδέννων και όχι από highway. Θα ήθελα να ανέβω στην ακρόπολη της, εντυπωσιακή, αλλά δεν προλαβαίναμε.

Ωραίο το δάσος με τα χωριά, κάτι Γαλλίδες κυκλοφορούσαν στα χωράφια πάνω στα άλογα με τα κυνηγόσκυλα από δίπλα :inlove: κλπ.

Το Στρασβούργο είναι καταπληκτικό, αλλά θέλει 3-4 μέρες τουλάχιστον, σε μία δεν βλέπεις τίποτα. Εκ των υστέρων καταλάβαμε πως δεν έπρεπε να πάμε Λουξεμβούργο, αλλά κατευθείαν Στρασβούργο.

Η βόλτα με το καραβάκι σε πάει διαμέσου των locks του καναλιού, εμπειρία. Επίσης μας πήγαν σε ένα χώριο γύρω στα 20χμ έξω από την πόλη για ορίτζιναλ και όχι τουριστική ταρτ φλαμπε και κρεμυδόσουπα :metalo: , λίγο βαριά αλλά φαντάζομαι μετά από 12 ώρες στο χωράφι θα κατεβαίνουν νεράκι. Νομίζω πως μπορώ να βρω το μέρος αν θέλει κάποιος.

Το Στρασβούργο έχει τα ομορφότερα τράμ που έχω δει, τα παράθυρα τους είναι ο ορισμός του form follows function, θα ορκιζόμουν ότι είναι κάνας Πινινφαρίνα από τα 60's, τελικά είναι 20 χρόνων σχέδιο ενός Βέλγου (https://en.wikipedia.org/wiki/Philippe_Neerman)

Εικόνα

Και λίγη διαφήμιση. Αν πάτε Στρασβούργο, κλείστε άφοβα hotel Gutemberg. Η τιμή στη booking κάποιες μέρες φτάνει και 80 ευρώ, είναι κέντρο, μεγάλα δωμάτια, κρεβατάρες, ολοκάθαρο, καταπληκτικό ντουζ, δεν βρήκα ψεγάδι (άντε το wifi που δεν έπιανε καλά)

Σάββατο
Αναχώρηση - Καρλσρούη - Άφιξη στη Χαιδελβέργη

Καρλσρούη για ένα καφέ με ένα ντόπιο φίλο, δεν είδα τίποτα, απλά σάββατο+ήλιος=όλη η πόλη στους δρόμους

Η Χαιδελβέργη είναι ενδιαφέρουσα πόλη, σε μια ολόκληρη μέρα βγαίνει πάντως, παλιά πόλη-γέφυρα-επιβλητικό κάστρο από πάνω- τεράστια αγορά-ο ποταμός Neckar δίπλα

Κυριακή
Αναχώρηση - Κόμπλενζ μέσω δεξιάς όχθης του Ρήνου - Ρίνγκ - Μακ Ντόναλντς - σπίτι

Η διαδρομή από Mainz εως Koblenz μέσω Ρήνου είναι απίστευτη :rtfm: . Ακόμα καλύτερα καλοκαίρι, τώρα ήταν όλα γκριζοκαφέ (το ίδιο ισχύε για όλο το ταξίδι μας βασικά). Παραδοσιακά γερμανικά χωριά, ένα κάστρο από πάνω κάθε 2χμ (χωρίς υπερβολή), απότομες πλαγιές με αμπέλια, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω, πρέπει να το δείτε. Επίσης κάποια κάστρα είχαν ταμπέλες hotel :s_omg θα το ψάξω περισσότερο

Στάση στο Κόμπλενζ για κατάθεση στεφάνου στο Deutches Eck, έβαλαν και τελεφερίκ που σε πάει στο απέναντι βουνό, περνώντας ΠΑΝΩ από το Ρήνο.

Νόμιζα πως το ρινγκ ήταν ακρετά μακρύτερα, αλλά φεύγοντας από Κόμπλενζ είδα μια ταμπέλα Ring 30km, οπότε είπαμε (είπα :lol: ) "γιατί όχι"? Τελικά ήταν κλειστό και αυτό, δεν μου έκοψε να τσεκάρω πριν κάνω την παράκαμψη, οπότε χάσαμε μια ώρα, αλλά η διαδρομή είναι τρομερή μέσα στα βουνά. Στο επόμενο ταξίδι οπωσδήποτε. Η εικόνα που είχα στο μυαλό μου ήταν ένα κουβούκλιο με μια μπάρα για να μπεις στην πίστα, αλλά καμία σχέση, έχουν στήσει ολόκληρη πόλη γύρω γύρω, μια τεράστια μπίζνα. Κάρτ, αντιπροσωπείες, σχολές οδήγησης κλπ. Λεφτά να έχεις και σε κάνουν Λάουντα.
Παρεπιπτόντως πόσο πάει η ενοικίαση κάποιου σχετικά δυνατού αυτοκινήτου για μια μέρα? Και πόσο το ταξί?


Για το πόλο τώρα.

Ξέχασα να τσεκάρω έκδοση, από το τράβηγμα σε ταχύτητες autobahn θα έλεγα τουλάχιστον 140 άλογα, αλλά βλέπω ότι δεν υπάρχει τέτοια έκδοση πλέον, μόνο με 110 και μετά 180. 180 αποκλείεται να έχει η Avis, άρα μάλλον 110, αλλά τραβούσε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Επίσης ήσυχο, ειδικά στα φανάρια που έσβηνε, εύκολο μενού, εύκολο navigation, ανάρτηση σε αυτές τις δρομάρες δε μπορώ να κρίνω. Είχε 7000χμ, το επέστρεψα με 8300. Μέση κατανάλωση 6.25, ταξίδεψε παντού στα όρια ταχύτητας, και Γερμανία 130-150, επιταχύνοντας από τα 130 για προσπεράσεις χωρίς να φοβάμαι ότι θα πέσει πάνω μου η κάθε 428 που ακολουθούσε πατημένη.

Απορία για το start-stop, καθώς ήταν η πρώτη μου επαφή, πέρα από τη μπαταρία και τη μίζα που φαντάζομαι επιβαρύνονται. Αν πχ ξεχνιόμουν και άναβε πράσινο, η εκκίνηση γινόταν σε ρυθμούς φ1 :lol: , δλδ πάτημα συμπλέκτη και γκαζιού σχεδόν ταυτόχρονα, άφημα και launch. Φαντάζομαι πολλές φορές ξεκίνησα με τη μηχανή να μην έχει πάρει "πλήρως" μπροστα, αν υφίσταται αυτή η έννοια. Αυτό πόσο καλό είναι για τη μακροζωία του?

Αν καταφέρω να εντοπίσω καμιά καλή φώτο θα βάλω αργότερα
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#227089 Λουξεμβούργο μετράει τρελά για ποδηλατάδες και περπάτημα στα βουνά, και η παλιά πόλη, δεν έχει και τπτ άλλο βέβαια :lol:

Το στρασβούργο είανι όντως υπέροχο, ξαναπήγαινα άνετα. Με είχε περπατήσει κι ο μιράγιος στα καλύτερα :inlove:

Τarte flambe a volontaire τίμια© έπαιζε και στο κέντρο πάντως σε φοιτητοστέκι, πρέπει να μας ενημερώσει ο μόδιστρος :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#227250 Δε ρωτατε....
Btw εχω βλαστημισει απειρες φορες με τα εν λογω τραμ καθως οι μεγαλες αυτες πορτες εχουν μια ταση να χαλανε. Αλλα κι εμενα μου αρεσουν περισσοτερο απο τα citadis.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#227321 Δεν το χρησιμοποίησα καθόλου, έμενα κέντρο, αλλά βλέποντας το για πρώτη φορά είναι εντυπωσιακό.

Εδώ για φλαμπέ :adminpower:

http://restaurantlemarronnier.fr/index.php/

Επίσης κάτι που με εντυπωσίασε, οι γάλλοι στο Στρασβούργο μιλάνε αγγλικά :omg: και ακόμα σημαντικότερο, δεν δυσανασχετούν με τα αγγλικά :omg: :omg: :omg:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#227330
Chris έγραψε:Εδώ για φλαμπέ :adminpower:
http://restaurantlemarronnier.fr/index.php/

Καλύτερο από την Ακαδημία; :ninja: Πιο κυριλέ σίγουρα, απ' ό,τι βλέπω (όχι ότι αυτό το κάνει καλύτερο φυσικά).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#227341 Α, δεν ξέρω, εμένα εκεί με πήγαν :lol:

Και δε μου φάνηκε καθόλου κυριλέ, νορμάλ κόσμο είχε, ούτε κοστούμια ούτε τίποτα. Επίσης ήθελα να αποφύγω το φλαμπέ στη Μικρά Γαλλία, το είχα στο μυαλό μου λίγο σαν μουσακά/χωριάτικη στο Μοναστηράκι (αυτό που έβαλα είναι σε ένα χωριό στη μέση του πουθενά)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#227345
Chris έγραψε:Ταξίδι αστραπή που τέλειωσε χθες, μια μέρα ανά πόλη (αλλιώς δε θεωρείται roadtrip άλλωστε :lol: ). Εγώ, αυτή, και το :inlove: (νοικιάρικο polo)......
Απορία για το start-stop, καθώς ήταν η πρώτη μου επαφή, πέρα από τη μπαταρία και τη μίζα που φαντάζομαι επιβαρύνονται. Αν πχ ξεχνιόμουν και άναβε πράσινο, η εκκίνηση γινόταν σε ρυθμούς φ1 :lol: , δλδ πάτημα συμπλέκτη και γκαζιού σχεδόν ταυτόχρονα, άφημα και launch. Φαντάζομαι πολλές φορές ξεκίνησα με τη μηχανή να μην έχει πάρει "πλήρως" μπροστα, αν υφίσταται αυτή η έννοια. Αυτό πόσο καλό είναι για τη μακροζωία του?
Αυτά τα ταξίδια αστραπή είναι που θυμάσαι. Έχεις δει πολλά σε λίγο χρόνο και πάντα θα θέλεις να ξαναπάς για να ολοκληρώσεις,να δεις αυτά που κατάλαβες ότι ήταν εκεί και ότι έπρεπε/ήθελες αλλά δεν πρόλαβες να επισκεφτείς.

Λουξεμβούργο δεν έχω περάσει αλλά από κάποιους που έζησαν εκεί μου είπαν ότι όλη η πολύ μικρή χώρα είναι ένα χωριό γεμάτο χωριάτες.... Δεν έχω άποψη απλά μεταφέρω άλλων.

Με το start/stop (s/s) ενός Fiat 500 είχα θέμα, μερικές φορές δεν προλάβαινε να πάρει μπρος και μάλιστα δεν αρκούσε να πατήσεις συμπλέκτη, έπρεπε νομίζω να βγάλεις ταχύτητα και να ξαναβάλεις ή κάτι τέτοιο εκνευριστικό. Με ένα Fiesta δεν αντιμετώπισα θέμα, άναβε εγκαίρως.

Ακούγεται πολύ ωραία η εκδρομή σου (ζηλεύω, έχω πολλά χρόνια να κυκλοφορήσω οδικά στην κεντρική Ευρώπη και όλο λέω ότι θα το κάνω αλλά δεν βγαίνει). Βάλε μερικές φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#227352 Αυτό ακριβώς, τώρα θέλω να ξανακανονίσω Στρασβούργο και με βάση αυτό να επισκεφτώ Kolmar, Freiburg, Bitche ξανα, τιποτα αλλα χωρια εκει γυρω (και δυτικη ακτη Γαλλιας, Μελανα Δρυμο, Τοσκανη, Κοπεγχαγη-γεφυρα, Χάιλαντς, τα νησια στα βορεια της Ολλανιας, δεν προλαβαινω :lipsealed: :s_biggrin )

Με το κινητο εκανα κυριως carspotting, ενα απογευμα θα ανεβασω και απο την καμερα


ένα τρομερό σιρόπι που ρίχνουν οι Αλσατοί στη μπύρα, πρέπει να το παραγγείλω από το ίντερνετ τώρα. Την γλυκαίνει αλλά την αφήνει όσο δροσιστική πρέπει, σε αντίθεση με τις μπύρες που είναι γλυκές από τη μάνα τους και είναι συνήθως χάλια
Εικόνα
Περίπολο στο Στρασβούργο, Μ71 κλπ προβλεπέ τελείως
Εικόνα
Εικόνα
Από εδώ και κάτω είναι γύρω από το Σπα (εγώ θέλω τη μαρτίνι, τις υπόλοιπες μοιραστείτε τις όπως νομίζετε)
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#227512 H ακαδημια στην Μικρα Γαλλια δεν ειναι τετοια φαση. Ωραιος ο καστανας παντως εγκρινω.
Κατα τα αλλα την αλλη φορα που θα πας ρωτας. Αν και λογικα ειχες local ξεναγο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#227517 Ναι, μόνο για το βράδυ όμως. Την ημέρα απλά περιφερόμασταν όπου μας φαινόταν ενδιαφέρον (και το προτιμώ έτσι να σου πω την αλήθεια, γι αυτό και δε ρώτησα ινφο εδώ πριν ξεκινήσουμε)

Εσύ νόμιζα πως είσαι για συμβουλές σε μέρη σαν το Γιοχάνεσμπουργκ, το Μογκαντίσου, το Κίνγκστον κλπ :tomato:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#227620 Ενναλακτικα και το Μεξικο.
Εχω ζησει περιπου 5μιση χρονια μεταξυ Παρισιού και Στρασβούργου απο τα οποια 1μιση κατοικος στο δευτερο και τα περισσοτερα ΣΚ επισης.
Στη Γιαννούλα και τους μοτοποδηλατες πήγατε;

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#238378 Επιτέλους βρήκα χρόνο, συγνώμη sknipper :lol:

Προσοχή, πολλές φώτο! Και κυρίως κακές, είμαστε άσχετοι :s_biggrin

Λουξεμβούργο
ο πιτσιρικάς ονειρεύεται να γίνει τσολιάς
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα



Δρόμος-Bitche
δεξιά στον κήπο :metalo:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα



Στρασβούργο
τρελαίνομαι για τέτοιες λεωφόρους
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ο κύκνος πήρε τζούρα :svivhaha:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αt dawn, look to the east! Εκτός αν παρακοιμηθούμε :s_wacko
Εικόνα

ο υποφαινόμενος :s_howdy
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα



Χαϊδελβέργη
Εικόνα
Εικόνα
κακοπερνάνε
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Ρήνος ανάμεσα σε Mainz και Koblenz, έχει καμιά δεκαριά κάστρα ακόμα αλλά μείναμε από μπαταρία
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#369927 Κατά μήκος αυτής της διαδρομής, τι προτείνουμε για διαμονή αλλά και ενδιάμεσες στάσεις; Έναρξη του ταξιδιού θα είναι το Como και θα θέλουμε να καλύψουμε όσο μεγαλύτερη διαδρομή γίνεται με max το Λουξεμβούργο που απέχει γύρω στα 650km. Πλην Στρασβούργου, τι άλλο προτείνουμε;