Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#214026 Επιφυλάσσομαι για μία πιο αναλυτική απάντηση - πρόταση με τεκμήρια και φωτογραφίες
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#214034 Από τον Σαββατιάτικο γύρο του ποδιού.....
Εικόνα
Kilo, θα σου κάνω μια παρουσίαση του ποδιού...

Ξεκινώντας από το "Μονακό των Βαλκανίων" όπως περιέγραψε ο δήμαρχος την Νικήτη....
Γενικότερα όλη η Σιθωνία είναι φουλ στο παράνομο ενοικιαζόμενο. Αλλά εδώ το έχουμε παραχέσει. Οι άνθρωποι που ασχολούνται με τον τουρισμό, το έχουν ως εξτραδάκι οι περισσότεροι. Με ανάλογη αντιμετώπιση στους τουρίστες. Εστιατόρια μέτρια πράγματα. Κάποιες μικρές οικογενειακές μονάδες με αξιοπρεπή δωμάτια, 5-6 μεγάλα ξενοδοχεία, και μετά το χάος των Σέρβων.... Η πρόσφατη ανάπλαση της παραλίας, έδωσε το μπετό που κάθε βλάχος αναζητάει στις διακοπές του.... Μπαζόσαμε την άμμο, για να την κάνουμε πεζόδρομο :dizzy: Οι παραλίες σε αυτό που ο κόσμος φαντάζεται ως Νικήτη, είναι μέτριες σε σχέση με του υπόλοιπου ποδιού. Με 22 χλμ όμως ακτογραμμής(από Μεταμόρφωση έως Μαρμαρά) έχει παραλίες για όλα τα γούστα.
Είναι μαζί με τη Σάρτη, τα μόνα flat μέρη για βόλτα οικογενειών. Για αυτό και το βράδυ έρχονται από τα γύρω χωριά.
Μαρμαράς... Η ξεπεσμένη Καλλιθέα του 2ου ποδιού... Παλαιότερα είχε 2 δυνατά club(το ένα ελληνάδικο). Τέλη δεκαετίας 90, στο Μόλο(το πιο γνωστό μπαρ), έβλεπες όλη την αφρόκρεμα της Θεσσαλονίκης. Έχει το πιο γνωστό ξενοδοχείο στη Σιθωνία(πόρτο καρράς), που ακολούθησε την πτώση όλου του χωριού. Παραλίες μόνο ο παράδεισος και μέσα στον καρρά στο Κόχι.
Βουρβουρού.... Ένα χάος στην άναρχη δόμηση με ένα δρόμο, και σχεδόν καμιά έξοδο σε παραλία. Απίστευτες παραλίες. Τα φιορδ στη Σκανδιναβία που είχα σκάσει να πάω, μου φάνηκαν λίγα.
Σάρτη... Τουρισμός προορισμένος στους ανατολικούς εδώ και χρόνια. Φθηνές τιμές, μέτρια πράγματα.
Τορώνη,Συκιά, Καλαμίτσι ωραία μέρη με λίγη όμως ανάπτυξη σε σχέση με τα πρώτα. Η φύση όμως είναι :inlove:
Υπάρχουν 2-3 πολύ καλά κάμπινγκ αν είσαι της φύσης. Και αξιοπρεπή ξενοδοχεία σε καλές τιμές. Είναι συνολικά ακριβά βέβαια. Ακριβότερα από ότι θα έπρεπε ίσως, σε σχέση με την παροχή υπηρεσίας.
Που να μείνεις. Αν σου αρέσει η φύση, θα φύγεις μετά τον Μαρμαρά, και στο γύρο του ποδιού πριν τον Όρμο Παναγίας. Αν θέλεις περισσότερες επιλογές σε φαγητό, s/m και πολιτισμό(με όλα τα κακά του) πας Νικήτη. Αν είσαι της νυχτερινής διασκέδασης πας Μαρμαρά.
Ανάλογα με τις ημέρες που θα μείνεις, μπορείς να βλέπεις και διαφορετική παραλία κάθε μέρα. Ανάλογα με την όρεξη για οδήγηση.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#214070 Έτσι ακριβώς! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#214097
JimClark έγραψε:Πολλή ανάλυση παίρνει το τι είδους μπάνιο θες να κάνεις, αλλά έχει από όλα. Ερημικές, γυμνισμού, πάω για μπάνιο κ με βρίσκουν 2 μέρες μετά, παραλίες με οργάνωση για οικογένεια, μπιτσόμπαρα με μουνοθύελλες, μπιτσόμπαρα με χασικλήδες. Παραλίες με άμμο με χαλίκι, με πέτρες, με πέτρες + αχινούς, από 4 χλμ από το οδικό δίκτυο, ως 15 μέτρα από το δρόμο.

Elaborate please, μια φορά που θα έχεις χρόνο, 1-2 προτάσεις για το κάθε bullet point
Άβαταρ μέλους
By nass
#214126 2 εξαιρετικές διαδρομές στη Σιθωνία: η μία από Πόρτο Καράς τον παραλιακό δρόμο μέχρι Πόρτο Κουφό. Και η άλλη πάνω στο βουνό, από Παρθενώνα ως την κορυφή του Ιταμου, όπου και το πυροφυλάκιο με φοβερή θέα Αθω-Ολυμπο. Η δεύτερη βατός χωματόδρομος.

markvag ποιό νησάκι λες απέναντι από την Ουρανούπολη, την Αμμουλιανή ?

Και μια ορεινή διαδρομή, εκτός Σιθωνίας: Αρναία-Ολυμπιάδα μέσω Βαρβάρας και μετά μπάνιο στην Ολυμπιάδα.

Αποφύγετε τις Καβουρότρυπες εκτός και αν είναι τελείως off-season :rtfm: Και τη Βουρβουρού εκτός με σκάφος (νοικιάζουν κιόλας) ή τις παραλίες στα νότια, στον οικισμό των ??? (δε θυμάμαι) που περνάς μέσα από τα σπίτια.

Πολλοί Σέρβοι όμως ρε παιδί μου και γεμάτο το Lidl...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#214129
nass έγραψε:η μία από Πόρτο Καράς τον παραλιακό δρόμο μέχρι Πόρτο Κουφό.


Αγαπημένο σημείο για τρέξιμο, στο google earth το έχω γεμίσει κάθε είδους φωτογραφία...

nass έγραψε:Και η άλλη πάνω στο βουνό, από Παρθενώνα ως την κορυφή του Ιταμου, όπου και το πυροφυλάκιο με φοβερή θέα Αθω-Ολυμπο. Η δεύτερη βατός χωματόδρομος.


Επαυξάνω, με 2 χώρους αναψυχής (εσύ και τα πεύκα θα είσαι το καλοκαίρι...) στην "Ψαριά" και την "Ασκαμιά"

Να αφήσω γυναικόπαιδο στα Γιάννενα και θα επανέρθω με φωτο-οδηγό.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#214139
nass έγραψε:2 εξαιρετικές διαδρομές στη Σιθωνία: η μία από Πόρτο Καράς τον παραλιακό δρόμο μέχρι Πόρτο Κουφό. Και η άλλη πάνω στο βουνό, από Παρθενώνα ως την κορυφή του Ιταμου, όπου και το πυροφυλάκιο με φοβερή θέα Αθω-Ολυμπο. Η δεύτερη βατός χωματόδρομος.


Στο βουνό πάνω(Ντραγουντέλης) έχει το μεγαλύτερο δάσος κουκουναριάς στην Ευρώπη. Δεν έχει διαφημιστεί όσο πρέπει. Μοιάζει με πεύκο, αλλά έχει το σχήμα μανιταριού. Το καλοκαίρι έχει πυροσβεστική στο βουνό που ελέγχει. Στην ασκαμνιά που λέει ο jim clark είναι και το πανηγύρι του Άγιου Χριστόφορου. Ενώ στα ψαριά έχει το μόνο πόσιμο νερό πρακτικά.

nass έγραψε:Και μια ορεινή διαδρομή, εκτός Σιθωνίας: Αρναία-Ολυμπιάδα μέσω Βαρβάρας και μετά μπάνιο στην Ολυμπιάδα.

Αποφύγετε τις Καβουρότρυπες εκτός και αν είναι τελείως off-season :rtfm: Και τη Βουρβουρού εκτός με σκάφος (νοικιάζουν κιόλας) ή τις παραλίες στα νότια, στον οικισμό των ??? (δε θυμάμαι) που περνάς μέσα από τα σπίτια.

Γενικά η Χαλκιδική δεν είναι μόνο θάλασσα. Και αυτή είναι η ομορφιά της.
Αναφέρεσαι στον οικισμό των Καθηγητών. Μέσα στο δάσος έχτισαν βίλες. Πονεμένη ιστορία. Το καρύδι είναι η πιο γνωστή παραλία στην περιοχή.

nass έγραψε:Πολλοί Σέρβοι όμως ρε παιδί μου και γεμάτο το Lidl...

:rant: ανάπτυξη... Τουρίστας από τα lidl=Σέρβος... Τοπικό χιούμορ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#215289
nass έγραψε:
markvag ποιό νησάκι λες απέναντι από την Ουρανούπολη, την Αμμουλιανή ?



Όχι, τα Δρένια, δίπλα στην Αμμουλιανή. Ακατοίκητο νησάκι, έχει μία ταβέρνα που (τουλάχιστον όταν πήγαμε ... 2010;;;; :hmmm: κάπου εκεί) είχε ανεπαίσθητη μουσική (ακουγόταν ίσα ίσα σε μερικά τραπεζάκια μπροστά στο μαγαζί) και είχε απλώσει ξαπλώστρες στην αμμουδιά, δωρεάν για όλους. Εξαιρετική η θάλασσα και όχι πήχτρα από κόσμο. Γενικά η Ουρανούπολη ήταν ωραία και ήρεμη, με φιλικό κόσμο και λογικές τιμές Και (αντιθέτως με ότι περίμενα) όχι πήχτρα σε ράσο - εικόνα - προσκυνητές...

Και η Αμμουλιανή πρέπει να είναι καλά για οικογένεια με μικρά παιδιά, απλά δεν έχω πάει ο ίδιος. Μου έχουν πει πάντως πολύ καλά λόγια.


Γενικά πάντως έχω χρόνια να πάω Χαλκιδική (και διακοπές γενικά... :sorry: ) και με το πρώτο πόδι, έτσι όπως το έχουν καταντήσει έχουμε σταματήσει τις διπλωματικές σχέσεις. Μόνο αν πάω σε κανέναν γνωστό... Κρίμα, γιατί είναι υπέροχο (ακόμα και τώρα που έχει γίνει παντού τσιμέντο - σουβλάκι - ρουμς) και έχει πολύ όμορφες παραλίες... Απλά, μου τη βιδώνει το γαμωμπιτσόμπαρο με τέρμα το κωλομπιτ :rant: :rant: :rant: ! Και πλέον σχεδόν σε κάθε παραλία στο πρώτο πόδι υπάρχει το γαμωμπιτσόμπαρο με την τρεντομουσική του ν' ακούγεται 5 μέτρα κάτω από την επιφάνεια του νερού! :rant: :rant: Αν θέλω φασαρία μένω και σπίτι μου. Στην παραλία θέλω ν' ακούω μόνο τη θάλασσα και τους ανθρώπους.
Άβαταρ μέλους
By nass
#215331 Καλά η Κασσάνδρα δεν παλεύεται... κρίμα και είναι όμορφη... :( (έχω πάει Οκτώβριο και πέρασα ωραιότατα)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#215342
markvag έγραψε:
nass έγραψε:
markvag ποιό νησάκι λες απέναντι από την Ουρανούπολη, την Αμμουλιανή ?



Όχι, τα Δρένια, δίπλα στην Αμμουλιανή. Ακατοίκητο νησάκι, έχει μία ταβέρνα που (τουλάχιστον όταν πήγαμε ... 2010;;;; :hmmm: κάπου εκεί) είχε ανεπαίσθητη μουσική (ακουγόταν ίσα ίσα σε μερικά τραπεζάκια μπροστά στο μαγαζί) και είχε απλώσει ξαπλώστρες στην αμμουδιά, δωρεάν για όλους. Εξαιρετική η θάλασσα και όχι πήχτρα από κόσμο. Γενικά η Ουρανούπολη ήταν ωραία και ήρεμη, με φιλικό κόσμο και λογικές τιμές Και (αντιθέτως με ότι περίμενα) όχι πήχτρα σε ράσο - εικόνα - προσκυνητές...

Και η Αμμουλιανή πρέπει να είναι καλά για οικογένεια με μικρά παιδιά, απλά δεν έχω πάει ο ίδιος. Μου έχουν πει πάντως πολύ καλά λόγια.


Γενικά πάντως έχω χρόνια να πάω Χαλκιδική (και διακοπές γενικά... :sorry: ) και με το πρώτο πόδι, έτσι όπως το έχουν καταντήσει έχουμε σταματήσει τις διπλωματικές σχέσεις. Μόνο αν πάω σε κανέναν γνωστό... Κρίμα, γιατί είναι υπέροχο (ακόμα και τώρα που έχει γίνει παντού τσιμέντο - σουβλάκι - ρουμς) και έχει πολύ όμορφες παραλίες... Απλά, μου τη βιδώνει το γαμωμπιτσόμπαρο με τέρμα το κωλομπιτ :rant: :rant: :rant: ! Και πλέον σχεδόν σε κάθε παραλία στο πρώτο πόδι υπάρχει το γαμωμπιτσόμπαρο με την τρεντομουσική του ν' ακούγεται 5 μέτρα κάτω από την επιφάνεια του νερού! :rant: :rant: Αν θέλω φασαρία μένω και σπίτι μου. Στην παραλία θέλω ν' ακούω μόνο τη θάλασσα και τους ανθρώπους.


Παλιούρι και ξερό ψωμί....κατεβαίναμε με τον κουμπάρο να πάρουμε καμιά τυρόπιτα το πρωί και πετυχαίναμε τις σερβιτόρες από τα μπιτσόμπαρα να μαζεύονται για να πάνε για δουλειά με τα μαγιό (ο θεός να τα κάνει) :s_inlove :s_inlove :s_inlove

Πήγα πριν 3 χρόνια τελευταία φορά, πιο πριν είχα 6-7 χρόνια να πάω και τώρα θα κάνω καμιά 20ρια :lol:
Ωραίο μέρος η Χαλκιδική δεν λέω αλλά το έχουν καταντήσει σκουπιδαριό για φτηνό τουρισμό, πιτσιρικάδες και βαλκάνιους.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#215367
dimik έγραψε:Ωραίο μέρος η Χαλκιδική δεν λέω αλλά το έχουν καταντήσει σκουπιδαριό για φτηνό τουρισμό, πιτσιρικάδες και βαλκάνιους.


How about no. Είναι αρκετά μικρή για να την γυρίζεις εύκολα αλλά αρκετή για να έχει μέρη για όλους.

2ο FTW. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#215379 Ουρανούπολη είναι εξαιρετικό μέρος για χαλαρές διακοπές και οικογένειες. επίσης έχει εξαιρετικές παραλίες τριγύρω :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#215389 Παραλίες= δεύτερο πόδι. Το ότι υπάρχουν και στην υπόλοιπη Χαλκιδική κάποιες συγκεκριμένες παραλίες αξιόλογες, δε σημαίνει ότι έχουμε την κατάσταση της Σιθωνίας. Που σε όποιον κόλπο μπεις, παθαίνεις σοκ.

JasonLouk έγραψε:
dimik έγραψε:Ωραίο μέρος η Χαλκιδική δεν λέω αλλά το έχουν καταντήσει σκουπιδαριό για φτηνό τουρισμό, πιτσιρικάδες και βαλκάνιους.
<br abp="746"><br abp="747">How about no. Είναι αρκετά μικρή για να την γυρίζεις εύκολα αλλά αρκετή για να έχει μέρη για όλους. <br abp="748"><br abp="749">2ο FTW. :rtfm:

Ακριβώς. Το επίπεδο του τουρισμού είναι πτωτικό μαζικά. Οι Βαλκάνιοι ήρθαν, γιατί δεν υπάρχουν άλλοι. Και με την έλευση αυτών, έφυγαν και κάποιοι "πιστοί" δυτικοί. Πολλοί βέβαια δυτικοί συνεχίζουν, γιατί λατρεύουν το μέρος περισσότερο από εμάς!
Επί προσωπικού, αποφεύγουμε τους Βαλκάνιους με τον ίδιο τρόπο που αποφεύγουμε τους Έλληνες. Με τρελαίνει όταν ακούω από Έλληνα πελάτη να γκρινιάζει για τη φασαρία, όταν είναι ο πρώτος που δεν σέβεται τίποτα. Ο Έλληνας τουρίστας στην Ελλάδα, θεωρεί ότι έχει περισσότερα δικαιώματα, και δεν έχω καταλάβει γιατί. Δεν γενικεύω για όλους, μιλάω για τον κανόνα όμως.
Σας παρακαλώ πολύ, σαν άνθρωπος που κυρίως ζει από τον τουρισμό. Πριν διαμαρτυρηθείτε για την συμπεριφορά οποιουδήποτε άλλου τουρίστα γύρω σας, κοιτάξτε την συμπεριφορά σας. Την δικιά σας, της συντρόφου σας. και των παιδιών σας...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#215393
JasonLouk έγραψε:
dimik έγραψε:Ωραίο μέρος η Χαλκιδική δεν λέω αλλά το έχουν καταντήσει σκουπιδαριό για φτηνό τουρισμό, πιτσιρικάδες και βαλκάνιους.


How about no. Είναι αρκετά μικρή για να την γυρίζεις εύκολα αλλά αρκετή για να έχει μέρη για όλους.

2ο FTW. :rtfm:



Tι να σου πω, θεωρώ ότι έχω γυρίσει αρκετά μέρη και στα 3 πόδια τα τελευταία 30 χρόνια και αν ήταν να επιλέξω μέρος στην Ελλάδα για διακοπές με την σύζυγο σίγουρα δεν θα ήταν από τις πρώτες επιλογές, αν είχα και παιδιά δε δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου εκτός αν είχα χρήμα για κανένα all inclusive σε ακριβό ξενοδοχείο, για καυλάντισμα με τους κολλητούς σαφώς και θα πήγαινα.

Το 2ο πόδι κι εγώ το θεωρώ ποιο safe επιλογή αλλά για φάση αντίσκηνο και Αρμενιστής δεν είμαι, ούτε για να ψάχνω παραλίες σε Κριαρίτσι, Καλαμίτσι κλπ.

Ένα Ποσείδι όμως στο κάμπινγκ του Αριστοτέλειου θα ξαναπήγαινα άνετα :inlove:

kyr80 έγραψε:Παραλίες= δεύτερο πόδι. Το ότι υπάρχουν και στην υπόλοιπη Χαλκιδική κάποιες συγκεκριμένες παραλίες αξιόλογες, δε σημαίνει ότι έχουμε την κατάσταση της Σιθωνίας. Που σε όποιον κόλπο μπεις, παθαίνεις σοκ.

JasonLouk έγραψε:
dimik έγραψε:Ωραίο μέρος η Χαλκιδική δεν λέω αλλά το έχουν καταντήσει σκουπιδαριό για φτηνό τουρισμό, πιτσιρικάδες και βαλκάνιους.
<br abp="746"><br abp="747">How about no. Είναι αρκετά μικρή για να την γυρίζεις εύκολα αλλά αρκετή για να έχει μέρη για όλους. <br abp="748"><br abp="749">2ο FTW. :rtfm:

Ακριβώς. Το επίπεδο του τουρισμού είναι πτωτικό μαζικά. Οι Βαλκάνιοι ήρθαν, γιατί δεν υπάρχουν άλλοι. Και με την έλευση αυτών, έφυγαν και κάποιοι "πιστοί" δυτικοί. Πολλοί βέβαια δυτικοί συνεχίζουν, γιατί λατρεύουν το μέρος περισσότερο από εμάς!
Επί προσωπικού, αποφεύγουμε τους Βαλκάνιους με τον ίδιο τρόπο που αποφεύγουμε τους Έλληνες. Με τρελαίνει όταν ακούω από Έλληνα πελάτη να γκρινιάζει για τη φασαρία, όταν είναι ο πρώτος που δεν σέβεται τίποτα. Ο Έλληνας τουρίστας στην Ελλάδα, θεωρεί ότι έχει περισσότερα δικαιώματα, και δεν έχω καταλάβει γιατί. Δεν γενικεύω για όλους, μιλάω για τον κανόνα όμως.
Σας παρακαλώ πολύ, σαν άνθρωπος που κυρίως ζει από τον τουρισμό. Πριν διαμαρτυρηθείτε για την συμπεριφορά οποιουδήποτε άλλου τουρίστα γύρω σας, κοιτάξτε την συμπεριφορά σας. Την δικιά σας, της συντρόφου σας. και των παιδιών σας...


Δεν έχεις καθόλου άδικο για την συμπεριφορά, προσωπικά ο λόγος που αποφεύγω την Χαλκιδική και όχι μόνο είναι η πολυκοσμία που επιφέρει και πολλές περίεργες συμπεριφορές, αν σε αυτό προσθέσεις και άλλους βαλκάνιους + πιτσιρικάδες πας διακοπές και γυρίζεις πιο κουρασμένος.

Επίσης μια εποχή σταμάτησα να πηγαίνω Χαλκιδική γιατί παντού πετύχαινα και κάποιον συντοπίτη μου που είχε σπίτι εκεί, αν είναι να βλέπω τις ίδιες φάτσες και στις διακοπές κάθομαι σπίτι μου :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#600112 Τρεισήμισι χρόνια μετά ανασταίνω το τοπικό για να ζητήσω συμβουλές από τους γνώστες. Πιο συγκεκριμένα, μια πρόταση για ημερήσιο πρόγραμμα στο πρώτο πόδι και μια για ημερήσιο πρόγραμμα στο δεύτερο πόδι. Ημερήσιο πρόγραμμα= οργανωμένη παραλία family-friendly (κάτι σαν το Laplage στο ακρο των Φλογητών για όσους γνωρίζουν) + φαγητό + παγωτό + ποτό (εφόσον ο μικρός αποκοιμηθεί στο καρότσι). Για δεύτερο πόδι έχουμε στο μυαλό μας τη Βουρβουρού για μπάνιο και φαγητό (έχω φάει κόλλημα με Οβελίξ από την προ δεκαετίας επίσκεψη μου). Νικήτη για καφέ-παγώτο ίσως;

< >