Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By deep purple
#213869 Αμέσως μετά το Πάσχα θα πραγματοποιηθεί εκδρομή στην εν θέματι περιοχή. Θα είναι εβδομαδιαία, μετάβαση και επιστροφή με αεροπλάνο. Δύο ζευγάρια μεσήλικες, χωρίς παιδιά. Κατεβαίνουμε και φεύγουμε από Baden-Baden (χαρακτηρίζεται και ως αεροδρόμιο Καρλσρούης).
Με δεδομένο ότι θέλουμε να δούμε οπωσδήποτε Στρασβούργο, Κολμάρ (και τα χωριουδάκια δίπλα), Φράιμπουργκ, Φύσσεν (όχι το ίδιο, τα κάστρα), Σάλτσμπουργκ, Χάλστατ (ανατολικότερο σημείο της εκδρομής), Μόναχο, Ρότενμπουργκ ομπ ντερ Ταουμπερ, Ντίνκεσμπιλ, Χαϊδελβέργη και πίσω Μπάντεν-Μπάντεν (κάτι λιγότερο από 1500 χιλιόμετρα), ακούω προτάσεις για τα εξής:
1) Καταλύματα. Που μένουμε στην προανεφερθείσα διαδρομή; Δεν μας ενδιαφέρει να είναι οπωσδήποτε μέσα στις πόλεις (π.χ. Στρασβούργο, Μόναχο) μπορεί να είναι και στα χωριά που βρίσκονται κατά μήκος της διαδρομής, αρκεί να υπάρχει οπωσδήποτε πρωϊνό (και κατά προτίμηση πλούσιο), το οποίο θα είναι το βασικό γεύμα της ημέρας. Το τονίζω για το πρωϊνό, γιατί οι Γάλλοι έχουν μια μυστήρια συνήθεια. Υπολογίστε 7 διανυκτερεύσεις και μοιράστε τις ανάλογα, με δεδομένο όμως ότι η τελευταία θα είναι στο Μπάντεν-Μπάντεν, για να πάρουμε την άλλη μέρα το αεροπλάνο επιστροφής. Τιμή μέχρι 80€/δίκλινο. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι πεντάστερο ξενοδοχείο, πανδοχείο ή αγροικία. Με ενδιαφέρει να είναι καθαρό και να έχει πλούσιο πρωϊνό.
2) Αξιοθέατα. Ούτως ή άλλως θα πέσει τρελό περπάτημα, οι πόλεις έχουν επιλεγεί για τα αξιοθέατά τους, αν όμως υπάρχει κάτι άλλο στην περιοχή που μου διαφεύγει και είναι αξιόλογο (π.χ. κάτι συγκεκριμένο στο Μέλανα Δρυμό, στην λίμνη της Κωνσταντίας, Ομπεραμεργκάου) παρακαλώ αναφέρετέ το.
3) Το Salzkammergut είναι πολύ ιδιαίτερη περιοχή, έχω ξαναπεράσει βιαστικά, τώρα θα αφιερώσω 1,5 μέρα. Τι άλλο πρέπει να δω εκτός από Χάλστατ;
4) Αυτοκίνητο. Η Avis είναι πολύ πιο φτηνή από Hertz-Sixt, αλλά δεν έχει γραφείο στο αεροδρόμιο, μόνο στην πόλη. Φτάνω μία το μεσημέρι (οκ δεν είναι πρόβλημα να πεταχτώ στην πόλη να το παραλάβω), αλλά φεύγω άβολη ώρα (7 το πρωί η πτήση, άρα γύρω στις 6+ στο αεροδρόμιο). Λογικά εκείνη την ώρα το γραφείο τους δεν πρέπει να είναι ανοιχτό. Ξέρει κανείς αν γίνεται κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις; Μήπως να πάω κατευθείαν σε Hertz για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά και πάλι στις 6 το πρωί θα υπάρχει άνθρωπος παραλαβής;
5) Όποια άλλη πληροφορία μπορεί να μου φανεί χρήσιμη (διόδια, εισιτήρια στα αξιοθέατα), παρακαλώ κατεθέστε την.

Χρόνος για συζήτηση και προτάσεις νομίζω υπάρχει αρκετός. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#214079 Γενικά στα αεροδρόμια πρέπει να είναι πάντα ανοιχτά. Ή κι αν δεν είναι θα πρέπει να μπορείς να αφήσεις το αυτοκίνητο και να πετάξεις τα κλειδιά σε ένα γραμματοκιβώτιο. Ψάξε λίγο τι λένε και στην ανάγκη πάρτους τηλέφωνο.
Αν η Avis δεν έχει δυνατότητα να αφήσεις κλειδιά θα πρέπει να το έχεις επιστρέψει από την προηγούμενη το απόγευμα και είναι πολύ άσχημη φάση μέσα στα άγρια χαράματα να τρέχεις για ταξί (μήπως το επιπλέον κόστος και ταλαιπωρία εξισώσουν τις τιμές της Hertz;).
Άβαταρ μέλους
By criuser
#214182 Θεωρώ μικρό τον χρόνο των 7 ημερών , στην ουσία λιγότερο για τόσα πολλά . Θα σου πρότεινα να αφήσεις το Μόναχο έξω γιατί είναι μεγάλο κομμάτι και να το δείς σε άλλη επιλογή μαζί με Σάλτσμπουργκ - Ινσμπρουγκ -Νυρεμβέργη - Γκάρμις .

Στο κομμάτι του Μέλανα Δρυμού , ίσως να κοιτάξεις προς Βασιλεία -Ζυρίχη - Λίμνη Κωνσταντίας ή ακόμα και Αννεσύ .

Στα ταξίδια με αμάξι πλέον τα μποτιλιαρίσματα είναι συχνά και τέτοιες αποστάσεις μπορεί να σε βγάλουν εκτός ωραρίων .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#214256
sknipper έγραψε:Γενικά στα αεροδρόμια πρέπει να είναι πάντα ανοιχτά..


ρε παιδια εδω στην Ελλαδα ταξιδευεις σε περιεργες ωρες (5 το πρωι πχ) και ολες οι εταιριες ενοικιασεων ειναι ανοιχτες.Στο εξωτερικο και σε τοσο μεγαλα αεροδρομια θα ειναι κλειστα?
Άβαταρ μέλους
By dstou
#214261 Πολυ συνηθισμένο φαινόμενο ο ευρωπαίος (και όχι μόνο) να μην χαλάει τη ζαχαρένια του για τον πελάτη που θα φτάσει στις 5 τα ξημερώματα.
Άβαταρ μέλους
By deep purple
#214287 @dimvii
Δεν έχω ξαναπετάξει εκεί, αλλά δεν νομίζω να είναι και κανένα μεγάλο αεροδρόμιο αυτό του Μπάντεν-Μπάντεν. Αν δεν είναι ανοιχτοί το πρωί, είναι πρόβλημα.........

@criuser
Ίσως να αποδειχτείς σωστός αλλά θέλω να τα δω όλα αυτά τα μέρη, αν δεν προλάβω θα το τροποποιήσουμε. Εξάλλου το μόνο ξενοδοχείο που θα κλειστεί από εδώ είναι στο Μπάντεν-Μπάντεν το τελευταίο βράδυ, όλα τα άλλα όπου βρίσκουμε (ρίσκο), ή όπου ξέρουμε ότι υπάρχει κάτι όμορφο.

Από το κομμάτι που περιγράφεις την Νυρεμβέργη δεν θέλω να την ξαναδώ στα μάτια μου ....... Την είδα πιτσιρίκος (εκεί γεννήθηκα) και δυο φορές ενήλικας. Φτάνει. Ίσως να κάνω ένα πέρασμα από το σπίτι που έζησα μέχρι τα 5 μου χρόνια και παίζαμε καθημερινά ξύλο με τα ιταλάκια και τα τουρκάκια, τιμής ένεκεν. Για το Ινσμπρουγκ δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα, το Γκάρμις λένε ότι είναι για χιονοδρομικό περισσότερο. Αν προσθέσω κάτι θα είναι το Ομπεραμεργκάου για την εκκλησία του. Αντίθετα το Σάλτσμπουργκ δεν βγαίνει από το πρόγραμμα, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ξανανέβω κάποτε στο κάστρο. Ούτε το Μόναχο βγαίνει, από μικρό παιδάκι Μπάγερν Μονάχου, ήρθε η ώρα να πάω στην μπουτίκ του Αλιάντζ Αρίνα. :s_biggrin

Βασιλεία-Ζυρίχη και λίμνη Κωνσταντίας, αν μ΄αξιώσει ο Θεός θα τα κάνω κάποτε μαζί με την υπόλοιπη Ελβετία. Αντίθετα είμαι θετικός για τον Μέλανα Δρυμό, έχω ακούσει για κάτι χωριουδάκια χαμένα στο δάσος με πολύ γραφικά καταλύματα, αλλά ψάχνω να βρω ποια είναι αυτά.

Ελπίζω να μην έχει κίνηση. Λογικά δεν πρέπει. Το Πάσχα των καθολικών είναι 27 Μαρτίου (οι διαμαρτυρόμενοι το γιορτάζουν;) άνοιξη θα είναι, οι διακοπές τους δεν θα έχουν αρχίσει.
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#214322 Baden baden τα σπαει, εχω παει καμποσες φορες, μην χασεις τα καρακαλα τερμεν. Ροτενμπουργκ δε λεει πολλα, skip it. Freiburg συμπαθητικο. Γκαρμις επισης συμπαθητικο.

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#214341
dimviii έγραψε:ρε παιδια εδω στην Ελλαδα ταξιδευεις σε περιεργες ωρες (5 το πρωι πχ) και ολες οι εταιριες ενοικιασεων ειναι ανοιχτες.Στο εξωτερικο και σε τοσο μεγαλα αεροδρομια θα ειναι κλειστα?

Ω ναι, είναι κλειστά.

Συνήθως όμως έχουν και "γραμματοκιβώτιο" που αφήνεις τα κλειδιά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#214344
Zorz έγραψε:
dimviii έγραψε:ρε παιδια εδω στην Ελλαδα ταξιδευεις σε περιεργες ωρες (5 το πρωι πχ) και ολες οι εταιριες ενοικιασεων ειναι ανοιχτες.Στο εξωτερικο και σε τοσο μεγαλα αεροδρομια θα ειναι κλειστα?

Ω ναι, είναι κλειστά.

Συνήθως όμως έχουν και "γραμματοκιβώτιο" που αφήνεις τα κλειδιά.


τι ειπες τωρα..

στη Χιο παω,ολες ανοιχτες,απο Χερτζ,Αβις,Μπατζετ,και μικροτερες.Χανια το ιδιο.Ηρακλειο το ιδιο,και μιλαω για χειμωνα.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#214588
στη Χιο παω,ολες ανοιχτες,απο Χερτζ,Αβις,Μπατζετ,και μικροτερες.Χανια το ιδιο.Ηρακλειο το ιδιο,και μιλαω για χειμωνα.


Nτιμ, θα σου πω περιστατικό από Αγγλία, περιοχή Λέηκ ντίστρικτ, προ 20+ ετίας. Ήθελα να πάω σε μια άλλη πόλη και το λεωφορείο των εκεί κτελ έφευγε π.χ. στις 8:30 το πρωί. Το εκδοτήριο του κτελ άνοιγε στις 9:00. Πήγα την προηγούμενη εντός του τυπικού ωραρίου, 9-5 δηλαδής, έβγαλα το εισητήριο, και την επομένη έφυγα. Όταν ρώτησα την υπάλληλο στο εκδοτήριο γιατί δε γίνεται να βγάλω εισητήριο μια κι έξω και αμέσως να ταξιδέψω, με κοίταζε σαν να ήμουν αρειανός.
Μετά από αυτό, τα κλειστά καταστήματα ενοικιάσεων ΙΧ στα αεροδρόμια τις κουλές ώρες μου φάνηκαν απόλυτα φυσιολογικά. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#214607 Μιλανε Ελληνικα εκει; :innocent:
Περα απο την πλακα τα engreek ειναι εξισου κουραστικα με τα greeklish.

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#215458 Κάθε γλώσσα γράφεται με το αλφάβητό της ακόμα και στις ξένες ορολογίες. Δεν είναι υποχρεωμένος ο μέσος Έλληνας να ξέρει πως προφέρεται το Shakespeare ή το Schaeuble/Schäuble