Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#559044 Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τι τουριστικό και όχι μόνο ενδιαφέρον μπορεί να έχει μια επίσκεψη σε φαβέλα τύπου Αλάν Κουγιού ή ακόμα και χειρότερη, με εικόνες που στην πραγματικότητα δεν πρέπει να είναι σοκαριστικες αλλά προσβλητικες. Μόνο για να ικανοποιήσω την ματαιοδοξια και αλαζονεία μου ...
Να πάρω και ένα κουτί Nature Valley Bars να μοιράσω στα ξυπολητα παιδάκια που ζουν στην εξαθλιωση...

Αναφέροντας βέβαια σαν "μαχαλαδες" τους καταυλισμους ρομα ή του περιθώριου και όχι τις παραδοσιακές γειτονιές με την συγκεκριμένη αισθητική και τεχνοτροπία των μουσουλμανων.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#559202 Δε βλέπω να σας πιάνει η ίδια ευαισθησία για τα σκλαβοπάζαρα λευκής σαρκός και τα μανιτάρο-καπηλειά του Άμστερνταμ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#571759 Ετοιμάζεται round 2
Φρέσκαρα τις παλιές μου σημειώσεις, διάβασα κι εδώ τα προηγούμενα
Αυτά που δεν έγιναν την προηγούμενη φορά και πρέπει να γίνουν τώρα είναι:
- Βαρκάδα στον Βόσπορο
- Χαμάμ
- Βόλτα στο Karakoy (αυτό δεν είναι το μέρος περατζάδας δίπλα στη γέφυρα;)
- Είσοδος στο μπλε τζαμί
Αυτά θυμάμαι τώρα

Η διαμονή θα γίνει στην Taksim, δεν πρόλαβα να τ'αλλάξω.

Μιας και δεν υπάρχει free roaming εκεί, διάβασα ότι συμφέρει να πάρεις μια pay as you go κάρτα πχ της Turkcell, από το να ψάχνεις μέρη με wifi.

Ερώτησις: Η πτήση (Aegean) θα πάει στο IST ή στο καινούριο αεροδρόμιο; Μέχρι στιγμής η κράτηση δείχνει IST, αν και έλεγαν το καινούριο θα είναι λειτουργικό εντός Μαρτίου
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#571764 Δοκίμασα σήμερα να πάω μια βόλτα μέσα και όπου με βγάλει , ίσως και Κωνσταντινούπολη , πέρασα το ελληνικό check point και είχε τέτοιο μποτιλιάρισμα από αυτοκίνητα και φορτηγά λίγο πριν τη γέφυρα του Έβρου που έκανα επιτόπου μεταβολή και γύρισα πίσω . Ευτυχώς δεν καθυστέρησα , μετά είχα μόνο 3 αυτοκίνητα μπροστά πριν τον έλεγχο και πέρασα γρήγορα Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#571774 ζοχός - φυτό

ζοχάδα θηλυκό

1 η αιμορροΐδα
2 η κακή διάθεση που εκδηλώνεται με εκνευρισμό

μπα δεν εκνευρίστηκα καθόλου . απλά δεν ήθελα να χάσω τζάμπα χρόνο από τη ζωή μου στο περίμενε επειδή κάποιοι λόγω των συνθηκών που επικρατούν ανάμεσα στις 2 χώρες, ιδίως τώρα τελευταία που ο κουμπάρος έχει απασφαλίσει, κωλοβαράνε για αντίποινα .
Ζοχαδιασμένοι ήταν μάλλον οι Τούρκοι και μ'άρεσε αυτό .
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 16 Μαρ 2019, 18:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#571820 Είχε ομιλία σήμερα ο Σουλτάνος στη Ραιδεστό = Tekirdag πόλη κοντά στα σύνορά μας , μάλιστα . Τώρα εξηγείται η καθυστέρηση. Πιθανότατα είχαν αποκλείσει την περιοχή σε ακτίνα 100 χλμ. :lol: :rant:

Άβαταρ μέλους
By gianik
#572151
Dimitris_P έγραψε:100€ να είναι οκ για 3 ημέρες για τα βασικά τώρα που έχει πέσει η λίρα;





αχχχχχχ τι θα κάνω με εσενα πες μου.... :inlove: :inlove: :inlove:

Άλλος περνάει με 100€ 1 βδομάδα , άλλος τα σκορπαει σε λουκουμια κ χαμάμ.... :iconcool:
διάλεξε με ποιους θες να είσαι.. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#572152 Απ'όλα :lol: Δεν είπα ότι υπάρχει όριο, αλλά να έχω εικόνα για ένα μέσο όρο.

Για χαμάμ έχουμε κάποια προτίμηση;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#572156 για γνήσιο χαμαμ πας εδώ...: https://www.cemberlitashamami.com/ ... :s_yes
είναι δίπλα στο μεγάλο παζάρι ( Kapalıçarşı) ...


Αν θες τπτ περίεργα , happy ending κλπ στείλε μου π.μ... :shifty: