Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#462214 Ο καλυτερος μπακλαβας, και γενικα τα καλυτερα σιροπιαστα στην Πολη στο Gaziburma. Απλως η τοποθεσια του, και το γεγονος οτι δυσκολα θα βρεις κατι αν δεν πας νωρις, το κανει εντελως αντιτουριστικο..
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#463055 Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Αδριανούπολη; Μέσα στις γιορτές λέω 1-2 βράδια. Ότι ξέρετε ευχαρίστως.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#463057 Edirne πες, γιατί κάποιοι δεν κατάλαβαν για που λες....
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#463073
Corto Maltese έγραψε:Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Αδριανούπολη; Μέσα στις γιορτές λέω 1-2 βράδια. Ότι ξέρετε ευχαρίστως.


Άνοιξε, εκτός από σένα ίσως βοηθήσει και άλλους που μπορεί να μην μπουν εδώ μέσα και να έχουν πάει ή να θέλουν να πάνε και να θέλουν να μοιραστούν πληροφορίες. Γι'αυτό άλλωστε είναι ξεχωριστό forum το ταξίδια :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#465144
Corto Maltese έγραψε:Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Αδριανούπολη; Μέσα στις γιορτές λέω 1-2 βράδια. Ότι ξέρετε ευχαρίστως.


πήγες ή προλαβαινω? :D

τα βασικα οθωμανικα, σαν μικρογραφια της Ισταμπουλ:
--> Μπεζεστενι, Αλι Πασα παζαρι (το καπαλι τσαρσι δηλαδη) και καραβαν σεραϊ (Rustem pasha)
--> τα βασικα τζαμια της: Uc serefeli, Eski, Selimiye (διπλα σ' αυτο εχει και το arasta, αλλο ενα παζαρι)
--> η Saraçlar ειναι η περατζαδα της
--> εβραϊκη συναγωγη (ειναι ενα κλικ νοτιοτερα απ' το κεντρο, προσφατα ανακαινισμενη)
--> απο φαγια δεν θυμαμαι ονοματα, λαϊκα μαγαζακια κυριως σε στενα μεταξυ σκεπαστης και μπεζεστενιου για μενεμενι, σουπες, ντονερ.
--> κανα 2 ναργιλαδικα εχει πανω στον κεντρικο πανω απο το μπεζεστενι
--> λιγο παραεξω θα βρεις το kulliye-συγκροτημα του Βαγιαζητ του 2ου, σε πολυ καλη κατασταση γενικα και ειναι πλεον μουσειο υγειας.
--> πριν μπεις στην Εντιρνε ( :lol: ) θα δεις την παλια πετρινη γεφυρα. οταν πηγα περσι διαμορφωναν παραποταμιο περιπατο, νομιζω δεν θα το επιτρεπει ο κρυος καιρος αλλα ριξε μια ματια μηπως αξιζει μια γυρα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#465840 Γιορτές έγραψα για τα επικρατώντα ήθη και έθιμα, δεν ήρθαν ακόμη :lol:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#466843 Tα δικά μας λέω. Γιορτές = 25/12 έως 6/1
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#471991 H εκδρομή στην Αδριανούπολη έγινε έγινε και οι εντυπώσεις είναι πραγματικά θετικότατες. Δυσκολεύομαι να βρω καλύτερο 2-3ημερο προορισμό εκτός Ελλάδος για ένα ξέσκασμα, βόλτες, ψώνια. Με δεδομένο ότι η προηγούμενη αντίστοιχη εκδρομή μας ήταν στη Φιλιππούπολη οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες. Για άλλη μια φορά στην Τουρκία ένοιωσα σαν στο σπίτι μου. Αν δεν υπήρχε η διαφορά στη γλώσσα, οι διαφορές είναι από λίγες έως ελάχιστες. Καμία σχέση με τους ασυμπάθιστους και αφιλόξενους Βούλγαρους, εδώ μιλάμε για έναν λαό που χωρίστηκε στα δύο από παπάδες και μουλάδες. Κρίμα.

Επίσης δεν μπόρεσα να μη φιλοσοφήσω κατά την επίσκεψη μου για το πόσο τυχερή είναι αυτή η πόλη και ο παγκόσμιος πολιτισμός που η συνθήκη των Μουδανιών (αν θυμάμαι καλά) την άφησε στην Τουρκία. Καταστροφικό για όλη την πορεία του ελληνικού κράτους και γενικότερα τον ελληνισμό, αλλά τόσο η πόλη, όσο και η παγκόσμια κληρονομιά σώθηκαν από του χάρου τα δόντια. Το καταπληκτικό Σελιμίγιε με την σεμνότερη από το μπλε Τζαμί αλλά πιο προσιτή επιβλητικότητα και μεγαλοπρέπειά του, θα είχε γίνει ναός της Αγίας Πουλχερίας ή του Οσίου Παχουμίου, με τον ίδιο τρόπο που οι εδώ Ελλημπάν αποκαλούν τη Ροτόντα, Άγιο Γεώργιο. Οι αγορές και τα παζάρια θα ήταν υπέροχες πολυκατοικίες του ρυθμού σπιρτόκουτο, ίσως να είχε ξαναγίνει πεζόδρομος η Σαρατσλάρ, αλλά επαρχιώτικου νεο-ΕΛ ρυθμού.

Δε θέλω να προσθέσω κάτι στις προτάσεις του egobrain οι περισσότερες είναι αυτές που πλέον θα έκανα κι εγώ, μόνο που εγώ θα παρέκαμπτα τα υπόλοιπα τζαμιά ή τη συναγωγή. Όταν στην πόλη υπάρχει ένας τόσο όμορφος θρησκευτικός χώρος όσο το Σελιμίγιε, δε βρίσκω το λόγο να πάω να ασχοληθώ με δευτεράντζες.

Θα προσθέσω μόνο 2 βασικά που πρέπει να γνωρίζει ο επισκέπτης. Η Αδριανούπολη θεωρείται η πόλη του συκωτιού, για την ακρίβεια εδώ φτιάχνουν το καταπληκτικό tava ciger. Τηγανιτό συκώτι δηλαδή, αλλά όχι όπως το κάνει η μαμά ή η γιαγιά σας, αλλά κομένο σε λεπτές λωρίδες και τηγανισμένο παναρισμένο. Έχει τζιεράδικα παντού. Όταν λέω παντού, εννοώ παντού. Σε κάθε γωνιά. Τζιγιερ και κιοφτέ είναι η μονοφαγία της περιοχής. Προφανώς και έχει κι άλλα, όπως και στη Λαμία πχ έχει και γύρο ή γκούντις (δεν ξέρω - υποθέτω). Αλλά αν πάτε εκεί θα φάτε τζιγιέρια ακόμα και αν δε σας αρέσει το συκώτι. Είναι καταπληκτικά.

Επίσης στη νότια έξοδο της πόλης στη λεωφόρο νομίζω Ατατούρκ (πρωτότυπο) υπάρχει ο βασικός προορισμός των Ελλήνων της περιοχής. Δύο εμπορικά κέντρα, εμείς είδαμε το ένα ονόματι Margi όπου είχε αξιοπρεπέστατες αγορές σε προσιτότατες τιμές. Για το άλλο ονόματι Erasta δεν έχω άποψη.

ΥΓ Αν κάποιος Mod θεωρεί ότι αξίζει νέο τοπικό, ας ανοίξει ένα από το #463055 και εντεύθεν όλη η κουβέντα γίνεται για την Αδριανούπολη/Edirne
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#472022 Άψογα :thumbsup:

Οδικώς πήγες;

Δεν μ'αρέσει το συκώτι :lipsealed:

Ας προστεθεί το Αδριανούπολη στον τίτλο έστω
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#472048 Nαι οδικώς από Καστανιές. Λίγο υπομονή γιατί στις τριτοκοσμικές ημι-δικτατορίες όπως αυτή που υπάρχει τώρα στην Τουρκία υπάρχει έλεγχος στα σύνορα (ειδικά στο έβγα στα δικά τους αμάξια) για να νοιώσουν ότι είναι σοβαρό κράτος. Μας κάνανε τελωνειακό έλεγχο! :dizzy: Μου ήρθε να του πω: Μας δουλεύεις ρε καρντάσι; σαν τι να εισάγω στην Τουρκία;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#472454 Κάποια κυρία , οικογενειακή φίλη , πριν από πολλά όμως χρόνια , συνελήφθη στην Αδριανούπολη από την τοπική αστυνομία επειδή πουλούσε παράνομα κούτες με τσιγάρα από τα αφορολόγητα.
Αυτή και κάμποσοι άλλοι μαζί , το είχανε κάνει σύστημα. Πουλούσαν και με τα κέρδη αγόραζαν διάφορα πράγματα από την τουρκική αγορά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#472661 Και τι φταίει η Αδριανούπολη σ'αυτό; Κι εδώ να το έκανε πάλι παράνομη πράξη θα ήταν.