Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#534249
Dimitris_P έγραψε:Επιλέγουμε γύρω από Ταξίμ για διαμονή ή γίνονται συνεχώς επεισόδια; :hmmm:
Επ ουδενι πλ Ταξιμ...
Επιλεγεις παλιά πόλη, μπαινεις booking.com, κλείνεις στο hotel Amira κ μετά με ευχαριστείς...

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#534250
gianik έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Επιλέγουμε γύρω από Ταξίμ για διαμονή ή γίνονται συνεχώς επεισόδια; :hmmm:
Επ ουδενι πλ Ταξιμ...
Επιλεγεις παλιά πόλη, μπαινεις booking.com, κλείνεις στο hotel Amira κ μετά με ευχαριστείς...


Ακριβό
Ταξίμ έχω βρει αυτό, 4στερο σε τιμή ξεφτίλα
https://www.booking.com/hotel/tr/pera-c ... pa.el.html

Αλλιώς Σουλταναχμέτ + πέριξ κανά φτηνό. Πρωινά κλπ δεν με νοιάζουν, απλώς να έχει δωρεάν ακύρωση + κοντά σε τραμ/συγκοινωνία
Άβαταρ μέλους
By skous
#534251 An γενικά κινηθείς προς Ταξίμ/βόσπορο κλπ, το να κλείσεις κοντά στην παλία πόλη (εννοώ Αγια Σοφια κλπ(νομίζω αυτό είναι το Σουλταναχμέτ), θα σε ταλαιπωρηπσει ΑΠΕΙΡΑ στις μετακινήσεις...


< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#534253
skous έγραψε:An γενικά κινηθείς προς Ταξίμ/βόσπορο κλπ, το να κλείσεις κοντά στην παλία πόλη (εννοώ Αγια Σοφια κλπ(νομίζω αυτό είναι το Σουλταναχμέτ), θα σε ταλαιπωρηπσει ΑΠΕΙΡΑ στις μετακινήσεις...


< >
Βασικά καμμια σχεση συντροφε Skous.
Να παει στην ταξιμ να δει τι;; την Ερμου της Τουρκιας;
Παλιά πολη γίνεται όλο το πανηγύρι... Μπλε τζαμι, Αγια Σοφια, κατακομβες..
Με το τραμ μια χαρά μετακινήσεις..
Δημήτρη don't do it....

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#534257
gianik έγραψε:
skous έγραψε:An γενικά κινηθείς προς Ταξίμ/βόσπορο κλπ, το να κλείσεις κοντά στην παλία πόλη (εννοώ Αγια Σοφια κλπ(νομίζω αυτό είναι το Σουλταναχμέτ), θα σε ταλαιπωρηπσει ΑΠΕΙΡΑ στις μετακινήσεις...


< >
Βασικά καμμια σχεση συντροφε Skous.
Να παει στην ταξιμ να δει τι;; την Ερμου της Τουρκιας;
Παλιά πολη γίνεται όλο το πανηγύρι... Μπλε τζαμι, Αγια Σοφια, κατακομβες..
Με το τραμ μια χαρά μετακινήσεις..
Δημήτρη don't do it....

.


Μπορεί να θέλει να κάνει ψώνια κολωνακίου ο άνθρωπος, να πάει σε κανα σουπερ χοτελ στην όχθη να πιει γκαιφέ, κλπ κλπ

Συμφωνώ οτι για 1η φορά πας στην παλία πόλη, αλλα εξαρτάται για πιο λόγο πάς. Γιαυτο είπα οτι εαν τα ενδιαφεροντά του ειπναι κοπντα σε ταξιμ, μένεις εκεί, αλλιως υπολογιζεις κάτι ωριτσες σε πηγαινε έλα (και κλααααμα εαν ανοίγουν οι γέφυρες το βράδυ και πιπσω μπορεις να πας μόνο απο περιφεριακό...)


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#534260 Γιάννη έχω ξαναπάει Πόλη. Εννοείται πως θα παίξει βόλτα στο Σουλταναχμέτ όπως και είσοδος στο μπλε τζαμί που δεν είχαμε μπει την άλλη φορά λόγω πολύ κόσμου, χαμάμ, κρουαζιέρα στον Βόσπορο (ελπίζω να είναι εφικτή Μαρτιάτικα). Ταξίμ την άλλη φορά μόνο στο marmaris hotel είχα πάει για καφέ.
Γνωρίζω τις αποστάσεις λοιπόν, το μόνο που ψιλοφοβάμαι είναι τα επεισόδια
Άβαταρ μέλους
By gianik
#534269 Εγω εξακολουθώ να μην βρίσκω το λόγο του να πας να μεινεις περιξ Ταξιμ.. Περι ορέξεως να μου πεις..

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#534291
Dimitris_P έγραψε:Γιάννη έχω ξαναπάει Πόλη. Εννοείται πως θα παίξει βόλτα στο Σουλταναχμέτ όπως και είσοδος στο μπλε τζαμί που δεν είχαμε μπει την άλλη φορά λόγω πολύ κόσμου, χαμάμ, κρουαζιέρα στον Βόσπορο (ελπίζω να είναι εφικτή Μαρτιάτικα). Ταξίμ την άλλη φορά μόνο στο marmaris hotel είχα πάει για καφέ.
Γνωρίζω τις αποστάσεις λοιπόν, το μόνο που ψιλοφοβάμαι είναι τα επεισόδια

Εγώ πάντως έχω πετύχει επισόδεια στο Ταξίμ και δεν έτρεχε κάτι. Έχω μείνει στο Hotel Troya περίπου ίδια τιμή με αυτό που κοιτάς και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Πάντως σε ξενοδοχείο κάτω από 8 βαθμολογία δε θα πήγαινα ποτέ. Βέβαια και αυτό που σου λέω 8,1 έχει
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#534391 Λοιπόν όπως φαίνεται θα ταξιδέψω μεταξύ άλλων με τη Schalke στην Κωνσταντινούπολη ως γιατρός ομάδας στο ματς της Galatasaray για το στρογγυλό σεντόνι. Θα τα κανονίσουν αυτοί, ίσως να μην έχω χρόνο για πολλά μόνος. Όσες φορές πήγα με την ομάδα ακολουθούμε το πρόγραμμα. Θα προσπαθήσω να δω την Αγία Σοφιά αν μπορώ, θα το προτείνω...

Πόλη δεν έχω ξαναπάει , φαντάζομαι αξίζει πολύ.



< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#551631 στην 5η σεζον της σειρας Chef's Table υπαρχει επεισοδιο για τον σεφ Musa Dağdeviren που εχει το εστιατοριο του (Çiya) στο Καντίκιοϊ.
αξιζει :)

Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#558643 Ερώτηση κυρίως προς τον μουσάτο, αλλά όποιος ξέρει απαντάει. Εδώ (Δράμα) βλέπω εκδρομές για Κεσσάνη. Για ποιο λόγο; έχει κάτι;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#558646 Είναι η πιο κοντινή μεγάλη τουρκική πόλη δίπλα στα σύνορα , κάπου στις 60 χιλιάδες κατοίκους. Ο κόσμος πάει εκεί για ψώνια , ό,τι μπορείς να φανταστείς , από παζάρι μέχρι ρουχισμό και ανταλλακτικά για το τρακτέρ . Η πόλη εκτός από τα ψώνια δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο.
Η Ανδριανούπολη είναι βέβαια μεγαλύτερη αλλά εκτός από τους ντόπιους στον βόρειο Έβρο , πέφτει λίγο μακριά για τους υπόλοιπους Θρακιώτες .
Η ισοτιμία ευρώ/τουρκικής λίρας είναι μεγάλος πειρασμός.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#558918 Θενκιου. Αν είναι μόνο για ψώνια δε με ενδιαφέρει. Στην Αδριανούπολη τα ψώνια είναι μόνο ένα από τα πάρα πολλά που έχει να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#559026 Έχει μια "ωραία" παραγκούπολη στα ψηλά περίχωρα της πόλης. Είναι σοκαριστικό να την επισκεφτείς και να δεις φαβέλλα αλά τούρκα. Αλλά είναι μακριά από το κέντρο και θα χρειαστείς αυτοκίνητο. Αλλά ακόμα και στο κέντρο αν ξεστρατήσεις λίγο παραδίπλα, θα καταφέρεις να δεις σοκάκια με τσενγκενέ μαχαλάδες που θυμίζουν βομβαρδισμένο Σαράγεβο αλλά και uber alles gated γειτονιές όχι ιδιαίτερα μακριά. Πήγα μια μέρα μόνος για βόλτα και έπαθα την πλάκα της ζωής μου. Η πόλη φαινομενικά κούκλα αλλά το ψάξεις λίγο παραπάνω, πανούκλα . Σκέφτομαι τουρκική οικονομική ανάπτυξη και γελάω . Δεν τολμώ να σκεφτώ πόσο χάλια είναι τα πράματα στην Ανατολία