Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By GTS
#448986 Ημουν για χρονια στο BA Executive Club και εχω ενα υπολοιπο που θα πρεπει να χρησιμοποιησω. Το μονο που επερνα απο αυτους ηταν καποια σχεδον δωρεαν εισητηρια που βοηθουσαν βεβαια αλλα περα απο αυτο τιποτα. Ομως η ΒΑ σταματησε να προφερει δωρεαν αποσκευη και φαγητο στις Ευρωπαικες πτησεις τα τελευταια χρονια αρα δεν βλεπω τον λογο να πληρωνεις παραπανω.

Γραφτηκα στο Aegean Miles+Bonus γιατι διαβασα οτι ειναι ποιο ευκολο να ανεβεις status. Πως μπορω να γινω γρηγορα Gold? Οι 4 πτησεις που πρεπει να συμπληρωνεις φανταζομαι εννοει 2 ταξιδια με επιστροφη?
Η δωρεαν βαλιτσα και προσβαση στα lounges ειναι καλο κινητρο για αυτο το προγραμμα. Καρτες Alpha Bank δεν εχω και ουτε μπορω να αποκτησω. Δωρεαν πτησεις υπαρχουν αν μαζεψεις μιλια; Αναβαθμισεις σε Business Cass στα υπερατλαντικα ταξιδια;

Εχω και ενα μικρο υπολοιπο στο Miles+More Lufthansa. Αυτο μεταφερεται στο Miles+Bonus?

Εχει κανενας εμπηρεια με το προγραμμα της Air Canada?

Ειχα γραφτει και σε αυτο της Swiss αλλα γρηγορα καταλαβα οτι πρεπει να τα βαζω ολα στο Miles+Bonus.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#448990 Στο miles and bonus είναι πιο εύκολο να γίνεις gold αλά πρέπει να το διατηρείς κάθε έτος.

Εγώ έγινα πολύ γρήγορα αλλά κάνω 2-3 ταξίδια το μήνα εκτός Ελλάδος, οπότε υπολόγισε τόσα.

Νομίζω connections βοηθάνε πάντως.

Υπόλοιπα δε μεταφέρονται αλλά είναι αλλά τα award και άλλα τα tier miles. Tier είναι πχ gold.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#449039 Τα τελευταία χρόνια κάνω συνήθως 2-3 ταξίδια τον χρόνο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγω επωφελημένος απ'αυτό; Παλιά υπήρχαν πιστωτικές κάρτες που κέρδιζες μίλια. Υπάρχει τώρα κάτι παρόμοιο ή πρέπει να πηγαινοέρχεσαι συνεχώς για να έχεις κάποια οφέλη;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#449043 Θα ειμαι και παλι συντομος. Όχι.
Εκτος αν βγαλεις πιστωτικη καρτα aegean.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#449056 * σωστό post γιατί πριν κοίταγα alpha CY :lol:

Ωραία, δεν λέει όμως ποιά είναι η συνδρομή από το 2ο έτος https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=6830

Επίσης πώς δουλεύει; Κάνεις αγορές 1000€ (άρα μαζεύεις 1000 μίλια) και μπορείς να κάνεις ταξίδι απόστασης 1000 μιλίων; :oops:

Έχει και η Πειραιώς απ'ότι βλέπω http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/ka ... mastercard αλλά δεν την χωνεύω σαν τράπεζα, παρόλο που δείχνει πιο ελκυστική, ή έστω πιο περιγραφική σε σχέση με της Alpha.
Γκεάκο; :s_roses
Άβαταρ μέλους
By GTS
#449057 H καρτα της πειραιως ειναι για το προγραμμα της Λουφτχανσα.

Η καρτα της Αλφα ειναι για της Aegean. Αλλα απο οτι βλεπω τα μιλια για να αναβαθμισεις το status δεν τα δινει η καρτα παρα μονο οι πτησεις. Σωστα?
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#449060 Με τη κάρτα της aegean μαζεύεις award miles, οχι tier miles οπότε δε γίνεσαι gold μόνο εξαργύρωση πόντων μπορείς να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#449385
GTS έγραψε:Η καρτα της Αλφα ειναι για της Aegean. Αλλα απο οτι βλεπω τα μιλια για να αναβαθμισεις το status δεν τα δινει η καρτα παρα μονο οι πτησεις. Σωστα?

Αν ρωτάς εμένα δεν ξέρω, εγώ ρωτάω για να μάθω :lol:

Αυτό https://el.aegeanair.com/milesandbonus/ είναι ίδιο με της Alpha?

Εάν ναι, η πρώτη βαθμίδα Blue δεν βλέπω να προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο. Για να πας στην επόμενη που έχει πιο αξιόλογα πράγματα πρέπει:
Για να φτάσετε τη Silver βαθμίδα το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να συγκεντρώσετε 12.000 μίλια αναβάθμισης μέσα σε 12 μήνες, συμπεριλαμβανομένων τουλάχιστον 2 πτήσεων με Aegean ή Olympic Air, ή συνολικά 24.000 μίλια αναβάθμισης ανεξάρτητα από τη συνεργαζόμενη αεροπορική εταιρία.
https://el.aegeanair.com/milesandbonus/ ... am/silver/

Ήτοι να ξοδέψεις 12.000€ :lipsealed:

Μπα μάλλον θα κάτσω στ'αυγά μου :)
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#449407 Δεν χανεις κατι να βγαλεις μια καρτα και να περνας τις οποιες πτησεις κανεις εκει. Μπορει να μην αναβαθμιστεις αλλα θα μαζεψεις award miles. Δεν εχει συνδρομη..
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#449423 Πάντως η αναβάθμιση θέσης είναι λίγο δύσκολη. Πρέπει να υπάρχει eligibility για τη συγκεκριμένη πτήση και πρέπει να το δηλώσεις καιρό πριν και γενικώς να έχει νόημα, δηλαδή να είναι ένα Λονδίνο τουλάχιστον όχι μικρό ταξίδι σε διάρκεια.

Έχω πάρει πάντως 2-3 φορές complementary upgrade λόγω overbooking.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#449440
Zeus έγραψε:Δεν χανεις κατι να βγαλεις μια καρτα και να περνας τις οποιες πτησεις κανεις εκει. Μπορει να μην αναβαθμιστεις αλλα θα μαζεψεις award miles. Δεν εχει συνδρομη..


Προφανώς αναφέρεσαι στην κάρτα της Aegean και όχι στην πιστωτική Aegean της Alpha. Έκανα λογαριασμό και είμαι κο-μπλε :s_tongue
Για να αποκτώ όμως μίλια πιο γρήγορα και όχι μόνο μέσω των ταξιδιων θα πρέπει να πάρω και την πιστωτική Aegean της Alpha ώστε να προστίθενται μίλια με τις αγορές μου, σωστά;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#449463
JasonLouk έγραψε:Ναι , wow, καλωσηρθες στο 2017.

Ένα "ναι" ή "όχι" αρκούσε :)
Τιμή μου που έκαψες παραπάνω κύτταρα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#449515
Dimitris_P έγραψε:
Zeus έγραψε:Δεν χανεις κατι να βγαλεις μια καρτα και να περνας τις οποιες πτησεις κανεις εκει. Μπορει να μην αναβαθμιστεις αλλα θα μαζεψεις award miles. Δεν εχει συνδρομη..


Προφανώς αναφέρεσαι στην κάρτα της Aegean και όχι στην πιστωτική Aegean της Alpha. Έκανα λογαριασμό και είμαι κο-μπλε :s_tongue
Για να αποκτώ όμως μίλια πιο γρήγορα και όχι μόνο μέσω των ταξιδιων θα πρέπει να πάρω και την πιστωτική Aegean της Alpha ώστε να προστίθενται μίλια με τις αγορές μου, σωστά;

Οχι απαραιτητα...συναλλαγες με συνεργαζομενες επιχειρησεις επισης προσθετουν ποντους στην καρτα. Για παραδειγμα αν νοικιασεις αυτοκινητο απο τη Hertz δινεις τον αριθμο της καρτας σου και κερδιζεις μιλια..τωρα δεν θυμαμαι αν ειναι μονο award ή και tier.

Επισης δεν θυμαμαι τωρα ακριβως για τη SIlver αλλα η Gold εχει δυο χρονια ισχυ..
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#449538 Μόνο award miles δίνει η Aegean Bonus Visa, όχι tier:

https://www.alphabankcards.gr/Default.a ... zTEALw_wcB

Tier μόνο από τη Miles & Bonus της Aegean.

Πάλι καλά γιατί γιατί θα γινόταν πολύ εύκολα gold.

Πάντως έχω γράψει στις έρευνες της Aegean ότι στις πτήσεις που χρησιμοποιούν λεωφορείο προς το αεροπλάνο κανονικά θα πρέπει να έχουν ξεχωριστό λεωφορείο για gold & business, όπως ακριβώς κάνουν και στη Lufthansa στους gold & business.