Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By JBT
#266372 Τουλάχιστον στην νότια Κρήτη υπάρχουν κολπίσκοι που ούτε οι ντόπιοι δεν γνωρίζουν :inlove: :inlove:

Έχω συγγενείς από εκείνα τα μέρη κι έτσι κι έχεις όρεξη για περπάτημα βγαίνεις σε ανοίγματα που μονάχα κρι κρι βλέπεις να βοσκούν :inlove: :inlove:

:s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By 224v
#272070 Θα ξαναπαω φετος στην περιοχη Ιεραπετρας οπου εχει παραλιες μαγευτικες και φαγητα ακομα πιο απιστευτα, ελπιζω να βρω φρεσκο μελι θυμαρισιο οπως περυσι... Στο Ζακρο, κ.λ.π. ψαρι φρεσκο και καλοψημενο....
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#272086 Έι κι εγω θα είμαι Ιεράπετρα!
Αν έχεις πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για μάσα κ παραλίες και θυμηθείς γραψε τπτ κι εδώ!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#282848 Έφθασα χθες βράδυ. Θα γράψω εντυπώσεις. Όμως αν έχεις χρόνο, να περάσεις από το νέο μουσείο στα Ελευθερνα, περιοχή Ρεθύμνου. Άνοιξε τον Ιούνιο και έχει καταπληκτική παρουσίαση με οπτικοακουστικά μέσα. Βέβαια απέχει 170 από Ιεράπετρα, και περίπου 65 από Ηράκλειο.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#282850 Παει η Ιεράπετρα!
Τώρα είμαι Χανιά και μεθαύριο Ρέθυμνο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#282852 geakos mode on, αχ κ να μουνα στο μπακαλόγατο στο Ρέθυμνο βράδυ με κόκκινο κρασί και 33 διαφορετικά ορεκτικά. Being there... :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#282858 Φέτος θα αναγκαστώ να γυρίσω και εγώ σε αρκετά μέρη στην Κρήτη λόγω "ανωτέρας βίας" :lol:
Βάση θα παίξει στο Ρέθυμνο και ελπίζω να μην χρειαστεί εφόρμηση προς Ιεράπετρα :lipsealed: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#282861 Στο Ρέθυμνο υπάρχει μουσείο μοντέρνας Τέχνης, με πολύ ενδιαφέρον. Το νέο μουσειο στα Ελευθερνα, περίπου 30 χλμ. Και εκεί κοντά είναι το γνωστό Αρκαδι η μόνη που έπαιξε ρόλο το 1865 περίπου στην τότε Κρητική Επανάσταση. Οι δρόμοι δεν είχαν πολύ κυκλοφορεία, έκανα περίπου 2 ώρες για 190 χλμ μέχρι Ιεράπετρα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#285015 Φευγοντας για Αθηνα ξαναπηγα στο Ρεθυμνο και εμεινα απο τις 12.30 μεχρι τις 18.30 επισκεπτομενος το φρουρειο και το μουσειο Μοντερνας Τεχνηςοπου και πηγα Ηρακλειο. τελικα εκανα 850χλμ ολη την εβδομαδα, φαγαμε καταπληκτικα σε λογικες τιμες, θερμοκρασια μια χαρα (δεν ανοιξαμε κλιματιστικο στο δωματιο). Οι ρακες η μια καλυτερη απο την αλλη, και μελι με 10 ευρω το κιλο απο τον παραγωγο (εβαλε την φυγοκεντριση μπροστα μας και στραγκιξε την κεριθρα!!).
Η κυκλοφορια με παραξενη συμπεριφορα, αφηνα να με περασουν πατοντας την συνεχη δεξια γραμμη αλλα δυσκολα το εκαναν. Δεν ενοιωθα ανετα να τον εχω πισω μου και κοντα μου, αλλα δεν ηθελα και να περασω τα 120, ειμασταν 4 ατομα με γεματο απο πραγματα οχημα. Το Juke οπως ειπα ηδη, μια χαρα σε συμπεριφορα αναρτησης, ανετη σαν Γαλλικο, και προσπερνουσα οποιον ηθελα και με αφηνε η παρεα... ενα μονο Audi ταξι, ηταν αποφασισμενος γρηγορος και περασε χωρις δισταγμο πηγαινοντας Αγ. Νικολαο προς Ηρακλειο, οι αλλοι δισταζαν σε επικινδυνο βαθμο.
Τα 200 χλμ θελουν 2.5 ωρες περιπου πανω στον ΒΟΑΚ!!! με τις παρακαμψεις και στενωσεις λωριδων.
Ολα καλα και φετος στην περιοχη. Αξιζει τελικα η Ανατολικη Κρητη που εχει λιγωτερους Τουριστες και σε φροντιζουν οπου και αν πας...
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#287195 έχουμε προτάσεις για λογικό Βενζινάδικο στο Ρέθυμνο, καθώς και περιοχές ελεύθερου παρκαρίσματος στα Χανιά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#287224
vasilis έγραψε:έχουμε προτάσεις για λογικό Βενζινάδικο στο Ρέθυμνο, καθώς και περιοχές ελεύθερου παρκαρίσματος στα Χανιά; :hmmm:


https://www.google.gr/maps/@35.5155493, ... .08z?hl=el

Για πάρκινγκ θα στρίψεις στην οδό Πειραιώς και θα σε πάει ο δρόμος σε χώρο για ελεύθερο πάρκινγκ.


https://www.google.gr/maps/@35.5169896, ... .31z?hl=el
Επίσης εδώ, μερικά μέτρα πιο πίσω από το ξενοδοχείο Porto Veneziano.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#288761
Giuseppe Busso έγραψε:https://www.google.gr/maps/@35.5169896, ... .31z?hl=el
Επίσης εδώ, μερικά μέτρα πιο πίσω από το ξενοδοχείο Porto Veneziano.

Αυτό είναι ελεγχόμενη σταθμευση με την ώρα, όχι ακριβά 0,70 περίπου.... αλλά για να βρεις εκεί τον αύγουστο πρέπει να πας 7 το πρωί.... :lol:

Μη μπαίνετε καθόλου στην παλιά πόλη. Το καλύτερο μέρος είναι στην βενιζέλου (και στα γύρω στενά), δωρεάν μετά τις 9μμ και κοντά σε όλα με τα πόδια....

https://goo.gl/maps/QTmpYcwdm1s
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#293604 ωραίος ο cmarin. 2-3 φορές που πήγα Χανιά πάρκαρα σε στενάκια κοντά στο γήπεδο. 5-10 λεπτά περπάτημα απο την παλιά πόλη.

Στα της Κρήτης τώρα:
Είπα και εγώ ο έξυπνος να γυρίσω όσα περισσότερα μέρη μπορώ...τρομάρα μου :lol:
Με έδρα λοιπόν το Ρέθυμνο έγινα εξορμήσεις σε 2-3 παραλίες στα νότια του νομού και φυσικά σε άλλες τόσες στα Χανιά. Πρώτη μέρα Δαμνόνι, Αμμούδι και Αμμουδάκι. Καλές παραλίες με ωραία νερά, αλλά τίποτα το φανταστικό. Δεύτερη μέρα Τριόπετρα (όπου δεν κολυμπήσαμε λόγω αρκετών μποφόρ), Αμμόλοφους και στο κολπάκι πίσω απο την τριόπετρα, νομίζω λέγεται απανεμιά. Ωραία μέρη και λίγος κόσμος :s_thumbsup
Νομός Χανίων στα κλασσικά Μπάλλος, Φαλάσαρνα, Ελαφονήσι και Κεδρόδασος. Εξαιρετικές παραλίες όλες τους, αλλά με χιλιάδες τουρίστες :s_omg . Ελαφονήσι άνετα στις 3 καλύτερες της Ελλάδας :s_howdy
Ταβερνούλες και νυχτερινή ζωή δεν έπαιξαν πολύ, πάντως σε όσες πήγαμε η εξυπηρέτηση ήταν παραπάνω από άψογη και γενικά έχω τις καλύτερες εντυπώσεις (σε σχέση ειδικά με την εξυπηρέτηση στην Χαλκιδική :thumbsdown: ).

Στα του petrohead θέματα τώρα :s_cool
ΒΟΑΚ: καλός επαρχιακός δρόμος με μεγάλη κίνηση και ΜΟΤ στα 70χλμ. Οι κάμερες βαράνε αβέρτα απ ότι μας είπαν και τις σέβονται σχεδόν όλοι. ΛΕΑ πατούσα αρκετές φορές για να περάσουν οι γρήγοροι. Οι υπόλοιποι δρόμοι είναι γεμάτοι φανταστικά στροφιλίκια :yahoo: και με αρκετά καλό οδόστρωμα! Δυστυχώς το corsaki (1,2) που έπεσε στα χέρια μου δεν έφερε την απαραίτητη απόλαυση, αλλά τουλάχιστον ήταν οικονομικό (6/100) και άνετο για τα 1400χλμ που το είχα :innocent: :lipsealed:

Next time Λασίθι :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#425652 Καλημέρα,
Κέντρο Ηρακλείου (κοντά στο λιμάνι αε πουμε) που παρκάρουμε; ελεύθερο ή σχετικά φθηνό
Άβαταρ μέλους
By 224v
#425654 εχει ενα ελευθερο παρκιν (περισυ τουλαχιστον) στην πλατεια που ειναι το Αρχαιολογικο μουσειο διαγωνια του, σε μια κατηφορα με δενδρα.... το πρωι δεν εχει αλλους και βρισκεις θεση... ελευθερο ειναι φυσικα.