Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#598963 Εγώ πάλι αν έμενα στην Κρήτη θα ήμουν σίγουρα ο διπλάσιος από το φαγητό. :lol: Τα φαγητά τους δε διαφέρουν σε κάτι, σαφώς έχουν και κάποια δικά τους παραδοσιακά ωστόσο η ποιότητα στα κρεατικά, τα ψάρια και ότι βγαίνει από τη γη είναι ποιοτικότατα.
Γενικά η η ποιότητα του φαγητού της Κρήτης νομίζω δε συγκρίνεται με της υπόλοιπης Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#598964 Εγώ πάλι αν έμενα στην Κρήτη θα ήμουν σίγουρα ο διπλάσιος από το φαγητό. :lol: Τα φαγητά τους δε διαφέρουν σε κάτι, σαφώς έχουν και κάποια δικά τους παραδοσιακά ωστόσο η ποιότητα στα κρεατικά, τα ψάρια και ότι βγαίνει από τη γη είναι ποιοτικότατα.
Γενικά η η ποιότητα του φαγητού της Κρήτης νομίζω δε συγκρίνεται με της υπόλοιπης Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#598988 Στην επομενη φωτο βλέπω να ανεβάζει μεξικανικο :s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By 224v
#598993 Δείτε τον κατάλογο του μαγαζιού. Σε συνεχεια ήρθαν και κυρίως πιάτα μακαρονάδα με πέστο από παντζάρι, και σουτζουκάκια... Κόστος 50 ευρώ με 3 καραφακια ρακή. Οι γεύσεις ήταν τέλειες....Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#598996
panos2171 έγραψε:Εγώ πάλι αν έμενα στην Κρήτη θα ήμουν σίγουρα ο διπλάσιος από το φαγητό. :lol: Τα φαγητά τους δε διαφέρουν σε κάτι, σαφώς έχουν και κάποια δικά τους παραδοσιακά ωστόσο η ποιότητα στα κρεατικά, τα ψάρια και ότι βγαίνει από τη γη είναι ποιοτικότατα.
Γενικά η η ποιότητα του φαγητού της Κρήτης νομίζω δε συγκρίνεται με της υπόλοιπης Ελλάδας.


+1
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#599059
224v έγραψε:Δείτε τον κατάλογο του μαγαζιού. Σε συνεχεια ήρθαν και κυρίως πιάτα μακαρονάδα με πέστο από παντζάρι, και σουτζουκάκια... Κόστος 50 ευρώ με 3 καραφακια ρακή. Οι γεύσεις ήταν τέλειες....Εικόνα

.


Κάτι μου λέει αυτή η ταμπέλα... πρέπει να έχω φάει κι εγώ εκεί, πριν καμιά 10ετία... (τόσο έχω να πατήσω κιολας στο νησί :sorry: )
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#599104
224v έγραψε:Στο *σχολειο" στο Άνυδρο πάνω από το Γιαλισκαρι. Της Παλαιόχωρας Απίστευτο φαγητό..... ΕικόναΕικόνα

.
Χαίρομαι που η πρόταση έπιασε τόπο.
Όσο για το φαγητό της Κρήτης, εγώ που μένω εδώ, να σας πω ότι βρίσκεις από 0-100%. Συνήθως είναι προσεγμένα, αλλά και ο πολύς τουρισμός κανει την ποιότητα να πέφτει. Υπάρχουν πολλά τοπικά φαγητά που δεν είναι και τα πιο υγιεινά (στάκα, τσιγαριαστα,) ενώ σε διάφορα μέρη ρισκάρεις.

don't panic
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599112 Σήμερα πήραμε στις 7 το πρωί το μικρό φέρυ και μας πήγε στη χώρα των Σφακίων.
Μια εκπληκτική διαδρομή γιατί βλέπεις τα βράχια τα απότομα που διαφορετικά δεν υπάρχει τρόπος να τα δεις. Σταματήσαμε σε κάθε λιμανάκι στη διαδρομή, η θάλασσα ήταν λάδι και η ανατολή πάνω από τα βουνά μαγευτικη. Όλοι μας το ευχαριστήθηκαμε που διαλέξαμε τη θαλάσσια αυτή επιλογή. Το φέρυ σταμάταγε χωρίς να δένει η να ρίχνει άγκυρα, Εμπαιναν έβγαιναν άνθρωποι και οχήματα στο πιτς φυτίλι και ξανά φεύγαμε!!! Μέχρι και μελίσσια κουβαλήσαμε από το ενα λιμανάκι στο άλλο... Το φαγητό είναι χωρίς ανταγωνισμό και η ρακή άριστη στα περισσότερα μαγαζιάΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#599164 Μάρμαρα και Γλυκά Νερά (οι 2 φωτό). Θα τα επισκεφτώ τις επόμενες βδομάδες

don't panic
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#599284
224v έγραψε:Σήμερα πήραμε στις 7 το πρωί το μικρό φέρυ και μας πήγε στη χώρα των Σφακίων.
Μια εκπληκτική διαδρομή γιατί βλέπεις τα βράχια τα απότομα που διαφορετικά δεν υπάρχει τρόπος να τα δεις. Σταματήσαμε σε κάθε λιμανάκι στη διαδρομή, η θάλασσα ήταν λάδι και η ανατολή πάνω από τα βουνά μαγευτικη. Όλοι μας το ευχαριστήθηκαμε που διαλέξαμε τη θαλάσσια αυτή επιλογή. Το φέρυ σταμάταγε χωρίς να δένει η να ρίχνει άγκυρα, Εμπαιναν έβγαιναν άνθρωποι και οχήματα στο πιτς φυτίλι και ξανά φεύγαμε!!! Μέχρι και μελίσσια κουβαλήσαμε από το ενα λιμανάκι στο άλλο... Το φαγητό είναι χωρίς ανταγωνισμό και η ρακή άριστη στα περισσότερα μαγαζιάΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

.


Πωωω στη δεύτερη και την τρίτη φωτο τι νερά!!!
Εκει με φουσκωτο ε?
Να βγάλεις και κάνα μεζεδάκι από τη θάλασσα...
Ελλαδάρα!!!
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599312 Ναι απίστευτα νερά!!! Όμως να πας εκεί με φουσκωτό είναι μακρυα, νοικιάζεις εκεί ένα πλαστικό και το ευχαριστιεσαι. Για το δικό μου φουσκωτό έχω αυτά τα νερά!!!! στην ΙθακηΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#599317 Βόρεια εκεί απέναντι από τη Λευκάδα έχετε κάτι καταπληκτικες ερημικές παραλιες κάτω από τα γκρεμνια.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599335 Οι αγαπημένες της κόρης μου, με σπηλιές και άσπρα βράχια. Κάποιες φορές όμως έρχονται κουφά απόνερα και τρομάζουν... Θέλει ψυχραιμία και γερή άγκυρα με 5 - 6μ αλυσίδα....

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599336 Ον τοπικ πάλι.. Άνω Βιάννο όπως και περισυ ... Ταβερνακι: Το "Ελληνικό" στον τεράστιο πλάτανο πλάι στον δρόμο, η κυρία Κατερίνα,και οι μεζέδες της και η καλύτερη Ρακή by far, μέχρι τώρα.
Έκπληξη ένα πιάτο με λιωμένα κουκιά λαδοξυδο, κλπ... Κουκοφαβα!!!! Το λέει ΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#599515 Σκορπίνες και σαργός ψητά στη Χιόνα έξω από το Παλαίκαστρο....ΕικόναΕικόνα

.