Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By 224v
#650166 Μουσείο στα Ελεύθερνα είναι μαστ!!! Καταπληκτικό στήσιμο με βίντεο κλιπ.του Ηρακλείου επίσης. Παλαιόχωρα επισης. Οι δρόμοι έχουν στροφηλικι... Αλλά δε προβληματίζουν. Εμένα τουλάχιστον. Πάω κάθε χρόνο και υπάρχουν μέρη που ακομα δεν έχω δει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#650180 Η Σπιναλόγκα ειναι ενδιαφερουσα. Εγώ την είδα με ξενάγηση βεβαια.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#657416 Ευχάριστη έκπληξη κάποια κομμάτια διπλού αυτοκινητοδρομου, αλλά κυρίως κάποια νεα κομμάτια που ενώνουν βορά με νότο και εξοικονομούν πολύ χρόνο (ειδικά εμένα που συνηθίζω να κάνω μεγάλες διαδρομές).

Η κίνηση στον ΒΟΑΚ εξακολουθεί να είναι Ρώσικη ρουλέτα, δυστυχώς οι μ@λ@κες δεν εξαφανίστηκαν στα 20+ χρόνια που είχα να έρθω.
Γίνονται πολλά έργα όμως, και στον ΒΟΑΚ και σε επαρχιακό δίκτυο.
Καιρός ήταν :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By rafi
#657419 Προφανως αναφέρεσαι για Ηράκλειο μερια, γιατί στα δυτικά το τελευταίο εργο ηταν η παρακαμψη Ρεθύμνου που η μιση ολοκληρώθηκε το 2005 περιπου και η υπολοιπη 2018.

.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#657446
rafi έγραψε:Προφανως αναφέρεσαι για Ηράκλειο μερια, γιατί στα δυτικά το τελευταίο εργο ηταν η παρακαμψη Ρεθύμνου που η μιση ολοκληρώθηκε το 2005 περιπου και η υπολοιπη 2018.

.

Ναι, κυριως γυρω απο το Ηρακλειο κινηθηκα μεχρι στιγμης, εκανα και την παρακαμψη Ρεθυμνου γυρίζοντας στο Ηρακλειο απο Σφακια
Άβαταρ μέλους
By bebes
#657924 3 μέρες πριν τελειώσουν οι διακοπές, μου τελείωσαν τα "SOS" :lol:

Ακούω προτάσεις για εξόρμηση απο Χανιά. :innocent:

Επίσης, θα ήθελα, αν υπάρχει κάτι καλό, να μου πείτε που να παω να φαω αντικριστό.

Επισκεύτηκα την "Ειλικρίνεια" γυρίζοντας απο θάλασσα (μάλιστα τον πήρα τηλ να μου κρατησει τραπέζι και παραξενεύτηκε -ασχετα αν με το που γευγαμε ειχε γεμίσει το μαγαζί) και το "Διαχρονικό" κατα τη βολτα μας στην πόλη.

Η αλήθεια ειναι οτι στην Κρήτη τρωμε καλά, αλλά θέλω να δοκιμάσω και το αντικριστό


Σχετικά με τους δρόμους, έφαγα μια μεγαλειώδη ήτα προσππαθώντας να παω προς Παλαιοχώρα απο το Κεδρόδασος.
Ειχε φτιαγμένο βατό χωματόδρομο στην αρχή, ο οποίος πανω στο βουνο μας τελείωσε και έγινε κατσικόδρομος.
"θα είναι για λίγο" σκέφτηκα, και πέρασα το πρώτο κομμάτι, ως που καταλαβα οτι θα ήταν "για πάντα" και ολο και χειροτέρευε :lipsealed:
Ευτυχώς καταφερα να κανω αναστροφή και να γυρισω

Τα λάστιχα (Ventus prime 125) "παλληκάρια" στις Κρητικές κακοτοπιές (και μπήκα σε πολλές)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#657935 Στο μουσείο στα Ελεύθερνα πήγες??? Αξίζει γιατί άνοιξε και αλλο τμήμα στις εξωτερικές ανασκαφές.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#658089
bebes έγραψε:Επίσης, θα ήθελα, αν υπάρχει κάτι καλό, να μου πείτε που να παω να φαω αντικριστό.

Στα Χανιά:
1) Δρακώνα Χανιών ταβέρνα "Ντουνιάς". Τηλέφωνο γιατί δεν έχει πάντα αντικριστό, αλλά έχει φοβερά φαγητά και όλα δικά του, ακριβώς απ έξω από τον κήπο του (και το κρέας!!). Το καλύτερο παραδοσιακό φαγητό των Χανίων και ο Στέλιος γαμώ τα παιδιά!!! Του δίνω 2 Michelin :lol: :iconcool:
2) Αν πας Σούγια, περνάς από το ορεινό Έλος (πολύ μακριά από Χανιά και σχετικά δύσκολος δρόμος για να πας μόνο για εκεί) είναι η ταβέρνα του Σήφη "Τεμένια" που έχει σχεδόν πάντα αντικριστό με πολλά αστεράκια.
3) Θέρισσο, 12 χιλ από Χανιά, φοβερή διαδρομή από το φαράγγι και ιστορικό μέρος. Έχει τουλάχιστον 10 ταβέρνες μόνο με κρέας δηλ.αρνί :lol: .Οι περισσότεροι έχουν αντικριστό. Θα σου πρότεινα τον "Λεβεντογιάννη". Θα φας αυγά με στάκα ή λουκάνικα με στάκα, φοβεριά τυριά, σύγλινα κλπ.

Για Ρέθυμνο σε άλλο οδοιπορικό.... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#658090
224v έγραψε:Στο μουσείο στα Ελεύθερνα πήγες??? Αξίζει γιατί άνοιξε και αλλο τμήμα στις εξωτερικές ανασκαφές.

< Note >

Οχι και μάλλον δεν θα παω, "μπούχτισαν" απο μουσεία τα παιδια και γκρινιάζουν, στα μουσεία των Χανίων πάω μονο με την κα bebe :lol:
cmarin έγραψε:
bebes έγραψε:Επίσης, θα ήθελα, αν υπάρχει κάτι καλό, να μου πείτε που να παω να φαω αντικριστό.

Στα Χανιά:
1) Δρακώνα Χανιών ταβέρνα "Ντουνιάς". Τηλέφωνο γιατί δεν έχει πάντα αντικριστό, αλλά έχει φοβερά φαγητά και όλα δικά του, ακριβώς απ έξω από τον κήπο του (και το κρέας!!). Το καλύτερο παραδοσιακό φαγητό των Χανίων και ο Στέλιος γαμώ τα παιδιά!!! Του δίνω 2 Michelin :lol: :iconcool:
2) Αν πας Σούγια, περνάς από το ορεινό Έλος (πολύ μακριά από Χανιά και σχετικά δύσκολος δρόμος για να πας μόνο για εκεί) είναι η ταβέρνα του Σήφη "Τεμένια" που έχει σχεδόν πάντα αντικριστό με πολλά αστεράκια.
3) Θέρισσο, 12 χιλ από Χανιά, φοβερή διαδρομή από το φαράγγι και ιστορικό μέρος. Έχει τουλάχιστον 10 ταβέρνες μόνο με κρέας δηλ.αρνί :lol: .Οι περισσότεροι έχουν αντικριστό. Θα σου πρότεινα τον "Λεβεντογιάννη". Θα φας αυγά με στάκα ή λουκάνικα με στάκα, φοβεριά τυριά, σύγλινα κλπ.

Για Ρέθυμνο σε άλλο οδοιπορικό.... :iconcool:


Βλέπω Δρακώνα και Θέρισσος είναι πολυ κοντά, οπότε ίσως κάνω μια εξόρμηση το βραδακι.

Τεμένια πήγα χθές γυρίζοντας απο Παλαιοχώρα (πήγα στην αρχή του φαραγγιου Σαμαριάς, μπήκαμε για λίγο και μετα γυρισαμε Σούγια και Παλαιοχώρα. Μας άρεσε πολύ η Παλαιοχώρα, καναμε και το καλύτερο μπάνιο μας στην Κρήτη - δεν ειχε αέρα).
Στο γυρισμό έκανα μια παρακαμψούλα και πηγα στα Τεμένια.
Πραγματικά είχε πολυ καλά φαγητά, αλλά δεν ειχε αντικριστό :sorry:
Ο Σήφης κάθισε μαζι μας και τα λέγαμε, μου θύμισε πάρα πολύ τον συγκάτοικο μου (και συντοπίτη εδω) πριν 25-30 χρόνια.
Ιδια ομιλία, ίδιες ατάκες...

Τωρα εχω ενα πρόβλημα με το καραβι.
Με πηραν τηλεφωνο οτι καταργειται η εξωτερικη καμπίνα λόγω νέων πρωτοκόλλων κορονοϊού, και θα π΄ρεπει να αλλάξω τα εισητηρια να μου δωσουν εσωτερική :x
Δεν μπορω να καταλάβω τι γίνεται, θα παω στο πρακτορείο στο λιμανι να συνεννοηθώ (ΜΙΝΩΙΚΕΣ)
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#658108 κάνεις χιλομετράκια βλέπω!
Άβαταρ μέλους
By rafi
#658206 Αφρατα, Ραβδουχα μια βολτουλα, εχει και ομορφο ταβερνακι στα Αφρατα..
Αντικριστο ειχα φαει πολυ νοστιμο στη λιμνη Κουρνα προσφατα αλλα ηταν Κυριακη και μαλλον δε φτιαχνει καθε μερα.
Επισης στην Αργυρουπολη φτιαχνουν.


.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#658225 Ola καλά.
Καναμε μπανιο σε μια παραλία (μάλλον Χωραφάκια) στη χερσόνησο βόρεια των Χανίων.
Απ'οτι ειδα εχει κάποιες αξιόλογες παραλίες εκει (πρωτη μερα στα Χανια πηγαμε στο Σεϊταν λιμανι - απαίτηση της μεγάλης κόρης. Μεγάλο γκρέμι :lipsealed: )
Ο Ντουνιας έκλεινε στις 7 (εμεις ακόμα ημασταν στη θάλασσα), στο Θέρισσο καμια ταβέρνα δεν ειχε αντικρυστό (μας έμεινε η υπέροχη διαδρομή στο φαράγγι :inlove: ), το οποίο βρήκεμε στα Περιβόλια.
Είχε αντικρυστό αρνί, χοιρινο λαιμο και πανσέτα. Τα τιμήσαμε όλα. :eat:
Δεν τρελάθηκα με το αρνί, θεωρώ οτι το σουβλιστο είναι καλύτερο.
Γενικά όμως, όπου φάγαμε στην Κρήτη φάγαμε καλά.

Τακτοποίησα και το θέμα με την καμπίνα, πηρα τηλέφωνο, γκρίνιαξα, τους είπα οτι η γυναίκα μου δεν μπαίνει σε καμπίνα χωρις παράθυρο και μου έδωσαν δυο δίκλινες εξωτερικές. Δεν κατάλαβα τι έγινε με τις τετράκλινες, αλλά δεν πειραζει...

Αύριο, μιας που έπεσε ο αέρας λέμε να ξαναπάμε Ελαφονήσι.

Το κακό είναι οτι το καταφυγιο - μουσείο στον Πλατανια που ήθελα να επισκεφτώ, είναι κλειστό, δεν άνοιξε λόγω κορονοΪού :(
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#658231 Στο Σειταν πήγε για να κάνει insta story? :s_biggrin

Nα πώ την αμαρτία μου για το αντικρυστό (δεν εχω φάει προφανώς πολλές φορές, 2 το σύνολο), δε με ενθουσιάζει. Το κρέας στεγνώνει. Νομίζω οτι σαν τεχνική ειναι περισσότερο λύση ανάγκης παρά κάτι που προσφέρει περισσότερο απ το σουβλιστό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#658232 Στο Ιράκ κάνουν και τα ψάρια αντικριστά!!! Δεν έχω δοκιμάσει αλλά μάλλον είναι στεγνά.....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#658269 @bebes, πότε πρόλαβες να κάνεις όλα αυτά!!!
Νομίζω ότι ότι στα περβόλια η ταβέρνα λέγεται Αντικρυστό, έτσι? Δεν έχω πάει ...
Εδώ το έκαναν έτσι από τα παλιά χρόνια επειδή βαριούνται να σουβλίζουν :innocent:
Δες ΠΜ για Σειτάν και καταφύγιο Πλατανιά.