Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#173671
rx8_drifter έγραψε:Αυτό το η Κρήτη τα έχει όλα νομίζω την περιγράφει απόλυτα.


όπως ακριβώς με την ίδια λογική κ η Χαλκιδική τα έχει όλα.

(τρέχα να βρεις δάσος οξιάς και σήμυδας στην Κρήτη αν μπορείς...). (...Δεν πάμε όλοι τουρισμό για τα μπάνια...)
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#173695 Η παράνομη υλοτομία δεν είναι τουρισμός. Προσωπικά είμαι φαν και των δυο, θα ήθελα να μάθαινα και την Κρήτη απ'έξω και ανακατωτά.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#173712 O κόσμος είναι πολύ μεγάλος για να μάθεις ένα μέρος απ'έξω κι ανακατωτά, ειδικά τόσο μακριά από το σπίτι μας.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#173736
JimClark έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Αυτό το η Κρήτη τα έχει όλα νομίζω την περιγράφει απόλυτα.


όπως ακριβώς με την ίδια λογική κ η Χαλκιδική τα έχει όλα.

(τρέχα να βρεις δάσος οξιάς και σήμυδας στην Κρήτη αν μπορείς...). (...Δεν πάμε όλοι τουρισμό για τα μπάνια...)


Eτρεχα να βρω κρικρι στην Χαλκιδική αλλά με κοροϊδέψανε κι έμεινα με την σημύδα :lol:

Προσωπικά δεν έκανα καμία σύγκριση, ούτε είπα ότι Κρήτη>Χαλκιδική, απλά το η Κρήτη δεν έχει παραλίες σαν της Χαλκιδικής ή φαγητό το θεωρώ άκυρο. Έχει όλων των ειδών παραλίες, απόκρυμνες, ρηχές, βαθιές, με ποτάμι, με φοίνικες, με μαύρη άμμο, με βότσαλα, με ρόζ άμμο κλπ κλπ. Επίσης έχει φοβερά μέρη για κατδύσεις, για ορειβασία, για trecking, μοναδικά μνημεία, μια πανέμορφη πόλη (νταξ, σαν την Αρναία δεν είναι) και άλλα διάφορα.

Αρα λοιπόν καλύπτει και αυτούς που δεν θέλουν να πάνε για μπάνια και με μεγαλύτερη γκάμα δραστηριοτήτων απ την Χαλκιδική στο χαλαρό. Βέβαια δεν έχει σεκόιες :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#173767 anyway. Απλά νομίζω ότι η Κρήτη και το mx-5 είναι τα από τα πιο υπερεκτιμημένα πράγματα στη σφαίρα της ελληνικής φαντασιοπραγματικότητας :lol: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#173824 ωραίο ταξίδι μαν!
Εντωμεταξύ, αν δεν μπει μια γάτα στην περιγραφή δεν ανεβαίνει η ιστορία :lol:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#265521 Για πείτε ρε παιδιά 1 μήνα Κρήτη πως να το μοιράσουμε ώστε να μείνουμε σε 3-4 μέρη και να τη γυρίσουμε σχεδόν όλη?
Να δουμε τις πιο ωραίες παραλίες κ κάποια ενδιαφέροντα στην ενδοχώρα.
Χανιά (και Ελαφονησι, Μπαλο κλπ) έχουμε ξαναπάει οποτε δεν είναι προτεραιότητα αλλά θα ξανά περάσουμε μια βόλτα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#265529 Αν δεν θέλεις να περάσεις πολύ χρόνο στα Χανιά (το καλύτερο μέρος της Κρήτης ΙΜΗΟ ο νομός εννοώ) προσπάθησε να γυρίσεις όλη την Κρήτη από τη νότια πλευρά και να μην πατήσεις στο Ηράκλειο και γενικά τη βόρεια ακτή (πλην εξαιρέσεων πχ. Ρέθυμνο, Κνωσσός).
Πχ. Ρέθυμνο, Αγιος Παύλος δύο προτάσεις "βάσης"
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#265544 Ρίξε και λίγο ορεινό Ηράκλειο, είχα γράψει πέρισυ την δικιά μου εκστρατεία

viewtopic.php?f=17&t=1054&p=172310&hilit=%CE%A7%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%AC#p172310

Επίσης, κάντε και κανα κόπο να ψάχνετε λίγο για να κρατιέται και το ΦΟΡΟΥΜΖ σε σειρά :adminpower:

ΓΑΥΡΕ ΣΕ ΨΑΧΝΟΥΜΕ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#265551 Καλη φαση θα το ψαξω.
Ναςς έτσι σκεφτόμαστε κι εμείς (κυρίως νότια) και σίγουρα Ρέθυμνο γιατί δεν το χαμε δει την αλλη φορά.
Και Χανιά θα πάμε σίγουρα απλά πιο στοχευμενα αυτή τη φορά.
Αγ Νικόλαο αξίζει τίποτα?
Ποια μέρη προτείνεις νότια?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#265581 Πωω δεν ήπιες το σμουθινι σου με τη βαλεριάνα σήμερα μου φαίνεται......
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#265589 Την μια απο τις χρονιες που πηγα Κρητη εμεινα στην Αργυρουπολη του Ρεθυμνου τις μισες μερες και στην Μιλατο του νομου Ηρακλειου τις αλλες μισες.
Η Αργυρουπολη ειναι στο κεντρο του νομου και εξασφαλιζει ευκολη προσβαση σε ολα τα καλα μερη, απο χωρα σφακιων, Φραγγοκαστελο, Πλακια, Πρεβελη, Σουγια, μεχρι Τριοπετρα και Αγια Γαληνη.

Η Μιλατος απο την αλλη με βολεψε στο να γυρισω την υπολοιπη απο Αγιο Νικολαο ( αξιζει πολυ) μεχρι κατω Ζακρο ( να πας οπωσδηποτε), Βαι, Ιεραπετρα, μακρυ γυαλο.

Ολα αυτα πριν κανω παιδι και τα χιλιομετρα διναν και περναν :lol:
4 καλοκαιρια σερι απο 3500-5000 χλμ την χρονια, εχω παει στα μισα μερη που θα ηθελα. Ετοιμασου για πολυ οδηγηση.

Θα μπορουσες να σπασεις τις διαμονες σε περισσοτερα κοματια για να μην σας φανε οι δρομοι. Εχε στο νου σου οτι η νοτια Κρητη εχει τις καλυτερες παραλιες και οι περισσοτερες ειναι απο την Αγια Γαληνη μεχρι τερμα ανατολικα .

Πανε χρονια ομως που πηγα τελευταια φορα και δεν μπορω να βοηθησω για καταλυματα.