Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By babakos
#593730 Η Οπελάρα θα τα βρει πολύ σκούρα αν οι ορεσίβιοι βγάλουν τα άρματα μάχης και σε κυνηγάνε επειδή ΚΟΙΤΑΞΕΣ το κορίτσι :lol:

Γενικά προσοχή στους δρόμους εκιά...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#593732 Σιγά μην του στήσουν και μπλόκο με αγροτικά (με spacers) και ακροβολισμένους snipers. :lol:

Με τόσες όμορφες και αλέγκρες κρητικές (και κρητικούς να προσθέσω) νιώθεις υπέροχα. Πέρυσι τέλη ιούλη είχα κατέβει χαλέπα, έφυγε ο κολλητός που με φιλοξένησε, no crete for me φέτος. :(
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#593736 Έχω τα όπλα του συχωρεμένου του παππού σπίτι. Μια Benelli super pose και άλλη μία αγνώστου ταυτότητας με λίγο κουρεμένη κάννη. :shifty: Δε με σκιάζει φοβέρα καμιά! :superman:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#593737
gianik έγραψε:....εκεί στην Ασή Γωνιά δεν αστειεύονται.. :iconcool:

Μιας και μου το θυμισες, απο Αργυρουπολη- Αση γωνια μεσω Καλλικρατη- Ασφενδου υπαρχει δρομος που σε βγαζει στον δρομο για Σφακια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ!

Οταν το περασα το πρωτο κομματι ηταν φρεσκοστρωμενο ασφαλτο αλλα χωρις μπαριερες :lipsealed: :lipsealed: και ανεβαινε στο βουνο με κατι φοβερα γκρεμια και μετα στενευε και στενευε μεχρι που ισα ισα πατουσαν οι ροδες του Saxo που ειχα τοτε στην ασφαλτο. :lipsealed: αφου λεγαμε που στην ευχη θα πηγαιναμε αν ερχοταν κανεις απο απεναντι,αλλα ευτυχως δεν ηρθε! :lol: Οταν βγηκαμε στον κυριο δρομο για Χωρα Σφακιων μας φανηκε autobahn! :lol: :lol:
Σημερα βεβαια μπορει να τον εχουν φτιαξει ολο.

ΥΓ. Φοβερο το online booking της ΑΝΕΚ!
Εβγαλα εισιτηρια για την οικογενεια για Χανια και στα στοιχεια του μικρου ζητουσε αριθμο ταυτοτητας :dizzy: Τα 10χρονα ομως δεν εχουν :s_dunno Εβαλα και εγω "ΔΕΝ ΕΧΕΙ" και το δεχτηκε :yahoo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#593739 Μεσα στην πολη τα ιδια και τα ιδια σχεδον απο μπαρακια.. ενα καινουριο ροκαδικο ανοιξε κοντα στο bra de fres στη γωνια της Μινωος και λενε οτι ειναι καλο, αλλα δεν εχω παει ακομα.

Απο φαγητο, θα προτεινω 2 ταβερνες εκτος πολης που παω συχνα και φευγω παντα ευχαριστημενος. 1. Ειλικρινια στα Κοτσιανα και 2. Καλη Καρδια στα Αφρατα

Μεσα στην πολη πολυ νοστιμα μαγειρευτα και απιστευτη χοιρινη στο Κατσαρολακι στην Κισσαμου.

Μεζεδακια/τσικουδια 1. Τα Βαρανακια στον Αη Γιαννη για οριτζιναλ χανιωτοκατασταση παρεα με την εργατια 2. Το Διαχρονικο στο Κουμ Καπι, πολυ καλοι μεζεδες/κρασι/τσικουδια/μακαροναδα/πιτσα, ακριβως διπλα απο τον Ασωτο το οποιο συνηστω να αοφευχθει. 3. Ο Περπερας διπλα απο το Σουξου Μουξου πισω απο τα Νεωρια για πολυ αλτερνατιβ καταστασεις.

Ισως να αξιζε ενα βραδακι αραλικι σε καποια καντινα στους Αγιους Αποστολους η στον Αγιο Ονουφριο οπου παιζουν καλαμακια και ποικιλιες για φαγητο.

Απο παραλιες, οσες ειναι κοντα στην πολη, ολες τις σιχαινομαι..

.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#593746 Ωραίος!

Από παραλίες θα τους πάω σίγουρα Μπάλο, Ελαφονήσι και αναλόγως τους αέρηδες ίσως και Φαλάσαρνα, Σεϊταν. Μπάλο θα συνδυάσω με φαγητό στη Γραμπούσα. Για τσικουδιές και μεζεδάκια θα τους πάω σε κάνα καφενείο στις Βουκολιές ή στον Ταυρωνίτη που είναι κοντά στο σπίτι για εντελώς original καταστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#593755
Νίκος Παππάς έγραψε:
gianik έγραψε:....εκεί στην Ασή Γωνιά δεν αστειεύονται.. :iconcool:

Μιας και μου το θυμισες, απο Αργυρουπολη- Αση γωνια μεσω Καλλικρατη- Ασφενδου υπαρχει δρομος που σε βγαζει στον δρομο για Σφακια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ!


Προσυπογράφω. Μου είχε κάνει κλικ κ μένα το σημείο.

Ασή Γωνιά προς Καλλικράτη
Εικόνα

Πλησίον Καλλικράτη
Εικόνα

Καλλικράτης Άσφενδος
Εικόνα

Ασφενδος προς Ίμπρο
Εικόνα

Εικόνα

:inlove:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#593758
Deleted User 1 έγραψε:Ωραίος!

Από παραλίες θα τους πάω σίγουρα Μπάλο, Ελαφονήσι και αναλόγως τους αέρηδες ίσως και Φαλάσαρνα, Σεϊταν. Μπάλο θα συνδυάσω με φαγητό στη Γραμπούσα. Για τσικουδιές και μεζεδάκια θα τους πάω σε κάνα καφενείο στις Βουκολιές ή στον Ταυρωνίτη που είναι κοντά στο σπίτι για εντελώς original καταστάσεις.
Αν μενεις κοντα στον Ταυρωνιτη, νομιζω την Ειλικρινια στα Κοτσιανα δεν πρεπει να τη χασετε με τιποτα.. περα απο παραδοσιακα πιατα εγω αρωσταινω με τα απιστευτα καπνιστα κρεατικα που εχει.. αν πατε για κρεας, παρτε την ποικιλια που εχει, αρκει για 2+2 γυναικες.

Φαλασαρνα δεν θα τα παρελειπα με τιποτα, ειδικα πανω στη βορεια πλευρα κατω απο το orange blue. Οπωσδηποτε μια μερα χωρις αερα, ειναι κριμ οφ δε κροπ.

Αν κατεβετε μεχρι ελαφονησι, δε θελω να φανταστω ποσο κοσμο θα συναντησετε. Ισως αξιζει Ελαφονησι βολτα αλλα Κεδροδασσος μπανιο.

Ο Μυλος στο Κολυμπαρι κανει πολυ ωραιες πιτσες αφου μενετε κοντα και το Κανεβα ειναι καλο για σουβλατζηδικο, κυριως για καλαμακια και οχι γυρο.

Για πιο γκλαμουρους καταστασεις με φαγητο/ποτο/κοκτειλ/μεγαλη ποικιλια μπυρας παιζει το bossa nova κοντα στον Πλατανια που ολοι το εχουν ακουσει αλλα κανεις δεν εχει παει. Ισως το ξερεις, φερνει εναν αερα Αθηνας ομως.

.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#593761 Αναδημοσιεύω το κατεβατό μου από την περυσινή κάθοδο, αν και δεν έχει χρήσιμες πληροφορίες (το μπάτζετ μου ήταν στενό και οι επιλογές κάπως κοντρολαρισμένες).

diplomat έγραψε:Eπειδή η καταδρομική τσι κρήτη είχε τρέηλερ κάρφωμα από αναπάντεχη κατάβαση του αυλακίου, η οποία είναι προγραμματισμένη για το ερχόμενο σκ, γράφεται τώρα ένα υπερσύντομο ρεζουμέ του δεύτερου αγαπημένου προορισμού στην χώρα των ελ (τα πρωτεία ανήκουν δικαιωματικά στα κυκλαδονήσια :rtfm:). Φωτορεπορτάζ δεν εσωκλείεται, ίίίσως στο μέλλον. :whistlink:

Ξεκίνημα για δύο μαντράχαλους, ακα δίπλωματ και κολλητό κομπλαρισμένοι με άδεια από γυναίκες και δουλειά, στις 29 του μηνού εκ αγαπημένου πειραιώς, με άφιξη στις 6.20 στο λιμάνι των χανίων, όπου και μας παρέλαβε ο τρίτος μαντράχαλος (ακα έτερος κολλητός) με σαμουράϊ (ακα ένα από τα καλύτερα νησοδιακοποτουτούνια). Με το καλημέρα μικρή βόλτα στο φάρο, καφεδάκι, γκρίνια για πιασιματάκια ελλείψει καμπίνας (πισωγυρίσματα ρε φούστη :( ), ενοικίαση σκουτερακίου 125cc για μικρομετακινήσεις καθότι ο οικοδεσπότης ήτο απασχολημένος τα πρωϊνά, και εγκατάσταση στο σπίτι στη χαλέπα, η οποία μας διαφημίστηκε ως "κολωνάκι των χανίων". Σουρ.

Πρώτο μεσημέρι λοιπόν, εξόρμηση στον πλατανιά με μικρό πέρασμα από αγία μαρίνα, καθότι υπήρξαν κάποιοι φίλοι του κολλητού όπου έπρεπε να χαιρετηθούν, και κατάληξη στο νερόμυλο, γνωστός για την πισίνα και το άφθονο οφθαλμόλουτρό του. Για να μην τα πολυλογώ, κάθε πρωϊ/μεσημέρι, όπου ο τρίτος της παρέας ήταν απασχολημένος, τα 2/3 έσκαγαν μυτούλα στην πισίνα για πρωϊνό καφεδάκι/κοκτεηλάκι. Αυτό που μας κέρδισε ήταν το πραγματικά άψογο σέρβις των παιδιών στο μαγαζί, όπου μόστραραν δύο μαντράχαλους σε θέσεις φιλέτα, ενώ είχαν τόσο φιλική διάθεση που έδιναν την εντύπωση ότι, εάν καθόμασταν παραπάνω από τέσσερις μέρες, θα είχαμε γνωρίσει τα μισά χανιά. :iconcool:
Η πρώτη μέρα ολοκληρώνεται με χαλαρό πρώτο βραδινό ποτάκι στο μπαράκι, με λίγο γυρισματάκι στα πέριξ του παλιού λιμανιού.

Δεύτερο μεσημέρι/απόγευμα, αφού προηγήθηκε ένα γεμάτο τετραωράκι στο νερόμυλο (see above for details), εξόρμηση με όλα τα μέρη της παρέας και το σαμούρι για τα φαλάσσαρνα. Τί να πείς για αυτό το μέρος, όποιος έχει πάει, ξέρει, όποιος δεν έχει πάει, το βάζει αμέσως στους προορισμούς. Φανταστικά νερά, ωραίος κόσμος, καλή διάθεση. Επιστροφή στη βάση (χαλέπα), μπανιάρισμα, λουστράρισμα, και έξοδος, αρχικά στη συναγωγή και, εν συνεχεία, στο μύλο στον πλατανιά, το νυχτερινό μαγαζί του νερόμυλου όπου είχε ωραιότατη βραδιά με παρτάκι. Εξαιρετικά στημένο μαγαζί, ηχειάρες, τρομερή χωροταξική τοποθέτηση, μουσικάρες :s_music και, πάνω απ' όλα, καλή διάθεση, σχεδόν όλοι οι θαμώνες έδωσαν ρέστα. :s_howdy

Τρίτο μεσημέρι/απόγευμα, κατόπιν νερόμυλου πάντα, εξόρμηση στο σεϊτάν, ή σεϊτάν λιμάνια, όπου πάλι απολαύσαμε τη φυσική ομορφιά, αφού βέβαια φάγαμε μια ψιλοταλαίπα κατεβαίνοντας με δίχαλα, αφού δεν ακούσαμε οι μαλάκες τα παιδιά στο νερόμυλο που μας είπαν να βάλουμε παπούτσια, αλλά το τσουρούκι τον οικοδεσπότη μας, ο οποίος, το ίδιο βράδυ μας πάτησε μια ντρίμπλα της τελευταίας στιγμής, οδηγώντας μας σε ένα χωριό (δεν θυμάμαι όνομα αυτή τη στιγμή) περίπου 30' έξω από τα χανιά, όπου και έλαβε χώρα ένα κρητικό πανηγύρι. Να μην λέω |λογοκρισία|, δεν ενθουσιαστήκαμε, αλλά χαλάλι γιατί ακούσαμε ωραίες μουσικές/εκτελέσεις.

Τελευταία μέρα, και από νωρίς το πρωϊ εξόρμηση στο ελαφονήσι, όπου πάλι περάσαμε ωραιότατα, με μία στάση για τελευταίο μπανάκι στο κεδρόδασος, όπου είχαμε και μία αρκετά αποτυχημένη προσπάθεια γυμνισμού ενός εκ των κολλητών. :s_hang
Επιστροφή λοιπόν χαλέπα, τελευταίο ρετουσάρισμα/μασαμπούκιασμα και βουρ για λιμάνι, γύρω στα 5' προτού σαλπάρει ο βενιζέλος με προορισμό τον πειραιά (του οποίου το λιμάνι είναι βαθύ).

Αυτά τα ολίγα. Η κρήτη (και ειδικότερα τα χανιά) παραμένει μέσα στην καρδιά μας. Τί κι αν έχω πάει καμιά δεκαριά φορές. Θέλω κι άλλο.

:inlove: :inlove: :inlove:

Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#593763 @ JimClark, ουτε ο Στεφανος ο Ψημενος που εγραψε τον οδηγο για την Ανεξερευνητη Κρητη θα ηταν τοσο γρηγορος στο να βρει φωτογραφιες :thumbsup:

Απειρο το RESPECT!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#593810 Θα κατέβουμε Παλαιόχωρα... Αύγουστο. Μπορούμε από εκεί να πάμε Φραγκοκάστελλο?? Με λογικό δρόμο?. Και δέχομαι προτάσεις για τσίπουρα.. για την συμβία μου αφού εγώ δεν .... με το αλκοόλ.

.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#593811
Νίκος Παππάς έγραψε:@ JimClark, ουτε ο Στεφανος ο Ψημενος που εγραψε τον οδηγο για την Ανεξερευνητη Κρητη θα ηταν τοσο γρηγορος στο να βρει φωτογραφιες :thumbsup:

Απειρο το RESPECT!


:lol:

(Είναι χρόνια τώρα οι φώτο ανεβασμένες στο Earth)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#593817
JimClark έγραψε:
Ασή Γωνιά προς Καλλικράτη
Εικόνα


Μήπως να πάρω Σούφρα τελικα? :hmmm: