Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#802476 Έχω ένα επαγγελματικό ταξίδι τον Φεβρουάριο στην Ιταλία. Θα είμαι 3 μέρες Μιλάνο, οπότε παρότι έχω υπόψη πως τα τρένα τους είναι πολύ γρήγορα και συχνά, έλεγα να νοικιάσω αυτοκίνητο για να δω και λίγο πιο έξω τα μέρη από το καθαρά τουριστικό φάσμα. Θα το προτείνατε? Ως προς την ενοικίαση υπάρχει κάποια εταιρεία που θα προτείνατε και κάτι που θα πρέπει να προσέχω ? (π.χ. τυχόν υποχρεωτικές αλυσίδες κατά την ενοικίαση or something?)

Επίσης υπάρχει κάτι σαν δακτύλιος στο ΜΙλάνο ή Κυκλοφορώ ελεύθερα? Γενικά νοικιάζω πρώτη φορά στο εξωτερικό, οπότε μου φαίνονται όλα αγχωτικά :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#802481 Αυτό που έχει το Μιλάνο επίσης, είναι τηλεδιόδια χωρίς πομποδέκτη μόνον με ANPR κάμερες. Οπότε προσοχή στις πινακίδες, αν περάσεις από εκεί, πρέπει μετά να μπεις στην σελίδα online και να πληρώσεις με κάρτα, και πρέπει να το κάνεις εντός 2 ημερών από την διέλευση. Αν δεν το κάνεις, είναι διπλό το πρόστιμο. Αν το αφήσεις να το κάνει το γραφείο ενοικίασης, θα πληρώσεις και διπλή τιμή και κάποιο fee για την διεκπεραίωση.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#802489 Στο κέντρο του Μιλάνου υπάρχουν περιοχές οπου η διέλευση επιτρέπεται μόνο για οσους εχουν άδεια (μονιμοι κατοικοι, ταξί, οχηματα τροφοδοσίας κλπ). Εχε το νου σου γιατι ελέγχονται απο κάμερες και σου ερχεται το πρόστιμο σπίτι. Υπάρχει σήμανση βέβαια, αλλά δεν ειναι σιγουρο οτι θα την προσέξεις μεσα στο χαμο, επίσης τα "λογάκια" ειναι μονο στα Ιταλικά. Νομίζω ειναι κυκλικη με κόκκινο στεφάνι και μεσα λευκη.

Επίσης να υπολογίζεις οτι το Μιλάνο εχει τρομερή κίνηση γυρω γυρω απο την πόλη κατά τις εργάσιμες μερες
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#802502 Αν δεν έχεις κατάλυμα με εξασφαλισμένη θέση στάθμευσης που να σε δηλώσουν οτι θα μπεις στο δαχτύλιο, μην διανοηθεις να μπεις, ειδικά αν εχεις ενοικιαζόμενο. Θα σου ρθει η λυπητερή και θα κλαις.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#802561 Αντε ρε υπερβολες. Ουτε εγω ξερω, κι εχω κινηθει με ενοικιαζομενο σε ολη την ιταλια χωρις να φαω κληση. Παρε κει περα ενα 500αρακι το οριτζιναλε να ανεμιζει το μαντηλι
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#806259 Χάγη Βιέννη εξπρές , οικογενειακώς

Μέχρι νυρεμβεργη χάλια πυκνή κίνηση 3 στα 4 αμάξια ολλανδικά με Thule πάνε Άλπεις για ski ακολουθεί σχολική αργία εβδομαδιαία . Χάσαμε ένα 45λεπτο έξω από Düsseldorf με μια τέραστια ουρά , 20 χλμ απόσταση τη βγάλαμε με Δευτέρα …..

Μετά που εμείς στρίψαμε προς Passau για Βιέννη όλα καλά

Μας πήγε συνολικά κάτι λιγότερο 13 ώρες including μισή ώρα μια μοναδική στάση σε Μακ γιατί έπεσε πείνα και αρκετές καταδρομικες ανακουφίσεις

Κάθε δίωρο σχεδόν στάση για νούμερο 1 … αστα διαλα πια…. Έτοιμος για ηλεκτρικό είμαι

Σχεδόν μηδέν γκρίνια πάντως , βοήθησε πολύ αυτό , παλικάρια οι επιβάτες

Σε μια εβδομάδα επανάληψη αντιστρόφως


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#822293 Ενδεχομένως αύριο θα κλείσουμε μία εβδομάδα διακοπών στη Μάλαγα... η οποία θα συνδυαστεί με road trip. Σκεφτόμαστε για μέσω Βαλκανίων στο πήγαινε και με πλοίο από Ιταλία στην επιστροφή.

Με ένα draft σχεδιασμό επτά διανυκτερεύσεις για να φτάσουμε Μάλαγα και τέσσερις (ή πέντε) για να φτάσουμε Ανκόνα. Καμιά πρόταση-ιδέα χωρίς να ξεφύγουμε σε χιλιόμετρο-μέρες;

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By racefun1971
#822302 Σχεδόν το ίδιο το έκανα τον Σεπτέμβριο. Εμείς πήγαμε από Σερβία Σλοβενία Ιταλία. Επιστροφή από Δαλματικές. Η μόνη αλλαγή που μπορείς να κάνεις είναι αυτή, αν δεν θέλεις καράβι. Μέχρι Βελιγράδι μη σου πω και μέχρι να μπεις Ιταλία είναι λίγο βαρετό. Γνώμη μου πάντως μην ξανοίγεσαι πολύ Νότια Ισπανία εκτός και έχεις πολλές μέρες. Εμείς το κάναμε 15 μέρες και περίπου 10.500 χλμ. Από τότε έκανα ακόμη ένα Αθήνα Λονδίνο και μια Ελβετία το Πάσχα. Για φέτος έλεγα για Ασία αλλά μάλλον θα πάμε Ιταλία Αμάλφι Ποσιτάνο Νάπολη. Σκέψου το και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#822324
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό που έχει το Μιλάνο επίσης, είναι τηλεδιόδια χωρίς πομποδέκτη μόνον με ANPR κάμερες. Οπότε προσοχή στις πινακίδες, αν περάσεις από εκεί, πρέπει μετά να μπεις στην σελίδα online και να πληρώσεις με κάρτα, και πρέπει να το κάνεις εντός 2 ημερών από την διέλευση. Αν δεν το κάνεις, είναι διπλό το πρόστιμο. Αν το αφήσεις να το κάνει το γραφείο ενοικίασης, θα πληρώσεις και διπλή τιμή και κάποιο fee για την διεκπεραίωση.


Aυτα που ειναι? Σκεφτομαι να παω στο Μιλανο μια βολτα αλλα μαλλον δεν αξιζει να βαλω το αμαξι στο κεντρο. Να το παρκαρω καπου με ασφαλεια μακρια και να παρω ενα τραινο?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#822340
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό που έχει το Μιλάνο επίσης, είναι τηλεδιόδια χωρίς πομποδέκτη μόνον με ANPR κάμερες. Οπότε προσοχή στις πινακίδες, αν περάσεις από εκεί, πρέπει μετά να μπεις στην σελίδα online και να πληρώσεις με κάρτα, και πρέπει να το κάνεις εντός 2 ημερών από την διέλευση. Αν δεν το κάνεις, είναι διπλό το πρόστιμο. Αν το αφήσεις να το κάνει το γραφείο ενοικίασης, θα πληρώσεις και διπλή τιμή και κάποιο fee για την διεκπεραίωση.


Aυτα που ειναι? Σκεφτομαι να παω στο Μιλανο μια βολτα αλλα μαλλον δεν αξιζει να βαλω το αμαξι στο κεντρο. Να το παρκαρω καπου με ασφαλεια μακρια και να παρω ενα τραινο?

https://apl.pedemontana.com/en_US/scopri-il-free-flow
Δεν είναι κάτι περίεργο πάντως, αν περάσεις κάποιο free flow gantry, διαβάζει την πινακίδα σου και περιμένει να πληρώσεις εντός 2 ημερών, αλλιώς έχει πρόστιμο (το διπλάσιο μετά τις 2 ημέρες και μετά νομίζω πολλαπλασιάζεται ξανά).
Απλώς κάνεις login στην σελίδα τους και πληρώνεις με κάρτα (debit ή credit).
Άβαταρ μέλους
By 224v
#822344 Και στο Dubai αυτό, έρχεται μήνυμα στο κινητό σου και πληρώνεις μέσω εφαρμογής αυτό από το 2009...

.