Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#709371 Τα μαγαζιά ανοίξανε εδώ 19μαιου έπειτα από 6 μήνες total Κλεισούρας
Δεν πήγαινα και πουθενά έτσι και αλλιώς από όταν άρχισε ο κοβιντ άρα λέμε πάνω από 15μηνο…. Νιώθω σε να βγαίνουμε απο το πυρηνικό καταφύγιο να δούμε τι υπάρχει εκεί έξω

Καλη τύχη και πες μας και μας τι βρήκες :-)

Υπόψην για να πας να κάτσεις σε εστιατόριο θέλει πιστοποιητικό εμβολιασμού 21 μέρες πριν, ότι αρρωστήσεις μέσα στους προηγούμενους 6 η 9 μήνες , η τεστ το πολύ 2 ημερών
Ένα από τα τρία
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#709393 Με τεστ θα ειμαι, εμβολιο εχω μια δοση ΑΖ τελος Ιουλιου :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#709411 Με μια δόση δεν έχεις εμβόλιο πρακτικά.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#709974 Το Groß Klöckner αν το έγραψα σωστά πληρώνεις 37,5€ για να ανεβεις με το αμάξι;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#709980
Thomas_C200K έγραψε:Το Groß Klöckner αν το έγραψα σωστά πληρώνεις 37,5€ για να ανεβεις με το αμάξι;


ναι καπου εκει
off season ισως ειναι λιγο φτηνοτερο
τσεκαρε αν ειναι ανοικτα πανω απο τα χιονια ;-)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#721761 μικτό θεμα, αλλα το βαζω εδω μιας και ειναι ταξίδι απο αυστρια

Βρεθήκαμε για λίγες ημέρες Βενετία .
Απόφαση τελευταίας στιγμής με βάση το φόρτο εργασίας στη δουλειά (δύσκολο καλοκαίρι για άδειες φέτος) και τον καιρό η οποια φάση είχε και τα θετικά της ομως καθως βρήκαμε εξαιρετικό last minute deal στο booking.com .
Κατέβασμα απο τη συντομοτερη οδο χωρις σταση Vienna > Klagenfurt >Udine > Venezia , λιγο συγκινητικο καθως ηταν η ακριβως αντιστροφη διαδρομη που ειχα κανει πριν αρκετα χρόνια οταν εφερα για πρωτη φορα το αμαξι μονιμα Βιέννη απο Πατρα-Βενετια….

Αντιμετώπισα ενα πρόβλημα με το παρκάρισμα καθως στην εισοδο φαινότανε ολα τα πάρκινγκ κοκκινα και κατι αστυνομικοί μας εστελαν εξω στο Mestre… ξεφορτωσα οικογενεια Piazzale Roma , το διαμέρισμα ηταν 8-10 λεπτα περπατημα απο εκει, και αμοληθηκα με υπομονη να βρω παρκινγκ… τελικα καπως τρυπωσα και καταφερα να φτασω στο Tronchetto που ηταν και ο στοχος μου και βρηκα θεση μαλιστα σκεπαστη 3ο οροφο… αυτο ειναι το καλυτερο παρκινγκ για οποιον παει , εχει τον πιο πολυ χωρο, και τις καλυτερες τιμες (μονο 22ευρω το 24ωρο) . Επιστροφη στην πολη με τα ποδια , εχει και καραβακια αλλα 25 λεπτα περπατημα σε νεο μερος, αποκλειεται να το εχανα .
Το διαμέρισμα απεξω φαινοταν παρατημένο οπως τα περισσοτερα σπιτια μεσα στην Βενετια αλλα μεσα ηταν ανακαινισμενο και εξαιρετικα ανετο με ολες τις ανεσεις . Η περιοχη δε εξαιρετικη με προσβαση με τα ποδια σε παρα πολλα σημεια ενδιαφεροντος
(το σημειο εδω: Campiello S. Simeone Grande, 927, 30135 Venezia VE, Italien)Εικόνα


Αν και καλοκαιρι μετα τον 15γουστο απο κόσμο ηταν καλα, οχι ο πανικός που φοβόμουν. Ειδικα πρωί και αργά το απόγευμα που είχανε φύγει οι ημερήσιοι επισκέπτες άδειαζε αρκετά το μέρος και μπορούσες να εξερευνήσεις με την ησυχία σου , να παρατηρήσεις τους ντοπιους και τις συνηθειες .
Ειδα αυτη τη φορα πράγματα που στην γρήγορη επισκεψη μου προ 20ετίας δεν ειχα προσέξει… οχι μόνο την τουριστική πλευρά αλλα και πιο καθημερινές καταστάσεις… ειναι πολυ ενδιαφέρον πως εχουν προσαρμόσει τη ζωη τους στα καναλια…. Πχ απο το πως μαζευουν τα σκουπιδια με ειδικα βαρκακια και γερανούς…
Εικόνα

ειδα φάση που εφτασε πλήρωμα με πλωτό ασθενοφόρο να μαζεψει εναν παππου απο το σπιτι του.. αντε να βαλουν φοριο σε αυτα τα σπιτι αμε τις σκαλες…. Ειδα δυο κυριους με φουλ μαυρα κοστούμια να οδηγουν το βαρκακι με ηρεμια σιγα σιγα και πισο φέρετρο κατοίκου να κανει την τελευταία βόλτα…. Και διάφορες άλλες καημερινες καταστάσεις .
Εννοείτε λιώσαμε στο περπάτημα παντού, πήρα και μερικες φορες τα θαλάσσια ταξί για τα μακρυνα πχ την ανατολικη μυτουλα Σαντ’Ελενα (οπου εχει και τη biennale , στην οποια φαγαμε μιση μερα και ειχε πολυ ενδιαφερον ) ..
Εικόνα

btw πολυ ωραια γωνια το παρκο εκει γυρω τελιως αλλη ατμοσφαιρα καμια σχεση με τουρισμο , ειχε και ενα ταβερνάκι με κατι παπουδες ντόπιους παιξαν κατι μπυρες και μεζέδες θαύμα.,…
Τα τουριστικά δεν τα αναφέρω λιγο πολύ ειναι γνωστα και όμορφα σίγουρα…
Εικόνα
εμας μας αρεσε πιο πολυ η ατελειωση ποικιλια σε τρατοριες, καφε, ποτά κτλ… δεν σταματάγαμε το μασούλημα δηλαδη … Εικόνα
espresso capuccino αααχχχ… επισης η τραγική σύγκριση της ζωης στην Ιταλια (οπως και στην Ελλαδα δηλαδη) σε σχεση με τη Βιεννη αλλα και γενικοτερα Αυστρία/Γερμανία … τι να πω δηλαδη το ομορφο ακουσμα της γλώσσας, οι ανθρωποι, το φαγητο κτλ… με βάση την προσωπική γνώση πλεον της ζωης στα γερμανόφωνα, ειναι για λύπηση συγκριτικά...

Η επιστροφή ελεγε Cortina αλλα ο καιρος δεν επέτρεψε … τραγικό μποτιλιάρισμα χιλιομέτρων στο κατεβασμα στην Ε70 απο την απέναντι… απιστευτη ουρα και απελπισια υποθέτω .
Ανταυτου καναμε μια παρακαμψη στη FaakerSee , μια πολυ ησυχη λιμνουλα με αρκετη αναπτυξη … αλλα εχει την κλασσική αποστείρωση ολα ειναι τοσο τακτοποημενα καθαρα και privat που δεν εχεις που να πατησεις
(τουλαχιστον dronαρα ανεμποδιστα )
Εικόνα
Εικόνα

Επιστροφή απο Klagenfurt>Leoben>Wien μια εναλλακτική διαδρομη που εχω βρει η οποια ειναι εξαιρετική οδηγικά χωρις στιγμη βαρεμαρας , συν το ιταλικο εστιατοριο SanMarko στο Bruck στο οποιο παμε καθε φορα που περναμε απο εκει και σαρωνουμε …
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#721783 Εν τω μεταξύ στη λίμνη αυτή κάνουν και μια ετήσια συγκέντρωση οι χαρλεαδες αν δεν κάνω λάθος. Πώς την παλεύουν ή το βλέπουν εντελώς εμπορικά;;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#721931
KiloMeater έγραψε:μικτό θεμα, αλλα το βαζω εδω μιας και ειναι ταξίδι απο αυστρια


Ρε συ κανείς δεν θα το δει εδώ ειδικά μετά από καιρό αν ψάχνει για Βενετία, θα κοιτάει στο τοπικό της Βενετίας. Τι σημασία έχει από πού ξεκίνησες; Κάνε μια καλή και κάνε ένα κόπι παστέ τα σχετικά εκεί, ή έστω μια αναφορά. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747089 kilo ετοιμάσου.
Ερχόμαστε το επόμενο ΠΣΚ :superman:

Πώς είναι τα πράγματα τώρα; Διάβασα ότι οι τρις εμβολιασμένοι δεν χρειάζονται test πλέον για την είσοδο.
Άβαταρ μέλους
By fot
#747671
Dimitris_P έγραψε:kilo ετοιμάσου.
Ερχόμαστε το επόμενο ΠΣΚ :superman:

Πώς είναι τα πράγματα τώρα; Διάβασα ότι οι τρις εμβολιασμένοι δεν χρειάζονται test πλέον για την είσοδο.


Και εγώ κατα κει θα βρίσκομαι... για την είσοδο πίσω ελλάδα τι παίζει;

Επίσης, Κίλο, πως ειναι η κατασταση με χιονια κτλ; θα παιζει νοικιαρικο και χαλστατ αυτη την φορά.. μόνο, χωρις βιεννη..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747746 Ελλάδα θέλει οπωσδήποτε τεστ. Για ενοικίαση το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά βγαίνει ακριβά για 2 μέρες, 200+ με πλήρη ασφάλεια
Άβαταρ μέλους
By fot
#747786 δεν έχω κλείσει ακόμα αλλά η αλήθεια είναι και εμένα περίπου 350 Ε θα κοστίζει για 3 μέρες, με sixt.
Επιστευόμαστε άλλες όχι και τοσο γνωστές εταιρίες ή θα τρέχουμε;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#747996
Dimitris_P έγραψε:Ελλάδα θέλει οπωσδήποτε τεστ. Για ενοικίαση το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά βγαίνει ακριβά για 2 μέρες, 200+ με πλήρη ασφάλεια

rentalcars.com ?