Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By drdino
#420505
junior gt έγραψε:τραινακι


Kinky
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#421790 Μόλις γύρισα και γω από Κύθνο.
Γενικά τα νησιά τα βαριέμαι. Ίσως να φταίει το γεγονός οτι τόσα χρόνια έχω μάθει να τσιμπάω το αμάξι και σε μιάμιση ωρίτσα να μαι στο χωριό μου οπότε δεν βρίσκω ιδιαίτερη χαρα να ταλαιπωρούμαι ψάχνοντας ξενοδοχεία, δρομολόγια και ατέλειωτη αναμονη μέσα σε πλοία. Ίσως πάλι να είμαι 25 χρόνων με μυαλό 80χρονου!
Γενικά φέτος ξεκινήσαμε να κλείσουμε για Νάξο και κάτι τα απλησίαστα οικονομικα ακτοπλοϊκά και διαμονή, καταλήξαμε Κύθνο. Η :inlove: είχε ξαναπάει πολλές φορές γιατί δούλευε ο πατέρας της εκεί οπότε δεν είχα το άγχος του να διαλέξω, να ψάξω κλπ.
Επιτέλους μετά από καιρό μπορώ να πω ότι ξεκουράστηκα και εξερεύνησα με την ησυχία μου και μπορώ να πω ότι μ άρεσε. Έχει καταγωγή και η ασκούμενη από κει οπότε δεν είχα θέμα.
Μείναμε Μέριχα σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο το οποίο ήταν πολύ καλό αλλά έπρεπε να ανέβω τόσες πολλές σκάλες που με ξενερωνε. Ωστόσο ήταν καθαρό και με υπέροχη θεα!
Εικόνα
Εικόνα

Στο Μεριχα φάγαμε σε Όστρια, Αράπη και Βεγγερα. Όλα καλα, μόνο τα φαγητά του Αράπη είναι κάπως βαριά.
Το βράδυ για ποτό Ammos και Remezzo. Έρχονται και πάπιες για συντροφιά!

Παραλίες πήγαμε σε Επισκοπή, Μαρτινακια, Απόκρουση Κολώνα και σε μια στην Καναλα που δεν θυμάμαι. Κολώνα μ άρεσε πάρα πολύ.

Στην Κολώνα πήγαμε μια φορά μ αμάξι και άλλη μια με πλοίο. Χωματοδρομος βάτος σχετικά. Με το Φιέστα κι πήγαινα σχετικά ανετα αλλά θα το θελα το Κασκαι.

Χώρα δεν κατσαμε πουθενά για φαγητό. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΒΑΦΛΑ το ιτερ Ντελ γκουστο. Βασικά όπου κατσαμεγια γλυκό κρέπες και βάφλες ήταν πολύ καλές, αλλά στο προαναφερθέν έφαγα την καλυτερη ακόμα κι από μαγαζιά στην Αθήνα. Ποτό κάτσαμε Αποκάλυψη και Πανωχωρι. Ενοχλητικό ότι και τα τρία μπαρακια που είναι εκει, βαζαν δυνατά τη μουσική και έτσι στο τέλος σου σπαγαν τα νεύρα.
Το νησί έχει 4 ταξί μόνο. 2 E class, και 2 Octavies!
Atm Εθνικής Τράπεζας δεν υπάρχει. Μόνο σ ένα πρακτορείο στο Μεριχα σηκώνεις λεφτά από ε.τ.ε με προμήθεια 3€ . Στη χώρα έχει ατμ η Πειραιώς και στο Μέριχα κατάστημα ή Alpha bank.
Βενζινάδικο η Ελιν στο Μέριχα, 1.44, στη χώρα 1.75€/λτ!!!

Κάτι άλλο δε θυμάμαι να αναφέρω. Ααααα όχι θυμήθηκα! Σήμερα έσκασαν μύτη στο νησι για έλεγχο για αποδείξεις κλπ. Αν και στην αρχή πίστευα ότι δεν θα μ αρέσει και θα βαριομουνα διαψεύστηκα σε τέτοιο βαθμό που θα ξαναπήγαινα άνετα.


< Note >
Άβαταρ μέλους
By skous
#421795 Αξίζει πάντως να πάει κανεις και σε άλλες παραλίες που δεν φαίνονται και τόοσο προσβάσιμες (αλλά είναι!) π.χ. Σκύλου ή ο Άγιος τάδε (δεν θυμάμαι!) που είναι πιο πέρα από τα Λουτρά.


< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#421847 Εγώ πέρασα μια εβδομάδα από Νάξο. Όλα πολύ ωραία για οικογενειακές διακοπές μπορώ να πω. Ήσυχα, μπάνιο *2 φορές τη μέρα (τρελάθηκαν τα πιτσιρίκια) κλπ.
Έμεινα Αγ.άννα (πολύ καλή τιμή και δωμάτιο), όπου μαζί με Αγ.Προκόπη θεωρώ τα καλύτερα μέρη να μείνεις σε τέτοια φάση. Κρυστάλλινη θάλασσα και κάτω από 1' να φτάσεις ποδαράτο (βοηθάει όταν έχεις άπειρο κουβάλημα σε παιχνίδια).

Φαγητό δεν ξετρελάθηκα. Απαίσια (φαγητό λέω) σε Απείρανθο (πιο άθλια δεν γίνονταν πιστεύω). Πολύ ωραία και φρέσκα θαλασσινά (και σε καλή τιμή) στη Μουτσούνα (αλλά πολύ ώρα στο αμάξι).
Τα καλύτερα είχα ακούσει για την Αξιώτισσα (ταβέρνα, η οποία αν θυμάστε είχε βάλει κάποιος τη φωτό με το κειμενάκι σχετικά με τους φόρους κλπ). Το φαγητό ήταν στην καλύτερη μέτριο, δυστυχώς. Επίσης απόδειξη μου έφεραν με την 3η παράκληση. Κατά τ'αλλα οι κακοί πολιτικοί κλπ. :whistlink:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#421971 Εμείς πέρσι είχαμε μείνει στη Πλάκα. Απίστευτα ήταν. Και φέτος ήθελα να πάμε αλλά οι γυναίκες είχαν άλλη άποψη.

Εννοείται δε τρως Απειρανθο.

Εμείς φάγαμε σε δύο χωριά που δε θυμάμαι καν. Ειδικά στο ένα το κρέας ακόμα το θυμάμαι.

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#422082 Απείρανθο στο Λευτέρη δεν ήταν άσχημα.
Το καλύτερο κρέας βεβαία το έφαγα στους Τρίποδες.Για μαγειρευτά είχε ωραία στη Γαλήνη, ενω και στη Χώρα ο Δημήτρης ήταν πολύ καλός.
Το μεξικάνικο στη Πλάκα αξιοπρεπές.
Πολύ ωραίες παραλίες στη Νάξο. Εγώ έμενα Αγ.Αννα.
1η εβδομάδα Ιουλίου που πήγα είχε αρκετό κόσμο ,αλλα τωρα που είναι κάτι φίλοι μου λένε οτι είναι ψιλοτραγική η κατάσταση από το κόσμο... :hmmm:
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#422105 Εγώ θα πω που είμαι με 2 λέξεις στα όρια του θρύλου: Κάμπινγκ Ποσείδι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#422110 Θρύλος είναι να πας 1-8 Ιουλίου, που είναι σαν στρατόπεδο συγκέντρωσης (εκτός και αν άλλαξαν τα πράγματα τώρα), τώρα είναι πολύ ωραία και χαλαρά
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#422122 Απο οσα ξέρω ο Corto θα ειναι στα σπίτια και οχι μέσα στο χαμό. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#422129 Σκηνούλα. ΟΚ σκηνάρα, αλλά σκηνή πάντως.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#422131 Focusman την επόμενη φορά να μείνεις Κανάλα 20 μέτρα από τη θάλασσα, να πας για μπάνιο δίπλα στους Αντώνηδες καθώς και Σκύλου-Γαιδουρόμαντρα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#422158
Corto Maltese έγραψε:Εγώ θα πω που είμαι με 2 λέξεις στα όρια του θρύλου: Κάμπινγκ Ποσείδι. :iconcool:
Υποκλίνομαι ταπεινά....

< >