Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#686140 Βαλτα, δε θα ξυνεις γονατο ετσι κι αλλιως.
Μιλωντας για εντος πολης αλλωστε, ο,τι και να βαλεις, αν δεν ζεσταθει, θα γλιστραει.

Το εκτος πολης να κοιτας.
Η ασφαλτος γυαλι, δεν κρινει κανενος ελαστικου τις ικανοτητες!!!
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#686147
bebes έγραψε:Για το V-strom 650 τι λάστιχο προτεινετε;
Με ενδιαφερουν οι χωματόδρομοι, αλλά κυρίως θέλω να ειναι (πολύ) μαλακό για τη γιαλιστερή άσφαλτο της πόλης (στην ΕΟ πιστευω ολα κρατάνε), δεν με ενδιαφερει η αντοχή στα χιλιομετρα (ακομα).
Ρωτησα σε εναν γνωστό μου λαστιχά ο οποίος ασχολείται ολα τα χρόνια με μηχανες και εχει προσωπικη άποψη για τα λάστιχα.

Μου πρότεινε τα SHINKO E705, Κορεάτικο λάστιχο με πολύ καλές αξιολογήσεις απο τον ίδιο και απο την ομήγυρη του.
Στην Ελλάδα δεν βρηκα κάτι, στο εξωτερικό έχει αρκετα καλές κριτικές.
"Τζάμπα πράμα" είναι στα 150€ περασμένα, τα επώνυμα ειναι +80-90€

Εικόνα


δεν τα ξέρω , μου είχαν προτείνει και τα Τουρκικα (Ανλας ? κάπως έτσι ) ως φθηνό καλό αλλά προτίμησα κάτι πιο επώνυμο και πιο σίγουρο.

γύρω στα 190 Ε είχα βάλει τα Continental ContiTrailAttack 3, που η εταιρία έκανε παγκόσμια πρεμιέρα προ 2 ετών στην Κρήτη

λάστιχο για 90% άσφαλτο και 10 % χώμα , με βραβεία κλπα

τα έχω στο ΤΑ , ζεσταίνεται πιο εύκολα, στρίβει πανεύκολα , έμπιστο φρενάρισμα , δεν με προβλημάτισαν σε 1-2 χωματόδρομους που πήγα. Είναι ότι πιο ασφάλτινο μπορούσα να βάλω στο Transalp 650.

To μόνο που με προειδοποίησαν είναι οτι δεν πρόκεται να έχει τη διάρκεια ζωής των Dunlop Trailmax που είχα πιο πριν αλλά δεν με προβληματίζει , παραδόξως απο πέρυσι δεν έγραψα πολλά χλμ :lol:

το δικό σου παίρνει και τα πιο ασφάλτινα της Continental αλλά αν θες και λίγο χώμα , νομίζω οτι εκεί πρέπει να κινηθείς
Άβαταρ μέλους
By bebes
#690428 Τοποθετήθηκαν τελικά τα Shinko E705
Dot 1620 & 2620
Στην Ελλάδα δεν βρήκα κριτικές για τα συγκεκριμένα, από το εξωτερικό είναι αρκετά καλες
Εδώ χρησιμοποιούν την πιο χωμάτινη σειρά, απο την οποία είναι πολύ ευχαριστημένοι και στην άσφαλτο.
Ο λαστιχας, γνωστός μου και «μανιακός» με τα μηχανάκια, κάθισε και καθάρισε-έξυσε την πίσω ζάντα από την μπίχλα δεκαετίας, και τρίψαμε και τους μπροστινούς δίσκους που ο προηγούμενος είχε βάψει και δεν μας άρεσε το αισθητικό αποτέλεσμα.

Εντυπώσεις δεν μπορώ να πω μιας και δεν έχω κάνει χιλιόμετρα με τη μηχανή, η πρώτη πολύ εύκολη παρατήρηση είναι ότι είναι πολύ πιο |λογοκρισία| λάστιχα στα πλαϊνά, κάτι που το διαπίστωσα σε ανωμαλίες-λακουβες και στο χαμηλό πεζοδρόμιο που περνάω μπαίνοντας βγαίνοντας στο πάρκινγκ
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ο δίσκος στο πριν και στο μετά
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#690495 Καλοπατητα. Στην θέση σου θα πηγαινα σε φουλ ασφαλτινα αν δεν πατας χώμα. Καλυτερο κράτημα παντου..

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By edmond
#690558
georgetz έγραψε:δεν τα ξέρω , μου είχαν προτείνει και τα Τουρκικα (Ανλας ? κάπως έτσι )

Μάλλον τα PETLAS θα λες. Για δίκυκλα δεν ξέρω αλλά για αμάξια και κυρίως επαγγελματικά βανάκια παίζουν αρκετά εδώ σακάτ'.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#690561
Anonymous Founder έγραψε:Πρώτη φορά άκουσα την μάρκα αυτή! Αναμένουμε εντυπώσεις μόλις τα στρώσεις.

Απο την (μικρή) ερευνα που εκανα, η SHINKO αγορασε το τμημο ΜΟΤΟ της Yokohama και το λειτουργεί.

Τα δουλευουν αρκετα σε Αμερικη και Αυστραλία, γενικα οι κριτικές ειναι καλές, και αν συνυπολογιστεί η τιμή τους άριστες.

Στην Ελλάδα μια ομάδα μποτοσυλετιστών χρησιμοποιεί την χωματινη έκδοση τους και είναι που ευχαριστημένοι.
Τα λάστιχα που ειχα στην πρωτη φωτο τα φόρεσε ενα αλλο Vstrom, ενω μετα απο μένα θα τα βάλουν σε άλλο ενα.
Οπότε πιστεύω μεσα στο Καλοκαίρι θα υπάρχει συζήτηση και απόψεις και για εδω

μετά το 5:16 αναφέρεται στα Shinko 705
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#707641 Θέλω να αλλάξω λάστιχα στη μηχανή.
Αρχικά ξεκίνησα για τα Bridgestone S22 όμως δεν έχουν διαθέσιμα και δεν βλέπουν και παραλαβή τώρα σύντομα.

Ως πιο κοντινά, κυρίως από άποψη παραλαβής, μου πρότειναν τα Pirelli Angel City.
Έχουμε καμία άποψη για αυτά?

Να θυμίσω πως η μηχανή είναι Ninja 250R και οι διαστάσεις 140/70/17 και 110/70/17.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#707647 Ρωτησες για S21, BT-016? Το δευτερο ειναι αρκετα παλιο, αλλα παραγεται ακομα και ειναι τιμιο και οικονομικο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#707653 Από Bridgestone έχουν το BT46 μόνο άμεσα.
Για οτιδήποτε άλλο δεν έχουν ημερομηνία.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#707658
NickTG έγραψε:Από Bridgestone έχουν το BT46 μόνο άμεσα.
Για οτιδήποτε άλλο δεν έχουν ημερομηνία.

Δεν εχω ακουσει κατι για το Pirelli, ποσο κακο να ειναι;

Ποσα χιλιομετρα κανεις τον χρονο;

Δεν κοιτας διαθεσιμοτητα σε κανενα μαγαζι στην Αθηνα;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#707661 4 με 5 χιλιάδες το χρόνο κάνω.
Αν γενικά είναι καλό θα ήθελα η αλήθεια είναι να αποφύγω να ψάχνω τριγύρω αφού το μαγαζί που τα βρήκα είναι πρακτικά δίπλα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#707663
NickTG έγραψε:4 με 5 χιλιάδες το χρόνο κάνω.
Αν γενικά είναι καλό θα ήθελα η αλήθεια είναι να αποφύγω να ψάχνω τριγύρω αφού το μαγαζί που τα βρήκα είναι πρακτικά δίπλα.

Το θεμα ειναι οτι το μαγαζι στον Ασπροπυργο; ποσα λαστιχα να εχει; Δεν ρωτας στον Περιστερα; Εχει μαγαζι και στο Περιστερι

Ειναι κριμα να βαλεις ο,τι σου προσφερουν και να μην ψαξεις να δεις αν υπαρχει γενικα θεμα η αν το εχει μονο το μαγαζι διπλα. :s_wink
edit
Ρωτα κι εδω , http://www.motoracer.gr/br0037
εδω εβαλα εγω τελευταια. Τιμιος και σωστος
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#707668 Δεν το λες μικρό το μαγαζί πάντως.
https://m.xytas.gr/

Και Φωκά που έριξα μια ματιά με παραγγελία έχει τα λάστιχα στις διαστάσεις μου.

Θα ρίξω μια ματιά και σε αυτόν που λες.