Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#431772 Pirelli diablo rosso 2/3. :rtfm:

Σήμερα είδα τύπισσα με κοντό σορτσάκι, σανδάλι καβάλα σε 1000ds. Δεν πιστεύω να στο πήρε κ αυτό; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By soch
#446851 Φόρεσα χθες στο Integra τα Bridgestone Battlax BT16 pro (διαστάσεις 120/70-17 & 160/60-17) σε πολύ καλή τιμή, 175€ (περιλαμβάνει και γωνιακές βαλβίδες αλουμινίου).
Για όποιον ενδιαφέρεται, η προσφορά τρέχει στο Wheel City. Επίσης έχει τα Bridgestone Battlax S21 στα 240€.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#631578 Έχει βάλει κανείς τα Michelin City Grip 2, για να μοιραστεί εντυπώσεις :) ;
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645163 Τα City grip 1 τα είχα στο σκούτερ παλιά- κάποια στιγμή μεταξύ 2010 και 2013. Καλό λάστιχο, δεν είχα παράπονο. Σε mp3.

Ήρθε η ώρα για λάστιχα για το GS μου. Κάνω μόνο ασφαλτο, και τώρα φοράει τα Michelin trail road 4. Δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχουν πάνω, αλλά είνια παλιά (2016). Έχουν καλή συμπεριφορά, δεν είναι καμμένα, αλλά 4ετία ακόμα και σε γκαραζ είναι πολύ. Θα πάω στα Michelin trail road 5, εκτός αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο. Με ενδιαφέρει να είναι μαλακό και ασ τρώγεται και να είναι ασφάλτινο μόνο.
Επίσης, προτείνετε αν θέλετε σοβαρούς λαστιχάδες. Μέχρι το 2016, που είχα την προηγούμενη μοτο πήγαινα στον Περιστερά αλλά δεν ξέρω αν θέλω να ξαναπάω.
Θα κάνω την αλλαγή την επόμενη εβδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#645166 Εγώ δύο φορές που έχω αλλάξει στην δική μου, στον Περιστερά έχω πάει, δεν έχω παράπονο. Τελευταία αλλαγή , έβαλα Pirelli Scorpion Trail 2.
https://www.wheelcity.gr/Product.php?ProductId=899

Δεν έχω κάνει παρά ελάχιστα χιλιόμετρα, με έπιασε ο χειμώνας και ένα πρόβλημα στον συμπλέκτη (θέλει δισκάκια και δεν βρήκα χρόνο να το πάω συνεργείο), άρα δεν μπορώ να σου το προτείνω. Γενικώς, είναι ένα λάστιχο που το φοράνε πολύ όλα τα μεγάλα on-off πάντως. Και έχει και καλή τιμή πλέον που πάλιωσε , πριν 1 χρόνο είχε πάνω από 300€ το ζευγάρι, τώρα είναι στα 280€ ή και πιο κάτω, εγώ τόσα πλήρωσα το φθινόπωρο που μας πέρασε.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645174
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ δύο φορές που έχω αλλάξει στην δική μου, στον Περιστερά έχω πάει, δεν έχω παράπονο. Τελευταία αλλαγή , έβαλα Pirelli Scorpion Trail 2.
https://www.wheelcity.gr/Product.php?ProductId=899

Δεν έχω κάνει παρά ελάχιστα χιλιόμετρα, με έπιασε ο χειμώνας και ένα πρόβλημα στον συμπλέκτη (θέλει δισκάκια και δεν βρήκα χρόνο να το πάω συνεργείο), άρα δεν μπορώ να σου το προτείνω. Γενικώς, είναι ένα λάστιχο που το φοράνε πολύ όλα τα μεγάλα on-off πάντως. Και έχει και καλή τιμή πλέον που πάλιωσε , πριν 1 χρόνο είχε πάνω από 300€ το ζευγάρι, τώρα είναι στα 280€ ή και πιο κάτω, εγώ τόσα πλήρωσα το φθινόπωρο που μας πέρασε.
Ευχαριστώ. Θα τα κοιτάξω αν και μαλλον θα μείνω στα Michelin. Θα παρω Περιστερά να ρωτησω τιμές και διαθεσιμότητες.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#645180 Ξέχασα να πω πως τα προηγούμενα ήταν Michelin Trail Road 3, από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αν και νομίζω είναι περισσότερο γι αυτούς που κάνουν πολλά χιλιόμετρα, αφού φθείρονται πολύ δύσκολα, χωρίς να κρατάνε άσχημα, το αντίθετο.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645276 Τα michelin δεν τα βρίσκω πουθενά. Σε ένα μηνα τουλάχιστον.
Μου προτείνουν οι περισσότεροι ένα νέο Dunlop (Meridian) και σκέφτομαι να το προχωρήσω. Μήπως το ξέρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645302 Ούτε τα Meridian τα εχει ο λαστιχάς - έχει τα Roadsmart 3 αλλά δε μου αρέσουν.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#646196 Τελικά βρήκα τα Michelin Road Trail 5 και τα έβαλα.
Έκανα καμιά 200αριά χλμ το ΣΚ και σε κάποιες στροφοδιαδρομές, ήρεμα.
Ήσυχο λάστιχο, ζεσταίνεται ωραία και σου δίνει αίσθηση ασφάλειας όταν γέρνεις.
Μου δίνει την αίσθηση πιο V κορώνας από τα Road 4 που είχα, τα οποία ωστόσο μπορεί να τα είχα τετραγωνίσει και για αυτό να μην κάνω καλή σύγκριση.
Χαρούμενος από την αλλαγή, η οποία χρειαζόταν παρά το γεγονός ότι οπτικά τα προηγούμενα ελαστικά δεν είχαν τελειώσει (όχι πάνω από 10 χιλ χλμ) και δεν είχαν ξεραθεί (γκαραζ), αλλά ηταν παραγωγής αρχές 2016.
'Αντε και καλές βόλτες!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#646230 Νομίζω πως έκανες σωστή επιλογή. Η Dunlop δεν έχει δώσει ακόμη στην κατηγορία ένα πραγματικά κορυφαίο λάστιχο, ενώ η Michelin και η Pirelli το έχουν πετύχει επανειλημμένα. Ας δούμε πού θα πάει το πράγμα και βλέπουμε με το Meridian. Να το φορέσει λίγο ο κόσμος και να δούμε αν γραφτούν καλά λόγια. Με τα Michelin, ξέρεις πως δεν θ'απογοητευτείς. Εγώ όταν φόρεσα τα Road Trail 3 είχα πάθει σοκ πόσο καλά κρατούσαν. Και το γεγονός πως άντεξαν μια 5ετία και με αρκετά χιλιόμετρα. Μόνον όταν πάλιωσαν αρκετά γλιστρούσαν, στην αρχή και για αρκετά χρόνια, ήταν εξαιρετικά.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#686137 Για το V-strom 650 τι λάστιχο προτεινετε;
Με ενδιαφερουν οι χωματόδρομοι, αλλά κυρίως θέλω να ειναι (πολύ) μαλακό για τη γιαλιστερή άσφαλτο της πόλης (στην ΕΟ πιστευω ολα κρατάνε), δεν με ενδιαφερει η αντοχή στα χιλιομετρα (ακομα).
Ρωτησα σε εναν γνωστό μου λαστιχά ο οποίος ασχολείται ολα τα χρόνια με μηχανες και εχει προσωπικη άποψη για τα λάστιχα.

Μου πρότεινε τα SHINKO E705, Κορεάτικο λάστιχο με πολύ καλές αξιολογήσεις απο τον ίδιο και απο την ομήγυρη του.
Στην Ελλάδα δεν βρηκα κάτι, στο εξωτερικό έχει αρκετα καλές κριτικές.
"Τζάμπα πράμα" είναι στα 150€ περασμένα, τα επώνυμα ειναι +80-90€

Εικόνα