Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#281425 Σίφουνες της Εορδαίας ενωθείτε. Είμαι οι δυνάμειζμας ενωμένες. :metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#281426 Είχα και εγώ ένα τέτοιο πιτσιρικάς. :inlove: Μόνο που δεν τράβαγε το καημένο. :(
Άβαταρ μέλους
By dimik
#281428
JimClark έγραψε:Σίφουνες της Εορδαίας ενωθείτε. Είμαι οι δυνάμειζμας ενωμένες. :metalo: :lol:


είμαστε γρήγοροι εμείς οι εορδαίοι....αμ πώς :lol:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#281433
Morx έγραψε:more info??


Το ένα απο τα δύο σκουτεράκια που φαίνονται στη φώτο με υπηρέτησε πιστά από όταν ακόμα δεν είχα μούσια και ο Τσίπρας ήταν αριστερός . Μετά από τόσα χρόνια και αφού δεν είχε ζητήσει ούτε ευρώ (ούτε δραχμή δηλαδή γιατί τις πρόλαβε) αποφασίστηκε να γίνει ένα μίνι ρεστορέσιον. Αγοράστηκε δίδυμος αδερφός του και τώρα έχω δύο μηχανάκια λυμένα με την ελπίδα να γίνει στο τέλος ένα καλό . :lol:

xenos έγραψε:Είχα και εγώ ένα τέτοιο πιτσιρικάς. :inlove: Μόνο που δεν τράβαγε το καημένο. :(


Συγκριτικά με ποιο; γιατί αν το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα 50άρια δεν το λες κι αργό .

JimClark έγραψε:Σίφουνες της Εορδαίας ενωθείτε. Είμαι οι δυνάμειζμας ενωμένες. :metalo: :lol:


Ξιφ όταν περάσεις ξανά έχει βόλτα με τον σίφουνα :lol: :lol:

dimik έγραψε:είμαστε γρήγοροι εμείς οι εορδαίοι....αμ πώς :lol:


Σαν τη Φινλανδία ένα πράμα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#281439
blinkys έγραψε:
xenos έγραψε:Είχα και εγώ ένα τέτοιο πιτσιρικάς. :inlove: Μόνο που δεν τράβαγε το καημένο. :(


Συγκριτικά με ποιο; γιατί αν το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα 50άρια δεν το λες κι αργό .


Συγκριτικά με εμένα πάνω του σε ελαφρά (και πάνω) ανηφορικά κομμάτια. :lol:
Για 50άρι καλά πάει, αλλά γενικά το 50άρι ....δεν....

Εμένα πάλι ήρθε στα χέρια μου ένα innova που είχα παλιότερα και το μαστορεύω επίσης. Δεν ξέρω τι θα το κάνω, μιας και έχω ήδη το sh. :roll:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#281794 Δεν πιστεύω ότι αξίζει ξεχωριστό θρεντ. Αρκετές δουλειές θα γίνουν από μάστορα και δεν είναι και τίποτα κλασσικό σαν μηχανάκι. Εκτός αυτού δεν θα έχει πολλές φώτο το θέμα :lol: :lol: τελειώσα το λύσιμο και από τα 2 μηχανάκια και έχω βγάλει .... 5 :s_blush
Άβαταρ μέλους
By xenos
#281842 Ο δότης, τι πρόβλημα έχει; Το δικό σου; :hmmm:
Από πλαστικά είσαι οκ;
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#281878
xenos έγραψε:Ο δότης, τι πρόβλημα έχει; Το δικό σου; :hmmm:
Από πλαστικά είσαι οκ;


Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Ο δότης είναι κομπλέ από πλαστικά, εκτός από ένα μικρό σπάσιμο που το έκανα εγω :rant: αλλά διορθώνεται εύκολα. Βέβαια έχουν γρατζουνιές οπότε σκέφτομαι το βάψιμο αλλά ο κλάδος φανοποιεία στην περιοχή είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. :rant: ^ ν Δεν έχει χαρτιά και λείπουν και τα κλειδια. Δεν μπορώ να το βάλω μπροστά αλλά δεν κατεβαίνει η μανιβέλα οπότε δεν ξέρω τι παίζει με το μοτέρ.

Στην ουσία παίρνω από τον δότη, μπροστά ανάρτηση (ήδη είναι για αλλαγή σε τσιμούχες, λάδια κτλ) , φρένα, σέλα, μπροστά φλας και ίσως κάποια κομμάτια από την πλεξούδα . Όλα αυτά προφανώς είχαν πρόβλημα στο δικό μου... Τα υπόλοιπα σε κούτες για αν και όταν χρειαστούν.

Το δίλημμα είναι το εξής. Να επισκευάσω τώρα τα δικά μου μοτέρ και διαφορικό (15 χρόνια δεν έχουν ανοιχτεί ποτέ :tomato: ) ή να το κλείσω αφού δουλεύει και τον χειμώνα που δε θα το κυκλοφορώ να φτιάξω το μοτέρ και τη μετάδοση από τον δότη και να τα βάλω επάνω έτοιμα ; Η πρώτη επιλογή έχει το πλεονέκτημα ότι από Δευτέρα θα έχω μηχανάκι για το υπόλοιπο του καλοκαιριού ενώ με τη δεύτερη θα αργήσει πολύ περισσότερο.

Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι ότι ο δότης από άποψης διαφορικού είναι έτσι :
Εικόνα

και δεν ξέρω τι θα βρω πιο μέσα...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#281882 Αν το δικό σου μοτέρ είναι οκ, γιατί να το ανοίξεις; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#296901 Εχτες ειχαμε στο σκουτερ κλαμπ μια απο τις ωραιοτερες μονοημερες που εχω παει
Ειχαμε την Συναντηση γιγαντων ( και οχι μονο)
Βορειοι και νοτιοι συναντηθηκαμε καπου στη μεση στην γλυφα φθοιωτιδας
Απο αθηνα καμια 15αρια σκουτερ και καμια 10αρια απο σαλονικα
Ενω γενικα στις εξορμησεις μας πηγαινουμε ολοι μαζι,ειχαμε πει οτι σε καποια στιγμη ισως εμεις (4 ατομα) πατησουμε λιγο παραπανω και θα συναντιομασταν πριν την γλυφα)
Ξεκινησαμε ολοι μαζι 7μιση το πρωι απο την εξοδο του αγιου στεφανου
Καποια στιγμη οντως εμεις οι 4 (3 τιμαξ και εγω) αρχισαμε να πηγαινουμε πιο σβελτα οχι τιποτα τρελα εκει στα 150
Φτασαμε ολοι επανω και μετα απο δεκα λεπτα φτασανε και τα παιδια απο θεσαλλονικη
Ηπιαμε τον καφε μας και χαρηκαμε που τα ειπαμε παλι απο κοντα
Μετα πηγαμε καραβομυλο για την καθιερωμενη μασα
Επειτα το γκρουπ της αθηνας αναχωρησε με σταση για καφε στα καμενα βουρλα
Εμεις οι 4 ηπιαμε αλλο εναν καφε με τους θεσαλλονικεις εκει στην παραλια και ξεκινησαμε
Ειχαμε συνενοηθει οταν φευγαμε να γυρισουμε σβελτα αλλα νορμαλ
Ετσι και εγινε .........
Εως οτου καποια στιγμη ( εγω τελευταιος με την καμερα) τους πιανει μια τρελα και ξεκινανε να πηγαινουν ταπα
Διανυσαμε μια αποσταση 30 τουλαχιστον χιλιομετρων οπου τα κοντερ μας παιζανε απο 170 εως τερμα.(190 δλδ σε μενα)
Λυσσα κακια μιλαμε το γκαζι δεν εκλεισε καθολου :twisted:
Δεν θυμαμαι σε ποιο σημειο εγινε αυτο (ισως καπου στο μαρτινο και μετα να ξεκινησαμε)
Ηταν μια ενδιαφερουσα εκδρομουλα και χαρηκα που ειδαμε ξανα τα παιδια απο πανω
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#296925
Morx έγραψε:Τα σκισατε στις ευθειες δηλαδη ... GG WP !!

Και στις στροφές κάποια στιγμή ανοιχτές βέβαια ειχε Όχι κάτι σπουδαίο

send from my cave using smoke signals
Άβαταρ μέλους
By xenos
#309424 Εντάξει... Αλλαγή λάμπας μπροστά στο sh... Εφιαλτης. Λύνεις 1 ώρα για μια γαμω λαμπα.
Ευχαριστούμε χοντα!

<
Άβαταρ μέλους
By edmond
#309440 Μην ανυσηχείς. Δεν είναι προνόμιο μόνο της χόντα.
Στο beverly να δεις δράματα.
Πρέπει να πας συνεργείο για να λυθεί το μισό (μην πω όλο) το μπροστινό.
Και καλά όμως, απο ιταλό να περιμένεις μια καμένη λάμπα.
Από ιάπωνα όμως :innocent: :roll: