Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#394265 Το κουνημα του τιμονιου στα beverly ειναι γνωστο και δεν ευθυνονται τοσο τα αντιβαρα.
Η γεωμετρια του (τροχοι, σασι, βασεις κινητηρα, κεντρο βαρους με αρκετη μαζα συγκεντρωμενη πισω) ... ειναι η μεγαλυτερη |λογοκρισία| του αιωνα!
Εαν εχεις μπαγαζιερα, ειναι ο πρωτος υποπτος που γαμαει τη λεπτη ισορροπια του ολου εγχειρηματος της Piaggio.
O δευτερος υποπτος, ειναι οι βασεις του κινητηρα που σχεδον σε ολα τα Piaggio ειναι τυπου τσιχλοφουσκας. Μια |λογοκρισία| και μιση!

Τα αντιβαρα ειναι απλα ενα μπαλωμα στο ολο προβλημα...


Στο δικο μου, τα ελαφρυτερα δεν παρουσιασαν καμια απολυτως αλλαγη και το ηξερα, αφου οι μικροτεροι τροχοι και η ολη γεωμετρια του ποτε δεν προιδεασε για κατι τετοιο!
Άβαταρ μέλους
By JBT
#394275 μορκσ πότε θα βάλουμε κοντρίτσα; :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Morx
#394496
JBT έγραψε:μορκσ πότε θα βάλουμε κοντρίτσα; :s_biggrin

Θεσ/νικη εισαι;

Ξεκιναμε απο κεντρο και ο τελευταιος που θα φτασει Αγ. Προδρομο, κερναει σουβλακια.
Εγω δικαβαλο ... η :inlove: το 'χει αχτι να κανουμε καμια σταση εκει για φαγητο! :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#394500 Εβαλα μπιλιες Dr Pulley 13γρ στο σκουτερ και επιτελους φευγει αξιοπρεπως στα φαναρια! :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#394501
Νίκος Παππάς έγραψε:Εβαλα μπιλιες Dr Pulley 13γρ στο σκουτερ και επιτελους φευγει αξιοπρεπως στα φαναρια! :yahoo:

Ton-poulεη με συνοπτικες διαδικασιες δηλαδη στα φανάρια! :thumbsup:

Ωραιοςςς!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#394504
Morx έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εβαλα μπιλιες Dr Pulley 13γρ στο σκουτερ και επιτελους φευγει αξιοπρεπως στα φαναρια! :yahoo:

Ton-poulεη με συνοπτικες διαδικασιες δηλαδη στα φανάρια! :thumbsup:

Ωραιοςςς!

Ρε συ, τοσα χρονια ελεγα δεν ειναι δυνατον ΟΛΑ τα σκουτερακια με το ιδιο μοτερ να ειναι πιο γρηγορα στις εκκινησεις.
Επιτελους εμαθα γιατι :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#394507 Θυμισε μου μοτερ;;;
250άρι καρμπυρατερ piaggio?
Εχε κατα νου, οτι το καπακι του καρτερ λαδιου, στα αριστερα, κατω απο τη μεταδοση, ειναι με φλατζα που το πανω μερος της, βρισκεται εντος της μεταδοσης.
Το νου σου αν οντως εχεις αυτον τον κινητηρα, για το γεγονος οτι σε παρατεταμενα flat out, ο ιμαντας ισως βρει στο καπακι αυτο, με αποτελεσμα φαγωμενη φλατζα και διαρροη λαδιου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#394508 250αρι ψεκαστο εχω.
Ανακαλυψα οτι καιει παραφλου περιπου 500-600 ml στους 8 μηνες, χωρις να φαινεται στα λαδια η να βγαζει καπνο. Τα λαδια ειναι ια χαρα χωρις μαγιονεζα δηλαδη και δεν ανεβαινει η σταθμη τους.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#394512
Νίκος Παππάς έγραψε:
Morx έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Εβαλα μπιλιες Dr Pulley 13γρ στο σκουτερ και επιτελους φευγει αξιοπρεπως στα φαναρια! :yahoo:

Ton-poulεη με συνοπτικες διαδικασιες δηλαδη στα φανάρια!

Ωραιοςςς!

Ρε συ, τοσα χρονια ελεγα δεν ειναι δυνατον ΟΛΑ τα σκουτερακια με το ιδιο μοτερ να ειναι πιο γρηγορα στις εκκινησεις.
Επιτελους εμαθα γιατι

χαχαχαχαχα ....Μόνο προσοχή η πουλευ έχουν το κακο συνήθειο καμία φορά να γυρνάνε και μετά δεν πάει καλά το σκούτερ ...
Θα το καταλάβεις βέβαια αν γίνει κάτι τέτοιο

< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#394514
Νίκος Παππάς έγραψε:250αρι ψεκαστο εχω.
Ανακαλυψα οτι καιει παραφλου περιπου 500-600 ml στους 8 μηνες, χωρις να φαινεται στα λαδια η να βγαζει καπνο. Τα λαδια ειναι ια χαρα χωρις μαγιονεζα δηλαδη και δεν ανεβαινει η σταθμη τους.


Ριξε μια ματια στην τρομπα ... σκυψε στα δεξια. Καρφωσε το βλεμμα πανω της.
Οκ σκυψε περισσοτερο, απο κατω ακριβως, με οριζοντιο αξονα την φτερωτη της, εχει ενα "τσουτσουνακι". Μην τρομαζεις! :lol:
Αυτο το τσουτσουνακι, αν εχει υποψια λαδιων ή παραφλου ... ΕΕΕ.... το βριζεις...
Το βριζεις ασχημα, γιατι αν σταζει η τρεχει λιγο... πας για αλλαγη τρομπας νερου! :ninja:

Αν δεν χανει απο εκει, εισαι σιγουρος για τα υπολοιπα κολαρα;;
Καπακι θερμοστατη ας πουμε;;

8 μηνες = χλμ?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#394519
Morx έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:250αρι ψεκαστο εχω.
Ανακαλυψα οτι καιει παραφλου περιπου 500-600 ml στους 8 μηνες, χωρις να φαινεται στα λαδια η να βγαζει καπνο. Τα λαδια ειναι ια χαρα χωρις μαγιονεζα δηλαδη και δεν ανεβαινει η σταθμη τους.


Ριξε μια ματια στην τρομπα ... σκυψε στα δεξια. Καρφωσε το βλεμμα πανω της.
Οκ σκυψε περισσοτερο, απο κατω ακριβως, με οριζοντιο αξονα την φτερωτη της, εχει ενα "τσουτσουνακι". Μην τρομαζεις! :lol:
Αυτο το τσουτσουνακι, αν εχει υποψια λαδιων ή παραφλου ... ΕΕΕ.... το βριζεις...
Το βριζεις ασχημα, γιατι αν σταζει η τρεχει λιγο... πας για αλλαγη τρομπας νερου! :ninja:

Αν δεν χανει απο εκει, εισαι σιγουρος για τα υπολοιπα κολαρα;;
Καπακι θερμοστατη ας πουμε;;

8 μηνες = χλμ?

Διαρροη δεν εχει απο πουθενα. Το τσεκαρα και εγω και ο μηχανικος. Για κολαρα δεν ξερω. Παντως δεν εχω δει ποτε σταγονα κατω, ουτε στο σπιτι, ουτε στην δουλεια και παρκαρω παντα στο ιδο μερος.

Περιπου 3000 χλμ
Άβαταρ μέλους
By JBT
#394525
Morx έγραψε:
JBT έγραψε:μορκσ πότε θα βάλουμε κοντρίτσα; :s_biggrin

Θεσ/νικη εισαι;

Ξεκιναμε απο κεντρο και ο τελευταιος που θα φτασει Αγ. Προδρομο, κερναει σουβλακια.
Εγω δικαβαλο ... η :inlove: το 'χει αχτι να κανουμε καμια σταση εκει για φαγητο! :lol:


βγάζεις γλώσσα ε...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#394571
JBT έγραψε:
Morx έγραψε:
JBT έγραψε:μορκσ πότε θα βάλουμε κοντρίτσα; :s_biggrin

Θεσ/νικη εισαι;

Ξεκιναμε απο κεντρο και ο τελευταιος που θα φτασει Αγ. Προδρομο, κερναει σουβλακια.
Εγω δικαβαλο ... η :inlove: το 'χει αχτι να κανουμε καμια σταση εκει για φαγητο! :lol:


βγάζεις γλώσσα ε...

Κοντρα δε θες ειπες;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#394625 όχι μετανάστευση :s_roses