Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#245844 Λοιπον ladies & gentlemen! :protest:

Trip1: περιπου 380km (ημουν ταπα γεματος και γεμισα ξανα ταπα στο Ακτιο ...πηρε 12,7 λιτρα)
Trip2: περιπου 290km (αγνωστο ποσα λιτρα, αλλα ακομα δεν εχει αναψει λαμπακι)


Αφιξη πορνο πορνο ... ΟΚ ο ηλιος δε φαινοταν, ειχε μεν συννεφια, αλλα η θερμοκρασια ηταν πολυ καλη.
Καμια 15αρια πρεπει να ειχε, ισως λιγο πιο κατω οξω στον καμπο και μεχρι Καλαμπακα.
Στο μπουφαν ειχα την εσωτερικη επενδυση φορεμενη, fleece λαιμου να μη μπαζει τιποτα, γιατι απο κατω (παλι καλα οπως αποδειχτηκε) ημουν κοντομανικος. Απαλα!

Εικόνα


Τσουκου τσουκου με το trip κομπιουτερ μηδενισμενο ... 0,1km ... 0,5km .... 10km ... εγραψε τη μεση ωριαια στα 110.
Οκ κοβω λοιπον απο τα 130 σταδιακα ... 115 ... ωραια.
Αυτη λοιπον τη μεση ωριαια διατηρησα οσο μπορουσα, μεχρι να φτασω Τρικαλα... και να ξεμπερδεψω απο τον περιφερειακο τους ωστε να κανω μια σταση στην Καλαμπακα.

Εικόνα

Ωραια τα Μετεωρα, στεκονται καλα. ΒΡΑΧΟΙ!! :lol:
Meeehhh τοσο στο πηγαινε που δεν πιεζομουν χρονικα, οσο και στο γυρνα, ψηνομουν να ανηφορισω... αλλα δεν τρελαινομαι τα 'χω δει αρκετες φορες. Ειπαμε, βραχοι... στεκονται καλα! :shifty:

Επειγουσα σταση για κατουρημα, εξω απο το Ορθοβουνι ... αφου πρωινο κατουρημα στην αναχωρηση δεν ειχα ριξει και η φουσκα θα 'σκαγε. Φυσικα, μεχρι εκει η μεση ταχυτητα ηταν πανω απο τα 100, αφου οι στροφες περνουσαν με σβελτους ρυθμους. 2-3 Νταλικες 1 λεοφωρειο και αλλα ΙΧ πουπετυχα τα προσπερασα ανετος.
Μια σταση λοιπον και ευκαιρια για φωτογραφια.

Ο ηλιος σε καποια σημεια εσκαγε απο τα συννεφα και ενοιωθες οτι ζεσταινε καπως.
Ο καιρος μια χαρα! Η ασφαλτος ολοστεγνη χωρις υγρασια, ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. Σε μερικα σημεια φρεσκια στρωμενη ... ανυπαρκτη κινηση καλη ορατοτητα φουλ παιχνιδι!

Εικόνα


Εξοδος για Μετσοβο ... βγηκα απο Εγνατια, για να κανω μια σταση επανω με θεα τα τουνελ και το βουνο.
Ειχα και πρωινο οποτε αραξα να τσιμπολογησω να κανω και ενα τσιγαρο.

Εικόνα

Εικόνα


Προβλημα που προεκυψε... ημουν ΑΠΛΑΣ χρονικα για να προλαβω στη Λευκαδα ενα ραντεβου.
ΟΜΩΣ ... οι μεταναστες, αποφασισαν να κλεισουν την εγνατια.
Πληρωνω λοιπον τα διοδια, κλειδωνω γιαζι στα 120 και σε καποια φαση βλεπω εξοδος στον επομενο κομβο.
ΑΝΤΕΓΑΜΗΣΟΥΡΕ. Κωνοι και παρακαμπτηριος απο Δεμάτι - Πλακα ... προς Ιωάννινα απο την παλια εθνικη.
Περασμα μεσω Ιωαννινων απο τα βορεια της λιμνης ...
Anyway ... το πιο σουπερ ουαου σκηνικο ηταν ενα Mercedes Vito μπροστα μου που οταν ειδε να πλησιαζω, το πλακωσε.
Δεν εχω ξαναδει Vito να στριβει αφηνοντας και τα 4 λαστιχα με γραμμες στην ασφαλτο.
Ο τυπος (μαλλον αδειος) ... πηγαινε μπαλες. Ακολουθαγα σε αποσταση ασφαλειας, εξεπλαγην... δεν το πιστευα οτι στριβει ετσι αυτος ο τενεκες.

Περασμα απο Ιωαννινα, δεν εκανα σταση πουθενα παρα μονο στο Διεθνες επειδη ειχα βαρεθει μετα τις στροφες και εντος πολης που χαλασε ο ρυθμος μου.

Εν συνεχεια, η διαδρομη ηταν τοσο γαματη και ο καιρος τοσο ωραιος που εβγαλα την εσωτερικη επενδυση απο το μπουφαν (αν και φορουσα χειμερινα γαντια και ΕΒΡΑΣΑΝ τα χερια).... και μεχρι Φιλλιπιαδα απολαυσα οδηγηση.

Σταθερη ταχυτητα, ωραιος ρυθμος, φυση .... πολυ καλη ασφαλτος ... λιγα μυγακια. Ενοχλητικος αερας υπηρχε αλλα ηταν σχεδον μετωπικος οποτε δεν εσπαγε μπαλες.

Μια ακομα φωτογραφια απο την επιστροφη, παραποτάμια στην Αγ. Φανερωμενη.

Εικόνα


Και μια μετα τα Τρικαλα ... καθοδον για Λάρισα.

Εικόνα


Συνολικα, εκαψα 12,7 λιτρα + γυρω στα 10 αν κρινω απ'οτι εχει ακομα το τεποζιτο γιατι λαμπακι δεν αναψε ακομη.

NOT BAD για 670km.

Υ.Γ. Επειδη στην Εγνατια του πηγαινε θα μπορουσαν να ΕΚΛΕΙΝΑΝ τα κωλοδιοδια τους ... αφου οι μεταναστες και τα ΜΑΤ παιζαν σφαλιαρες ... ΔΕΝ το εκαναν και πληρωσα ολα κι ολα 1,70 για 15-20χλμ ... αισθανθηκα ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ.... αποφασισα στην επιστροφη να χρησιμοποιησω exploit.


Εικόνα

Ειχα ολη την καλη διαθεση να πληρωσω αλλα το 1,70 το ειχα σκασει στο πηγαινε χωρις να το "εξαργυρωσω".
Πανω απο την αλυσιδα, κουκουλα στην πινακιδα και εξοδος για Καλαμπακα - Τρικαλα. :s_drinks

Υ.Γ.2: Η φωτο εκει στα διοδια βγηκε και οσο περιμενα τον νταλικερη που αμολησε μια χλεπα απο το παραθυρο της νταλικας του λιγη ωρα πριν.
Σκεφτηκα 1-2 λεπτα να συνεχισω καροτσακι μπροστα του με 80 που πηγαινε... για να φτασουμε μαζι στα διοδια.
Του κορναρα και του εκανα νοημα "τι φτυνεις - δεν κοιτας;;" ... και εκεινος μουτζωσε και εκανε χειρονομιες.
Συνεχισα ομως με το δικο μου ρυθμο αλλα στα διοδια δεν εφτασε οσο εκανα σταση... θα βγηκε σε κανενα κομβο πιο πριν.
Γαμω το σπιτακι του... παλι καλα που ημουν τερμα αριστερα και δε με πηραν τα σκαγια.

Αρχιζω και ενοχλουμαι ασχημα με το στροβιλισμο πισω απο τη ζελατινα. Οσο αερα και αν κοβει, οσο καλη αεροδυναμικη συμπεριφορα και υποπιεση αν δημιουργει πισω της .. οσο και αν ΔΕΝ μου κουναει το κρανος.... δημιουργει ΘΟΡΥΒΟ.
Αν σηκωθω ορθιος εκτος προστασιας απο τη ζελατινα, ολα ειναι τελειως αθορυβα. :x


Αυτα τα ολιγα. Αυριο Θεσσαλονικη! :lol: :oops:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#247016
bujinkan έγραψε:
Morx έγραψε:Και μια Θεσσαλονικη με καλοκαιριατικο 2ημερο. :D

Τρελε μου που μένεις ?

send from my cave using smoke signals

Λάρισα...

Θες να τσουγκρισουμε ;; Ολα αψογα ειναι δεν εχω γρατζουνιες!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#247020
Morx έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Morx έγραψε:Και μια Θεσσαλονικη με καλοκαιριατικο 2ημερο. :D

Τρελε μου που μένεις ?

send from my cave using smoke signals

Λάρισα...

Θες να τσουγκρισουμε ;; Ολα αψογα ειναι δεν εχω γρατζουνιες!!! :lol:

Όχι Ευχαριστώ

send from my cave using smoke signals
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#253382 Στο σκουτερκλαμπελλας γίνεται γενικά της πουτανας στα θέματα που έχουν σχέση με τα σκούτερ της bmw.. Το τι flame bait πέφτει δεν λέγεται...Όλοι οι κομπλεξικοί βγάζουν χολή επειδη και καλά ο κινητήρας είναι σχεδίασης bmw kai κατασκευής kymko...οπότε όταν Έχω κέφια τρολαρω ασύστολα και ανάβω τα αίματα...εντωμεταξύ γραφουνε κάτι άκυρα τυπακια. Ο ένας κοτζάμ γομαρι έχει πάρει ενα gp 800 και του έχει πάει το σκούτερ 16.000 γιατι το έχει κάνει 1000ρι για να βάζει κόντρες....

send from my cave using smoke signals
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#255983 Έγραψα 500km με το Symphony SR150 και μπορώ να πω ότι ήταν πετυχημένη αγορά. Στην πόλη κάνει
τη δουλειά του άψογα αλλά και εκτός με 80-90 χαω είναι άνετο, θα έκανα Κομοτηνή - Θεσσαλονίκη
τώρα που καλοκαιριάζει χωρίς ενδοιασμούς, από την παλιά εθνική βέβαια λόγω μικρού ρεζερβουάρ.
Η μέγιστη ταχύτητα που έχω δει είναι στο κοντέρ είναι 110 χάω, 103 μετρημένα με gps, η κατανάλωση
σε 4 γεμίσματα έπαιξε στα 3,7-3,8, σε ένα γέμισμα που καρύδωνα το γκάζι συνεχώς έφτασε τα 4,5.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#256398 Ωραία εκδρομουλα του κλαμπ την Κυριακή στη λίμνη δόξας. Σύνολο 200χλμ με κατανάλωση 4.6 λτ/100.Δεν θυμαμαι να Έχω κάνει τόσο χαμηλή κατανάλωση στο παρελθόν. Μονο Ιταλία τόσο που έχουν και καλύτερο καύσιμο και καλύτερους δρόμους.Δυστυχώς στην επιστροφή με το που μπήκαμε στην Πατρών γίναμε μάρτυρες θανατηφόρου τροχαίου. Μια μηχανή σμπαραλια ( μόνος του έπεσε) και εκείνη την ώρα τον βάζανε στο ασθενοφόρο αλλά ήταν ηδη νεκρός

send from my cave using smoke signals