Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#517048 Η ζελατινα του σκουτερ στροβιλιζει τον αερα ακριβως στο μεσο του κρανους, οποτε ειναι σχεδον σαν να ειμαι σκυφτος.
Δηλαδη το χτυπαει αερας, απο πανω προς τα κατω και απο τα πλαγια προς τα πισω.
Δεν ειχα θεμα με οποιοδηποτε κρανος, εκτος απο Jet που δοκιμασα απο ενα φιλο, γιατι σκεφτομουν για τετοιο για ενα διαστημα, στα εντος πολης.

Εαν εχω κατασταλαξει, το φθινοπωρο θα μπει στο γκαραζ, ειτε γυμνο (εχω διαφορα κατα νου) ειτε ενα ZX-12R... οποτε....

Αχρειαστο μακαρι να ειναι, γιατι σε ενα χρονο 3 αναποδιες, ε παει πολυ! :lol:
Ευτυχως και οι 3 με λιγοτερο απο 30km/h ..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#517050
Morx έγραψε: ειτε ενα ZX-12R... ..


:omg: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#517053 Ειχα hjc και απεδειχθη πολυ φθηνο ποιοτικα, δυστυχως.
Αυτο που λεει ο ντιμικ εχει σημασια. Το σαρκ στο fz δεν εκανε κιχ, στο σκουτερ γμιεται στη φασαρια!
Άβαταρ μέλους
By Morx
#522719 Σχετικα με το rpha11:

Εμφανως πιο θορυβωδες απο το προηγουμενο AGV K4 Evo (με το οποιο εκανα περιπου 45000km) και απο το XR1100 (σχεδον αλλα τοσα).
Με παλαιοτερα κρανη (Uvex VX8, Airoh SV55s και ενα Nolan που δεν προλαβα να το χαρω και πολυ :x ) δεν τιθεται θεμα συγκρισης, ημαρτον.


Στο δια ταυτα:

Θετικα:

1) απο τοτε που το πηρα το γαμημενο, ΜΟΝΟ ΒΡΕΧΕΙ! Εννοειται πως εφαγα τονους βροχης γιατι ειμαι παντος καιρου.
Δεν πηρε σταγονα αλλα με χαλασε το γεγονος οτι στο κεντρο της ζελατινας, τα νερα δεν φευγουν.
Αρκει ενα γυρισμα του κεφαλιου ελαφρως δεξια και αριστερα με 140 και καθαρισαν ολα.

2) Ειναι ανετο, για το μεγεθος μου σε στατικη δοκιμη, δειχνει παραπανω απο σφικτο, αλλα τα μαξιλαρακια ανοιγουν.
Στην αρχη νομιζα πως θα παραμεινει ετσι, αλλα ολα ειναι ΟΚ. Εαν στο μελλον ανοιξουν κι αλλο, ε γαμωτηνHJC τοτε.
Δοκιμαστηκε με γυμνο μηχανακι, touring, sport touring, supersport, scooter.
Τελικιασα με ενα ZX10r αγκαλια με το τεποζιτο. Δε με ενοχλησε.
Τελικιασα την αγελαδα με 160 κατηφορα εκει απλα με επαιρνε ο υπνος. Μονο αεροδυναμικοι θορυβοι, κανενα κουνημα, ολα καλα.
Πηρα ενα Tracer στα 180 με γαμησε.
Ειναι αρκετα ευπαθες σε στροβιλισμους. Εαν εχει ανεμποδιστη ροη αερα, τα παει περιφημα.

3) Οσο υπαρχουν στροβιλισμοι επανω του ή μπροστα του, ο θορυβος ειναι πολυ πολυ πολυ ενοχλητικος.
1000 φορες να κατεβαζεις ζελατινα σε sport touring εαν ρυθμιζεται και να το αφησεις απλα να κανει τη δουλεια του.

4) Αεραγωγοι ΠΟΙΗΜΑ. Εκανα με 36 βαθμους (λιγες ωρες μετα εριξε καρεκλοποδαρα) μια 200αρια χλμ ... το κεφαλι μου ουτε που ιδρωσε. Κατω απο το μπουφαν και τα γαντια, εσταζα.
Εχω αλλεργια στις σφηκες-μελισσες και μαλλον με χαμηλη ταχυτητα (εαν πηγαινα γρηγορα θα ειχε γινει αλοιφη) καποια σφηνωσε απο τον επανω αεραγωγο και παγιδευτηκε πανω απο το μαξιλαρακι και το κελυφος του κρανους με αποτελεσμα να νοιωθω γαργαλητο στο κρανιο. :lipsealed:
Οι 3 επανω αεραγωγοι και οι 3 μπροστινοι, ειναι ολα τα λεφτα.

5) Ζελατινα φιμε στο πακετο, Pinlock, επιρινιο, υποσιαγωνο καθως και διαφανη.

6) Οι ζελατινες αφαιρουνται ΠΑΝ-ΕΥ-ΚΟ-ΛΑ! Ειδικα η τοποθετηση τους, ειναι παιχνιδακι αφου ο μηχανισμος παραμενει απασφαλισμενος μεχρι να την τοποθετησεις εκ νεου ωστε να κουμπωσει και να ασφαλισει.
Ουτε ελληνορωμαικη παλη με το κρανος στο κρεβατι μη γεμισει δακτυλιες ουτε κεφαλοκλειδωμα με μπινελικια και το ενα χερι να παλευει να κανει τη δουλεια.

Αρνητικα

1) Η ζελατινα δεν κλειδωνει σε ενδιαμεσες θεσεις. Πεφτει πολυ ευκολα, αλλα παραμενει ανοιχτη τουλαχιστον ισα ισα για επιπλεον εξαερισμο η ξεθαμπωμα, ΧΩΡΙΣ να μπαζει νερα. Ειπαμε, στα νερα ειναι δοκιμασμενος ολος ο εξοπλισμος μου. :lol:

2) Ακομα και αν σταθει η ζελατινα στη μεση... ειναι ο μηχανισμος απασφαλισης που εμποδιζει το οπτικο πεδιο. Ειναι σαν να εχεις μπροστα στη μυτη σου αναμεσα απο τα ματια, ενα καπακι μπυρας. ΕΛΕΟΣ!
Ο δε μηχανισμος, ισως χαλασει ευκολα, ο χρονος θα δειξει.
Θα επρεπε να ειναι πιο απλοποιημενος και ΟΧΙ επανω στη ζελατινα.




Υ.Γ. Ξεφτιλα, ΜΕΓΑΛΗ ΞΕΦΤΙΛΑ οσοι κοστολογουν τα αξεσουαρ, αναλογα το τι καβαλας.
Ο καθενας αγοραζει αυτο που τον ευχαριστει, αυτο που αντεχει η τσεπη του και στην τελικη Ο,ΤΙ γουσταρει.
Μεταξυ φιλων, ερχεται ενας ψιλο-ασχετος και πεταει την ατακα.
"-Ρε |λογοκρισία|, γιατι το φορας αφου δεν εχεις μηχανη πλεον." κοιτωντας το σκουτερ.

:s_whiteflag

2-3 καλοι φιλοι γελασαν και κοιταζαν αλλου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#522733 Στο βενζινάδικο σήμερα με κοίταζε ειρωνικά ένας με βερμούδα, κοντομάνικο και γυαλί ηλίου που οδηγούσε ένα 990 αντβε.

Το σκούτερ δεν του γέμιζε το μάτι για το μπουφάν, κράνος, γάντια που φορούσα.

Λες και θα ρωτήσει η άσφαλτος τι οδηγώ για να με τραυματίσει ανάλογα

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#522784
Morx έγραψε:Ειναι ανετο, για το μεγεθος μου σε στατικη δοκιμη, δειχνει παραπανω απο σφικτο, αλλα τα μαξιλαρακια ανοιγουν.
Στην αρχη νομιζα πως θα παραμεινει ετσι, αλλα ολα ειναι ΟΚ. Εαν στο μελλον ανοιξουν κι αλλο, ε γαμωτηνHJC τοτε.


Από προηγούμενη αγροά μου στην συγκεκριμένη μάρκα, ήταν απόλυτη απογοήτευση αυτό το κομμάτι. Αγόρασα άλλα και έπεσαν και πιο γρήγορα από τα πρώτα. Ελπίζω να έχουν κάνει πολλά βήματα μπροστά από τότε.

Morx έγραψε:6) Οι ζελατινες αφαιρουνται ΠΑΝ-ΕΥ-ΚΟ-ΛΑ! Ειδικα η τοποθετηση τους, ειναι παιχνιδακι αφου ο μηχανισμος παραμενει απασφαλισμενος μεχρι να την τοποθετησεις εκ νεου ωστε να κουμπωσει και να ασφαλισει.


Στο παρελθόν έκανα 50 ώρες να αλλάξω ζελατίνα, οπότε μπράβο τους.

Morx έγραψε:"-Ρε |λογοκρισία|, γιατι το φορας αφου δεν εχεις μηχανη πλεον." κοιτωντας το σκουτερ.


Καλά, αυτά τα λένε οι τρόμπες που θυμούνται κάθε καλοκαίρι ότι έχουν μηχανάκι και βάζουν αμάνικο/σαγιονάρες και βολτάρουν. Στα @@ μας τι λένε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#522785
bujinkan έγραψε:
Morx έγραψε:Και εμενα ετσι με κοιτανε, μεχρι την 1η στροφη.
Χαχαχαχα παρομοίως


Σιγά σκουτερόσσι εσείς. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#522789
xenos έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Morx έγραψε:Και εμενα ετσι με κοιτανε, μεχρι την 1η στροφη.
Χαχαχαχα παρομοίως


Σιγά σκουτερόσσι εσείς. :lol:


+Τmax

έχω βαρεθεί να τους βλέπω να κάνουν ξερογκαζιές στα φανάρια :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#522820 Άμα ακούγεται καλά , γιατί όχι :inlove:

Ήταν ένα GP800 τις προάλλες με after εξάτμιση, παιδιά κλαίγανε, γυναίκες κλειδαμπαρώθηκαν :metalo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#522873 Φοβερη φάση
Πες του να περάσει μια βόλτα με αυτές τις εξατμίσεις από πιο βόρειες χώρες, στην πάνω γειτονιά, και για πότε θα τις πάρει στο χέρι...
Άντε βάζει το κάθε ζώο αυτά τα πράγματα και περνάει από δημόσιο δρόμο, αντιλαλουν τα τσιμέντα :-(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#522934
KiloMeater έγραψε:Φοβερη φάση
Πες του να περάσει μια βόλτα με αυτές τις εξατμίσεις από πιο βόρειες χώρες, στην πάνω γειτονιά, και για πότε θα τις πάρει στο χέρι...
Άντε βάζει το κάθε ζώο αυτά τα πράγματα και περνάει από δημόσιο δρόμο, αντιλαλουν τα τσιμέντα :-(


οι ''sebring'' στα παπακια που χαλαγανε/χαλανε το κοσμο ειναι Αυστριακες.Και με tuv κιολας. :thumbsup: