Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Govus
#472732 Για ανοιγόμενο έχω το Caberg Duke και πριν από αυτό, το Caberg Rhyno (ή Trip σε άλλες αγορές). Ασφαλέστατα και με τα μισά λεφτά από άλλα ανοιγόμενα.
Αλλαγή κάνω ανά τετραετία, μ' εξαίρεση για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά λόγω τραγικών οικονομικών :( ...
Άβαταρ μέλους
By soch
#472735
xenos έγραψε:E όπως και να το κάνεις, είναι πιο κάτω. Τα 8 χρόνια που λες μου φαίνονται άπειρα! :lipsealed: Κάθε πότε το χρησιμοποιείς; :hmmm: Δεν είχε γίνει σώβρακο το εσωτερικό του;


Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Μέσα δεν είναι μεν σαν καινούριο αλλά σε αρκετά καλή κατάσταση. Το Airoh που είχα πριν, το άλλαξα στην 4ετια, αυτό κρατάει σαφώς καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#472749 Νομίζω 5 χρόνια έχουν ημερομηνία λήξης τα κράνη αν φοριούνται καθημερινά σε ήλιο κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#474304 Bγήκαμε βολτούλα μετά απο καιρό σήμερα, μιας κι έχουν ξεπλυθεί οι δρόμοι απ τα αλάτια και περάσαμε για λίγο μπανιστίρι απο κάτι outlet.

Εικόνα

:s_inlove :s_inlove

dimik για χάρη του ατμομάγειρα συγκράτησέ με μην κάνω καμια τρέλα :adminpower:
(ευτυχώς που στην Ολλανδία δεν έχουν νόημα τέτοια ρούχα, αλλα ρε μλκες επαθα ζημιαάαααααααα :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout )
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#474308 χεσε τον ατμομαγειρα και τσιμπα το,πανεμορφο οντως!! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#474312 Πέρα απ το ασήμαντο ποσό των 600€ :ninja: αυτό που με κράτησε βασικά ειναι οτι στην Ολλανδία τέτοιο τζάκετ ειναι περίπου άχρηστο :s_sad
Άβαταρ μέλους
By dimik
#474322 Θα πάθεις μητρικα με αυτό στην Ολλανδία, όταν σκύβεις θα είναι η μέση σου έξω, θα θέλεις 3 στρώσεις εσωθερμικου.
Για καφετέρια καλό είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#474350
dimik έγραψε:Θα πάθεις μητρικα με αυτό στην Ολλανδία, όταν σκύβεις θα είναι η μέση σου έξω, θα θέλεις 3 στρώσεις εσωθερμικου.
Για καφετέρια καλό είναι.

< >


Αυτό ακριβώς :sorry: Στον ύπνο μου το είδα γτχμ :protest:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#474355 Καλυψη σε λαιμο/μεση ανυπαρκτη. Παρε ενα δερματινο κανονικο κ οχι για μηχανη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#474383 Εν τω μεταξύ αγόρασα backpack, buff και κάλυμμα κεφαλής για κράνος από Pentagon, καταπληκτικά όλα για την μηχανή.

Μου βγήκαν 150 ευρώ συνολικά τιμή φιλική και ψιλοχοντρικης.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475057 Τα Nolan δεν τα ξέρω. Τα αδελφά Χ-lite, που έχω εγώ και η :inlove: τα βρίσκω εξαιρετικά σε ποιότητα.
Εικόνα
Αλλά τα Nolan , όλα είναι από φθηνότερο υλικό στο κέλυφος, άρα όσο καλό εσωτερικό και να έχουν, δεν θα τα έβαζα δίπλα στο Schuberth.
Θεωρώ πάντως τα λεφτά που ζητάει το τελευταίο, εξωφρενικά, δεδομένου πως είναι ΚΑΙ παλιό και πως τα αποτελέσματα στην Sharp δεν είναι και τα καλύτερα.
:oops:
Ανοιγόμενο κράνος, εγώ μόνον από Nolan όμιλο αγοράζω (τα μόνα που στις δοκιμές πρόσκρουσης της Sharp δεν έχει ανοίξει το σαγόνι τους ΠΟΤΕ).
Nolan Group: Nolan, X-lite, GRex.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#475070 'Ημουν, από τον πρώτο καιρό ως αναβάτης, φανατικός οπαδός της Nolan, κυρίως λόγω της ποιότητας των κρανών της και της πολύ καλής αντιπροσωπείας. Είχα κατά σειρά, τα Ν27, το Ν100 (από τα πρώτα ανοιγόμενα της αγοράς) και το Ν101. Μετά ανακάλυψα τις δοκιμές κρανών και πλέον κάτω από 5άστερο κράνος δεν ξαναψωνίζω. Το χρηματικό είναι δευτερεύον, αλλά τα παρεμπιπτόντως περίπου 100€ λιγότερα είναι θέμα στις μέρες μας (καλά, δεν συζητώ για κάποια ιαπωνικά, που άγνωστο γιατί, είναι ΠΑΡΑΛΟΓΑ ακριβά).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475104 Σωστός, αλλά στα flip-up κράνη, το σημαντικότερο ΔΕΝ είναι τα αστέρια (όλα πλέον τα καλά, έχουν τουλάχιστον 4 αστέρια), αλλά αν ο μηχανισμός του σαγονιού είναι γερός.
Το έχω ξαναγράψει, αλλά τα στοιχεία της Sharp είναι εντυπωσιακά για κάποια κράνη και αποκαρδιωτικά για κάποια άλλα, ειδικά από τις γνωστές εταιρείες.
Αναφέρω για παράδειγμα κράνος της Shoei:
https://sharp.dft.gov.uk/helmets/shoei-multitech/
Mόνον 3 αστέρια (και άντε να το καταπιώ αυτό, γιατί ακόμη τα περισσότερα Arai τόσα έχουν), αλλά το ποσοστό 83% * για το μηχανισμό του σαγονιού, δεν καταπίνεται με τίποτε!
* Percentage of impacts where the face guard remained fully locked
Αντίστοιχα, η πιο "λαική" Caberge, έχει το παρακάτω:
https://sharp.dft.gov.uk/helmets/caberg-duke/
5 αστέρια μεν, αλλά ο μηχανισμός, στα 87% (εντάξει, καλύτερο από το Shoei και με τα μισά λεφτά, αλλά και πάλι...).

Είμαι κάτοχος του τελευταίου, και το αγόρασα για τα αστέρια. Μόλις είδα την δεύτερη τιμή, απλά το έβαλα στο ράφι. :lipsealed: :help:

Αντίστοιχα, το δικό μου:
https://sharp.dft.gov.uk/helmets/x-lite-x1003/
4 αστέρια, και το ποσοστό του σαγονιού στο 100%.
:s_dance
Προφανώς και θα ήθελα και ένα ακόμη αστέρι, αλλά όταν αγόρασα είχα δύο κριτήρια:
Την καλύτερη δυνατή ασφάλεια, με το χαμηλότερο δυνατό βάρος. Εχω και έναν προβληματικό αυχένα και κάθε γραμμάριο μετράει, η σύγκριση μεταξύ του Χ-1003 και του Shoei XR1100 που επίσης έχω, είναι συντριπτική υπέρ του πρώτου, κι ας είναι το πρώτο ανοιγόμενο. Καλά, με το αντίστοιχο Shoei (Neotec) είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα.

Σε ποιότητα κατασκευής, θα ξαναπώ πως το δικό μου (και της :inlove: ) Χ-1003 δεν έχει κάτι να ζηλέψει από το ΧR1100. To Caberg, είναι σαφώς παντού φθηνότερη κατασκευή, και αν και αξιοπρεπές, δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που μπορεί να δώσει τα παραπάνω χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#476981 Μπαίνω στο motomarket και σκαλώνει το βλέμμα μου πάνω στο Nordcap Cafe Race :inlove:
http://www.nordcap.com.gr/el/product/cafe-race-jacket/
Το είχε σε καφέ XL, με βλέπει ο Πωλητής πως το κοιτάω και μου λέει ότι σκέφτηκε εμένα όταν το
έβγαλε απ το κουτί. 250 μαζί με μια μπαταρία μου το άφησε, πάω να αγοράσω νερά απ το Μασούτη
και οι μισές γκόμενες εκεί μέσα γύρισαν να με κοιτάξουν, δεν έχω ξανανιώσει πιο alpha male στη ζωή
μου, τα έβγαλε ήδη τα λεφτά του :lol:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Είχα καβλαντήσει και μια barwoman σε rock bar εχθές που την πέτυχα στο σχόλασμα, νιώθω άξιος εκπρόσωπος
του Coupea στη Θράκη :metalo: